Landschapszorg vreest kaalslag Cjroen ^warLr Jéxels in het harL, Informatieavond over m Natura 2000-gebied Hoornders in actie voor Texels duinkonijn •mgem «PI Vlindernamen onthuld in De Volmolen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12356 DINSDAG 10 MAART 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Landschapszorg Texel maakt zich ernstig zorgen over plannen van het college om de kapvergun- ning af te schaffen. De werk groep vreest kaalslag als bomen en bosjes zonder toestemming kunnen verdwijnen. Burgemeester en wethouders willen de kapvergunning bij het aanpassen van de Algemene Plaatselijke Veror dening laten vervallen. Als het aan het college ligt, hoeft daarna alleen nog voor waardevolle of monumen tale bomen een kapvergunning te worden aangevraagd. Daarvoor is op het raadhuis al geruime tijd een bomenlijst in de maak. Het vermin deren van regels speelt ook een rol. Landschapszorg is bezorgd dat het landschap erop achteruit gaat als het makkelijk wordt bomen te kap pen. De werkgroep vreest dat daar door nieuwe agrarische schuren, nu dikwijls verscholen achter boomsin gels, meer in het zicht komen. 'Texel was van oorsprong veel boomlozer en opener dan het nu is, maar er is sindsdien heel wat gebouwd dat we liever niet open en bloot in het landschap zien staan.' Volgens Landschapszorg dragen dergelijke bomen en bosjes bij aan de kern waarde 'natuur en landschap'. Volgens de werkgroep zijn er ook meer bomen dan vroeger nodig omdat ze voor het dempen van geluid langs wegen zorgen (de Pont- weg wordt als voorbeeld genoemd), fietsers uit de wind houden (wind schaduw) en omdat de vraag voor snoeihout voor de productie van duurzame energie gaat toenemen. Bomen worden eveneens nuttig genoemd voor het vangen van fijn- stof ('met het sterk toegenomen verkeer ook op Texel een niet onbe langrijke factor'). Hetzelfde geldt voor het vastleggen van koolstof dioxide. Tijdens de raadscommissie Mid delen van donderdag 26 maart bespreken de politieke partijen het wijzigen van de Algemene Plaatse lijke Verordening. Een concept van het nieuwe exemplaar ligt tot 20 maart ter inzage op het raadhuis. HWS 1 Berend Weilers bij een oud konijnenhol bij het Groote Vlak bij paal 9. Tmmermanl&teldbank Tere!) De Dienst Landelijk Gebied houdt donderdag 12 maart op vakantie centrum De Krim bij De Cocks- dorp een informatiebijeenkomst over de beheerplannen die voor de Natura 2000-gebieden op Texel worden opgesteld. Minister Gerda Verburg (LNV) heeft recent drie Natura 2000-gebieden Man aangehouden na bedreiging De politie heeft vrijdagmiddag rond 13.00 uur een 26-jarige man uit Den Burg aangehouden. Hij wordt ervan verdacht een 20-jarige vrouw uit dezelfde plaats te hebben bedreigd. De twee hadden ruzie en de vrouw ging samen met haar broer naar het huis van de verdachte toe om dit uit te praten en om eerder weggeno men kleding terug te geven. De ver dachte werd kwaad en bedreigde de vrouw en haar broer met een mes. De verdachte is aangehouden en in verzekering gesteld. aangewezen waar Texel mee te maken krijgt. De volgende stap is dat er beheerplannen worden opge steld. Aan de hand van die plan nen wordt over een tijdje bekeken of plannen en activiteiten wel of niet voor toetsing in aanmerking komen. Bij zaken die als een zogeheten bestaande activiteit in de plannen worden beschreven, is' geen toet sing nodig. Alles wat er voor 1 oktober 2005 al was en sindsdien niet wezenlijk is veranderd, kan voor die term in aanmerking komen. Voor overige activiteiten binnen en nabij de Natura 2000-gebieden moet eerst worden bekeken in welke mate ze een negatief effecten heb ben op plant, dier en omgeving voordat toestemming kan worden verleend. Texel maakt deel uit van de Natura 2000-gebieden Waddenzee, Noord zeekustzone en Duinen en Lage Land van Texel. Onder het laatste gebied vallen de polder Waalen burg, Dijkmanshuizen, de Zandkes, de Bol, Ottersaat. de Hanenplas, Lees verder op pagina 3 Bij duinen horen konijnen. Maar ze zijn een zeldzaamheid geworden op het eiland door natuurlijke vijan den zoals roofvogels, verwilderde katten en fretten en vooral door de ziektes myxomatose en VHS. Om de populatie te laten toene men, willen Hoornders Ed Drijver en Berend Weilers drachtige konij nen vangen, inenten en na een paar maanden weer uitzetten. Ze kunnen dat niet alleen en zoeken konijnenvangers. De getrainde ogen van Drijver speuren de duinen af. 'Voorheen zag je overal van die opengekrabde plekjes, nu bijna niets.' Na enig zoeken ontdekt hij toch een paar holletjes. Maar ze worden niet meer bewoond. Hij denkt dat ze al een jaar oud zijn, evenals de keutels eromheen. 