Heel Texel rond met het /fso Bakker wil nieuw masterplan water Nieuw onderzoek energie raadhuis Te koop bij de chauffeur Meer info? connexxion.nl TEXELSE 7 COURANT Vreemde vogels tijdelijk neergestreken op Texel Lions geven 16 mille aan goede doelen DINSDAG 10 FEBRUARI 2009 MmW. Hoewel het voorjaar nog even op zich laat wachten, zijn al enkele bezoekers uit de vogelwereld op het eiland waargenomen. De sneeuwuil, in november nog lan delijk nieuws, lijkt na drie maanden te zijn vertrokken. Het dier is sinds zon dag niet meer gezien. Tot dan was het steeds in de omgeving van Zee- nburg te vinden. Dit beeld is bekend uit eerdere jaren. Ook toen bleven bezoekende sneeuwuilen langere tijd op één plek om met het stijgen van de temperatuur weer naar het noor den te trekken. Het is vooralsnog niet bekend waar de Texelse sneeuw uil' gebleven is. Mogelijk bivakkeert het dier momenteel op Terschel ling, waar de afgelopen dagen een sneeuwuil werd gezien. Volgens Erik van der Spek van Staatsbosbeheer staat het echter niet vast dat het hier om hetzelfde dier gaat. De sneeuwuil trok vele tientallen bezoekers uit bin nen- en buitenland. Een bezoeker die de laatste dagen wordt waar genomen, is een grote burgemees ter (een meeuwensoort), die zich ophoudt in de buurt van de Wad denzee rond het Waagejot. Op de foto is hij te zien samen met een steenloper. En in de buurt van Den Hoorn, bij de Rommelpot, vertoeft al een week een grote zilverreiger. Deze is groter dan de kleine zilver reiger en de blauwe reiger. Het lukte natuurfotograaf Eckard Boot de drie vogels samen op de gevoelige plaat vast te leggen. Wethouder Peter Bakker wil een nieuw Masterplan Water in het leven roepen. Streven is samen met de provincie, het hoogheem raadschap en PWN te bekijken op welke wijze in de toekomst voldoende zoet drinkwater op het eiland aanwezig kan zijn. De plannen voor een nieuw master plan worden genoemd in de geac tualiseerde structuurvisie 2020. Het noemen ervan is opmerkelijk, omdat het vorige masterplan Water (uit 2001) een tijdje geleden is opge nomen in de gebiedsplannen van de ILG-gebiedscommissie Texel waar in diverse instanties (waaronder gemeente, provincie en Hollands Noorderkwartier) gebiedsontwikke- lingen op elkaar afstemmen en over subsidies spreken. Volgens Bakker is dat plan klaar, maar is het nodig naar nieuwe opvangmogelijkheden van zoet water te kijken. Hij denkt daarbij onder meer aan verbreding van slo ten die bij het vorige masterplan nog niet in beeld waren. Op die manier kan zoet water langer wor den vastgehouden. 'We krijgen het alleen vanuit de lucht en als het eenmaal over de dijk is gepompt, kun je er niet veel meer mee', aldus Bakker. Hij wil in overleg met de provincie, de PWN en het hoog heemraadschap om te praten over een nieuw masterplan. Zij hebben elk een watertaak: Hollands Noor derkwartier is verantwoordelijk voor het oppervlaktewater, de provincie voor het grondwater, PWN voor het De Lions hebben donderdag in totaal voor €16.000,- aan gif ten uitgereikt. Het geld conform gebruik gelijk werden verdeeld over het Tesselhuus, Texelse pro jecten en projecten in de Derde Wereld. Voor dat laatste werd €2000,- gedoneerd aan de Stichting Lions Werkgroep Blinden, €1000,- aan de Stichting Nieuw-Guinea van Harry de Graaf, €1000,- aan de Stichting Hellabeem en €1000,- aan Marlon Marei uit Den Burg. Hij zamelt sinds zijn verblijf op een kostschool in India geld in voor hulporganisatie Terre des Hommes. Marei verbleef in India voor het televisieprogram ma Puberruil van de KRO. De Stichting Hellabeem is actief in Sri Lanka en biedt scholing en ondersteuning aan jongeren met een motorische handicap. Harry de Graaf kan met het geld een aantal Papoea's naar school laten gaan, zodat zij later in hun eigen levenson derhoud kunnen voorzien. De werk groep Blinden zorgt ervoor dat in Derde Wereldlanden oogoperaties worden uitgevoerd, zodat mensen met staar weer kunnen zien. Een ver tegenwoordiger van de werkgroep liet bij de overhandiging weten dat die mensen