Cjroen ^wartr jexels in het hart Geen nieuwe huizen oostkant Den Burg Werving start voor WMO Adviesraad Duin Bouwbedrijf wint ondernemersprijs Weidevogelbeheer dreigt knel te raken OSG geplaagd door tekort bouwbudget Texel krijgt Centrum voor Jeugd en Gezin Stunt Maartenskerk moet bezoekers lokken OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12349 VRIJDAG 13 FEBRUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Er wordt aan de oostkant van Den Burg voorlopig niet meer gebouwd als de woningen in De Volmolen klaar zijn. Dat is een gevolg van de lokale woonvisie die de gemeente vorig jaar heeft vastgesteld. Daaruit kwam naar voren dat er een minder grote behoefte aan huizen is dan aanvankelijk aangenomen. Tot 2022 heeft Texel 750 nieuwe huizen nodig, terwijl er eerder een provin ciale taak lag tot 2015 1110 nieuwe woningen te bouwen. Daarin zaten onder meer de 550 woningen ver pakt die de gemeente aanvankelijk in Den Burg Oost wilde bouwen en waarvoor een paar jaar geleden bij de provincie strijd moest worden geleverd. Volgens wethouder Marian Merkel- bach (woningen) kwam uit de woon visie onder meer naar voren dat in de buitendorpen meer behoefte aan nieuwe huizen is. 'Die zijn nu dus eerst aan de beurt.' De visie benoemt tot 2015 voor De Koog een behoefte aan 42 nieuwe huizen tot 2015, voor Oosterend 43, Oude- schild 25, De Cocksdorp 39, Den Hoorn 36, De Waal 14 en Den Burg 271. In de praktijk wordt uitgegaan van 30 procent extra, zodat er nog eens een project kan vervallen. De gemeente is van plan op ter mijn de waarde van de aanvanke lijk beoogde bouwgronden aan te passen, omdat het nu agrarische grond blijft. Het afwaarderen heeft invloed op de gemeentelijke financi en, omdat agrarische grond minder waard is dan bouwgrond. Van de 23 hectare die voor bebouwing in aanmerking kwam, is na voltooiing van De Volmolen (120 woningen) 5 hectare bebouwd. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) liet maandag avond tijdens de raadscommissie Grondgebied weten dat de accoun tant de gemeente het advies had gegeven dat het het beste is de grond af te waarderen. Hoeveel dat de gemeente aan inkomsten kan schelen, is vooralsnog niet duide lijk. Lees verder oppagina 7 De gemeente start met het wer ven van leden voor de nieuwe WMO Adviesraad. Deze raad van minstens zeven en maximaal elf inwoners van Texel dient voor inspraak, advies en gezamen lijke belangenbehartiging voor alle inwoners die met de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) te maken hebben: een klankbord en gesprekspartner van de gemeente en organisaties, die gevraagd en ongevraagd in actie kan komen. Het is een vorm van burgerparticipatie. Door het instellen van de advies raad wil de gemeente de inwoners betrekken bij de WMO, omdat die wet gericht is op een samenleving - waarin iedereen aan zijn trekken komt. De WMO verplicht gemeen ten ook zo'n raad in te stellen. De gemeente gaat op zoek naar mensen met een brede maatschap pelijke belangstelling, die betrokken zijn bij hun medemens en inter mediair willen zijn tussen burger en gemeente. Met de signalen die de WMO Adviesraad uit de prak tijk ontvangt, kan het gemeente lijk beleid worden verbeterd. Het orgaan wordt voor de gemeente ook gesprekspartner bij besluitvorming over knelpunten in de uitvoering, nieuw beleid en nieuwe ideeën. De leden moeten een brede afspie geling van de bevolking zijn met verschillende expertises, deskun digheid en visie. Lees verder op pagina 7 De Texelse ondernemersprijs is gisteravond gewonnen door Duin Bouwbedrijf uit Den Burg. Ook beide andere genomineerden, De Noordkroon en De Witte Engel, kregen veel lof toegezwaaid door de jury. 'Het is moeilijk om een klein idealistisch bedrijf te verge lijken met een gevestigde naam uit een totaal andere branche. Een beetje appels met peren. Eigenlijk verdienen ze alle drie deze prijs.' De prijsuitreiking was het sluit stuk van een geslaagde Texelse ondernemersbeurs, die in het teken stond van 'duurzaam inkopen'. Een stampvolle zaal in Stay Okay beleefde de ontknoping mee. Na een inspirerend betoog door duur zaam ondernemer Ruud Koornstra - landelijk bekend van een nieuwe energiezuinige lamp - kwam visser man Albert Schagen de wisseltrofee terugbezorgen. Vorig jaar was deze gewonnen dankzij de ontwikkeling van de sumwing. Schagen vertelde dat er binnenkort een vijfde Texelse kotter op het nieuwe vistuig zal overstappen en dat er ook een sum wing voor garnalen komt. Juryvoorzitter Martin Warnaar prees de ondernemingsgeest die op Texel heerst. De drie genomineerden kre gen een pluim: 'Dit zijn mensen die stuk voor stuk op bijzondere wijze met hun bedrijf bezig zijn.' De jury vond het bijzonder hoe Duin duurzaamheid in de totale bedrijfsvoering weet door te voe ren. 