'Aan de plukjes vacht zie je dat er een dood konijn in zit.' Een stukje bot in een holletje verderop spreekt boekdelen. Het is zo jammer dat je nu ook de kadavers vindt van oudere konijnen.' Het virus VHS, overgewaaid vanuit het Verre Oosten, sloeg hier alweer vele jaren geleden toe. Met desas treuze gevolgen voor de konijnen stand. 'Ik schat dat er hier wel 25.000 hebben rondgelopen. Een paar jaar geleden leek het wat op te leven, maar ik schat dat er nu nog maar 200 tot 300 over zijn.' Met het idee om duinkonijnen in te enten, liep Drijver al een paar jaar rond. 'Maar ik kreeg het niet op papier. Toen ik het er onlangs met mijn nieuwe buurman Berend over had, ging het vanzelf.' Het resulteerde in een open bnef die onder meer bij de Texelse Courant werd afgeleverd. Even wekte het argwaan van de redactie, het zou immers om een vroege aprilgrap kunnen gaan. Maar beide initiatief nemers bezweren dat het om een seneus initiatief gaat. 'Zelden zien we in de avondschemering nog het vrolijke gehuppel en de oplichtende Politie verhuist naar PHH-gebouw De politie is vandaag verhuisd naar het PHH-gehouw aan de Pontweg. Ze zijn er, als het goed is, vanaf woensdag operationeel. De politie heeft haar intrek genomen in het linkergedeelte, gezien van af de voorkant. De ingang bevindt zich aan de zijde van de Pontweg. De openingstijden blijven voorals nog ongewijzigd. Het bureau is op woensdagen geopend van 13.00 tot MODEL TOEKOMSTIGE REKREATIE-WONING OMZEILT... ...BEDDEN-POLITIEK, DOOR SLAPEN IN HOOI 17.00 uur, op vrijdagen van 9.00 tot 13.00 en op maandagen van 9.00 tot 13.00 uur. In juli en augustus is het bureau dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur geopend. Het nieuwe bureau vervangt de bureaus aan de Keesomlaan in Den Burg en de Brink in De Koog. Bin nen de politieregio Noord-Holland Noord geldt het als de eerste zoge heten politiewinkel. De politie hoopt dat mensen daardoor makkelijker de weg naar het bureau vinden. Driemaal goud voor Eschweiler Zwemmer Sverre Eschweiler zet zijn zegetocht voort. Dit weekend sleepte hij op het sprintkampi oenschap van de kring Noord- Holland in Purmerend drie eerste prijzen in de wacht, zwom hij meerdere persoonlijke records en eindigde hij tweemaal bovenaan in het algemeen klassement. De 16-jarige Texelaar zwom op drie onderdelen superieur. De 50 meter rugslag legde hij af in 26.97 seconden, waarmee hij zijn per soonlijk record met een seconde aanscherpte. Ook een prestatie die als richttijd geldt voor het Europees jeugdkampioenschap in augustus in Praag. Met als enige verschil dat daar in een bad van 50 meter wordt gezwommen en het bad in Purmerend een lengte heeft van 25 meter, waardoor vaker kan worden afgezet. Lees verder op pagina 3 Atalanta' en Aurelia. Die namen van vlinders kwamen naar voren bij een prijsvraag en prijken sinds vrijdagmiddag op de nieuwe appartementencomplexen aan de Vuurvlinder in De Volmolen. De namen werden bedacht door mevrouw Barhorst, die ze samen met Jan van Andel van de Stich ting Woontij, eigenaar van beide complexen, tijdens een feeste lijke bijeenkomst onthulde. Met het geven van namen zet Woon tij een goede traditie voort, vertelde Van Andel. Ze dragen méér dan alleen straat en huisnummer bij aan de herkenbaarheid. Daar zijn zowel bewoners als hulpdiensten (ambu lance en brandweer) bij gediend. Beide complexen zijn al volop in gebruik. De tien appartementen van Aurelia worden sinds kort bewoond. Atalanta bestaat uit vierentwintig appartementen en is tijdelijk een schoolgebouw, nu OSG De Hoge- berg wordt verbouwd. Dagelijks huizen er ongeveer 300 leerlingen, leraren en ondersteunende perso neelsleden. Zij blijven er naar ver wachting ongeveer anderhalf jaar. Hoewel het een tijdelijke oplossing is, toonden alle betrokkenen zich enthousiast. 'Ik zie wel eens vreem de blikken, maar toch past dit in ons beleid. Woningcorporaties krijgen steeds meer taken. De minister wil dat we ons breed maatschappelijk inzetten. En die verantwoordelijk heid nemen we', vertelde directeur Jan van Andel, die ook verwees naar het PHH-gebouw, dat mede dankzij Woontij is gerealiseerd. Henk de Vries, rector van de OSG, toonde zich eveneens enthousiast. 'Van onze tijdelijke gebouwen is dit het meest luxe. We voelen ons hier al aardig thuis. Alleen de akoestiek zou beter kunnen. In de buurt was wel eens wat vrees voor overlast. Maar ik durf nu al te stellen dat men weinig last heeft van ons. Wat dat betreft gaat de vergelijking met vlin- Mevrouw Barhorst het gebouw dat tijdelijk bij OSG De Hogeberg. witte kontjes. Jammer', schrijven ze. Niet alleen uit nostalgisch oogpunt, maar om het natuurlijke evenwicht in de duinen te herstellen. 