Dirk Terpstra over het verdwijnen van overheidsbedrijf PTT Discussie in het Italiaans over een doucheputje Als postbode had je vroeger nog een vak met inhoud La Dolce Vita op platteland Italië Agrariërs naar Wieringermeer Met paard en wagen op een autoloze zondag? I VRIJDAG 13 FEBRUARI 2009 TEXELSE COURANT 'Nee, ik ga niet met de VUT!' De wenkbrauwen gaan omhoog. 'Ik noem het pensioen, hoor. Dat mag toch wel na 46 jaar werken?' Vandaag neemt Dirk Terpstra (61 jaar) afscheid van zijn 'post'. Dat het vrijdag de 13e is, maakt hem niet uit. Hij is niet bijgelovig. De teloorgang van het beroep postbode bij PTT Post heeft hij volledig meegemaakt. 'Toen ik er kwam werken, bestond het team uit dertig man. Nu zijn we nog met z'n dertienen, waarvan er maar zes fulltime zijn.' Geplaagd door artrose, heeft Dirk Terpstra met hulp van de elektrische bakfiets, de post in de Noordwester (wijk H) nog lang kunnen bezorgen. (Foto Maramr Bemdseni Terpstra groeide op in Den Burg. vertelt hij, terwijl we in zijn huis aan de Bernhardlaan om de tafel zitten. 'Ik kom uit een chnstelijk milieu. M'n moeder was de dochter van de koster van de hervormde kerk. Ze kreeg zes kinderen. Drie meiden, drie jongens. Ik ben de oudste van de zonen, met nog een zus boven me.' Toen hij een jaar of zes was, ver huisde het gezin van een woning aan de Hallerweg naar een boerderij aan de Molenstraat. 'De boerderij stond naast de katholieke kerk. We begonnen met één koe. Het was een groeiproces. Mijn vader heeft heel lang zijn oude werk nog moeten aanhouden. De veestapel werd in de loop der jaren zoetjesaan uitgebreid. Tijdens de ruilverkaveling was hij, met z'n 1,6 hectare, de kleinste boer van Texel. Maar zodoende lag ik op m'n tiende jaar wel onder de koeien. Er werd van ons kinderen verwacht dat we meehielpen. Dat deed je ook gewoon.' Na de CVO-school ging Terpstra naar de Landbouwschool, waarna hij de Tuinbouwschool doorliep. 'Kijk, tegenwoordig wordt er geke ken naar wat je kunt, vroeger naar waar je vandaan kwam. Qua studie had ik meer aangekund, maar het ging toen zo. Dat gold voor iedereen. Ik belandde dus in de bloembollen. Waar ik het overigens erg naar mijn zin had, want ik ben altijd een bui tenmens geweest.' Op een dansavond in Oudeschild liep hij Tineke tegen het lijf. Zijn leven nam een andere wending toen zij, die bij een PTT-medewerker in de gezinsverzorging zat, hem attent maakte op een vacature bij de post. Terpstra solliciteerde en werd aan genomen. Militaire dienst kon hij dankzij een brommerongeluk, waarbij hij een grote teen verloor, ontlopen. 'Met wandelen heb ik er nooit last van gehad, wel met schaatsen. Jam mer, maar het is niet anders. Maar die teen was reden om me af te keuren. God zij dank. Hiërarchische verhoudingen zijn niets voor mij. Dan had ik een probleem gehad. Zij ook, vermoedelijk.' Bij de PTT voelde Terpstra zich als een vis in het water. Hij volgde korte opleidingen, cursussen en legde examens af, want er werd in die dagen bij de post nog het nodige van je verlangd. 'Als postbode had je vroeger nog een vak met inhoud. Tegenwoordig plukken ze iemand van de straat en de volgende dag kun je bij wijze van spreken aan de gang. Maar toen ik in 1971 begon, moest je topografisch gezien goed op de hoogte zijn van de dorpen en steden in het hele land. De PTT was in die dagen een rijdend postkantoor. Je betaalde als postbode bijvoor beeld AOW uit in het buitengebied en mensen stortten geld bij je op een spaarbankboekje. Dat persoonlijke contact is in de loop der tijd helemaal verdwenen. Je deed in die tijd alles nog zelf. Je sorteerde alle wijken uit. Bracht ook de aangetekende stuk ken en de postpakketten weg. Het werk was heel divers. De TNT van vandaag heeft niets meer te maken met de PTT waar ik begonnen ben. Het bedrijf is helemaal opgesplitst in aparte BV'tjes. Voor het sorteer- proces hoef je niets meer te kunnen. We knjgen de brieven - door de invoering van de postcode - al op volgorde binnen. Af en toe komen er jongens uit Den Helder bijspringen. Die kunnen zo aan de slag, stap pen er zo in. De automatisering, de privatisering, de beursgang, bank fusies en de