samenwerkt, samen sterk' 'Als je ben je Rie Keijser weg bij Raad van Kerken 'Rijker als je zaken bij elkaar herkent' Bestuur ondernemersvereniging: Westen Den Hoorn toeristische zone Toekomsthuis kinderen Carnaval wordt zeemansfeest TEXELSE J COURANT 'Ontwikkelingen op lange termijn bekijken' 'Ook al draait je zaak goed, is dat geen reden om met de han den over elkaar te zitten en af te wachten. Als je samenwerkt, ben je samen sterk.' Krachtige taal van Kees Klaassen, de nieu we voorzitter van Ondernemers vereniging Den Burg (OVD). Een betere onderlinge communicatie en afstemming van openingstij den zijn enkele prominente doel stellingen van het bestuur dat hij met Erik Verineker vormt. 'De post van secretaris is nog vacant.' Den Burg telt het grootste aantal ondernemers op het eiland, maar de verbondenheid met de OVD lijkt niet altijd even groot. De scha mele opkomst van tien leden op de jongste ledenvergadering spreekt boekdelen. 'Er heerst een sfeer van gelatenheid. We vatten dat ook op als een signaal. De klacht is ook dat er onvoldoende overleg is tus sen bestuur en leden. Meer COM MUNICATIE, zeggen we daarom in hoofdletters. Ik ben de afgelopen tijd bij 125 ondernemers binnenge stapt om tc praten. En we hebben sinds kort een eigen website (www. ovdb.org). Daarop kunnen we 24 uur per dag met eikaar communi ceren. Onder meer over welke leuke dingen we als ondernemers in Den Burg kunnen doen en waardoor het winkelen hier aantrekkelijker wordt.' Openingstijden Heet hangijzer zijn de openings tijden van de winkels en vooral de verscheidenheid daarin. 'De ene zaak gaat op dinsdagmiddag dicht, de andere niet. Bepaalde winkeliers sluiten onder de middag hun zaak en anderen houden hem open. Ook op koopzondagen zijn niet alle win kels geopend. Toeristen begrijpen er niets meer van en logiesverstrek- kers hebben er geen trek in om hun gasten te attenderen op de koopzondag in Den Burg, als veel zaken dicht zijn. ik kan dat goed begrijpen. Als bestuur adviseren we de winkeliers in Den Burg krachtig om hun winkels onder de middag open te houden. Dat sluit veel beter aan bij het rit me van vakantiegangers. Ze staan namelijk later op, ontbijten langer en gaan rond een uur of elf, half twaalf naar Den Burg om te winkelen. Als dan de boel alweer om half een dicht gaat, vinden ze dat niet leuk. Door beurtelings een broodje te eten, moet het toch mogelijk zijn onder de middag open te blijven. Ik kan goed begrijpen dat ondernemers die al zes dagen per week werken, op zondag een dagje willen uitbla zen. Aan de andere kant gaat het maar om acht'koopzondagen per jaar, dus dat lijkt met niet onoverko melijk. Als er veel zaken open zijn, motiveert dat logiesverstrekkers om hun gasten te attenderen op de koopzondagen in Den Burg.' Samenwerking Samenwerking is ook nodig op het gebied om de straten rond kerst te versieren met feestverlichting en kerstbomen te plaatsen. 'Door omstandigheden hing er dit win terseizoen in diverse starten geen feestverlichting. En het plaatsen van kerstbomen werd georganiseerd per straat. Dit kwam de eenduidigheid niet ten goede. We gaan dat goed aanpakken. Dat geldt ook voor de promotie van Den Burg. We hebben onze kas goed op orde en willen op gerichte momenten campagnes starten in de daarvoor geschikte media, ook voor zaken buiten het bekende winkelrondje, en dat er met Pasen bijvoorbeeld een paas haas rondloopt. Zodat de leden wat terugzien van hun contributiegeld en dat Den Burg beter op de kaart wordt gezet. Als er goede onder linge afstemming is, kun je samen dingen organiseren. Bijvoorbeeld als op de Groeneplaats een beach- volleybaltoernooi wordt gehouden, dat wij zorgen dat op die dag ook de winkels open zijn. Zo versterk je elkaar.' Politiek Klaassen betreurt het dat niet alle bedrijven in Den Burg lid zijn van de OVD. 