J Tent aan de kant voor stacaravan Openstelling vuurtoren komt nabij Cjrocn c/tmrtrJ~exels in het hart 'Verbod claimen geld was IJsland onjuist' Begin gemaakt met aanleg toegangspad Onbenutte bedden in kaart gebracht EP: Daphna Lavy wint Regionaal Dictee Steun voor loslaten 30 procent Texel in verweer tegen Bos 'Proces duurt meerdere jaren' HEMA <S) Welnee, Joke! Harry OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12354 DINSDAG 3 MAART 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De ondergrens van 30 procent aan toeristische kampeerplaatsen wordt naar alle waarschijnlijkheid losgelaten. Een meerderheid van Texels Belang, GroenLinks, CDA en D66 had daar gisteravond oren naar tijdens een extra raadscom missie Grondgebied over het nieuwe slaapplaatsenbeleid. Het loslaten stuitte ruim een jaar geleden nog op een veto van de meeste politieke partijen, maar gis teravond hadden coalitiepartijen GroenLinks en CDA andere opvat tingen. In november 2007 waren zij nog tegen. Marijke Eelman (CDA) zei schoor voetend akkoord te gaan. Zij stel de als harde voorwaarde dat het omzetten van tenten en toercara- vans in stacaravans of chalets op Kogerstrand niet mogelijk wordt, zoals het college ook wil vastleggen in het nieuwe nieuwe bestemmings plan Buitengebied. Rikus Kieft (GroenLinks) had bere kend dat Loodsmansduin, Koger strand, 't Woutershok (alle drie staan op grond van Staatsbosbeheer) en het kamperen bij de boer bij elkaar nog altijd goed zijn voor 17 procent van het totaal aantal slaapplaatsen (bijna 44.000). Volgens hem blijft daardoor voldoende mogelijkheid tot kamperen. Texels Belang was ruim een jaar geleden al voorstan ders van het loslaten. De partijen hadden er evenmin moeite mee sei zoensplaatsen in jaarrondplaatsen om te laten zetten. Alfred Schaatsen berg (PvdA) en Gerard Weijers (eigen lijst) vonden het niet verstandig de ondergrens los te laten. Volgens hen is het, zeker door de recessie, hard nodig dat er goedkope slaapplaatsen op het eiland zijn. Weijers opperde eventueel een afbouwregeling van 5 procent per jaar in te voeren, maar kreeg geen meerderheid. Wethouder Nico Kikkert zei dat het voor exploitanten in de kampeer- sector lastig is geworden de eindjes aan elkaar te knopen, omdat het aantal kampeerders afneemt. 'De grote campings staan in het hoog seizoen niet meer vol en we hebben de afgelopen drie jaar ook geen noodcamping meer nodig gehad.' Volgens hem zal het kamperen niet verdwijnen, omdat het op sommige plekken niet anders kan (boeren en Kogerstrand) en omdat er ook campings zijn die in een kwali teitsverbetering van het kamperen hebben geïnvesteerd. Vanuit de kampeersector is al langere tijd op het loslaten van de 30 procent aan gedrongen. Het Texels Kennisinsti tuut liet eerder weten dat er altijd mogelijkheden blijven goedkoop te overnachten. De ondergrens wordt sinds het ver vallen van de Wet Openlucht Recre atie en de Kampeerexploitatiever- gunning per 1 januari 2008 in stand gehouden door een zogeheten voorbereidingsbesluit dat de raad kortgeleden nog met een jaar ver lengde. Dat besluit moet ongedaan worden gemaakt om de grens op te heffen. De gemeenteraad neemt op 14 april besluiten over het nieuwe slaapplaatsenbeleid. Minister Wouter Bos (Financiën) heeft op onjuiste gronden Texel en andere lagere overheden ervan weerhouden hun verloren miljoe nen bij Landsbanki terug te vor deren. Dat heeft de advocaat van de in IJsland gedupeerde overhe den gesteld bij de Raad van State, waar donderdag het zogeheten Koninklijk Besluit van Bos werd aangevochten. De