Geanimeerde gesprekjes over duurzaam inkopen 'Toets communicatie gemeente en burger' Deel Groeneplaats opengelegd 'Onderzoek netwerk Europese eilanden' 0122-Z/loir TEXELSE J COURANT Ondernemers vinden elkaar op beurs Aanleg duikers start deze maand HIER KOMr&iMneM kc-Cff D15 C OT H E g _=S NIEUWE. SUPER nafivr [DORJT 5T£UR PUW 9§SL -nmsLivn&'i V^TE*6LVflir5i»y 'W TEKELVMT ,JC:hI Hier rome een i SEttóHOPj- een qpwHf)-w\^ y 'Ii/Va-vev» A<A* j fltirdoMGuBQooi i r&IM«EE| U.C.CTE iDORJT 5TÊUN PUW VERVOLG VAN PAGINA 1 Buitrug We herkenden het dier omdat We het op 27 december ook al had den gezien', vertelt bemanningslid Rob Sanchez. Omdat de patiënt in de helikopter met spoed naar het ziekenhuis moest, was er geen tijd om - zoals vorige keer - even bij de buitrug te blijven 'hangen'. Toch constateerde Sanchez 'rustig zwem- gedrag'. 'Er waren geen meeuwen omheen en hij leek in een rechte lijn westwaarts van de kust af te zwem men.' Wetenschappers vergelijken samen met collega's uit Europa en Noord-Amerika de foto's van dit dier met die van andere buitruggen die in het Noord-Atlantisch gebied zijn gezien. 'Tot nu toe lijkt het erop dat dit dier nog niet ergens anders gezien is en wij onze "eigen" buitrug heb ben', schrijft de Stichting Noordzee op haar website. Wie de buitrug ook ziet en/of foto's heeft, wordt verzocht contact op te nemen met Wouter Jan Strietman (tel. 030-2340016 of e-mail wj.strietman@noordzee.nl). VERVOLG VAN PAGINA 1 Gebiedsmakelaar Als gebiedsmakelaar kan Hoogen- bosch Texelaars met plannen voor het platteland in contact brengen met de juiste instanties. Ze helpt mee subsidies te verwerven en houdt in de gaten of zich overlap in plannen voordoet, zodat krachten gebundeld kunnen worden. De oud- Texelse gaat in maart aan de slag. Kerkelijke stunt Westerlaken is begonnen met de herbestrating van de Groene plaats in Den Burg. De straatstenen worden opnieuw geplaats op een nieuw zandbed, zodat het plaveisel tussen de bult en het raadhuis vlakker wordt. Een deel van de stenen wordt op de kop gelegd, zodat de nog niet versleten kant naar boven komt te liggen. De gemeente laat het stuk opknap pen, omdat de bestrating door de bomen omhoog was gedrukt, waar door de stenen ongelijk lagen. Dat leidde van verschillende kanten tot klachten. Marktkooplieden hadden er last van (het water liep niet goed meer weg) en een paar voorbijgan gers verzwikten hun enkels. Ook de Stichting Folklore, organisator van de folkloremarkten, vroeg of er iets aan de bestrating kon worden gedaan. De gemeente wilde niet wachten tot de herinrichting van het centrum van Den Burg. Het werk wordt uit gevoerd door Westerlaken en kost €7200,-. Het wordt in twee delen uitgevoerd, zodat de markt er geen last van heeft. 'Wat kost het en wat levert het me op? Dat willen ondernemers graag weten. Dus is het leuk om te laten zien dat duurzaam niet duurder hoeft te zijn, maar dat je er geld mee kunt besparen.' Aldus Ben Zegeren, één van de stand houders op de gisteren gehouden Texelse ondernemersbeurs. Vele collega's namen een kijkje en kwamen tot de ontdekking dat ze op het eiland voor menig product prima bij elkaar terecht kunnen. 'En dat was precies de bedoeling', glimlacht Tessa van Daalen van de organisatie. 'We mogen tevre den zijn. De opkomst was goed en de sfeer geanimeerd. Niet alleen de inhoud van de stands was van belang, ook wilden we flink de gele genheid bieden om te netwerken.' En dat gebeurde. Al buiten bij de ingang van Stayokay werden de bezoekers met de eerste presen tatie letterlijk warm gemaakt. Het nieuwe bedrijfje Tex-Briq van IJs brand Kikkert stookte een grote verwarmingsketel met briketten, vervaardigd van Texelse slootruigte en ander groenafval. Naast hem werd een andere ketel gedemon streerd, die speciaal voor de beurs uit Polen was overgebracht. Bezoe ker Els Whyte sloeg Kikkert op de schouders: 'Ik ben trots op je. Zo ben je bezig om Texel echt Texel te houden!' Peter van Ree, afdelingshoofd van gemeentewerken, bekeek de opstelling met interesse. 