'In de natuur hangt alles aan elkaar vast. In de holen van de konijnen broeden bijvoorbeeld tapuiten en bergeenden. En die geïmporteerde Schotse Hoog landers verslinden naast gras ook zeldzame planten.' Vangen Voor het herstel van de konijnen stand willen ze geen overkantse dieren importeren. 'Dat geeft maar integratieproblemen en dan wordt het onvermijdelijk politiek. Laten we de verkleinde Texelse populatie als beginpunt nemen. Enkele erva ren mensen moeten de natuur in om konijnen te vangen, liefst 10 tot 20 bevruchte voedsters. We heb ben al lemartd bereid gevonden, die dat vroeger nog met fretten heeft gedaan. Door de dieren in te enten en in een beschermde omgeving te laten voldragen, ontlopen deze kwetsbare dieren de roofdieren en kunnen ze na ongeveer tweeëneen- halve maand zelfredzaam zijn en in het late voorjaar worden uitgezet. Samen met natuurbeheerders kiezen we de meest geschikte terreinen.' In 2009 achten ze een kleine honderd jonge dieren haalbaar. 'De natuur kan verder zijn werk doen. Misschien moeten we het in 2010 herhalen, maar we verwachten niet dat in 2011 opnieuw een dergelijke actie nodig zal zijn.' Er is inmiddels contact geweest met biologen van de Landbouwuni versiteit. 'Zij willen er wel mee aan de slag. Het zou mooi als een paar studenten er een proefproject van konden maken.' Meer hierover op pagina 5. Man schopt kind Een 44-jarige man uit Den Burg is aangehouden wegens het schop pen van een zesjarig kind, eveneens afkomstig uit Den Burg. Het meisje liep zaterdag samen met haar twee jarige zusje en een oppas door de Waalderstraat. De man fietste voor bij en trapte zonder enige aanleiding naar het meisje. Het kind. haar zusje en de oppas waren erg van streek. De man kon kort na de mishande ling worden aangehouden. Tegen hem wordt proces-verbaal opge maakt. Playbackshows De Koog kende zaterdagavond in dorpshuis De Hof een wervelen de en gevaneerde playbackshow met vijfentwintig optredens. De voorstelling werd druk bezocht. De playbackshow in Oudeschild kende meer dan dertig optredens (het merendeel jeugd van de basis school), waardoor het genieten was voor de ruim tweehonderd bezoe kers in de grote zaal van dorpshuis 't Skiltje. Pagina 2 Halve marathon Hardlopers maken zich op voor de Halve Marathon van De Waal. De 28ste editie van deze vroege voor jaarsklassieker, die zaterdag wordt gehouden over dijkjes, fietspaden en door polders, kenmerkt zich door sfeer en kleinschaligheid. Pagina 5 Rechter: werk pad vuurtoren mag doorgaan Werkzaamheden voor de aanleg van het nieuw pad naar de vuur toren mogen doorgaan, maar de gemeente moet wel zorgen dat het traject in overeenstemming is met de vergunning. Dat is het resultaat van de spoedzitting die door omwonenden was aange vraagd. Richard Goet en Marian Smit, die de buurt vertegenwoordigden, kun nen zich vinden in het (voorlopige) oordeel dat voorzieningenrechter mr. M. Zijp gisteren in Alkmaar uit sprak. Goet: 'Het pad is al uitge graven, alleen de stenen moeten nog gelegd. Als ze het werk stil had gelegd, zou het een grote stuif- bende worden. Formeel hebben we met onze zin gekregen, maar de rechter heeft wel orde op zaken gesteld De gemeente en Stichting Texels Museum (STM) hebben flink op hun lazer gekregen.' Goet noemt de route die is aangehouden (die niet conform de vergunning is) 'het minst ongunstige traject'. Het lukte gisteren met om een vertegenwoor diger van STM of de gemeente te pakken te krijgen. Flinke schade door frituurpan Een oververhitte frituurpan heeft vrijdagmiddag voor flinke sctjade gezorgd in de keuken van pen sion Enca in De Koog. De eigenaar slaagde er zelf in de brand met een poederblusser te bedwingen, maar de vlammen hadden op dat moment al aardig huisgehouden. Zo werden het fornuis en de afzuigkap vernield, terwijl ook rook en roet flinke overlast veroorzaakten. De brandweer was er snel bij, maar kon zich beperken tot wat controlerende werkzaamheden. T E X E LS e3cOU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: gebruik ders goed op. De jeugd is levendig vier uur 's middags. En ook omdat en geeft kleur aan de omgeving, we over anderhalf jaar weer weg Bovendien zijn het passanten. Over- zijn. Als dan oud-leerlingen van de dag. want we zijn hier niet langer scholengemeenschap hier komen dan van half acht 's ochtends tot wonen, is de cirkel weer rond.' Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1