'Een voorbeeld voor Texel en de overkant.' Schapenboerderij De Noordkroon werd geschetst als een kleinschalig bedrijf, waar het plezier van afdruipt. 'De bezoekers gaan soms met een potje schapenvet, maar altijd met veel inspiratie naar huis.' Handwerkonderneming De Witte Engel, wereldwijd actief, was voor de tweede keer genomineerd, 'We hebben bewondering voor de wijze waarop het bedrijf verder is uitgebouwd', verklaarde de jury. Uiteindelijk mocht directeur Paul Buisman van Duin Bouwbedrijf de wisseltrofee in ontvangst nemen. 'Ik ben supertrots', reageerde hij. Uit de grond van zijn hart: 'Dit is slechts het begin. We moeten ver der bouwen met duurzaamheid. Het verstand opzij en ervoor gaan. Texel is een prachtig uithangbord om dat uit te dragen.' Meer over de beurs op pagina 5. Het beheer van weidevogels op Texel dreigt spaak te lopen door de invoering van nieuwe beheers- pakketten. Daarin wordt te weinig rekening gehouden met de aan wezigheid van weidevogels die broeden op bouwland. Agrarische natuurvereniging De Lieuw, de aanbieder van beheers- pakketten, is al enige tijd bezig het probleem onder de aandacht te brengen en nu heeft ook de ILG-Gebiedscommissie Texel zich daar unaniem achter geschaard. De commissie, waarvan diverse ter reinbeherende organisaties op het eiland lid zijn, heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland haar zorg over de nieuwe pakketten uitgesproken. De pro vincie is betrokken bij het opstellen van de voorwaarden voor de nieuwe pakketten. Probleem is dat er straks geen beheerspakketten voor weidevogels op bouwland meer zijn. Lees verder op pagina 7 De OSG moet mogelijk opnieuw bij de gemeente aankloppen voor extra geld voor de verbouwing. Dat heeft rector Henk de Vries aan de politieke partijen laten weten. De school komt vooralsnog een paar ton tekort. De werkzaamheden zijn aanbe steed voor een bedrag van in totaal €9.613.114,-, terwijl er maximaal €9.220.861.- beschikbaar was. De Vries heeft van het schoolbestuur (burgemeester en wethouders) de verplichting gekregen het verschil van €392.254,- ongedaan te maken. De rector heeft met behulp van min- derwerk inmiddels €171.641.- weten te bezuinigen, maar hij heeft er een hard hoofd in dat dat met de res terende twee ton ook gaat lukken. De school is daan/oor mede afhan- Voor de Maartenskerk in Oosterend staat sinds een paar dagen een bord met de mededeling dat het gebouw te koop is. Bovendien werd gisteren een persbericht verspreid waarin de verkoop wordt bevestigd. 'Het aan tal bezoekers van de diensten liep achteruit en de kerkleden waren niet meer te motiveren voor kerkactivitei- ten. De kerk kwam meer en meer in de rode cijfers te staan. Er zit niets anders op dan de kerk te verkopen', meldt een niet bij name genoemde 'teleurgestelde ouderling'. In het bericht staat ook dat kopers zondag 15 februari om 9.30 uur welkom zijn, met de toevoeging: 'Het is wel de vraag of de jeugddienst die dan stond gepland nog wel doorgaat.' In de laatste alinea van het bericht blijkt dat het een 'kleine stunt is', bedoeld om mensen te trekken voor de jeugddienst. In deze dienst wordt gespeeld dat de kerk echt zal worden verkocht en er gegadigden zijn om het gebouw een nieuwe bestemming te geven. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en staat onder leiding van ds. Fred van Helden. Wie vragen of problemen heeft met betrekking tot de opvoeding van kinderen, begeleiding van jongeren en aanverwante pro blematiek kan vanaf maart 2010 terecht bij een Texels Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG). In dit centrum wordt samengewerkt tussen lokale en regionale orga nisaties die zich bezighouden met diverse vormen van jeugdzorg. Het centrum komt voort uit beleid van minister Rouvoet die heeft bepaald dat elke gemeente in 2012 zo'n centrum moet hebben. Wet houder Marian Merkelbach (welzijn) ziet het centrum als een belangrijke stap op weg naar een systeem dat bijdraagt aan perspectief en even wichtige ontwikkeling van kinderen en jongeren. Het CJG moet een makkelijk toe gankelijke voorziening worden voor ouders, professionals en vrijwilli gers die met jonge mensen werken, maar ook voor kinderen en jongeren zelf. Zij kunnen straks met vragen en problemen rond opgroeien en opvoeden aankloppen bij het CJG. Dat kan per telefoon of