Pad over duinreep is nog maar het begin... Gebruikers PHH krijgen sleutels Cjroen ^wartrjexels in het hart Regel 4000 hectare grasland van tafel Hulpgebouw opgeleverd Tuinder oogst vóór zaaien kJbéü OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12352 DINSDAG 24 FEBRUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Barcontest Een avondje gratis drinken waarbij je met je vrienden €350.- mag ver teren. Dat is de hoofdprijs van de Barcontest in café Blauwvinger in De Koog. De prijs is voor het team dat op één avond de hoogste omzet weet te behalen. Pagina 2 m Rie Keijser Emeritus-predikante Rie Keijser (80) uit Den Burg heeft afscheid geno men als voorzitter van de Texelse Raad van Kerken. Tien jaar geleden was ze betrokken bij de oprichting. De oecumene speelde bij haar altijd een belangrijke rol. Pagina 5 u Boogschieten Waar 's zomers kampeerders ver toeven, werd zondag met scherp geschoten op verschillende soorten dieren. Geen echte, de pijlen werden gericht op nagemaakte exemplaren van kunststof. 210 boogschutters uit alle windstreken kwamen in actie op en nabij camping Kogerstrand. Pagina 7 Het bijna voltooide wandel pad over de zeereep tussen de Badweg en het Slag van Opduin is geen project op zichzelf. De werkgroep die bijna drie jaar met voorbereiding en uitvoering in touw is geweest, ziet het als 'het begin van een profijtelijke opvoering van de aantrekkelijk heid van De Koog als duindorp en badplaats'. Volgens de visie van de werkgroep is het nodig de Badweg zelf en vooral het Slag van Opduin door een andere inrichting en aankleding smaak volle allure te geven. Bij het leg gen van de 'eerste' tegel van het zeereeppad wees voorzitter Harry Wuis van de Stichting Coeghe onder andere op de noodzaak van een verlaagd en afgeschei den voetpad langs de Badweg. Burgemeester Joke Geldorp liet weten dat op gemeentelijke steun kan worden gerekend, vooral als wordt gestreefd naar authentici teit. 'De werkgroep moet hiermee bezig blijven. Ik wil persoonlijk ook helpen, want ik heb binnen kort wat vrije tijd...' Hoewel het leggen van de eerste tegel bedoeld was als een eenvou dige plechtigheid, liep het zater dagmiddag uit op een uitgesproken feestelijke gebeurtenis, die vooral dank zij het fraaie weer veel belang stellenden trok. In de aanloop naar het moment veroorzaakten die grote drukte in restaurant Noord zee dat (samen met Grand Hotel Opduin) voor drankjes en hapjes had gezorgd. Uit de toespraak van Harry Wuis bleek dat een ogen schijnlijk simpel project als het aan leggen van een 250 meter lang pad tegenwoordig op onverwachte problemen kan stuiten. Er waren momenten waarop alles en ieder een leek tegen te werken, zodat er De gebruikers van het PHH- gebouw hebben de sleutels gekregen, zodat ze er hun intrek kunnen nemen. Het hulpverle ningsgebouw is donderdag bouw kundig opgeleverd. Woontij, opdrachtgever van de bouw na het terugtrekken van de gemeente bij de aanbesteding, heeft de brandweerkazerne en het gedeelte voor de ambulance overgedragen aan de gemeente. Het gedeelte waarin het politiebu reau komt, is overdragen aan de politie Noord-Holland Noord. Het medisch gedeelte aan de zijde van de Vaargeul blijft in handen van de woningstichting. Daar nemen begin volgende maand de huisartsen Van der Bent en Haasdijk, Waverijn, Van Hattem en Uithoven en De Witte hun intrek. Ook kindertandarts Jolanda Krijnen en verloskundigen Theda Niehoff en Petra Kolkman betrekken er een ruimte, evenals het maatschappelijk werk, de Brijder Stichting en een nevenvestiging van de Texelse Apo- Texelse Bedden- bank, houdt Noodbouw beter na aanpassing Leerlingen en medewerkers van de OSG hebben de eerste dag in het verbeterde noodgebouw 't Plein bij de Burgemeester De Koninghal goed beleefd. In het noodgebouw werden vorige