'IJsbrand is een tijdje geleden al bij ons langs geweest. Het is een mooi product, maar het gaat ook om het aanschaf fen van installaties. Maar inderdaad, in principe kan de gemeente bij dit nieuwe product zowel leverancier als afnemer zijn.' Het thema van de beurs was 'duur zaam inkopen'. Niet bepaald iets waar je meteen aan denkt bij de kunstbloemen van Audrey. 'Nou, duurzamer kan het met hoor. Ze gaan lang mee, kosten weinig en je hoeft niets weg te gooien. En je kunt ze ook nog hergebruiken.' Een beetje gezocht? 'Ach de stand houders geven een eigen draai aan het thema. Dat geeft niks. Bewust wording is minstens zo belangrijk', zegt Marleen Hohman van Stichting Duurzaam Texel, samen met Media bureau Langeveld de Rooy ver antwoordelijk voor de beurs. Ook de bureaustoel in haar stand lijkt weinig van doen te hebben met het thema. Schijn bedriegt: de stoel is volledig gemaakt van gerecyclede materialen. 'Hij is niet gelijmd, dus als ie versleten is, kun je hem mak kelijk opnieuw recyclen. Dat is duurzaam: geen materiaal verspillen.' Dit geldt ook voor Liz Gedekink met haar kleurrijke tasjes, die ze zelf maakt van oude plastic tassen. Saillant: een wit handtasje dat een bruid op haar huwelijksdag kan dragen. 'Doodeng om hier te staan. Ik doe dit voor het eerst. Tot nu toe stond ik alleen op inter net', vertelt ze. Haar dochter houdt een vuilniszak vol plastic tassen omhoog. 'Kijk, dit kwam iemand net bij ons afgeven!' Blauw en groen Entertainer Hans Holtslag uit Oude- schild is ingehuurd om de stem ming erin te brengen. Hij staat klaar om de bezoekers een 'zwaarwe gend advies' te geven Letterlijk, want men wordt uitgenodigd om op een weegschaal plaats te nemen. Anderen mogen geblinddoekt een hapje kaas van een schaal nemen en proeven of het 'echt Texels' is. Het maakt niet uit: alle kaas is van eigen eiland. Een kraam met echte Texelse producten ontbreekt even min. De gemeente presenteert zich met LED-verlichting, zowel voor binnen als voor buiten. Na het bekende blauwe licht bij rotondes wil de gemeente nu ook experi menteren met groene lampen, ver klapt ambtenaar Bert Dennenberg. Meer nog verheugt hij zich op de beurs van volgend jaar: 'Dan staan we hier met de plee van de toe komst...' De meeste aandacht in deze zaal gaat naar de windturbi nes van Installatiebedrijf De Wit en de VEM. Veel ondernemers verba zen zich erover dat men alleen een stekker in het stopcontact hoeft te steken om zelf energie te kunnen opwekken. 'Steeds meer bedrij ven en particulieren ontdekken het. Heel belangrijk om dit hier te laten zien.' Na vijven wordt het steeds drukker en ook de bar loopt lang zaam vol. Er klinkt hard gelach van een groepje ondernemers: 'Tja, z'n beurs is een mooie aanleiding om elkaar onder het genot van een borrel weer eens te spreken. Als je met oppast, begint dat al bij de voordeur.' Tekst en foto's HopText Frans Hopman 'Gezocht of niet': entertainer Hans Holtslag offreert Audrey van de stand met kunstbloemen een stukje kaas. IJsbrand Kikkert stookte een grote verwarmingsketel met briketten. De Bezwarencommissie moet de zorgvuldigheid van communicatie tussen de gemeente en inwoners kunnen toetsen. Die suggestie deed Rikus Kieft (GroenLinks) tij dens de raadscommissie Grond gebied. Kieft zei te vaak gevallen te horen waarbij de communicatie tussen de gemeente en een inwoner niet goed is verlopen. Het wekte bij hem de indruk dat er meer aan de hand is dan dat inwoners het niet begrijpen. 'Het is alleen lastig dat een recht bank en een bezwarencommissie met kunnen toetsen of de communi catie juist is geweest. Daar zou dus een instrument voor moeten worden ontwikkeld.' Kieft deed de suggestie nadat Ries Swanink uit Zuid-Eierland bij de commissie zijn beklag had gedaan over een vakantiebungalow die hij van het college niet bij zijn huis mag bouwen. Swanink ligt daarover al een paar jaar met de gemeente in de clinch ligt. GroenLinks kreeg bijval van het CDA. Marijke Eel- man zei het ook te vaak mee te maken dat Texelaars in hun ogen vastlopen op onbegrip. 