'Wonen op boerderij goed voor vitaliteit' Helft houdt zich aan voorschriften drank Cjrotn 'wartsjexeh in het harL, Prikken ganzeneieren binnenkort van start 'Opladen' en 'dichtbij' in lentecampagne VVV Veel kinderen naar Vakantie-kidsclub baptisten Agrarisch bouwblok jonge polders groter Dichtbij he? texelse9courant Texelse Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12351 VRIJDAG 20 FEBRUARI 2009 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Het college wil het bewonen van voormalige boerderijen in het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied erkennen. Het wordt beschouwd als een positieve bij drage aan de vitaliteit en leefbaar heid op het platteland. Het eiland kent tientallen voormalige boerderijen in het buitengebied die bewoond worden door mensen die niet boeren. Formeel is dat niet toe gestaan, maar in de praktijk wordt het gedoogd. Als het aan burgemeester en wet houders ligt, wordt het erkend. 'In het verleden zijn veel voormalige agrari sche bouwblokken in een woonfunc tie omgezet en dat wordt niet langer gezien als een oneigenlijke functie, maar meer als een aanvulling op de veelheid van functies in het buiten gebied.' Volgens uitgangspunten voor de her ziening van bestemmingsplan wordt het bouwen van nieuwe huizen in het buitengebied in principe uitgesloten. Uitzonderingen worden gemaakt voor kleinschalige nieuwbouw aan de randen van de dorpen als dat nodig is om aan de lokale woonvisie te voldoen, het splitsen van monu mentale stolpen (in maximaal vier appartementen) en een nog te ont wikkelen 'ruimte-voor-ruimte-rege- ling'. Dat laatste is van toepassing als vrijkomende agrarische bebou wing wordt gesloopt. Dan mag er wat nieuws worden teruggebouwd, zij het minder groot dan wat er stond, zodat het landschap 'ontsteent'. In de uitgangspunten wordt gespro- se ontheffingen. De gemeente heeft vorig jaar 55 bedrijven een waarschuwing gegeven omdat ze niet geheel aan de voorschriften van de Drank en Horecawet voldeden. Bij 61 bedrijven was alles in orde. De geconstateerde gebreken vari eerden van ontbrekende leeftijds aanduidingen in de schappen van winkels tot het ontbreken van geldi ge vergunningen in horecagelegen heden. Er werden waarschuwingen uitgedeeld aan 12 supermarkten, 32 horecabedrijven, 8 slijters en 3 organisaties van evenementen. Twee horecabedrijven ontvingen een proces-verbaal omdat zij ook na de schriftelijke waarschuwing niet in het bezit waren van een gel dige vergunning. Bij de overige 61 gecontroleerde bedrijven was alles in orde. Of de cijfers alleen Texel beslaan of dat ook Helderse bedrij ven zijn meegerekend, was uit een persbericht van de gemeente niet op te maken. Navraag leverde giste ren evenmin duidelijkheid op. Een gezamenlijke actie van de gemeente met horecaondernemers Kramperen Als het college haar zin krijgt, gaat de tent van Texel verdwijnen. Laten we elkaar niet voor de gek houden, dat zal gebeuren. Er zijn er nu al-met veel meer. Caravans rukken op en verschijnen in een steeds monster- lijker omvang. Het is de onstuitbare opmars der dingen, we doen het allemaal zelf. Ik vind dat erg. Het eiland wordt er zeker niet mooier van. En met de tent verdwijnt ook cultuur. Wie kent straks nog de wereld van grondzeil en stormlijn, van primus, haring en matje? Wie hoort ooit nog het oergezellige tik ken van de regen tegen de buiten tent? En kamperen is goedkoop. Beste Texelaars, wij vallen zo vaak over een cent. Gunnen we onze gasten die mogelijkheid niet meer, uit hebzucht? Kom nou! De tent moet blijven! om jongeren geen alcoholhoudende dranken te verstrekken, is volgens het persbericht goed verlopen: er werden geen overtredingen gecon stateerd. Het merendeel van de controles werd op Texel gedaan en had plaats in de zomer. De controles kwamen voort uit het proefproject Toezicht Drank- en Horecawet dat Texel vorig jaar met Den Helder is gestart. Bij dat project is het toezicht op drankverkoop ver schoven van de Voedsel en Waren Autoriteit naar de gemeente. Bur gemeester Joke Geldorp en haar Helderse collega Stefan Hulman zijn positief over de gezamenlijke actie. 