't Amateurtje kan matig stuk niet tot leven wekken Dames ABBA gaan los TEXELSE 2 COURANT' Wervelende playbackshow oPIENie Agenda TESO DINSDAG 10 MAART 2009 Christien (Sabine Beijert), juffrouw Reinink (Marleen Keijser) en Therese (Yolanda Legierse) buigen zich o (Gooitzen Kedde). r de flauwgevallen tuinman Toneelvereniging 't Amateurtje is er zaterdag niet in geslaagd de hooggespannen verwachtingen waar te maken. De Waalders had den 'een thriller met komische elementen' aangekondigd, maar hoewel de toeschouwers er aan het eind van de voorstelling nog wel een applaus voor over had den, viel er weinig te lachen en nog minder te huiveren. Dat was in belangrijke mate te wij ten aan auteur Jan Droog, die met Hoog spel een weinig inspirerend stuk heeft geschreven. Het is traag, voorspelbaar en suggereert veel. zonder dat daar een vervolg aan wordt gegeven. Zo is halverwege, een paar minuten na zijn opkomst, al duidelijk dat de tuinman de moord op één van de bewoners van het bejaardentehuis op zijn geweten heeft. Als toeschouwers ga je gaan deweg twijfelen, zo dik ligt het er bovenop. Maar als dan aan het slot blijkt dat hij inderdaad de dader is, kun je een gevoel van teleurstelling niet onderdrukken. Merkwaardig is ook dat de politie-inspecteur hem triomfantelijk arresteert ('dat had je niet gedacht hè'), vlak nadat de tuin man door het lakse optreden van de speurder een tweede moord heeft kunnen plegen. Alsof mensenlevens er niet toe doen. Op dat moment is de twijfel over de capaciteiten van de detective al gezaaid. Want waar om neemt hij in vredesnaam genoe gen met de verklanng dat de sleutel van de hoedendoos weg is en dat deze dus niet kan worden geopend, terwijl net daarvoor de indruk is gewekt dat deze wel eens het hoofd van de vermoorde vrouw zou kun nen bevatten? En waarom laat de schrijver de huishoudster zwanger worden van een oudere man als hij vervolgens niets meer met dat gegeven doet? Op z'n minst was de suggestie gewekt dat dezelfde tuin man niet alleen moordenaar, maar ook de vader in spé was. De missers waren tekenend voor het niveau van het stuk. Jammer dat de leden van 't Amateurtje niet wat meer hun best hadden gedaan iets beters te vinden. Dat goede stukken niet voor het oprapen liggen, is een veel gehoord excuus. Maar hiermee deden ze de toeschouwers én zich zelf te kort. Toch hadden ze nog wel iets van de voorstelling kunnen maken, mits ze in een hoger tempo hadden gespeeld. In het dagelijks leven verloopt geen gesprek zon der interrupties, maar op het toneel in De Wielewaal wachtte iedereen braaf tot de ander was uitgespro ken. Dat kan er ook mee te maken hebben dat de tekstkennis niet bij iedereen even goed was en ze de hulp van de souffleur nodig had den. Ook het vermogen zich in te leven in de personages die ze speel den, is wel eens beter geweest bij de Waalder acteurs. Ze deden overduidelijk hun best, maar het bleef allemaal een beetje vlak. Een uitzondering vormde uitgerekend Edgar Klippel, die als invaller niet meer dan twee weken op zijn rol had kunnen oefenen. Hij speelde de huisvriend van Therese (Yolanda Legierse), die in één huis woont met haar bazige invalide tante (Janke Daalder). Klippel deed wat hij moest doen: begripvol luisteren, rustig rea geren en af en toe Therese het hof maken. Daarnaast had hij een bijrol als de overijverige agent Wapenaar, die graag laat blijken het wetboek uit zijn hoofd te kennen. Verdienste lijk speelde ook Marleen Keijser als juffrouw Reinink, één van de hulpen in de huishouding, die gevraagd en ongevraagd haar mening geeft. Hoewel haar Amsterdams accent overtuigend was, .had haar uitstra ling nog wel wat 'volkser' gemogen. Gooitzen Kedde was de verknipte tuinman, die zijn charmante optre den als dekmantel gebruikt voor zijn moordlust en zijn hang naar beroemdheid. Yolande Legierse en Janke Daalder deden het eveneens naar behoren (vooral Legierse leg de soms ziel en zaligheid in haar spel), al verliepen hun gesprekken soms wel erg traag. Gastspeelster Sabine Beijert (als huishoudster) en Ben Roest (als inspecteur) hadden kleine rollen, waar nog minder van te maken