'Dan is er sprake van twee werelden die niet op elkaar aansluiten.' De andere partijen deden nog geen uitspraken over de suggestie. Naar verwach ting komt het bij een andere com missievergadering nog een keer aan de orde. Een instrumentarium moet de Bezwarencommissie de moge lijkheid bieden onafhankelijk te toet sen of de communicatie zorgvuldig is geweest. Wethouder Nico Kikkert kreeg de opdracht van de politieke partijen nog eens met Swanink te gaan praten om tot oplossing te komen. Kikkert wilde dat wel doen, maar zei weinig te kunnen betekenen omdat zowel de Bezwarencommissie als de rechtbank negatief over het huisje heeft geoordeeld. Dat laatste klopte volgens Swanink niet, omdat de bestuursrechter in Alkmaar heeft gesteld niet gemachtigd te zijn de gemeente opdracht te geven het bestemmingsplan aan te passen. Swanink vroeg een paar jaar gele den vrijstellings om bij de renovatie van vijf verouderde bungalows op zijn erf een nieuw zesde huisje te bouwen. Daarvoor deed hij ook een beroep op de 25-procentsregeling bij kwaliteitsverbetering. Hij ving echter bot bij het college. De 25-procentsregeling geldt niet voor elk bestemmingsplan op Texel en ook het plan Midden- en Zuid-Eier- land valt erbuiten. In dat bestem mingsplan wordt uitbreiding van recreatie als ongewenst beschouwd. Knelpunt in het dossier is dat tij dens de voorbereidingen ambtelijke toezeggingen werden gedaan die bij Swanink het vertrouwen wekten dat alles goed zat. Het zogeheten principeberaad was positief en de welstand ging akkoord. Tijdens een zitting van de Bezwarencommissie bleek echter uit jurisprudentie dat uitgegaan moet worden van uit spraken van het college en niet van ambtelijke toezeggingen. Volgens Kikkert waren er geen verwachtin gen gewekt, maar daar dachten de commissieleden anders over. Joop Groeskamp (Texels Belang) stelde dat het proces weliswaar volgens de regels is verlopen, maar dat er ook menselijk mag worden gehandeld. Alfred Schaatsenberg (PvdA) vond het onvoorstelbaar wat er gebeurde. Er volgt binnenkort een gesprek tus sen Kikkert en Swanink. De laatste merkte tijdens de commissieverga dering op dat het lastig was in con tact te komen met de wethouder, omdat hij meestal niet verder kwam dan een medewerker. Swanink was blij met de steun die hij van de poli tieke partijen kreeg. Berm Kadijksweg wordt verhard De berm van de Kadijksweg, tus sen de Hallerweg en de entree naar De Volmolen, wordt komende week verhard. In de weken daar na volgt het gedeelte tot aan de Marsweg. De weg wordt hierbij afgesloten voor al het verkeer. De verharding moet een oplossing bieden voor het telkens stuk rijden van de bermen, dat de veiligheid van de verkeersdeelnemers in gevaar brengt. Om die reden gold ter plekke al sinds november de maatregel om in maar één richting te rijden. Door slechte weersomstandigheden lukte het niet eerder de bermen op te knappen. Om schoolgaande kin deren van de OSG te ontzien, vinden de werkzaamheden bij De Volmolen plaats tijdens de voorjaarsvakantie. De bermen worden verhard door middel van graskeien. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier start binnenkort met een project dat de afwate ring van de polders Eierland en het Noorden moet verbeteren. Dit project liep eerder vertraging op in verband met de mogelijke aanwezigheid van munitie uit de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de opstand van de Georgiërs is er veel gevochten rondom het Eijerlandsch Kanaal. Het bedrijf T&A Survey doet deze maand onderzoek naar het opspo ren van mogelijke explosieven zoals geschutmunitie, handgrana ten en klein kaliber munitie. Zodra het werkgebied wordt vrijgegeven, plaatst aannemer KWS Infra BV in opdracht van het hoogheemraad- Zes onbevoegde docenten OSG De OSG telt zes docenten die nog niet bevoegd zijn les te geven. Dat liet rector Henk de Vries woens dagavond weten tijdens de raads commissie Welzijn. De rector ging in op al langer rond gaande verhalen dat er veel onbe voegde docenten op de scholenge meenschap zouden rondlopen. Dat bleek mee te vallen. Alle zes zijn bezig hun papieren te halen. Vier van hen ronden volgens De Vries dit school jaar hun opleiding af. Eén staat er aan het begin van een studie die eerder werd afgebroken. De zesde is een zij-instromer met de bevoegdheid van instructeur die bezig is docent schap drie betonnen duikers met kantelstuwen. Eén duiker komt in de dijk tussen polder Het Noor den en het Eijerlandsch