'We zijn op de goede weg. We gaan ervan uit dat de controles bijdragen aan een steeds positiever resul taat.' Dit jaar vinden meer controles plaats. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ken over maximaal 650 vierkante meter als de bebouwing voor bedrij vigheid wordt gebruikt. Dat is con form het beleid voor vrijkomende agrarische bebouwing dat een paar jaar geleden werd opgesteld. Voor woningen wordt gesteld dat het hoofdgebouw niet groter dan 150 vierkante meter mag zijn. Nieuwe stolpen mogen maximaal 250 vier kante meter groot worden. Voor bijgebouwen geldt een maximum van 150 vierkante meter. Ze moeten ondergeschikt zijn aan het hoofdge bouw. Bedoeling is dat het nieuwe plan ook kangoeroewoningenvoorzie ningen voor invaliden en kantoor/ beroep aan huis mogelijk maakt. Met kangoeroewoningen wordt, een aanbouw bedoeld, zodat er drie generaties bij elkaar kunnen wonen. Tijdens bijeenkomsten van Ruimte voor Ontwikkeling werd verzocht dergelijke woningen op Texel moge lijk te maken. Volgens de uitgangspunten mag een kangoeroewoning maximaal tachtig vierkante meter groot zijn. De toe gang moet via het hoofdgebouw lopen. Als er een aparte ingang wordt gemaakt, is de kans groot dat een kangoeroewoning een nieuwe woning wordt en dat wil het college voorkomen. Recreatieve opstallen mogen als kangoeroewoning worden gebruikt en het wordt, als het aan het college ligt, eveneens toegestaan ze inpan dig te realiseren. Dat moet mogelijk worden met behulp van binnenplan- Onder aanvoering Bert Dennenberg wordt er gezongen tijdens de Vakantie-Kidsclub van de Baptistengemeente. In de jonge polders komt moge lijk standaard ruimte voor agrari sche bouwblokken van twee hec tare, zodat er aan intensivering en schaalvergroting kan worden gedaan. De goot- en nokhoogten worden ook verhoogd. Dat blijkt uit de uitgangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied waar de politieke partijen dinsdag over praten in een extra commissievergadering Grondge bied. Tot nu toe geldt dat een agrarisch bouwblok in principe éen hectare groot mag zijn. Binnen die opper vlakte moet alle bebouwing staan. Voor de jonge polders bestaat al de mogelijkheid verder dan één hec tare te gaan, maar dat is nog niet standaard. Of de twee hectare gaat lukken, is ook afhankelijk van de provincie die aan een eigen struc tuurvisie werkt. Daar staat de afme ting nog ter discussie. Op het oude land wil het college onder het nieuwe regime een opper vlakte van één hectare aanhouden, met de mogelijkheid een ontheffing voor twee hectare te krijgen. Het college wil de goot- en nokhoogten in de jonge polders op maximaal 6 en 12,5 meter vastleggen. Voor het oude land worden maten van maxi maal 4,5 en 10 meter aangehou den. Daar kan een ontheffing voor ruimere maten (goot maximaal 6 en nok 12,5 meter) worden verkregen als dat nodig is voor de toekomst van het bedrijf. Bij aanvragen voor ontheffingen op het oude land moet de noodzaak worden getoetst aan de hand van een bedrijfsontwikkelingsplan. Ook wordt bekeken of ruimere bebou wing past bij het landschap. Een ander uitgangspunt voor het nieuwe bestemmingsplan is dat landschap pelijke, cultuurhistorische, archeo logische en aardkundige waarden behouden blijven. Als de verhoudin gen en de verschijningsvorm echter in orde zijn, is een grote schuur volgens het college goed inpasbaar in het landschap. De komst van nieuwe, volwaar dige agrarische bedrijven of de verplaatsing van bestaande agrari sche bedrijven moet in het nieuwe bestemmingsplan mogelijk worden door binnenplanse wijzigingen. Kwetsbare gebieden als de Hoge- berg, de Naai, de Kuil, het Hoorn der Nieuwland. 