week tijdens de vakantie diverse werkzaamheden verricht om de problemen met het geluid, de iso- ..VAST AAN 45.000 BEDDEN theek. De ambulance streeft ernaar begin maart operationeel te zijn vanuit de nieuwbouw. Of dat lukt, is onder meer afhankelijk van de ict-aanslui- tingen. Er worden volgens team leider Albert Winter op de nieuwe locatie in eerste instantie diensten van 8.00 tot 20.00 gedraaid (net zoals nu al het geval is bij de post aan de Wilhelminalaan). De ambu lance streeft ernaar tegen het begin van het seizoen structureel 24 uur per dag vanuit het PHH-gebouw operationeel te zijn. Het SIGMA (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) gaat vrijwel tegelijk met de ambulance mee over. Wanneer de brandweer en de politie hun intrek nemen, is onbekend. De politie zegt desgevraagd daarover 'later in de lucht te komen'. Het bureau wordt de eerste 'politiewin- kel' van de politie Noord-Holland Noord. Dat concept moet het mak kelijker maken langs te komen voor aangiften of het stellen van vragen. Volgens directeur Jan van Andel van Woontij worden de komende dagen nog de laatste kleine werk zaamheden verricht. Grote zaken hoeven niet meer te gebeuren. Het gezamenlijke hulpverleningsgebouw wordt maandag 11 mei officieel geopend Zaterdag 16 mei wordt er een open dag gehouden. Campagne wad Diverse organisaties in het Wad dengebied beginnen binnenkort met de campagne 'Ik pas op het wad'. Daarin wordt recreanten die met hun boot de Wadden zee opgaan, gevraagd rekening te houden met de natuur. Centraal in de campagne staat de Erecode voor Waddenliefhebbers waarin beschreven staat wat recreanten wel en niet op het wad kunnen doen. Meer informatie is te vinden op de website www.ikpasophet- wad.nl. De campagne gaat van start tijdens de HISWA die begin maart in Amsterdam wordt gehou den. Van groente is bekend dat het snel kan groeien. Maar zo snel als in de tuin van Bart Oostra uit Den Burg, dat is ongekend. Toen hij zondag morgen als beginnend volkstuin der op zijn nieuwe akker in het volkstuinencomplex nabij zwembad Molenkoog de eerste voorbereidin gen voor het komende groeiseizoen wilde treffen, was zijn verrassing groot De bloemkolen en andere groenten die hij daar aantrof, waren groter dan hij ooit had durven dro men. En dat terwijl hij nog niet eens had gezaaid. Het bleek een stunt van zijn maten, die hem overigens wel succes met zijn nieuwe hobby wensten. Oostra kan de grap wel waarderen. 'Ik heb voor een week groente in huis.' latie en de ventilatie op te lossen. Daar was de sinds de ingebruik name begin dit jaar zoveel mee mis, dat de OSG de huur opzegde. De leverancier kwam toen over de brug met het aanbod de problemen op te lossen. Er is onder meer een nieuw dak De regel dat er tenminste 4000 hectare aan grasland op het eiland moet zijn, wordt mogelijk geschrapt. Volgens de meeste politieke partijen is het niet nodig die regel in stand te houden als er een gezonde veeteelt op het eiland is. Dat stelden ze gisteravond in de raadscommissie Grondgebied bij de bespreking van de geactualiseerde Structuurvisie 2020. Het college had daarin voorgesteld dat boeren aan- legvergunningen voor wisselteelt (akkerbouw op een stuk grasland) zouden moeten aanvragen om de 4000 hectare te behouden. De meeste politieke partijen ging dat te ver. Ook binnen de agrarische sector was weerstand tegen dat plan gerezen. Inspreker en agra riër Johannes van Heerwaarden liet weten dat de 4000 hectare vanzelf in stand blijft als de voorwaarden voor een gezonde veeteelt aanwe zig zijn. Die mening werd gedeeld. Jur Schuiringa (WD) merkte op dat de verhouding tussen landbouw- en akkerbouwgrond de afgelopen vijf tig jaar vanzelf al redelijk goed is geweest. Axel Lap (CDA) en Frans Visman (D66) vonden eveneens dat het getal 4000 kan worden geschrapt. 