komst van internet - het e-mailen - hebben hier allemaal een rol in gespeeld. En toch hebben we niet eens zo vreselijk veel minder post te verwerken. Er zit nu veel mai ling tussen. Maar er wordt naar toe gewerkt dat parttimers allemaal een wijkje doen. Tegen het minimumloon natuurlijk. Het moet allemaal steeds goedkoper. Nee. in de vakkennis heeft een enorme kaalslag plaats gehad. Van een beroep met inhoud is het verworden tot een baantje voorerbij. Ik ben blij dat ik de totale teloorgang van het beroep niet hoef mee te maken. Ik kan er precies op tijd uit. Word in mijn functie ook niet vervangen. Er komt een gewone postbezorger voor terug.' Terpstra is lovend over de ruimte die de voormalige PTT heeft geboden om maatschappelijke activiteiten te ontwikkelen. 'Het bedrijf stelde het zelfs op prijs. Mijn politieke loop baan is daar in feite ook begon nen. Met het vertegenwoordigen van mijn collega's in het overleg. Daarna volgde al snel bestuurlijk werk. ABVA-KABO, FNV. Het waren drukke en leerzame perioden in de vakbeweging. Een goede voorberei ding voor de politiek. In 1982 ben ik voor de PvdA in de gemeenteraad beland. Waarom geen christelijke partij? Omdat ik, met het gevoel dat ik in mijn lijf had, me geen andere partij kon voorstellen. Ik ben altijd mijn eigen weg gegaan, christelijk milieu of niet. Die opmerking doet me wel denken aan iets dat lang geleden plaatsvond. Een PvdA-actie met theezakjes, die we bij woningen aan de deurknop bonden. Ik kreeg er één retour aan m'n eigen deur, voor zien van de tekst Ik dacht niet dat je vader je zo had opgevoed.' Terpstra zat van 1982 tot 1998 in de gemeenteraad en was van 1990 tot 1994 actief als wethouder. 'Ik ben bestuurderig aangelegd, dus ik vond het erg leuk om wethouder te zijn. Je kunt meer invloed uitoefenen, ontmoet weer heel andere mensen. Ik had het niet graag willen missen. Maar slopend was het wel. Vooral omdat je het deels naast je gewone werk moest doen. Natuurlijk was ik liever nóg vier jaar wethouder gebleven, maar dat zat er niet in. En je weet, de kiezer heeft altijd gelijk. Ik heb daarna nog vier jaar in de raad gezeten. Je kunt na je wet houderschap wel vertrekken, maar dat vind ik niet fair ten opzichte van de kiezers. Ja, al met al zestien jaar gemeenteraad... Niet niks. Ik vraag me alleen wel eens af of het wel het nodige rendement oplevert tegen het werk dat je er voor verzet. Het zijn moeizame processen in de poli tiek.' Met een peinzend gezicht con stateert hij dat mensen niet meer weten wat democratie inhoudt. Het baart hem zorgen, dat is zichtbaar. 'Omdat mensen er onderling vaak samen niet uit komen, is de demo cratie uitgevonden. Om te voorko men dat het recht van de sterkste regeert. In een democratie vindt een afweging plaats. Betrokkenen wor den gehoord, er wordt een besluit genomen. Degenen die dat besluit nemen, moeten de rug recht hou den en er helemaal voor gaan. Maar mensen lijken zich niet meer in een compromis te kunnen vinden, gaan zich met hand en tand verzetten. Daarom scoren de populisten zo goed. Ze zoeken de ontevreden kie zers op. Ze halen stemmen binnen die een genuanceerd politicus nooit zal halen. Als je al vijftig procent achter je weet te krijgen, ben je spekkoper. De rest roert zich. Het wordt niet meer gedragen en het proces stokt. Dat haalt de vaart uit de politiek en brengt onvrede met zich mee. Simpelweg omdat men sen zich niet meer kunnen neerleg gen bij een besluit. Iemand heeft ooit eens gezegd dat democratie onder houden moet worden. Dat er respect moet zijn voor genomen besluiten. En dat ontbreekt. Terugkijkend had den politici vroeger ook veel meer aanzien. Die status is totaal verdwe nen. Zoals er nu tegenaan wordt gekeken, nodigt het bepaald niet uit om in de gemeenteraad te gaan zit ten. Politici zijn daar ook zelf debet aan. Met verkiezingsuitslagen wordt de hand gelicht, als er zaken fout lopen, wordt er geen verantwoor delijkheid genomen. Allemaal niet goed.' Terpstra heeft nog steeds contact met de PvdA en is ook op bestuurlijk gebied nog altijd heel actief. Ik ga me beslist niet vervelen straks, al ga ik het contact met mijn collega's en de bedrijven waar ik veel kwam zeker missen. Afgelopen maandag kreeg ik bij De Muy al een afscheids cadeau aangeboden. Twaalf zakken pepermunt, omdat ik steevast als ik daar iets bracht twee pepermuntjes van de balie meepikte. Nou, met deze voorraad ben ik jaren onder de pannen.' 