!fi Doe mee met de Texelagenda! 'Ik denk en ik denk en ik denk, van alles door elkaar' Informatieavond over Natura 2000-gebied TEXBA3BSEA Halve marathon trekt lopers uit hele land t Kerken halen veel voedsel op TEXELSE J COURANT m: II- Vlammen op bootje scheepswerf Vlas en Zijm in toernooi in Assen 0-§WÉÈ9L Rokende wasdroger bij De Skuul EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF aüÉ De Waal middelpunt voorjaarsklassieker DINSDAG 10 MAART 2009 'Scheepsbrand haven Oudeschild'. Met die kreet alarmeerde de meld kamer zondagmiddag even voor half twee de Texelse brandweer. Het bleek mee te vallen. Op de Jan na, een werkbootje van scheeps werf Visser, was een op een haspel gedraaide hoop snoeren overver hit geraakt en in brand gevlogen. Dat veroorzaakte forse vlammen, die echter al snel door voorbijgan gers werden geblust. De brandweer kon zich beperken tot nablussen, al werd even gedacht dat er een lekkende gasbus stond, reden om omstanders op afstand te houden. De schade was gering. (Foto Joop Rotrvnots/Bee/dbonk Texel) De Texelse handboogschutters Willem Vlas en Kees Zijm deden zondag in De Spreng in Assen mee aan het jaarlijks toernooi van sportclub Bartje. Na lang eerste te hebben gestaan, eindigde Vlas uiteindelijk op de vierde plaats. Zijm werd vijfde. Vlas en Zijm komen uit voor Robin Hood uit Steenwijk, dat zowel onder de Nederlandse Handboog Bond (NHB) als onder de Noord Neder landse Handboog Federatie (NNHF) ressorteert. Leden van deze vereni ging kunnen dus aan wedstrijden van beide bonden deelnemen. De wedstrijd in Assen werd gehouden onder auspiciën van de NNHF. Er werden twee series van 30 pijlen geschoten over een afstand van 25 meter op een blazoen van 60 cm. Kees Zijm werd, overeenkomstig het NNHF-reglement, als nieuwe schut ter ingedeeld in de eerste klasse recurve, terwijl Willem Vlas als enige longbow-schutter werd ingedeeld in de klasse barebow (een veel geavanceerder type boog). Kenne lijk werkte deze handicap motive rend voor beide schutters. Zijm eindigde met een score van 500 punten op een verdienstelijke vijfde plaats en aan het eind van de eerste serie stond Vlas zelfs boven aan. Helaas kon hij deze positie na de tweede serie niet handhaven en belandde hij met 380 punten op de vierde plaats. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Ericka Voortman van het onlangs geopende KunstHuys een week lang een weblog bij. Over de metamorfose van een gebouw, geven en nemen, een roze-oranje zonsondergang, dansspiegels en geluidsboxen en dominee Grem- daat. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Dinsdag) Het is stil rond het KunstHuys vandaag. Hoe anders was dat de afgelopen vier weken! Ik had u ver slag kunnen doen van de transfor matie van het voormalige pand van de redactie van de Texelse Courant tot galerie/danszaal/muziekstudio. Vier weken lang van sloop naar een prachtige lichte ruimte. Dat is nu allemaal achter de mg. Gisteren was de eerste lesdag in het nieuwe pand. En dat ging super! Louter en alleen positieve reacties op de metamor fose van het gebouw. Met dank aan Henk van Wijk, die ons het vertrou wen schonk om de glazen wanden weg te halen, waardoor een droom werkelijkheid kon worden. Wat gaat er gebeuren in het Kunst Huys? Kunst? Dans? Theater? Film? Als ik zeg dat het alles ineen is, is dat ook geen helder antwoord. Soms dacht ik wel es dat ik echt moest kie zen: of dans, of theater, of beeldende kunst. Ik ben blij dat ik orkanen heb doorstaan en trouw ben gebleven aan alle drie. In de Warmoesstraat 45 komt alles zo mooi samen: twee galeriewanden, vloeroppervlakte voor dans/theater en een plek voor een muziekstudio waar Severin (haar partner, red.) zijn droom in vervulling ziet gaan: eindelijk al zijn appara tuur, klaar voor gebruik! Bleef over een kleine pijpenla: daar heb ik mijn (kunst)boeken neer gestald, ter lezing en eventueel ter lening. Voor de lief hebber van Hedendaagse Kunst! De postbode zei het zo vanochtend: 'Het weer is ruimend'. Prachtig uitge drukt. Ik vind het vooral koud. Ik wist dat deze twee dagen leeg en koud zouden voelen. Na al het werk dat we de afgelopen maand verzet hebben, is de agenda even leger. En dan komt de man met de hamer. Misschien straks Antje bellen om haar aanbod om in haar sauna te mogen alsnog van