Valentijn in de sneeuw TEXELSE 2 COURANT Onbekende gezichten op oude foto VIOS Super-gekke-bekken-trekker Jim Carrey Film E Agenda E TES VRIJDAG 13 FEBRUARI 2009 Lezing in bieb over hooggevoeligheid Jaap Dijker, bezig met het samen stellen van een boek over de geschiedenis van harmonieorkest VIOS van Oost, stuitte op deze foto, waarvan hij niet alle perso nen weet thuis te brengen. De foto dateert van rond 1940, toen VIOS samenging met Excelsior en werd gemaakt op de loswal voor de dijk bij Oost. Blijkbaar bij een feestelijke gelegenheid, want op de achter grond is te zien hoe de dijk vol toeschouwers staat. Uit gesprekken met ouderen heeft Dijker een aantal namen (of delen daarvan weten te achterhalen), maar wie meent meer herkenning te zien, kan contact met hem opnemen via tel. 313001. De 26 personen zijn (van links naar rechts en van staand naar zittend): 1. Zijm; 2. 3... van Houten; 4. 5. 6.Simon van der Slikke; 7.Paul Roozendaal; 8.Kees Vlaming 9. 10.Cor Steigstra; 11.Jan Kuiper; 12.Gerrit Eelman; 13.Freek Steigstra; 14. 15.Aris Trap; 16.Piet Bakker; 17.Enno Medema; 18. van Liere; 19. 20.Cornel Vonk; 21. Beijert; 22.Jacob Eel man (Jaap van Gé); 23. Krotje; 24.Pieter Eelman; 25.Piet Burger; 26.Jacob Kreeft. Neuropsycholoog in Alzheimer Café Neuropsycholoog Johan Smal geeft dinsdag 24 februari een lezing in het Alzheimer Café. Daarbij ligt de nadruk op het neuropsychologisch onderzoek (NPO) dat hij verricht. Aan de orde komen vragen als: wat is een NPO, wat gebeurt er bij een NPO, wie beslist of een NPO nodig is, hoe lang duurt het onderzoek, mag een partner of familielid mee, hoe lang laat de uitslag op zich wachten, welke tests en opdrachten worden gebruikt en wat valt er af te leiden uit het tekenen van de klok. Ook het publiek krijgt volop gele genheid vragen te stellen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 19.30 uur. De zaal is open vanaf 19.15 uur. Rond 20.30 uur begint het Muziek café, met een hapje en een drankje. Het Alzheimer Café is bedoeld voor dementerenden, hun familieleden en andere betrokkenen. Versterk je uitstraling De organisatie Spiritueel Texel geeft zaterdag 7 maart een workshop met de naam Versterk je uitstraling. Daarin leren deelnemers 'op een eenvoudige manier' hoe ze zich kunnen aarden, in balans komen en hun uitstraling kunnen verster ken. De workshop is een introductie op de cursus Werken met energie, waarin intuïtieve ontwikkeling cen traal staat. De bijeenkomst wordt gehouden bij Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg en duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Deelname kost €15,-. Aanmelden kan via www.spiritueel- texel.nl of bij Annecha Haans, tel. 06-23270022. Sterren kijken Volkssterrenwacht De Jager ver zorgt in de voorjaarsvakantie twee extra sterrenkijkavonden (naast die van donderdag 19 en 26 februan). Deze worden gehouden op dins dag 17 en woensdag 18 febru ari en duren van 19.00 tot 21.00 uur. Locatie is het buitenterrein van Ecomare. De avonden gaan alleen door bij helder weer. Bij twijfel kan rond 18.00 uur worden gebeld naar 313516 of 06-33808361. Deelname kost €2,-, donateurs hebben gratis toegang. Aanmelden is niet nodig. Huisarts Dros bij Reumavereniging Huisarts Jacqueline Dros houdt woensdag 18 februari een lezing voor Reumavereniging Texel. Ze vertelt over haar werkzaamheden en alles wat daar bij komt kijken. Bezoekers mogen vragen stellen, maar voor specifieke medische kwesties is het beter een afspraak te maken. De bijeenkomst wordt gehouden in de Carrousel van verzorgingshuis De Gollards in Den Burg en begint om 19.30 uur. Zangdienst bij Baptistengemeente Baptistengemeente Texel houdt zondag 15 februari een zangdienst, waarin voornamelijk liederen uit de bundel van Johannes de Heer wor den gezongen. De Heer was een evangelist die in de eerste helft van de vorige eeuw veel populaire geestelijke liederen schreef. In zijn Belastingservice Leden van de FNV kunnen deze dagen telefonisch afspraken maken met Ria Witte voor hulp bij het invullen van de belasting