't Zouteland, Bui tendijk en De Grie blijven daarvan uitgezonderd, zoals ook al in het Loodsproject van Den Hoorn en de Structuurvisie is aangegeven. In de geactualiseerde Structuurvi sie werd ook al gesproken over de toekomst van de landbouw, maar nog geen concrete getallen en Om duidelijk te maken dat je in het voorjaar op Texel moet zijn, voert de VW in maart een campagne in het teken van 'opladen' en 'dicht bij'. 'Opladen' doe je op Texel met frisse lucht, mooie en schone stranden en met de voorjaarszon. 'Dichtbij' is door de reclamema kers verbeeld door een Texels schaap dat zijn neus bijna tegen de lens van de camera drukt. De campagne bestaat uit adverten ties in Nederland en Duitsland, een prijsvraag en een kortingskaart en wordt ondersteund door een spe ciale editie van de VW-nieuwsbnef. Ook wordt gebruik gemaakt van een zogenoemde boomerangkaart. Deze humoristische kaart (met het WoelmuiS De 'boomerangkaart', die door de VW op grote schaal wordt verspreid. Texelse schaap) is gratis verkrijg baar in een groot aantal steden in Nederland. Een extra voorraad is beschikbaar op Texel, zodat ook toeristen en Texelaars deze kunnen versturen. Kaarten kunnen worden opgehaald bij de VW. Onderne mers kunnen ook grotere aantallen bestellen, om te verspreiden onder hun gasten en klanten. De advertenties verschijnen in de tijdschriften Margriet, Libelle, Esta en Zin. In Duitsland wordt campag ne gevoerd in de deelstaten Nor- drhein-Westfalen en Niedersach- sen. Daar verschijnen advertenties in familiebladen, regionale dagbla den en de televisiegids Prisma, die als extra blad is opgenomen in veertig verschillende kranten. Ook op het internet wordt geadverteerd. Om het bezoek aan de VW-website te stimuleren, wordt in alle reclame uitingen verwezen naar een prijs vraag, waarmee een midweek op Texel kan worden gewonnen. Om mee te kunnen doen, moeten deel nemers zich registreren. Ze kun nen zich tegelijkertijd op de digitale VW-nieuwsbrief abonneren. Mensen die dit voorjaar via de VW een verblijf op Texel boeken, krijgen een voordeelkaart die recht geeft op korting op populaire activiteiten en artikelen op het eiland. Logies- verstrekkers doen via de site van de VW een groot aantal voorjaarsaan biedingen. Zodra grauwe ganzen in natuurge bieden eieren hebben gelegd, gaan natuurbeheerders en landbouwers op pad om deze te prikken. Een aanvraag voor een ontheffing was ingediend, maar die is overbodig nu de provincie gebruik maakt van de bevoegdheid om een aanwijzing te geven, kan er vanaf 17 februari worden geprikt of geraapt. Er is momenteel geen Faunabe- heerplan is, maar dit heeft volgens de provincie geen gevolgen voor de 'nestbehandeling' van ganzen in Noord-Holland. Deze moet voorko men dat de eieren uitkomen en de ganzenpopulaties in de provincie verder toeneemt. In 2008 werden er 50.000 geteld. Door het ontbreken van een geldig Faunabeheerplan van de FBE Noord- Holland, kan de provincie op dit moment geen ontheffingen verlenen. Hierdoor dreigde het eierenprikken in het gedrang te komen. De pro vincie heeft nu gebruik gemaakt van de bevoegdheid om een aanwijzing te geven. De aanwijzing maakt het voor grondgebruikers (eigenaren of pachters van grond), terreinberende organisaties en medewerkers van recreatieterreinen onder de paraplu van Recreatie Noord-Holland moge lijk om gedurende het broedseizoen eieren te rapen of op andere wijze te voorkomen dat ze worden uit gebroed. De ontheffing geldt alleen voor grauwe ganzen, kolganzen en brandganzen. Op Texel wordt ver wacht dat dit in maart van start zal gaan. Het gebruik van het geweer is uitdrukkelijk verboden. De provincie hoopt dat de bevoegde i Academie maatregelen in genoemd. De daarin voorgestelde differentiatie tussen de jonge polders (schaalvergoting) en het oude land (verbreding) riep zorgen op bij de boeren, omdat zij vrezen dat de mogelijkheden op het oude land worden beperkt. Volgens wethouder Nico Kikkert was daar echter geen sprake