internet, eventueel anoniem. Tot de in het CJG samenwerkende organisaties horen onder meer de jeugdgezondheidszorg, (consulta tiebureaus en GGD), Bureau Jeugd zorg, de Brijder Stichting, het maat schappelijk werk en het onderwijs. Zo wil men de hulp aan en de zorg voor ouders, kinderen en jongeren goed op elkaar afstemmen. Van deze integrale aanpak moet een preventieve werking uitgaan. Lees verder op pagina 7 kelijkheid van de coulance van de aannemers. De politieke partijen reageerden tij dens de raadscommissie Welzijn mild, maar lieten doorschemeren niet opnieuw de knip te willen trek ken. De laatste keer dat het bud get voor de verbouw en nieuwbouw werd verhoogd, stond de raad al op het standpunt dat het daar bij moest blijven. De school heeft een post onvoor zien van €250.000,- achter de hand, maar wil daar nu nog geen beroep op doen, omdat de werkzaamheden net pas begonnen zijn. Het duurt nog anderhalf jaar voor de school klaar is. Volgens De Vries wordt behoedzaam bekeken op welke fronten bezui nigd kan worden. 'Aannemers weten wel punten te bedenken, maar we gaan niet met alles akkoord.' Voorop staat dat er een goed en duurzaam schoolgebouw moet komen. School en gemeente gingen overi gens bewust de overschrijding van 4,25 procent op het bouwbudget aan. Volgens de begeleidende bouw commissie en het ontwerpteam was dat redelijk. Het alternatief was het werk niet te gunnen, maar dan waren de financiële gevolgen volgens De Vries nog groter geweest. De prijs stijging- wordt geweten aan de sterk gestegen prijzen van grondstoffen. De school moet ook rekening hou den met een overschrijding bij de vervangende huisvesting. Daan/oor is een budget van vijf ton beschik baar, terwijl het volgens De Vries zes ton kan worden. Die kosten worden opgevangen binnen de eigen exploi tatie van de school De OSG is nog bezig oplossingen te zoeken voor de pauzes van de leerlingen. De ruimten waar zij wat kunnen eten en drinken houden niet over. In het gebouw aan de Emma- laan is de kantine vergroot (de wand met de gang is weggehaald), zodat daar meer leerlingen kunnen zitten. Pogingen om leerlingen ook te laten overblijven in de bar van Ons Genoe gen en bij Dëuce zijn niet gelukt. Vol gens de school moet nog eens goed over huisvesting tijdens de pauze worden nagedacht. Eilandennetwerk De gemeente zou de mogelijkheden van het Europese eilandennetwerk Islenet nader moeten verkennen. Dat advies heeft een groep Texe laars die vorig jaar het Zweedse eiland Gotland bezochten aan de gemeente gegeven. Pagina 5 Dirk Terpstra Dirk Terpstra (61) neemt vandaag afscheid van zijn 'post'. De teloor gang van het beroep postbode bij PTT Post heeft hij volledig meege maakt. 'Toen ik er kwam werken, bestond het team uit dertig man. Nu zijn we nog met z'n dertienen, waarvan er maar zes fulltime zijn.' Pagina 6 Texel krijgt nieuwe gebiedsmakelaar Oud-Texelse Corine Hoogenbosch wordt gebiedsmakelaar voor Texel. In die functie helpt zij Texelaars bij het ontwikkelen van plannen voor het platteland. Hoogenbosch. een dochter van Theo en Truus Hoogenbosch en opge groeid op 't Horntje, volgt Chnstof van der Duys op die een jaar geleden als gebiedsmakelaar aantrad. Hoogenbosch, die de afgelopen jaren voor de provincie en de Dienst Landelijk Gebied werkte, landt niet op een onbekende kust. In 2002 werkte ze mee aan het opstellen van het Gebiedsplan Texel dat ten grondslag lag aan de oprichting van de ILG-Gebiedscommissie en ze was betrokken bij agrarische natuur beheer op het eiland. Lees verder op pagina 5 Buitrug opnieuw gesignaleerd De buitrug die in december en januari zoveel aandacht trok, is opnieuwgesignaleerd. Datgebeur- de zaterdag, toen de bemanning van een SAR-reddingshelikopter de walvis even ten noordwesten van Texel zag zwemmen. De heli kopter was kort daarvoor opge stegen van een boorplatform, waar een patiënt was opgehaald. Dat meldt de Stichting Noordzee in een woensdag gepubliceerd persbericht. 'Onze gezagvoerder zag iets zwarts opduiken, met eet} hoop wit water eromheen Hij vroeg de beman ning ook te kijken wat het kon zijn. Toen het weer verscheen, zag ik de zwarte rugvin met een deel van de rug. Lees verder op pagina 5 TEXELS E 'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: >xel Energie vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. Volgens de jury verdienen ze eigenlijk alle drie de prijs: v.l.n.r. Jeannet van Abs, winnaar Paul Buisman en Renske van den Tempel. "j Makelaardij 0222-313025 www.texeivastgocd.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1