aangiften. Daarvoor kan op dinsdag- en woensdagavonden tussen 19.00 en 20.00 uur worden gebeld met tel. 312217. Het invullen van de aangiften gebeurt volgende maand op donderdagen in schietsportcen trum Odysseus in Den Burg. In de krant van afgelopen dinsdag was gemeld dat het invullen nu al op de dinsdag- en woensdagavonden zou plaatsvinden, maar dat klopte niet. Deelnemers moeten bij het invullen hun papieren en een lidmaatschap pas van de FNV meenemen. De goede benodigde WOZ-waarde is die van 2007. Voor de aanvullende premie moet uitgegaan worden van de polis/premieoverzicht 2008. Prof. De Jager houdt lezing Prof.dr. Kees de Jager houdt vrij dag 20 februari een lezing met de titel Het ontstaan van de allereerste sterren in het heelal. Dat gebeurt bij volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare. De lezing begint om 20.00 uur. Entree €5,- (inclusief een kopje koffie of thee). Donateurs mogen gratis naar binnen. Henk-Jan van der Veen van het Landelijk informatiepunt Hoog Sensitieve Kinderen geeft don derdag 26 februari een lezing over hooggevoelige kinderen. Deze wordt gehouden in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg en begint om 20.00 uur. Entree €6,50; leden van de bibliotheek betalen €5,-. Hooggevoeligheid - ook wel hoog- sensitiviteit genoemd - is een rela tief nieuwe term, ontwikkeld door de Amerikaanse psychologe Elaine Aaron. Minstens één op de vijf kin deren is hooggevoelig. Een hoog- gevoelig kind is gevoeliger dan de meeste kinderen, neemt scher per waar en voelt intenser. Ook het leerproces bij deze kinderen loopt anders. Dat ze een gevoeli ger zenuwstelsel hebben, waardoor situaties en indrukken heftiger wor den opgenomen en waargenomen, maakt hun leven er niet gemakkelij ker op. De verwerking van informa tie vraagt meer tijd dan gemiddeld. Ook hebben ze meer rust nodig om alle indrukken te kunnen verwerken. Angst, een gebrek aan zelfvertrou- Vaccineren tegen baarmoederkanker Alle meisjes van 12 tot 16 jaar in Noord-Holland Noord krijgen deze week een oproep om zich te laten vaccineren tegen HPV, het virus dat baarmoederhalskanker veroorzaakt. Deze inenting maakt vanaf dit jaar deel uit van het Rijksvaccinatiepro gramma en bestaat uit drie prikken, die verspreid over een half jaar worden gegeven. Meisjes die na 31 augustus 12 jaar worden, krijgen volgend jaar een oproep. Jaarlijks krijgen ongeveer 600 vrouwen baarmoederhalskanker. Gemiddeld sterven 200 vrouwen aan deze ziekte. De vaccinaties beschermen niet volledig. Daarom blijft het bevolkingsonderzoek baar moederhalskanker (het uitstrijkje) ook voor gevaccineerden belang rijk. Meer informatie staat op de websites www.prikenbescherm. nl. Op de website van de GGD (www.ggdhollandsnoorden.nl) staan de data en locaties waarop wordt gevaccineerd. 'Een heerlijke komedie met een mooie moraal en super-gekke-bek- ken-trekker Jim Carrey.' Aldus kon digt Cinema Texel de film Yes man aan. Hierin speelt Jim Carrey de rol van Carl Allen, een jongen die niets van zijn leven maakt en standaard 'nee' antwoordt. Wanneer hij in the rapie gaat om 'ja' te leren zeggen, komt daar verandering in. Voordat Carl het weet, volgt hij een cursus Koreaans, gaat hij bungeejumpen, haalt hij halsbrekende toeren uit op motoren en neemt hij deel aan Spartaanse verkleedpartijtjes. Maar ook op ander vlak verandert zijn leven compleet. Hij maakt promotie op zijn werk en er bloeit een nieuwe liefde op. Carl vindt het geweldig, totdat hij merkt dat alles accepteren en omarmen ook te veel van het goede kan zijn. De meeste andere films zijn gepro longeerd. De Nederlandse kome die Spion van Oranje, met Paul de Leeuw en Najib Amhali in de hoofd rollen, gaat over een gestoorde ter rorist, die Nederland bedreigt. Tot zijn eigen schrik blijkt de homosek suele couturier Frangois van Vliet de enige die redding kan brengen. Als identieke tweelingbroer van de terrorist wordt van hem verwacht dat hij als geheim agent handelend optreedt. Het is echter maar de vraag of Frangois met meer schade aanricht dan zijn broer. Hoofdpersoon