'Als je ziet dat een stukje land verderop beter is en je moet eerst een vergunning aanvragen om te verbouwen, dan kan het lang duren', aldus Lap. Veel steun voor behoud bomen Ruim driehonderd mensen heb ben een handtekening gezet tegen de kap van vier lindebomen aan de Elemert in Den Burg. Aglaia Westra en Hans Witte (van de golfbaan) hebben de handteke- heel wat afgepraat en geschreven moest worden voordat de beno digde zeven vergunningen binnen waren en tegemoet was gekomen aan de bezwaren van particuliere belanghebbenden. (Lees verder pagina 5) op de noodlokalen gekomen, de wanden zijn aangepast en de venti latie is geregeld. Volgens conrector Annemarieke de Vries waren de eer ste ervaringen gisteren goed. Eer der was nog in het ene klaslokaal te horen wat er in het ander gebeurde en was het te warm of te koud. Joop Groeskamp (Texels Belang) en Rikus Kieft (GroenLinks) vonden het belangrijk dat de sector zelf bijhoudt hoeveel grasland er is en dat er een seintje wordt gegeven als de grens wordt benaderd. 'Maar zolang dat niet het geval is, zijn er geen regels nodig', aldus Kieft. Wethouder Nico Kikkert (grondge bied) kon zich daarin vinden, mits er goed wordt bijgehouden hoeveel grasland er is. Kikkert wist vanuit zijn werk bij Agrifirm te melden dat het aantal hectares op het moment boven de 4100 ligt. Van Heerwaar den wees erop dat de meitelling (het moment dat boeren hun gegevens aan LNV moeten doorgeven) een geschikt moment is om te zien wat de stand van zaken is. De commissie ging akkoord met de geactualiseerde Structuurvisie. Die vormt de basis voor het nieu we bestemmingsplan Buitengebied waarvan vanavond de uitgangspun ten worden besproken Duidelijk werd onder meer dat het verschil voor agrarische mogelijkheden op het oude land en in de jonge polders minder groot is dan werd gevreesd. Wat in de polders straks standaard wordt toegestaan (bouwblok twee hectare en hogere goot- en dak hoogte) kan op het oude land ook, als het college ontheffing verleend. Wethouder Kikkert liet weten dat schaalvergroting en het samenvoe gen van bedrijven daarmee ook op net oude iand tot de mogelijkheden behoren Texel moet meer opvang bieden Texel heeft van de provincie de opdracht gekregen vóór 1 juli nog 13 statushouders te huisvesten. Volgens Gedeputeerde Staten woonden er per 1 januari 2009 18 statushouders te weinig op het eiland. Texel kent er ongeveer dertig op een bevolking van ruim 13.500 inwo ners. Het eiland heeft al geruime tijd moeite te voldoen aan de streef getallen, onder meer omdat onder statushouders (mensen met een verblijfsvergunning) over het alge meen liever in de stad dan op het platteland wonen. De provincie, die toezicht houdt, heeft zich bereid getoond met Texel speciale afspraken te maken. Gede puteerde Staten heeft tegelijkertijd ingegrepen bij de gemeente Bergen om daar zelf achterstanden in de opvang weg te werken. Drie andere gemeenten in Noord-Holland lopen het risico dat de provincie het heft irr handen neemt. Zeven gemeenten lopen dat risico niet meer. omdat ze de achterstan den zelf hebben verkleind. Wat er gebeurt als Texel op 1 juli met aan de provinciale opdracht voldoet, kon een woordvoerder.gisteren nog niet zeggen 'Dat zien we dan wel weer.' TEXELSE'^ 'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ningen vanmiddag aangeboden aan wethouder Peter Bakker. De twee kwamen een week geleden in actie tegen de geplande kap. Ze vinden het zonde dat er gezonde bomen weg moeten. De gemeente wil ze kappen omdat de wortels de stoep tegels omhoog duwen, waardoor er mensen vallen. Lees verderr op pagina 3 Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De genodigden in optocht op weg naar de plek van de plechtigheid.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1