minister nam dat besluit om de belangen van kleine spaarders en onderhandelingen tussen Nederland en IJsland veilig te stellen. Er werd onderhandeld over geld dat Neder land aan IJsland zou voorschieten om verplichtingen aan Nederlandse spaarders na te komen. Volgens het kabinet lag het allemaal heel gevoe lig en zou de claim het terugbetalen van het voorgeschoten geld kunnen doorkruisen. Volgens advocatenkantoor Stibbe, dat optreedt namens de gedupeerde overheden, heeft het kabinet echter Juttersmuseum De kredietcrisis lijkt voorbij te gaan aan Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora. Het bezoekersaantal steeg in de eerste twee maanden van dit jaar met twaalf procent. In 2008 passeerde al twintig procent meer bezoekers het loket dan het jaar ervoor. Pagina 2 m Rötisserie 'Vond je het leuk?', vtoeg Adri de Wolf tweeëntwintig jaar gele den aan Ute Oosterhaven nadat ze een avondje bij hem in Rötisserie 't Kerckeplein in Oosterend had gewerkt. Nadat ze volmondig ja had gezegd kwamen meteen een tweede en derde vraag: of ze het wilde overnemen en zo ja of zij en haar man Heere de Rötissene dan wilden kopen en huren. Pagina 7 De werkzaamheden voor de aanleg toegangspad door de duinen naar de vuurtoren zijn maandagmorgen van start gegaan. rd TmrnemantBeekJbar* TateD met verteld dat die terugbetaling al verzekerd was door een hulppakket dat het IMF (Internationaal Monetair Fonds) aan IJsland had toegezegd. Voorwaarde voor die toezegging was steun van Nederland. Voor waarde voor die steun was dat IJs land zich verplichtte voorgeschoten geld terug te betalen. 'Het al dan niet procederen door lagere over heden had daar dus geen invloed op en stond er ook los van', aldus Stibbe. De belangen van kleine spaarders zouden evenmin in het geding komen, omdat het Rijk zich garant had gesteld. 'Het was dus niet zo, zoals het kabinet beweert, dat de kleine spaarders door het procede ren tegen Landsbanki zouden wor den getroffen.' Door het ingrijpen moest de lagere overheden zo'n €200 miljoen euro van Landsbanki in Noorwegen laten lopen. Lees verder op pagina 3 De Stichting Texels Museum (STM), die de vuurtoren gaat exploiteren, hoopt dat deze in juni van dit jaar open gaat voor publiek. Het pad loopt van de par keerplaats door de duinen naar de ingang van de toren. Mede werkers van Dros Grondverzet zijn maandagochtend begonnen met de aanleg van een nieuw toe gangspad. De openstelling van de vuurtoren heeft lang op zich laten wachten. Bij uitzondering mocht het publiek wel eens een kijkje nemen in het monument, maar de meeste dagen van het jaar is de vuurtoren dicht. De vuurtoren zou te koop zijn, maar inmiddels is duidelijk dat de gemeente de toren huurt van het rijk en doorverhuurt aan de STM. Die gaat hem zelfstandig exploiteren, dus niet als een dependance van een bestaand museum. STM krijgt hiervoor geen extra subsidie van de gemeente. De STM wil er geen verlies op lijden, wat betekent dat de toren in ieder geval kostendek kend moeten worden geëxploiteerd. Bij een entreeprijs van €3,- moeten er op jaarbasis minimaal 50.000 bezoekers komen. Dat aantal moet volgens STM haalbaar zijn, mits de vuurtoren ook 's avonds is geopend. De vuurtoren van Ameland, die tot 22.00 uur open is, trekt jaarlijks zelfs 60.000 tot 70.000 bezoekers. Navraag door STM leert dat vooral de avonduren populair zijn. Anton Hurkens, directeur-intern bij Ecoma- re, verwacht een soortgelijk patroon op Texel. 