viel. Achter de schermen was een heel gezelschap actief. Ben Roest was verantwoordelijk voor het licht en geluid. Karin Gaasbeek moest als souffleuse nogal eens bijspringen. Jeanette Groenhof (kleding), Esther Klippel (kapwerk) en Ria Kleinveld en Petra Brans (grime) zorgden ervoor dat de spelers er piekfijn bijliepen. Jo Zoetelief was regisseur en had misschien de vrijheid moeten nemen sommige scènes drastisch in te korten, om zo het tempo op te voeren. En of hem te verwijten viel of dat het aan de zenuwen van de spelers lag, bleef onduidelijk, maar een vreemd gezicht vormden de twee half leeggedronken glazen wijn die een groot deel van de voorstel ling op de salontafel bleven staan. Dat zou de bazige invalide tante vast niet goed hebben gevonden... Joop Rommets 'Van mijn moeder', antwoordde Bob Grisnigt op de vraag van presentator Robin van Sambeek van wie hij het talent had om zo goed te playbacken. Het ant woord leidde zaterdagavond tot grote hilariteit tijdens de play- backshow in Oudeschild. Moeder Sanny was namelijk ook een van de deelnemers. Oudeschild kende meer dan der tig optredens (het merendeel jeugd van de basisschool), waardoor het genieten was voor de ruim twee honderd bezoekers in de grote zaal van dorpshuis 't Skiltje. Voor de jury. die onder leiding stond van Ronald Biesboer, was het een zware klus de winnaars aan te wijzen. In de jongste categorie was de winst voor Kiara Wetsteen die sier lijk dansend en lipsynchroon Kate Perry nadeed. Lisanne van der Ploeg en Merel Schoehuys waren met een overtuigende choreogra fie en goede tekstkennis de win naars bij de oudere basisschool- jeugd. Zij deden een nummer van Kinderen voor Kinderen. De OSG jeugd kende met vier inschrijvingen een kleiner deelnemersveld. Lynn Buysman, Natasja Eelman, Larissa Timmer, Lianne Wetenkamp) won de eerste plaats door als de mei dengroep Bad Candy het podium te bestijgen met drumstel, keyboard en elektrische gitaren. Bij de volwassenen waren de kos tuums en de act van Mariët van der Werf, Bianca Boom en Diana Wit vliet zeer opvallend. Hun uitvoering van het nummer Dancing Queen van ABBA viel bij de jury echter niet in de smaak, waardoor ze buiten de prijzen bleven. De eerste plaats was voor het gelegenheidsduo Robin van Sambeek en Sanny Grisnigt die Brigitte Kaandorp en Herman Finkers deden met het nummer We staan samen sterk. Dat nummer werd overigens tegelijkertijd ook in De Koog geplaybackt. Van Sambeek was genoodzaakt mee te doen, omdat hij zich ooit had laten verleiden tot de uitspraak 'de volgende keer' samen met Sanny Gnsnigt een act op te voeren. De winnaars gaan door naar de finale die zaterdag 11 april in het Eierland- sche Huis in De Cocksdorp wordt gehouden. De Koog kende zaterdagavond in dorpshuis De Hof een wervelen de en gevarieerde playbackshow met vijfentwintig optredens. De voorstelling werd druk bezocht. Eliza Blom, Jasmijn Veldman en Inge Tielemans wonnen met het nummer Coole Kikker de eerste prijs bij de onderbouw jeugd. De eerste prijs bij de bovenbouw was voor Irma Agter met het nummer Every- time we touch van Cascade. Bas, Suzan en Simon den Bra ven brachten het publiek aan het lachen met het nummer Er zit een gat in mijn emmer van Dorus. De drie deden de sketch op een leuke manier na en werden daarmee eer ste bij het voortgezet onderwijs. Esther Burgman gooide bij de vol wassenen de hoogste ogen met het nummer Waarom vind ik toch geen man uit de musical De Kleine Zeemeermin. Zij had zich van top tot teen uitgedost als zeemeermin. Er werd opgetreden voor een nieuw decor dat llonka de Boer had ont worpen. De jury, die bestond uit Kimberly Houwing, Eddy Witte en Anneke Hoogenbosch, was onder de indruk van de voorstellingen. Te merken was dat de deelnemers flink had den geoefend, wat de uitvoering ten goede kwam. De kinderen hadden 's middag onder leiding van presen tator Gemt Verhoeven ook al op het podium gestaan, zodat ze hun acts en dans konden oefenen. Tegelijkertijd werden licht, geluid en eventuele effecten als rook, black- light en zeepbellen geregeld. De show werd spectaculair geopend met een dans die de jeugdige