Kanaal, één bij de Schorrenweg en één bij het Buitenzwin. Ook wordt de bestaande watergang tussen het Eijerlandsch Kanaal en het Buiten zwin verbreed en van een natuur vriendelijke oever voorzien. Na de werkzaamheden kan een deel van het water in het Eijer landsch Kanaal bij extreme regen val via gemaal Krassekeet naar de Waddenzee worden afgevoerd, zodat gemaal De Cocksdorp min der wordt belast. De capaciteit van Krassekeet is inmiddels ver hoogd van 300 naar 375 kubieke meter water per minuut. te worden. Daarnaast kent de OSG ongeveer tien docenten die onder- bevoegd zijn. Zij zijn bevoegd les te geven, zij het op bepaalde schaal. Het gaat onder meer om docenten die een opleiding aan een pedago gische academie gevolgd hebben. Zij zijn bevoegd les te geven in de onderbouw. Een andere vorm van onderbevoegdheid doet zich voor als docenten met een bevoegdheid voor het ene vak lesgeven in een ander vak. In dat geval werken ze onder verantwoordelijkheid van een docent die de bevoegdheid voor het betref fende vak heeft.De Vries gaf zijn toe lichting om duidelijkheid te scheppen. Hij sloot niet uit dat er verwamng was door het verschil tussen onbevoegd en onderbevoegd. De school telt in totaal iets meer dan honderd perso neelsleden. De gemeente zou de mogelijk heden van het Europese eilan dennetwerk Isienet nader moe ten verkennen. Dat advies heeft een groep Texelaars die vorig jaar het Zweedse eiland Gotland bezochten aan de gemeente gegeven. Isienet is een netwerk van zo'n dertig eilanden in Europa. Het richt zich op de ontwikkeling van lokale energieprojecten en zaken die het milieu ten goede komen. Het net werk zorgt er onder meer voor dat de Europese Unie subsidie aan dergelijke projecten verstrekt. Er zijn geen Nederlandse eilanden bij aangesloten.. De Texelaars zagen op het 57.000 inwoners tellende Gotland (vijf keer zo groot als Texel) diverse projecten die met behulp van Isie net en Europese subsidie van de grond waren gekomen. Een daar van was een grote bibliotheek in de hoofdstad Visby die werd ver warmd en gekoeld met warmte en koude die aan het nabijgelegen zeewater werden onttrokken. Het gebouw werd daarmee constant op dezelfde temperatuur gehou den. De groep maakte ook kennis met ambtenaren die via Isienet miljoenen aan Europese subsidies in de wacht hadden gesleept. Tijdens de presentatie werd ook gerefereerd aan het Deense eiland Samso, waar eind 2007 een grote groep Texelaars naartoe ging. Dat eiland is eveneens lid van Isienet en wist via het netwerk onder meer geld te verwerven voor een Energie Academie waar bezoe kers wordt uitgelegd wat er sinds 1998 op Samso is ontwikkeld. Het Deense eiland, ongeveer drie- kwart zo groot als Texel, weet met biomassaVerbrandingsinstal- laties, zonnepanelen en windmo lens meer energie op te wekken dan er ter plekke wordt verbruikt. Op Gotland wordt 20 procent van de eigen energiebehoefte lokaal opgewekt en bestaat de ambitie vanaf 2025 energie-onafhanke lijk te zijn. Texel wil dat in 2020 bereiken. Momenteel wordt circa 5 procent van de energiebehoefte lokaal gewonnen. Volgens Petra Schut, woordvoer der van de groep, zou het goed zijn als bestuurders van Texel bij eenkomsten van Isienet in Brus sel bezoeken om contacten met andere eilanden te leggen. Eilan den kunnen voor Europese subsi dies in aanmerking komen als zij gezamenlijk aanvragen indienen. De eerstvolgende bijeenkomsten worden gehouden in het najaar. De presentatie werd bijgewoond door vier raadsleden. Leden van het college waren er niet bij aan wezig. De groep, bestaand uit Hans Roe per, Rianne Malschaert, Gert-Jan Schoorl, Els van der Meer, Albert Zandstra, Petra Schut, Paul Buijs- man en Jeroen van Hattum, deed verslag van de ervaring die de Texelaars (deels onderwijs, deels techniek) op Gotland hadden gehad. De mensen uit het onder wijs bekeken hoe duurzaamheid een vaste plek binnen de scho len heeft gekregen. De technische mensen bekeken houtverbran- dingsinstallaties, de winning van biogas uit rioolwater, zonne-ener- gie, warmte en koude uit zeewater en windmolens. 3- www.beeldbanktexel.nl de windturbines van de VEM i

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5