'Mensen die 's middags bijvoorbeeld naar het strand gaan, knopen er 's avonds een bezoekje aan de vuurtoren aan vast. Omdat de avondopening gevoelig ligt bij buurtbewoners, gaan wij een uur eerder dicht dan op Ameland. In het weekend is er zelfs geen avondo penstelling. Maar de resterende tijd hebben we echt nodig. Er 'mogen maximaal vijftig bezoekers tegelijk in de toren en dan is het makkelijk te berekenen hoe lang je open moet zijn om aan de gewenste aantallen te komen.' Toezicht Om de bezoekersaantallen te regu leren, installeert STM een geavan ceerd systeem. De geautomatiseer de verkoop van kaartjes gebeurt in de huidige ijskiosk van Hopman, die hiervoor wordt aangepast. Met het kaartje kan men naar binnen, maar de deur gaat pas los als er minder dan vijftig personen in de toren zijn. De telling wordt automatisch bijge houden. Lees verder op pagina 3 en 5 De gemeente wil bij het opstellen vari het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied, aan de hand van bouwaanvragen en met behulp van de toeristenbelasting in kaart brengen waar de onbenutte toe ristische slaapplaatsen zich bevinden. Het saneren van die bedden (en opnieuw uitgeven) is een proces dat meerdere jaren gaat duren. Dat liet wethouder Nico Kikkert (grondgebied) gisteravond weten bij de bespreking van het nieuwe slaapplaatsenbeleid, nadat meer dere politieke partijen zich hadden afgevraagd of de gemeente weet hoeveel ongebruikte slaapplaatsen er zijn. Die vraag bleef onbeantwoord, maar de gemeente gaat op zoek. 'Dat is toch wat anders dan ondoen lijk', zei Joop Groeskamp (Texels Belang), verwijzend naar de col legevoorstellen waarin het ondoen lijk wordt genoemd te achterhalen welke slaapplaatsen niet worden gebruikt. Er werd op aangedrongen oude rechten op bedden in stand te laten. De partijen schaarden zich achter de Vereniging van Kleine Logies- verstrekkers (KLV) die er niet geluk kig mee is dat het college ook met gebruikte bedden die al wel bestemmingsplanmatig zijn vastge legd, wil saneren. Wethouder Nico Kikkert had er wel oren naar een overgangstermijn van drie jaar in te lassen na de vaststel ling van het nieuwe plan Buitenge bied. 'Dan hebben ondernemers de tijd om aan te geven of ze die bed den willen activeren, verplaatsen of saneren.' In het collegevoorstel staat dat de gemeente de mogelijk heid heeft bedden 'terug te halen' als slaapplaatsen een aantal jaar niet worden gebruikt. Gesaneerde bedden moeten vol gens het nieuwe beleid in een bed- denbank terecht komen, zodat de gemeente ze opnieuw kan uitge ven. Lees verder op pagina 3 Groene paden weer afgesloten In verband met het naderend broed- seizoen heeft Staatsbosbeheer deze week de groene wandelpaden door de natuurgebieden weer afge sloten. Hiermee wordt de afstand tussen de gele en de blauwe paden zo groot dat vogels als de wulp. die alleen op grote afstand van een pad willen broeden, voldoende ruimte hebben. Wandelaars zijn vanaf 16 augustus weer welkom op deze paden. De gebieden tus sen de paden zijn wel te bezoeken tijdens excursies onder leiding van een boswachter. Honden moeten in het hele nati onaal park Duinen van Texel aan de lijn, inclusief het strand van De Hors. Een uitzondering wordt gemaakt voor het gebied tussen Jan Ayeslag,.Natte Vlakweg, Rand weg en Californiëweg, behalve in het begrazingsgebied bij de Ploe- gelanden. Ook op de speelweiden in het Knmbos en op plaatsen waar ook mensen op de paden moeten blijven, mogen honden niet los lopen. De boete voor het niet aangelijnd houden van honden, is vastgesteld op €90,-. Inschrij'ving Ronde van start De inschrijving voor de 32ste Ron de om Texel is van start gegaan. Het zeilevenement wordt gehou