harte aan te nemen. Lieve-din- gen-aannemen, slogan van de afge lopen weken. Veel mensen hebben op diverse manieren hun hulp en support aan geboden. Dacht ik vroeger 'nee hoor, met nodig, ik red het zelf wel', nu neem ik het dankbaar aan. Dat is immers ook wat ik in mijn lessen 'predik'; geven en nemen, ledereen geeft makkelijk, maar iets ontvangen blijft gek genoeg moeilijk. (Donderdag) Wat duikt de zon prachtig roze-oranje onder., magisch Dit zijn de momen ten dat ik zo voelbaar op een eiland woon. Nog altijd kan ik mezelf in mijn arm knijpen: ja, ik woon hier echt. Helemaal als ik in de nacht naar huis fiets en de sterren helder aan de hemel staan (goeie titel voor een kas kraker, of bestaat deze hit al?;-) Dat was in Rotterdam wel anders. Kent u dat. dat iemand zo intensief danst dat de lippen samen geperst zijn, de wenkbrauwen gefronst, de blik op staar? Dat probeer ik te ver mijden in mijn les door aandacht te schenken aan de sensatie van een beweging, in plaats van gericht zijn op per se de juiste uitvoering van een beweging. Wat niet hetzelfde betekent als 'doet u maar wat'. Juist niet! (Vnjdag) Severin is vandaag op en neer geweest met Tom (van TomTex) om dansspiegels en vier geluidsboxen op te halen in Amsterdam. Een dans studio aldaar bood verrijdbare dans spiegels aan vanwege een verhui zing! Wauw! De danszaal wordt echt profi! Met eindelijk muziek over vier speakers! Ik ben razend nieuwsgie rig, maar dwing mijzelf om thuis te blijven. Mijn jongste zoon (11 jaar) vind het prima als ik 'even' weg ben, maar ik vind het zelf vervelend om er weer van tussen te gaan. Een goede balans vinden tussen moe- derschap-kunstenares-docent-vrien din,-en vrouw zijn van (deze volg orde is overigens willekeurig) is met altijd eenvoudig. Herkenbaar denk ik. Ondertussen gieren er in mijn hoofd tal van plannen om workshops op te zetten. Ik wil alleen niet overhaast allerlei nieuwe workshops opstarten. Die neiging heb ik wel, maar uit voor gaande jaren heb ik geleerd dat dit op Texel niet gelijk veel respons ople vert. Ik moet mijn tijd ook beschik baar houden voor grote seminars. Alweer de juiste balans in de gaten houden. Effe dimmen nog Voortman, want wat in het vat zit... (Zaterdag) 'Onderzoek je gewoonten'. Altijd een uitdaging om je bewust te wor den van je gewoonten, om wakker en alert in het leven te staan. Mijn gewoonte tot nu toe: om 's avonds laat aan dit weblog te werken. Dan nu es in de ochtend. Ik heb net gemediteerd met mijn gezicht in de volle zon. Heerlijk! De warmte van de zon dan... het mediteren is ook heerlijk, maar op een geheel andere wijze. Ik word me vooral bewust dat mijn geest overuren maakt. Ik denk en ik denk en ik denk. Van alles door elkaar. 'Wat als dit, dan...' Vaak zijn deze gedachten op angst gebaseerd Ze zijn zorgelijk. Vol vragen. De moed hebben om dan iedere keer vnende- lijk tegen mezelf te zeggen 'laat het denken los en keer terug naar de adem'. Pfff. Daar is een zekere disci pline en moed voor nodig. Bijzonder eigenlijk dat die geest, ons denken, zo dominant durft te zijn in ons dage lijks leven. (Zondag) Natuurlijk is daar op de achtergrond een dreunende ruis aanwezig: 'Wat als niemand komt?' Dominee Grem- daat zou zeggen: 'Kent u die uitdruk king? Bang dat niemand komt, dat niemand het KunstHuys opmerkt.' Ruikt naar Angst deze Gedachte. Mijn moeder zou zeggen: 'Angst is een slechte raadgever'. En toch laat ik deze emotie mijn leven van alledag nog vaak ondermijnen. Wat is dat eigenlijk Angst? Hoe doet ie? Wat doet ie met me? (Maandag) Het gebeurde vonge week nog in de les dat ik ontroerd raak door de zoektocht van de danser op de dansvloer naar de unieke taal van haar lichaam. Ja ik weet, dit klinkt in de oren van een nuchtere eilan der vaag en zweverig, maar reken maar dat het voor de danser op dat moment alles behalve vaag en zwe verig was, zij werkte keihard om een beweging zonder ruis te laten ont staan. Bewegen zonder ruis is voor mij het mooiste dat er is. Op zoek naar helderheid. Fns, alert en wak ker bewegen. Niks geen ogen dicht en zakken in je gevoel aanwezig blijven en de (anatomische) taal van je lichaam nauwkeung volgen, met je oren, je ogen en je hart wijd open Zoek en vind De Maat der Dingen in het KunstHuys... Broedplaats voor de Schone Kunsten. Broed op je talent, op jouw vermogen om je mid dels woord en gebaar te uiten, leder heeft een andere broedtijd nietwaar. Neem je tijd. maar stap toch echt es binnen om dat ei te openen. ;-) De week van Nico Erwich Nico Erwich uit De Koog is de volgende blogger in de serie De week van. Hij is organisatie van Horeca- en Recreatiebeurs Texel, die dinsdag 17 maart in sporthal Ons Genoegen wordt gehouden Een oververhitte wasdroger zorgde maandagmiddag voor enige con sternatie bij De Nieuwe Skuul, de Texelse afdeling van de Jellinek op 't Horntje. 