deel nemers 's middag hadden ingestu deerd. Achter de schermen waren drie visagisten, drie kapsters, twee cho reografen en twee mensen voor de techniek en de video-opnamen actief. De show werd bezocht door een paar honderd mensen, onder wie veel ouders en grootouders. Ook uit andere dorpen waren belangstel lenden aanwezig. De winnaars gaan door naar de finale die zaterdag 11 april in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt gehouden. De organisatie is dan in handen van de feestcommis- sie.van Den Hoorn. Playbackshow in Den Hoorn Verdeeld over verschillende leef tijdscategorieën doen inwoners van Den Hoorn zaterdag 14 maart in dorpshuis De Waldhoorn mee aan de jaarlijkse playbackshow. De optredens beginnen om 19.30 uur. De entree bedraagt €1,-. Deelne mers hoeven uiteraard niet te beta len om binnen te komen. Wie wil meedoen, kan zich nog tot en met woensdag opgeven: bij Winanda Goënga (tel. 319252 of 319773) en in café In de Knipp. Deelnemers dienen zaterdag tussen 16.00 en 17.00 uur hun CD in te leveren in het dorpshuis. Hetty Heyting: Gewoon Lekker Cabaretier Hetty Heyting brengt vrijdag 13 maart in Klif 12 in Den Hoorn het programma Gewoon lekker, 'een muzikale uitspatting van een veelzijdig cabaretbeest'. Hetty Heyting studeerde in 1976 af aan de Academie voor Kleinkunst in Amsterdam en was een van de makers en spelers van de succes volle jeugdtheatergroep Kinderca baret Potvoordrie. Daarnaast is ze bekend als schrijfster en actrice van de televisieserie De Familie Knots. Voor het theater schreef, compo neerde en speelde zij menig pro- Taal Het voorjaar komt er weer aan. we maken ons weer op voor het toe ristenseizoen. Het is met te hopen dat de naar protectionisme rie kende oproep van staatssecretaris Heemskerk om meer in eigen land op vakantie te gaan in Duitsland wordt gehoord. Vooralsnog hou den we het erop dat dat niet het geval is. We houden het er ook op dat, ondanks dat het taalonder wijs met sprongen achteruit schijnt te hollen, er bij onze Oosterbu ren nog een paar goede spellers zijn. Ik verbaas me er dan ook al maanden en maanden over dat de matrixborden van TESO, de eerste kennismaking met het eiland, nog steeds doordraaien met dezelf de taalfouten. Dit is toch geen binnenkomer. Er is kennelijk met de Umlaut wat rondgestrooid in de trant van waar-ie valt, leit-te en aars maar niet. De schnjfwi/ze van 'lm Gebaude durfen sie nicht rauchen', zal menig Duitser doen hoesten. Dit moet beter Ook wah- rend der Uberfahrt' behoeft twee maal een Umlaut en ons Neder landse cafetana is onzijdig en moet met 'het' worden aangeduid. Vol gens een aantal jaren geleden uit gebracht rapport gaan miljoenen aan de neus van de Nederlandse export voorbij door overschatting van eigen talenkennis en daardoor onzorgvuldig gebruik van de taal waarin met zaken wil doen. Voor hoe dom of nonchalant houden onze zeer gewenste gasten ons? Of zou men dit als folklore zien? Schattig toch, die Texelaars. Pien Verberg ductie en ze brak door als impro visator met Sneak Preview. In 2002 bracht zij haar eerste cabaretsoio Ik lijk wel gek, gevolgd door Van mij mag het. Afgelopen jaar was ze te zien in de toneelklassieker Arseni cum en Oude Kant van Het Thriller Theater. In Gewoon lekker trekt ze het publiek mee in een krankzinnig ver haal, terwijl ze ook muzikaal flink uitpakt. Met humor en indringende teksten kruipt ze zingend in menig gedaante, of blijft juist heel dicht bij zichzelf. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €16,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren kan via tel. 319633. Oosterend Present Dorpshuis De Bijenkorf biedt vrijdag 13 maart vanaf 20.00 uur onderdak aan de traditionele slotavond van Oosterend Present. Tijdens deze avond wordt het resultaat van het feest bekendgemaakt, blikken de deelnemers nog een keer terug en kan de bestelde DVD worden afge haald Bedrijven Oudeschild presenteren zich Alle bedrijven van Oudeschild presenteren zich zondag 29 maart tussen 11.00 en 17.00 uur op het bedrijventerrein. Om het geheel overzichtelijk te hou den. vindt het hele evenement plaats in de cirkel