in de nieuwe Neder landse kinderfilm Kikkerdril is Max, die een nachtje bij zijn oma gaat logeren omdat zijn grote broer Jan nes naar het ziekenhuis moet om zijn amandelen te laten knippen. Jannes wil dat Max kikkerdril voor hem meeneemt, anders zal hij nooit meer praten. Max loopt weg en gaat in de natuur op zoek. Onderweg komt hij Jesse tegen, een meisje van zijn leeftijd, dat dierenverpleeg- ster wil worden. Samen beleven ze de meest bijzondere avonturen. Iedere donderdag is er een mys terie movie (de opvolger van de sneak previewwaarin bezoekers zich laten verrassen. De titel van deze film, die officieel nog niet uit is, wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in deze krant én op de web site www.texelsecourant.nl. Knutselmiddagen voor kinderen Op verzoek van de Muziek- en Dansschool verzorgen kunstenaars iedere woensdag een knutselmid- dag voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Op 25 februari wordt hun fantasie en creativiteit aangesproken door Rob Valkenburg, die gevonden voorwerpen en ander rare spullen in combinatie met verftechnieken omtovert tot een driedimensionaal kunstwerk. Op 4 maart verzorgt Rebecca Geskus een workshop papier marmeren. Het papier wordt gebruikt voor een dagboekje of om een doosje mee te beplakken. Ook kan er mee worden geschilderd. Beide workshops duren van 14.30 tot 16.00 uur. Deelname kost €7,50. Opgave, uiterlijk een week van te voren, via tel. 313493 of e-mail info@mdt-texel.nl. onderwijs heeft Johannes de Heer veelvuldig gesproken over de terug komst van Jezus Christus op aarde. Ds. H.A. Wesselink houdt een over denking met hetzelfde thema. De dienst wordt gehouden in het gebouw Eben Haezer aan de Julia- nastraat in Den Burg en begint om 19.30 uur. Na afloop wordt geza menlijk koffie en thee gedronken, ledereen is welkom. Ondernemers vergaderen Ondernemersvereniging Den Burg houdt maandag 16 februari jaarver gadering. Op de uitgebreide agenda staan onder meer bestuursverkiezin gen. het promotieplan 2009-2014, het bevorderen van dagrecreatie, de nieuwe website, het nieuwe logo, het financieel jaarverslag en de openings tijden. Ook is er een gastspreker. Na afloop kan onder het genot van een drankje worden nagepraat en kennis worden gemaakt met nieuwe onder nemers. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel De Lindeboom en begint om 20.00 uur. Naast leden zijn ook oud leden en andere geïnteresseerden welkom. wen, sterke zelfkritiek en faalangst zijn vaak het gevolg. Een intense emotie kan eveneens leiden tot wat Aaron 'overprikkeling' noemt. Als resultaat hiervan kan het kind zich terugtrekken of juist druk gedrag tonen. Daardoor krijgen hoogge voelige kinderen vaak een etiket als ADHD, PDD/NOS of andere autisti sche stoornissen. Tijdens de lezing komen diverse onderwerpen aan bod, waaronder herkenning, het verschil tussen hoogsensitiviteit en hoge intelligen tie en de begeleiding in opvoeding en onderwijs. De lezing is bedoeld voor ouders, leerkrachten en andere geïnteresseerden en wordt geor ganiseerd door de bibliotheek in samenwerking met de Texelse kindertherapeute Susana Mulas Lastra. Meer informatie staat op de web site van het landelijk informatiepunt: www.lihsk.nl. Poprock van Mink in Grooten Slock Ter gelegenheid van Valentijnsdag treedt zaterdag 14 februari Mink op in café In den Grooten Slock in Den Burg. Deze Friese groep rond zan geres Minke Adema is de afgelopen jaren steeds bekender geworden. Het gezelschap maakte diverse CD's en stond al in het voorpro gramma van grootheden als Golden Earring, Van Dik Hout en Di-Rect. Het repertoire bestaat uit goed in het gehoor liggende poprock. Het optreden begint om 22.00 uur. De toegang is gratis. Quiz in De Pilaar Café De Pilaar aan de Kantoorstraat in Den Burg vormt vanavond (vrij dag) het toneel van een quiz. Deze bestaat uit vijf ronden, met tien vra gen over muziek, sport, de actuali teit en andere zaken. Ook zijn er vijf rondes met tien muziekfragmenten. De organisatie looft prijzen uit voor de zes beste spelers. Ook