van. De landbouw heeft de gemeente gevraagd de bedrijfsmogelijkheden niet te beperken in verband met schaalvergroting, veranderende wetgeving in dierenwelzijn en omdat de provincie ook bezig is met toe komstplannen voor de landbouw. Het ROC is in samenwerking met onder meer een aantal Texelse bedrijven de Finance Academy gestart. Die verzorgt in Schagen de vakopleiding Bedrijfsadministratie Accountancy (VBA) en Allround medewerker Bank- en Verzeke ringswezen. Pagina 5 m Uit het oog Oud-Texelaar Stefan Kuip wordt raadsheer (rechter) bij het Gerechts hof in Den Haag. Hij oordeelt daar vanaf komende maand onder meer over conflicten op het gebied van arbeidsrecht, zijn specialiteit. De afgelopen negen jaar werkte Kuip als kantonrechter in Rotterdam en Schiedam. Pagina 5 i Varken De oude boerderij, al jaren niet meer dan een uiterst vervallen stolp, was een dissonant in de lieflijk ogende buurtschap. Afgelopen voorjaar ging hij eindelijk tegen de grond om maanden later een tiental meters verder stralend als een feniks uit de as te herrijzen. Pagina 7 Tientallen kinderen hebben begin ochtenden geknutseld, gespeeld, figuur David. Het thema was dat zowel kinderen van de Baptistenge- deze week de Vakantie-Kidsclub van gezongen en geluisterd naar verha- iedereen meetelt. De ochtend wer- meente als kinderen van elders. Het de Baptistengemeente Texel bezocht, len uit de Bijbel. De bijeenkomsten den volgens Bert Dennenberg, één was de tweede keer dat de Vakantie- Op de Fontein in Den Burg werd drie waren opgebouwd rond de Bijbelse van de organisatoren, bezocht door Kidsclub werd gehouden. instanties snel aan de slag gaan met het verstoren van nesten. Door in een zo vroeg mogelijk stadium in te grijpen, hoopt de provincie dat er minder aanvragen binnen zullen komen voor het doden van (volwas sen) ganzen. Of er komende zomer, net als vorig jaar, ganzen worden gevangen, is nog onzeker. Staatsbosbeheer. Natuurmonumenten, landbouworga nisatie LTO en andere instanties zijn hierover met elkaar en het ministene van LNV in discussie. Man aangehouden na vernieling ruit De politie heeft dinsdagavond een 50-jarige man uit Assen gehouden, die even daarvoor de ruit van een winkel in de Weverstraat in Den Burg had vernield. Agenten kregen daarbij assistentie van een getuige, die glasgerinkel had gehoord en door twee voorbijgangers op de dader was gewezen. Toen hij de boosdoener op zijn gedrag aan sprak, liep deze door, waarop de politie te hulp werd geroepen De ruitengooier werd in dronken toe stand in een café aangetroffen en is overgebracht naar het politiebureau in Den Burg. 'Dode buitrug niet de Texelse walvis' De dode buitrug die afgelopen zondag in een visnet (staand want) in Normandië is aangetrof fen, is niet dezelfde als de wal vis die bij Texel is gesignaleerd. Die conclusie trekt walviskenner Kees Camphuysen van het NIOZ. Het uitgemergelde exemplaar dat de Franse visser in zijn net aantrof, woog achtduizend kilo. De buitrug was volgens de berichten die hier over in de pers verschenen al dood toen hij in de netten van de visser belandde. Maar Camphuysen heeft grote twijfels bij deze lezing. 'Het lijkt me onwaarschijnlijk. Aan zijn staart kun je zien dat hij aan het net vast zat. Deze buitrug is geheid verdronken. Autopsie zal definitief uitsluitsel geven.' De boot waarmee de visser zijn buit aan land bracht, was slechts twee meter groter dan de bültrug, waardoor hij langzaam terug moest keren. Dat het niet om de buitrug gaat die onlangs bij Texel en elders langs de Nederlandse kust werd gesignaleerd, leidt Camp huysen af uit analyse van foto's van foto's van de 'Franse' en de 'Texel se' bulturg. Een vergelijking van de linker bovenlip van het dier laat zien dat het om een andere buitrug gaat. dan het dier bij Texel. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: j Timmer I De Echte Bakker Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1