'Opvallend is dat de grotere bedrijven en winkelketens wel lid zijn, maar dat met name kleinere bedrijven het laten afweten. Ter wijl samenwerking zeker voor deze categorie van groot belang is. Want in Den Burg moeten we wel tegen De Koog opboksen. Het winkelbe stand wordt daar steeds gevarieer der en gaat in kwaliteit omhoog, dus wordt steeds aantrekkelijker. Lidmaatschap is ook van belang omdat we politieke invloed hebben. We praten en denken bijvoorbeeld mee over het parkeerbeleid en over de Groeneplaats.' Het maakt de bestuurstaak voor Klaassen en Venneker tot een tijd rovende kwestie. 'Zeker doordat we er maar met z'n tweeen voor staan. De post van secretaris is nog vacant, we hopen dat die snel wordt ingevuld', doet de voorzitter een beroep op de leden. Emeritus-predikante Rie Keijser (80) uit Den Burg heeft afscheid genomen als voorzitter van de Texelse Raad van Kerken. Tien jaar geleden was ze betrokken bij de oprichting. De oecumene speelde bij haar altijd een belangrijke rol. De Raad van Kerken kwam in 1999 voort uit de toenmalige werkgroep interkerkelijk overleg, waarin verte genwoordigers van de verschillende kerken met elkaar spraken. Keijser, jarenlang dominee bij doopsgezinde gemeenten aan de overkant, vond de werkgroep echter te vrijblijvend en zette zich in voor een echte Raad van Kerken. 'Er heerste toen een sfeer dat iedereen het wel leuk vond mee te doen. maar het was meer een gesprek tussen personen, dan een gesprek tussen kerken en het ging om het laatste.' Inzet van de raad was de eenheid, samenwerking en het onderlinge begrip tussen de kerken te bevorderen (de oecumene). Er zijn vijf kerken aan gesloten: de Rooms-Katholieke kerk, de Protestantse Waddengemeente Texel, de Doopsgezinde Gemeen te, de Hervormde Gemeente Waal, Koog, Den Hoorn en de Protestante Gemeente Den Burg in oprichting (Hervormde Gemeente Den Burg en Gereformeerde Kerk Den Burg). De Raad van Kerken is onder meer ver antwoordelijk voor de gezamenlijke diensten als de Vredeszondagen en de Gebedsdiensten voor Eenheid van de Christenen Het openstaan voor eikaars geloofs beleving is voor de scheidend voor zitter altijd van grote waarde geweest. Zo was ze eind jaren zestig betrokken bij het Pastoraal Concilie in Noordwij- kerhout waar gesproken werd over de oecumene (het was de tijd dat de ontzuiling inzette en de verschil lende geloofsgroepen in Nederland niet meer volledig langs elkaar heen leefden). Keijser was daar niet bij aanwezig, maar wel gevraagd mee te denken over de oecumene. Als dominee in Haren en Groningen had de geboren en getogen Texelse er eveneens veel mee te maken. 'Daar was toen een jong bisdom dat niet teveel werd gehinderd door dogma's en waar ook ruimte voor de oecu mene was.' Het openstaan voor eikaars wijze van geloven, past bij haar visie.dat het geloof meer een 'zijnswijze' dan een 'zienswijze' is. 'We hebben allemaal de Christusfiguur als bron waar we ons leven op oriënteren, leder geeft Het openstaan voor eikaars manier van gespeeld bij Rie Keijser die vertrokken i daar vervolgens zijn eigen vorm aan. Maar door met mensen van andere geloofsrichtingen in gesprek te gaan, ga je zaken bij de ander herkennen en daar wordt je rijker van.Het concilie in Noordwijkerhout was een vervolg op het Tweede Vaticaans Concilie waar de Rooms-Katholieke kerk brak met verschillende dogma's en de ramen van de kerk openzette om het con tact met andere kerkgenootschappen te ontwikkelen. Ze vindt het mooi dat de gezamenlijke diensten een vaste plek hebben gekregen bij de Texel se Raad van Kerken is onder meer verantwoordelijk voor gezamenlijke diensten zijn gehouden. 