is er een poedelprijs. Deelname kost €2,50 (inclusief een consumptie). Aanvang 21.00 uur. Dorpsmaaltijd in Eierlandsche Huis Inwoners van De Cocksdorp en Eierland gaan donderdag 19 febru ari om 17.30 uur aan tafel voor een gezamenlijke (dorps)maaltijd. Dat gebeurt op initiatief van het dorps servicepunt en wordt ondersteund door de dorpscommissie en het Eierlandsche Huis, waar de maaltijd wordt gehouden. In navolging van andere dorpen is het de bedoeling niet alleen lekker te eten, maar ook elkaar op een gezellige manier te ontmoeten en de gemeenschapszin te vergroten. Kok Wilma Laan serveert nasi en bami met saté. Deelname kost €8,-, exclusief de drankjes. Opgave (en betaling) is iedere maandag tussen 10.00 en 12.00 uur mogelijk tijdens de koffie-inloopochtend van het dorpsservicepunt. Wie telebankiert, kan het geld ook overmaken naar C.M. Zijm, Rabobank 36.25.47.165, onder vermelding van naam, dorps maaltijd en aantal personen. Beatles en Stones in De Kombuis Hits van The Beatles, The Rolling Stones, The Kinks en andere groe pen uit de jaren zestig en zeven tig staan op het repertoire van de Texelse band Whatever, die zater dag 14 februari optreedt in café De Kombuis op de haven van Oude- schild. Bandleden zijn Martes Brons (gitaar en zang), Jip Frank (bas en zang) en Pim Frank (drums). Het concert begint om 21.30 uur. De entree is gratis. Pilaf met rijst voor ouderen In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg worden dinsdag 17 febru ari de tafels gedekt voor een diner voor vijfenvijftigplussers, verzorgd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Op het menu staat pilaf met rijst, rauwkostsalade, een toetje en een kop koffie of thee. Het eten wordt om 18.00 uur geserveerd. Deelname kost €8,-. Opgave via tel. 312696. Texelse website Natuurmonumenten Toeristen en Texelaars beter van informatie voorzien. Dat is het doel van een website die Natuurmonu menten speciaal voor Texel heeft laten ontwikkelen. Op www.natuur- monumententexel.nl staan actuali teiten, activiteiten en informatie over de gebieden die Natuurmonumen ten op het eiland heeft. Ook kunnen de beelden worden bekeken die met een webcam worden gemaakt van de grote sterns in De Petten en de lepelaars op De Schorren. De website is ontworpen door het bedrijf EN/OF uit Den Burg. Een uitgebreide agenda, vol excur sies, rondleidingen en andere toe ristische informatie, staat in de gra tis Vakantiekrant, die vandaag met de Texelse Courant wordt verspreid en op tal van plaatsen gratis ver krijgbaar is. Vrijdag 13 februari: In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool in Den Burg verzor gen leerlingen piano, harp en klarinet vanaf 19.00 uur een voorspeeluur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Jan Rot en Marjolein Meijers. Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Tel. 319633. In café De Pilaar aan de Kantoorstraat in Den Burg begint om 21.00 uur een quiz over muziek, sport, actualiteit en muziek. Deelname kost €2,50 Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15,19.00, 21.45), Kikkerdril (12.30, 14.30), Yes man (19.15) en Valkyne (21.45). Zaterdag 14 februari: Gerhard Cadée verzorgt in informatie centrum Balgzand in Den Helder een lezing over gebroken schelpen. Aan vang 13.00 uur, toegang €2,50. Jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg is van 19.30 tot 22.00 uur geopend voor jongeren van 10 tot 15 jaar. In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een competitiewedstrijd van Model Racing Texel. In café De Kombuis op de haven in Oudeschild begint om 21.30 uur een optreden van de Texelse band Whate- j ver. Entree gratis. In café In den Grooten Slock in Den Burg begint om 22.00 uur een optre den van de band Mink. Entree gratis. Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15, 19.00,21.45), Kikkerdril (12.30,14.30), Yesman (19.15) en Valkyrie (21.45). Zondag 15 februari: In manege Akenburg nabij Den Burg wordt een wedstrijd in de mencom- petitie om de Jaap de Graafbokaal gehouden. Aanvang 10.00 uur. In de voorspeelruimte van de muziek school begint om 15.30 uur een optre den van het Noordijper Kamerkoor, Hoogwater te Oudeschild Vr. 13 februari 11.15 en 23.25 u. Za. 14 februari 11.24 en 23.44 u. Zo. 15 februari 11.27 u. Ma. 16 februari 00.04 en 11.37 u. Di. 17 februari 00.30 en 12.10 u. Wo.18 februari 00.47 en 13.20 u. Do. 19 februari 01.35 en 14.45 u. Vr. 20 februari 03.00 en 15.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 10 febru an springtij. Maandag 16 februan laatste kwartier. Zondag 15 februan zon op 8.02 Muzikale medewerking wordt ver leend door Elisabeth Waverijn. De Baptistengemeente houdt een zangdienst, waarin voornamelijk lie deren van Johannes de Heer worden gezongen. Locatie is Eben Haëzer, Julianastraat, Den Burg; aanvang 19.30 uur. Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15, 19.00,21.30), Kikkerdnl (12.30,14.30). Yesman (19.15) en Valkyne (21.45). Maandag 16 februari: Op protestants-christelijke basis school De Fontein aan de Burdet- school in Den Burg wordt van 9.30 tot 12.00 de vakantiekidsclub van de Baptistengemeente gehouden. In het dorpsservicepunt in het Eier landsche Huis in De Cocksdorp wordt van 10.00 tot 12.00 uur bingo gespeeld. Deelname kost €1,- per bingokaart. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 19.30 uur een vrije bridge drive. ledereen kan meedoen. Deel name kost €2,50. De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu houdt vanaf 20.00 uur jaarvergadering in De Buureton in Den Burg. In hotel De Lindeboom in Den Burg begint om 20.00 uur de jaarvergade ring van Ondernemersvereniging Den Burg. Cinema Texel vertoont. Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15, 19.00,21.30). Kikkerdril (12.30,14.30), Yesman (19.15) en Valkyne (21.45). Dinsdag 17 februari: Op protestants-christelijke basis school De Fontein aan de Burdet- school in Den Burg wordt van 9.30 tot 12.00 de vakantiekidsclub van de Baptistengemeente gehouden. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 18.00 uur het maandelijkse SWOT-diner, een geza menlijke maaltijd voor ouderen. Deel name kost €8,-. Opgave: tel. 312696. Bij helder weer begint om 19.00 uur een sterrenkijkavond bij Volkssterren wacht De Jager bij Ecomare. Bij twijfel over het weer kan rond 18.00 uur gebeld worden naar 06-33808361 Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15, 19.00,21.30), Kikkerdril (12.30,14.30), Yesman (19.15) en Valkyrie (21.45). TESO zet vandaag (vnjdag) en maan dag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur twee afvaarten, zowel vanuit Den Hel der als vanaf Texel. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Cursus tinwhistle voor beginners Bij de Muziek- en Dansschool gaat dinsdag 24 februari een cursus tin whistle voor beginners van start. Dit kleine metalen fluitje is samen met de houten dwarsfluit in D één van de populairste instrumenten om Kelti sche muziek op te spelen. De belang stelling voor dit traditionele genre is de afgelopen jaren enorm gegroeid. De cursus biedt een kennismaking met Keltische muziek. Ook wordt aandacht besteed aan de specifieke manier van spelen en de bijbehoren de versieringen. Daarnaast komt het spelen van liederen en dansmuziek aan bod, evenals het uit het hoofd spelen van diverse melodieën. De cursus bestaat uit acht lessen van 45 minuten. Docent is Loes Bakker. Voor meer informatie en opgave: tel. 313493 of e-mail info@mdt-texel.nl. Kidsclub Fontein De Baptistengemeente houdt vol gende week op De Fontein in Den Burg een vakantie-kidsclub. Op maandag-, dinsdag- en woensdag ochtend kunnen kinderen (leeftijd groep 1 tot groep 8) er van 9.30 tot 12.00 uur meedoen met spelletjes, knutselen, schilderen en luisteren naar verhalen uit de Bijbel. Het thema is 'Tel je mee?' 'Toeval of kunstig sturen?', dacht ontwaarde. Met de morgen te vieren Klaas Houing uit De Koog, toen hij Valentijnsdag 'in het vooruitzicht donderdagochtend deze bandenspo- maakte hij er in ieder geval een foto ren op de besneeuwde Wintergroen van.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2