Stoompoort, Vliegwiel, Bakschuif en Krukas Bedrijven van elders uit het dorp vinden onder dak bij collega's binnen dit gebied. Jarige YFU zoekt reünisten Youth for Understanding (YFU) is voor een reünie op zoek naar oud deelnemers uit Den Burg. Het zijn er acht, die zich kunnen aanmelden via de website www.yfu-reunie.nl. Het feest wordt zaterdag 16 mei gehouden en is bedoeld voor oud deelnemers, gastgezinnen en vrij willigers van de organisatie. Geen GALM Door omstandigheden komen de GALM-lessen voor ouderen woens dag 11 maart te vervallen. Alle andere lessen gaan wel door. Een uitzondering vormt Sportschool Texel, die om praktische redenen het open huis houdt op de eigen lokatie aan de Schilderweg. Er wor den uiteenlopende demonstraties en rondleidingen gehouden en er wordt entertainment voor jong en oud geboden. Dinsdag 10 maart: De Vereniging Borstvoeding Natuur lijk houdt een bijeenkomst ten hui ze van Rachel Kruk. Aanmelden via vbn@texel.com of 322734. Op de atletiekbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een coopertest. leder een kan meedoen. Voor meer infor matie. Sportservice Texel (tel. 322815 en Jan Zijm (tel. 314205). Cinema Texel vertoont New in Town (20.30) en Vicky Christina Barcelona (20.15). Woensdag 11 maart: Peuterspeelgroep 't Sterrekind en de kleuterklas van de Vrije School Texel houden vanaf 8.30 uur open huis. In de bibliotheek aan de Drijverstraat begint de expositie 'De literaire Zoo" Ter ere van de Boekenweek expose ren cursisten van Atelier Offerhaus tot en met 21 maart hun kunstwerken. De dorpscommissie van Eierland pre senteert om 20.00 uur in het Eier landsche Huis in De Cocksdorp de resultaten van een enquête over de Kikkertstraat en de Molenlaan. Cinema Texel vertoont Bolt (14.00), Kikkerdril (13.45) en New in town (20.30). Om 19.00 uur begint een Ladies Night. Donderdag 12 maart: In de kantine van Deuce in Den Burg begint om 18.30 uur een cursus Instructie Verantwoord Alcoholgebruik voor barvrijwilligers. Voor informatie: tel. 322815 of sportservicetexel@texel. com. Sterrenwacht De Jager houdt vanaf 19.30 uur sterrenkijkavond. Bij twijfel over het weer kan rond 18.00 uur gebeld worden naar tel. 06-45552708. Deelname kost €2,-. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 19.30 uur een avond over de bescherming van weidevogels, verzorgd door Vogelwerkgroep lexel. ledereen is welkom. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel 13 in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,- per persoon. Inlichtingen: Vero nica van Beek, tel. 06 28787820. Op vakantiepark De Krim begint om 20.00 uur een avond over het beheer- plan Natura 2000. Om 20.00 uur start in de Spiegelzaal van sporthal Ons Genoegen in Den Burg een kennismakingsles tai chi, een oude Chinese kunst voor verbete- Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoog water ter reden van Oudeschild: Di. 10 08.25 en 19.55 u. Wo. 11 09.16 en 20.54 u. Do. 12 09.55 en 21.56 u. Vr. 13 10.26 en 22.14 u Za. 14 10.30 en 22.50 u. Zo. 15 10.37 en 23.04 u. Ma. 16 10.57 en 23.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Woensdag 11 maart volle maan. vnjdag 13 maart springtij. Zondag 15 maart zon op 6.54 uur. onder 18.45 uur. ring van de lichamelijke en geestelijke gezondheid. Cinema Texel vertoont Curious Case of Benjamin Button (20.00) en een 'mystery movie' (20.30). Vrijdag 13 maart: In De Aleph aan de Weverstraat 54 in Den Burg begint om 20.00 uur een spirituele avond met Thomas Ouën- dag. Entree €10,-. Leerlingen van de Jozefschool in Den Burg verzorgen tentoonstellingen en demonstraties n.a.v. een beroepen- project. Belangstellenden zijn welkom van 10.30 tot 12.00 uur. Bij de Muziek- en Dansschool begint om 16.00 uur een open les jeugdthea ter voor kinderen van 6 t/m 9 jaar. Die vormt de opmaat voor een nieuwe cursus, die over twee weken van start In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 20.00 uur de traditionele slotavond van Oosterend Present. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Hetty Heyting. Entree €16,-. Cinema Texel vertoont Bolt (16.15), Kikkerdril (16.00), New in Town (19.00), Curious Case of Benjamin Button (20.30), Friday The 13th (21.30) TESO zet vrijdag 13 maart van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE@COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourani.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 00 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burq Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl toepassing de Regelen vo Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, z Kamer vo de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek Abonnementsprijzen 2009: Per halfjaar €39.85 38.15 (automated» Per jaar €77,90 75,55 (automatisch» Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. YFU is een non-profit organisatie, die sinds vijftig jaar culturele uitwis selingen verzorgt en daarbij jonge ren de kans biedt voor een semes ter of een jaar naar het buitenland te gaan. Jaarlijks storten zo'n negen tig jongeren zich in een avontuur. Andersom komen zo'n zestig bui tenlands jongeren naar Nederland. YFU is in veertig landen actief. Open dag Sterrekind Peuterspeelgroep t Sterrekind en de kleuterklas Vrije School Texel houden woensdag 11 maart open dag. Bezoekers zijn vanaf 8.30 uur wel kom om de sfeer in de klas te proe ven en vragen te stellen. De open dag van de peuters duurt van 8.30 tot 11.30 uur, groep 1 en 2 zijn te bezoeken van 8.30 tot 10.30 uur en van 11.30 tot 13.00 uur. 't Sterrekind en de Vrije School Texel bevinden zich aan de Gasthuisstraat 55 in Den Burg. Solistenfestival muziekschool Zangers, dansers, musici en thea tertalenten tot 21 jaar kunnen zich tot 20 maart aanmelden voor het Solistenfestival van de Muziek- en Dansschool. Dit vindt op 17 april plaats in de voorspeelruimte. Aan de hand van de inschrijvingen worden de deelnemers uitgenodigd voor een van de voorrondes die op 7, 8 en 9 april worden gehouden. Een jury bepaalt welke deelnemers uiteindelijk naar de finale gaan. Van de deelnemers wordt een presen tatie van vijf tot zeven minuten ver wacht. Er worden drie prijzen, een publieksprijs en een aanmoedigings prijs uitgereikt. Daarbij wordt niet alleen gelet op originaliteit en pre sentatie, maar ook op de leeftijd. Mentoruur in Time Out Leerlingen van de OSG hebben vorige week een mentoruur gehad in jongerencentrum Time Out. Ze kregen informatie over het jon gerenwerk en hadden de mogelijk heid het jongerencentrum te ver kennen. Ook kregen ze een lijst met vragen over Time Out en over wat ze graag in hun eigen dorp georga niseerd zagen. Hierbij werden een skatebaan, een pannaveld en een fietscrossbaan genoemd. Ook zou den sommige jongeren graag een jongerencentrum in het eigen dorp krijgen. Met het mentoruur hoopt het jonge renwerk meer de aandacht te trek ken van de jeugd. Ook jong talent maakt dus kans op een prijs. Aanmelden kan tot 20 maart bij de muziekschool of via het inschrijf formulier op www.mdt-texel.nl. Voor meer informatie: tel. 313493. Lammetjes op webcam Met het begin van de lammertijd zijn ook.de webcams van Bargerhof weer online. Mensen die een kijkje willen nemen bij de geboorte van een lammetje of de lammetjes wil zien als ze bij de moeder drinken, kunnen dat rechtstreeks doen via www.bargerhof.nl. Bescherming weidevogels Door een vergissing van de organi satie is er in de aankondiging van de bijeenkomst over weidevogel bescherming (in de Texelse Cou rant van vrijdag jl.) een verkeerde datum geslopen. De avond wordt donderdag 12 maart gehouden in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en begint om 19.30 uur. Ook nieuwe vrijwilligers zijn welkom. Zij kunnen, eventueel met hulp van ervaren zoe kers, helpen nesten opsporen om de broedsels te beschermen. Inlichtingen bij Dirk Maas (tel 314614) en Giel Witte (tel. 313895). Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 18 tot en met vrijdag 20 maart schietoefe ningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats tussen 9.00 en 16.00 uur. Eliza Blom, Jasmijn Veldman en Inge Tielemans playbacken als Lisa, Amy en Shelly het nummer Coole Kikker. (Foto Dana Minora Blagoeva)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2