'Vandaag is het mijn laatste vrije dag. We hebben op het werk een bord waarop we bij vrije dagen een v zetten. Nu heeft iemand achter dat v-tje voor altijd neergezet. Het voelt allemaal vreemd. De hele week al. Vanmiddag vier ik mijn afscheid met mijn directe collega's. Tineke gaat samen met onze kinderen, Lianne en Ward en hun partners, een warme wintermaaltijd voor ze klaarmaken. Gewoon op een losse, onofficiële manier afscheid nemen van de men sen waar ik op mijn werk de laatste tijd mee omging. Nee, stoppen is niet moeilijk. Toen mijn pensioenge rechtigde leeftijd met ruim een jaar werd opgeschort, heb ik zelfs naar deze dag uitgekeken. Er zijn genoeg dingen die ik leuk vind om te doen. Hobby's in overvloed. Ik kom de tijd echt wel door.' Margreet Berndsen. Ingrid met olijfolie van eigen boomgaard Typisch Italiaans: lang en uitgebreid tafelen. Goud voor Dros Simon Dros uit Oosterend is beloond met twee keer goud bij slagersvakwedstrijden in Heerhu- Pesten op school en op werkvloer Verslaggever Margreet Berndsen bereidt een artikel over pesten voor, dat binnenkort in deze krant ver schijnt. Kinderen, jonge mensen en volwassenen die het onderwerp zijn (geweest) van pesterijen op school of op de werkvloer worden uitgeno digd over hun ervaringen te vertel len. De informatie wordt discreet behandeld en - indien gewenst - anoniem gepubliceerd. Ook men sen die iets te vertellen hebben over de (mogelijke) invloed van peste rijen op het verloop van hun verdere leven, kunnen contact opnemen met Berndsen, tel. 314896 of e-mail tberndsen@hetnet.nl. Agrariërs gaan woensdag 25 februari op excursie naar de Wie ringermeer. De organisatie is in handen van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Bij voldoen de belangstelling wordt geza menlijk met een bus gereisd. Na vertrek met de boot van 9.00 uur wordt om 10.00 uur een bezoek gebracht aan de familie Schouten in Middenmeer, eigenaar van een groot melkveehoudersbedrijf, met een nieuwe ligboxenstal voor 200 melkkoeien. Tijdens de lunch in Lambertschraag vertelt Jack Kra nenburg, directeur van Agriport, iets over het ontstaan van Agriport en de activiteiten die er plaatsvinden. Om 13.30 uur begint een bezoek aan Agriport. Daarbij vertelt Kra nenburg niet alleen over de teelt van diverse gewassen, maar ook over het kunnen voorzien in eigen ener gie en aardwarmte. Het gezelschap keert terug met de boot van 16.30 uur uit Den Helder. Opgave is noodzakelijk en kan tot maandag 16 februari bij Theo Hin (tel. 318244) en Anton Bakker (tel. 319702). Een paard voor een wagen, met daarop twee oudere heren met een pet en een dame met een hoed. Zij poseren om onbekende rede nen voor het pand van fotograaf Jan Nauta, op de hoek van de Parkstraat en de Weverstraat in Den Burg. Mogelijk werd de foto gemaakt op een autoloze zondag in 1956 of 1957, toen de olietoevoer door de Suez-crisis en de Hongaar se Opstand was verstoord en van regeringswege alleen met speciale toestemming auto of motor mocht worden gereden. Wie meer informa tie heeft, kan deze doorgeven aan Maarten Stoepker van de Histori sche Vereniging, tel. 312940. De historische foto met het trein tje bij de IJzeren Kaap (Texelse Courant, dinsdag 13 januari) werd genomen ter gelegenheid van de verhoging van de Waddenzeedijk, tussen 1930 en 1932. Het werk werd uitgevoerd door Zwieringa. Deze overkantse aannemer staat zelf vierde van links (met rechts naast hem zijn vader). Rails en loco motief waren met de Dokter Wage- maker overgevaren. Het personeel bestond grotendeels of helemaal uit inwoners van Marken en Volendam. Stoepker kreeg namen als Jopie Jasper, Cor Jongert en Nol Klepper te horen. De 23-jarige Dros, in de leer bij keurslager Dros aan de Parkstraat in Den Burg, won met een gekookte worst en runderrookvlees. De pro ducten werden beoordeeld op 52 punten op het gebied van aanzien, kleur, geur, smaak, samenstelling en snijbaarheid. Bij de gekookte worst had de jury op 2 punten wat aan te merken, bij het runderrookvlees was 1 puntje aan kritiek onderhevig. De vakwedstrijden werden gehouden door de SVO (Slagersvakopleiding), een begeleidende organisatie voor leerbedrijven en leerlingen. Jaarvergadering Rode Kruis De ontbijtzaal was het project van afgelopen weekend en is nu klaar voor gasten Frans en Ingrid Scherpenisse grij pen steeds vaker mis. Een pleister voor een wondje? 