'Tijdens bij voorbeeld de Vredeszondagen zijn de diensten verspreid over dne kerken en worden er ook geen afzonder lijke diensten gehouden.'Ze vindt het eveneens mooi dat er studieavon den ontstonden en dat de raad een podium werd voor discussies over vrede, gerechtigheid en waarheid. De Raad van Kerken zette een paar jaar geleden ook de armoede op het eiland hoog op de agenda. Dat leidde tot aandacht en een gemeentelijke nota, maar de laatste tijd is het weer stil rond het probleem. Keijser is als voorzitter opgevolgd door dominee Caroline der Nederlanden. De ove rige vertegenwoordigers in de Raad van Kerken zijn Wim Tinholt (secreta ris), Limmy Bremer (penningmeester), Magda Buddelmeijer. Corry Stiehl, Ank van Putten en Jaap Zuidewind. Edwin Stark, Mattijs Lap, Minke Leppink en Sara Kooger (met moeder) bekijken de tekeningen voor een huis van de toekomst. roto Jemen van HattumJB&xbar* t<wm) Een huis op een rivier en een huis met windmolens. Dat waren de winnende ontwerpen bij een wedstrijd voor kinderen die Duin Bouwbedrijf hield bij de Texelse Ondernemersbeurs. Kinderen was gevraagd een huis van de toekomst te ontwerpen. En dan het liefst een huis waar zuinig met energie wordt omgesprongen. De 12-jarige Mattijs Lap, één van de winnaars, liet zich daarvoor inspire ren tot een huis met windmolens in de tuin. 'En met een glijbaan en een grote kelder om in te spelen.' De 8-jarige Minke Leppink, die eveneens won, ontwierp een huis dat boven een rivier werd gebouwd en waar het water door de kel der stroomde. 'In die kelder zitten molens, zodat met het voorbij stro mende water energie wordt opge wekt.' In totaal deden 17 kinderen aan de wedstrijd mee die was uit geschreven om de jeugd meer bij huizen van de toekomst te betrek ken, omdat zij daar straks in wonen. De 12-jarige Edwin Stark en 3-jarige Sara Kooger wonnen een prijsvraag over duurzaamheid die aan de wed strijd was gekoppeld. Het westen van Den Hoorn (omge ving Loodsmanduin) wordt als nog aangewezen als toeristisch concentratiegebied. De onderne mersvereniging van het loodsen- dorp kreeg dat gisteravond voor elkaar tijdens de raadscommissie Grondgebied. Minne Goënga en René Jager wezen de commissieleden erop dat Den Hoorn op kaarten in de geactu aliseerde Structuurvisie niet als toe ristische zone wordt beschouwd, zoals bij De Koog en De Cocksdorp het geval is. In de nota toerisme van een paar jaar geleden wordt Den Hoorn echter wel genoemd als klein toeristisch concentratiegebied. Volgens de ondernemersvereni ging mag dat in de structuurvi sie met achterwege blijven, omdat Den Hoorn met 4424 slaapplaatsen (voor een groot deel kampeerplaat sen op Loodsmanduin) 10 procent van het aantal toeristische bedden op het eiland heeft. Jager en Goën ga noemden het essentieel voor het dorp dat die slaapplaatsen behou den blijven. Ze braken ook een lans voor het opheffen van de ondergrens van 30 procent, zodat in de toekomst kam peerplaatsen eventueel in andere vormen verblijfsrecreatie kunnen worden omgezet 'De seizoenplaat sen zijn te weersafhankelijk. Een kampeerplaats is gemiddeld 40 dagen exploirabel. Het zijn van een toeristisch concen tratiegebied maakt het eenvoudi ger slaapplaatsen naar Den Hoorn te verplaatsen. Volgens de regels van de gemeente mogen bedden in principe alleen naar dergelijke gebieden verhuizen. Dat moet het dorp de kans bieden vanuit het Loodsenproject nieuwe vormen van toerisme te ontwikkelen. Den Hoorn heeft ook al meermalen aangege ven dal het verblijf van gasten soci aal en economisch van groot belang is voor het dorp. De meeste commissieleden hadden er geen moeite mee aan het ver zoek te voldoen. Er moet tijdens de raadsvergadering nog een definitief