den op zaterdag 13 juni. Er is net als vorig jaar een Gold- fleet en een Silverfleet. De Goldfleet bestaat uit wedstrijdzeilers met een startlicentie die strijden om de over- alltitel. De Silverfleet is voor recre atieve zeilers. Zij hoeven geen lid te zijn van een watersportbond en ook geen startlicentie te hebben om mee te doen. De grootste catamaranrace ter wereld start tussen 9.30 en 11.00 uur bij paal 17 waar ook de finish is. Deelnemers kunnen zich aanmel den via de website van het Rondje (www.rountexel.com). Er kan even eens worden ingeschreven voor het Open NK catamaranzeilen dat aan de Ronde vooraf gaat. wijs brengen. 'We hebben in ieder geval een prettige middag gehad en de goede spellers waren ook wel naar voren gekomen als de juiste versie was voorgelezen.' Het misverstand had geen invloed op de uitslag: Lavy, Geldorp en Krabbendam worden afgevaardigd naar de finale die zondag 29 maart in Den Helder wordt gehouden Gea Koops, Aad Bakker (gezamenlijk vierde en vijfde) en Judith van Ble- ijswijk (zesde) gaan ook naar de finale, evenals Sytske Dijksen, Mari an Merkelbach en Hetty van Dijk die in december 2007 op Texel als beste drie eindigde. Van Dijk werd daarna tweede in de eindronde. Lavy. medewerker bij Ecomare. was verrast dat ze gewonnen had. Ze was door collega Van Bleijswijk uit genodigd mee te doen. 'Ik had me verder niet voorbereid, omdat ik normaal nooit aan dergelijke dictees meedoe. Ik kwam ook niet om te winnen.' Het was riog even span nend of Lavy of Geldorp als beste uit de bus zou komen, maar bij het nogmaals nakijken van de dictees bleek Lavy toch één fout minder te hebben. Lees verder op pagina 5 11 xL-SI 'COURWI I <jma Jhrli la kal kart I Onze bezorgers verspreiden 1 vandaag met de Texelse Courant folders van: VoordeeHand Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. HEEFT MIJ HIERHEEN VERBANNEN Gut, STEFAN, KOM JE ME NU AL AFLOSSEN I.V.M. MIJN AOW? De deelnemers zwoegen op het Groot Regionaal Dictee. iFoio Gerard rmmeman/Boeidbank Te Daphna Lavy uit Den Burg heeft zondag de Texelse voorronde van het Groot Regionaal Dictee gewonnen. Ze had 12 fouten, ééntje minder dan burgemeester Joke Geldorp die tweede werd. Adriaan Krabbendam werd derde met 15 fouten. De 19 deelnemers maakten gemiddeld 29 fouten. De tekst wekte direct na het voor lezen veel discussie onder de deel nemers in de openbare bibliotheek. Ook tijdens het voorlezen rezen al onduidelijkheden toen wethouder Marian Merkelbach, die voorlas, het over walliby's in plaats van wallaby's had. Lavy, die de kleine kangoeroes kende, wist heel stellig te melden dat het echt wallaby's met a in plaats van een i moest zijn. Jury voorzitter Albert Hoven besloot het woord maar niet mee te tellen. Later liet hij nog een paar omstreden woorden buiten beschouwing. Het wekte de indruk dat de tekst met optimaal doorlopen was op even tuele onduidelijkheden of schrijf fouten. Maandagochtend bleek wat anders aan de hand toen medewer kers van de bibliotheek de Helderse Courant open sloegen. Daar stond de definitieve tekst (met ónder meer wallaby's) en die zag er anders uit dan de zondag voorgelezen tekst. Verdere naspeuringen leerde dat er een verkeerde versie van het dictee was voorgelezen. Vanaf de overkant was de een-na-laatste versie naar Texel gemaild in plaats van de defi nitieve. Die was nagekeken door de Nederlandse Taalunie, de een-na- laatste versie niet. Marian Witte, één van de organisto ren namens de bibliotheek, liet zich door het misverstand niet van de

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1