'Oh nee, die ligt al in het keukenkastje in Italië...' Wanneer ik de Italianen in spé spreek, oogt de woonkamer van hun tijdelijke onderkomen kaal. Dozen stapelen zich op tegen de wanden, kasten zijn groten deels leeg. Een glin stering in hun ogen verschijnt als we het over hun snel nade rende emigratie heb ben. 'Ja, het komt nu écht dichtbij; we hebben onze banen officieel opgezegd, abonne menten zijn stopgezet, onze legi timatie wordt verlengd en bijna al onze spullen liggen al in Italië.' Op het werk is de overdracht gestart en worden cliënten door collega's overgenomen. Ook de afscheids feestjes dienen zich aan. De twee zijn op het moment ongeveer twee keer per maand in hun toekomstige thuisland te vinden. Vaak betekent dit in een weekend op en neer, om te klussen, te shoppen voor de inrichting én om te tuinieren. Vorig weekend was daar een mooi voor beeld van: vrijdagavond in het vlieg tuig, zaterdag, zondag en maandag klussen en 's avonds weer terug. Overnachten aan de overkant en met boot half zeven dinsdagoch tend terug naar Texel om de werk week te starten. Gekkenwerk? 'Nee hoor, we moeten er nu gewoon veel zijn. Het zijn niet alleen de punt jes op de i, maar we moeten ook nog 400 liter verf op de buitenkant smeren, bijvoorbeeld. En de eerste gasten komen 13 april.' Voor de laatste loodjes zijn vrien den ingeschakeld. De komende bezoekjes aan Casa dei Colli zijn in gezelschap van een varië rend klusteam. Eind februari gaat een stel mee voor aller hande hand- en spandiensten en eind maart - wanneer Frans officieel verhuist - gaan vrienden mee om de keu ken grondig aan te pakken. Ingrid volgt een week later en handelt de laatste zaken af op Texel. Hebben ze wel eens kriebels of zenuwen gehad? 'Tuurlijk'. roept Ingrid. 'Je hebt gerust van die momenten dat je denkt: Moesten we nu zo nodig? Maar ja, als je jezelf die vraag stelt, met huis-, tuin- en keukenpraat, maar ook op technisch vlak. Zelfs wanneer de 'geometra' (een soort hoofdaannemer) vragen heeft over de positie van het doucheputje, kunnen ze de discussie aan. Al dan niet geholpen door handgebaren. Mieke Smid De Texelse Courant volgt de belevenissen van Ingrid en Frans op de voet. Nadat ze in april zijn verhuisd, kunt u het vervolg lezen. Nieuwsgierig naar Casa dei Colli? Kijk alvast op www.casadeicolli.com. De afdeling Texel van het Rode Kruis houdt dinsdag 24 februari jaarverga dering. Op de agenda staan diverse jaarverslagen en financiële jaarstuk ken. De bijeenkomst wordt gehou den in het eigen gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg en begint om 19.30 uur. Belangstellenden zijn welkom. is er maar één antwoord mogelijk. Ja!' Eigen olijfolie Hoewel elk bezoek in het teken staat van hard werken, weet het echtpaar toch voldoende te genieten van de smaak van Italië. Letterlijk omdat ze de eerste fles olijfolie van eigen boomgaard 3inds een paar weken kunnen proeven (dorpsvriend Fiore heeft de oogst begeleid en mocht in ruil een gedeelte van de oogst houden). Maar ook doordat ze bui ten aan lange tafels eten onder de eerste bloesem, eigengemaakte Limoncello (een typisch Italiaans citroendrankje) krijgen voorgescho teld van locals en als eigenaren van een kleinschalige B&B begin januari waren uitgenodigd in een restaurant in het dorp. Hier werd ze een 'een voudige' lunch van slechts vijf gan gen aangeboden. 'Vervelend hoor, die Italiaanse cultuur', verzuchten de twee. Ook de Italiaanse lessen lopen ten einde. Trouw werden ze op woens dagavond in Den Helder gevolgd en inmiddels weten Frans en Ingrid zich aardig te redden. Niet alleen

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6