besluit over worden genomen. Geen zeemansfeest zonder vis serskoor. En dus trad het Oude schilder Visserskoor vrijdagavond op bij een zeemansfeest op het Maartenhuis in De Koog. De leefgemeenschap voor verstan delijk gehandicapten is van oudsher de enige plek op het eiland waar aan carnaval wordt gedaan. Vrijdag avond werd daar vanaf geweken. Carnaval werd ingewisseld voor een feest waarbij "het 'zeemansleven' centraal werd gesteld. Het verkleden was er nog steeds bij, de bewoners kwamen allen als zeeman of piraat. De toon werd gezet door het Vis serskoor dat onder aanvoering van dirigent André Keijzer diverse zee mansliederen zong. Daarna waren Het Maartenhuis vierde vrijdagavond feest met een optreden van Oudeschilder er diverse acts van bewoners en Visserskoor. piotoJmmimiHMmtasMwiklèii*) medewerkers. De leefgemeenschap themafeesten kunnen we weer een tijdens carnaval. 'Dat is toch het heeft het aloude carnaval losgela- tijd vooruit', aldus Jos van Schie. tijdstip om te vieren dat het vasten ten, omdat daarbij niet echt spra- eén van de begeleiders. Bedoeling begint.' ke was een specifiek thema. 'Met is dat het feest blijft plaatsvinden VERVOLG VAN PAGINA 1 Duinreeppad Ook de financiering van het pad (aanvankelijk begroot op 234.000,- verliep verre van vlot. Een grote teleurstelling was het mislopen van een forse subsidie uit het Wadden fonds, hoewel het pad volledig vol deed aan de criteria. Wuis liet zich ook afkeurend uit over een Texelaar die altijd roept dat hij het goed voor heeft met De Koog. maar het liet afweten toen hem werd gevraagd het pad te steunen. Het bedrijfsle ven van De Koog en andere parti culiere bronnen kwamen wel over de brug, met als uitschieter TESO die €30.000,- toezegde. Van Wuis zelf kwam via de TVL €24 000,-, van de ondernemersvereniging De Koog Badplaats €4.800,-, van Texel Culinair €1.000,-, van de Rabobank €7.500,-, van de familie Zoetelief €12.000,-, van de Bakker-van Maar- leveldstichting €2.400,-, van hol ding Coeghe BV €1.800,- en van het Prins Bernhardfonds €4.800,-. Tegelverkoop Een eclatant succes werd de tegel- actie, waarbij ieder werd opgeroe pen een of meer tegels van het pad te 'kopen' a €250,-. Maarten Jan Boon was er als een van de eersten bij. Hij betaalde niet minder dan zes tegels en hiëlp ook nog twee weken bij het transport van de tegels naar het pad. Andere Texelaars en opmerkelijk veel over- kantse vrienden van Texel volgden. De 200 tegels die aanvankelijk bij de actie waren ingezet, waren na een opwekkende advertentie in de Texelse Courant snel uitverkocht, zodat er een nieuwe 'emissie' kwam. De teller staat nu op 266 tegels. Als het nu ook nog lukt een bijdrage te krijgen uit het Investeringsfonds Landelijk Gebied, zijn er genoeg middelen om het pad met alleen te voltooien, maar ook de gewenste aankleding te geven. Zoals karak teristiek hekwerk, banken op de verschillende rustpunten en pane len die educatieve informatie geven over de omgeving. Als de raad op 3 maart akkoord gaat, zal het pad op kosten van de gemeente wor den verlengd en aangesloten op de strandafgangen, met gebruikmaking van dezelfde rode tegels, waardoor een harmonieus totaalbeeld wordt verkregen. Bij de uitvoering ven het werk heeft Gerard Zoetelief een prominente rol gespeeld, in nauwe samenwerking met Werner Dros van het gelijkna mige grondverzetbedrijf. Tot dusver lukte het steeds de zich aandie nende knelpunten op te lossen in overleg met Jan Willem Vlaming en Peter Zilles van het Hoogheemraad schap en Rob Verbeeke van Texel Campings. De werkers werden op de vingers gekeken door een vrijmoedig trek- vogeltje, dat op menige foto is te zien. Het prijsvraagje waarbij de naam van de vogel (een roodborst- tapuit) moest