door een operatie vaak uit een isolement komen, omdat anderen geneigd zijn ze blind als een blok aan het been te beschou wen. De werkgroep, die door veel Lions Clubs wordt gesteund, werkt samen met hulporganisatie Wilde Ganzen en de Nationale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling. De stichting Tesselhuus kreeg €5000,- om vakanties te verzor gen voor mensen met spierziek ten en andere lichamelijke handi caps. Budovereniging Shima kreeg €1000,- voor de judolessen die elke zaterdag aan verstandelijk gehandi capte judoka's worden gegeven. De Lions deelden in totaal €16.000,-uit aan vertegenwoordigers van zeven verschillende organisaties. Alex Cofino, voorzitter van de verdelingscommissie, reikte de cheques Uit. (Foto Jeroen van HattumJBoddbank Texel) drinkwater en de gemeente voor afvalwater. In de structuurvisie wordt gespro ken over versterking van het natuur lijk watersysteem, zodat het opge wassen is tegen extreme droogte en regenval. Er moeten locaties voor waterberging worden aange wezen en voldoende zoetwaterre serve worden opgebouwd om de landbouw in droge perioden van voldoende zoet water te voorzien. Onderzoek daarna moet uitmonden in het nieuwe masterplan Water. Kanjertrainingen Naar aanleiding van het succes van vorig jaar houdt Omring opnieuw kanjertrainingen, bedoeld voor kinderen die sociaal wat onhan dig zijn, zich anders voelen of die anders doen dan andere kinderen. De training helpt hen positiever en met meer zelfvertrouwen te handelen. Ouders en verzorgers leren hoe zij het kind het beste kunnen bege leiden. In samenwerking met twee pedagogen worden drie cursussen gegeven; voor kinderen van vijf tot en met zeven jaar, van acht tot en met twaalf jaar en van twaalf tot en met vijftien jaar. De training bestaat uit tien tweewekelijkse bijeenkom sten van anderhalf uur, de eerste bijeenkomsten worden gehouden op zaterdag 21 maart om 9.30 uur, 11.00 uur en 13.00 uur in het Cen trum voor Daghulp 'Parian', Annie Romein Verschoorlaan 15 in Den Helder. Aanmelden kan via tel. 0900- 5206706 0,10 per minuut). Leden van het Servicepakket genieten kor ting op de deelnamekosten. Meer informatie over de cursus en het Servicepakket is te vinden op www. omring.nl en www.ppko.nl. De gemeente onderzoekt of het nieuwe raadhuis en gebouwen in de omgeving van energie kunnen worden voorzien met een warmte krachtcentrale. Die zou eventueel in de plaats kunnen komen van de warmte/koude opslag die nu gepland is. Volgens wethouder Peter Bakker gaan de ontwikkelingen snel, waar door warmtekrachtkoppeling ook een optie is geworden. Dat is een centrale waarin met behulp van een turbine elektriciteit wordt opgewekt. De rest warmte die daarbij vnj komt, kan gebruikt worden voor de verwarming of koeling van gebouwen. Volgens Bakker wordt gedacht aan een warm tekrachtcentrale die wordt gestookt op hout afkomstig van snoeiafval. Er wordt bekeken of het mogelijk is meerdere gebouwen in de omgeving van het nieuwe raadhuis van energie te voorzien. Gedacht wordt aan de Bolder, het sportpark en de OSG. De laatste was al betrokken bij de warmte/koude opslag die voor beide gebouwen bestemd was. Als warmtekrachtkoppeling een bete re optie is, krijgt de gemeenteraad daarover een nieuw voorstel. Volgens Bakker moet die duidelijkheid er op korte termijn zijn, omdat de werk zaamheden inmiddels zijn begonnen. Volgens een raadsvoorstel dat een jaar geleden werd aangenomen, kan er €983.000,- worden geïnvesteerd in een warmte/koude opslag. Die inves teringen zijn volgens berekeningen van het college bij een gemiddelde inflatie van 2 procent en jaarlijkse stijging van de energiepnjs met 4 pro cent na 18 jaar terugverdient. Bij warmte/koude opslag wordt warmte of koude aan het grondwater onttrokken, zodat een gebouw het hele jaar door op een constante tem peratuur wordt gehouden. Dat kan een besparing van 38 procent op het energieverbruik opleveren. Texels retourtje Alles voor de reiziger. CO fl H 0)0<

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7