worden geraden, werd gewonnen door de 11-jarige Olaf Zegeren uit Den Burg. Begrafenis Op het pleintje halverwege de route ging de burgemeester met Wemer Dros in de kraan zitten en manoeu vreerde de met een Texelse vlag afgedekte eerste tegel op zijn plaats. Voor het zover was begroef werk groeplid Frits Agter een koker met daarin de vergunningen, vergader verslagen en allerlei andere paparas sen, zodat toekomstige archeologen zullen weten wat er in de beginjaren van deze eeuw nodig was om zoiets eenvoudigs als een verhard duinpad tot stand te brengen De tegel is voorzien van een uitgefreesde pijl die het noorden aangeeft. Werner Dros droeg een gedicht voor van Thea Houtenbosch, een der sponsors. Elke dag een nieuw begin van zon en zoute lucht stap voor stap volg ik het pad als in een stille vlucht zoekend naar de horizon verlangend ga ik heen de schone westenwind in zee uiteengespat dat houdt me op de been Het pad is uitsluitend bestemd voor voetgangers en rolstoelers. De werkgroep denkt nog over afdoen de maatregelen om fietsers weg te houden, mede op aandrang van Texel Campings die niet wil dat kampeerders in de buurt van het pad met de onrust van een racebaan worden geplaagd In overleg met de Stichting Integratie Gehandicapten Texel (SIGT) is ervoor gezorgd dat zich nergens onneembare hellin gen bevinden. SIGT-voorzitter Dick van Barneveld wees zaterdag op twee obstakels (schrikhekken) op gemeentelijke grond in het verdere verloop van de route en kreeg van de burgemeester de toezegging dat daaraan wat wordt gedaan. Een andere toezegging van de bur gemeester was er al in een veel eerder stadium: de gemeentelijke veegwagen wordt ingezet om het pad zandvrij te helpen houden. Als bij harde wind erg veel zand op het pad terecht zou komen, staat de veegwagen echter machteloos. In dat geval zal Gerard Zoetelief het pad met zijn shovel open hou den. Hij heeft zich daartoe voor de komende tien jaar verplicht. Ontwikkelingen op Texel moe ten beter worden getoetst aan de kernwaarden. Er moet helder, con creet en objectief bekeken kunnen worden of die niet in het gedrang komen. Daar pleitten diverse politieke partijen gisteravond voor tijdens de behande ling van de geactualiseerde Struc tuurvisie 2020. In dat plan wordt het belang van de kernwaarden (rust, ruimte, natuur en landschap, cultuur historie en duisternis) gekoppeld aan de eilandeconomie. De gemeente zegt er ook veel belang aan te hech ten. Volgens Joop Groeskamp (Texels Belang) is de toetsing vooralsnog echter te ruim van aard, waardoor er behoefte is aan een helder en concreet kader. Hij kreeg bijval van Rikus Kieft (GroenLinks) die stelde dat de kernkwaliteiten de komende jaren als leidraad gehanteerd moeten worden. Hij pleitte voor een objec tief instrumentarium dat 'boven de politieke waan van de dag uitstijgt' en meer rekening houdt met lange termijnvisies. Kieft opperde het idee eventueel een 'commissie van wijze Texelaars' in het leven te roepen die knopen doorhakt als anderen er bij toetsing aan de kernwaarden niet uitkomen. 'Dat hoe ven niet alleen oude Texelaars te zijn, maar kunnen ook jonge Texelaars zijn. Als er maar naar de lange termijn wordt gekeken. De kernkwaliteiten zijn het waard.' De overige partijen gingen niet echt op de kernwaarden in, maar kon den zich er wel in vinden daar meer mee te doen. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) zegde toe aan de slag te gaan met de ideeën. Volgens hem kan een dergelijk toetsingskader in bestemmingsplannen en beleidsno ta's worden opgenomen. Op het idee voor een commissie van wijze Texe laars werd niet concreet ingegaan. De tegel wordt op zijn plaats gezet.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5