'Op een gegeven moment rookte het zo, dat we de brandweer maar hebben gebeld', vertelt mede werker Ruud Nooij. De brandweer was snel ter plaatse, bluste het beginnende brandje en bracht de droger naar buiten. Het apparaat stond in een schuurtje op het erf. 'Veel schade is er niet, het is alleen jammer dat we de was met kunnen drogen', aldus Nooij. V De Dienst Landelijk Gebied houdt donderdag 12 maart op vakantie centrum De Krim bij De Cocksdorp een informatiebijeenkomst over de beheerplannen die voor de Natura 2000-gebieden op Texel worden opgesteld. Minister Gerda Verburg (LNV) heeft recent drie Natura 2000-gebieden aangewezen waar Texel mee te maken krijgt. De volgende stap is dat er beheerplannen worden opgesteld. Aan de hand van die plannen wordt over een tijdje bekeken of plannen en activiteiten wel of niet voor toetsing in aanmerking komen. Bij zaken die als een zogeheten bestaande activiteit in de plannen worden beschreven, is geen toetsing nodig. Alles wat er voor 1 oktober 2005 al was en sindsdien niet wezen lijk is veranderd, kan voor die term in aanmerking komen. Voor overige activiteiten binnen en nabij de Natura 2000-gebieden moet eerst worden bekeken of ze een negatief effect hebben op plant, dier en omgeving voordat toestemming kan worden verleend. Texel maakt deel uit van de Natura 2000-gebieden Waddenzee. Noord zeekustzone en Duinen en Lage Land van Texel. Onder het laatste gebied vallen de polder Waalenburg, Dijk- Bezoekers van uw website die elk moment van de dag kunnen zien welke activiteiten op Texel worden gehouden. Wie die service wil bieden, Ran koste loos een venster van de Texelagenda op zijn of haar website installeren. Wie dat wil kan ook zelf activiteiten invoeren, zodat de Texelagenda nóg completer en actueler wordt. De Texelagenda biedt gebruikers de mogelijkheid om uit de vele activiteiten de gewenste categorieën te selecteren. Op weertype, per dorp, per soort of per leef tijdgroep, zodat makkelijker en sneller een keus kan worden gemaakt. Tevens kan worden doorgelinkt naar de websites van de organisator van de activiteit of een e-maii worden verstuurd. De redactie zorgt ervoor dat een selectie van eve nementen of andere grote activiteiten op prominente wijze onder de aandacht worden gebracht. Een en ander voorzien van foto's en in een omgeving die fraai is vormgegeven. Met als doel de bezoeker optimaal van dienst te zijn en de activiteit de best denkbare aandacht te geven. De Texelagenda is een initiatief van Media bureau Langeveld de Rooy. Een paar weken geleden introduceerden we deze nieuwe website in Stayokay. De resultaten mogen er zijn. Ruim vijftig bedrijven en organisaties maken gebruik van de moge lijkheid om zelf activiteiten in te voeren en hebben hiervoor een speciale toegang gekregen. Clubs, organisaties en bedrijven n ut» die daar ook belangstelling voor hebben, kunnen op verzoek via de Texelse Courant een speciale toegang krijgen. Activiteiten in de Texelagenda worden doorgeplaatst in de Vakantiekrant. Een presentatie- en instructieavond in Stayokay leverde veel nuttige reacties op, die ons helpen om de Texelagenda verder te verbeteren. Meerdere bedrijven maken al gebruik van de mogelijkheid om kosteloos een venster van de Texelagenda op hun eigen website te plaatsen, waarop activiteiten van die dag zijn te zien. Een waardevolle toevoe ging, met als bijkomend voordeel dat de website hoger in de zoekmachine? komt te staan. Bedrijven of andere organisaties die ook een venster van de Texelagenda op hun website willen plaatsen, kunnen hiervoor contact opnemen met Media bureau Langeveld de Rooy. Desgewenst kan die aan de vormgeving van de eigen site worden aangepast. Op www.Texclagenda.nl kunt u een eigen account of een venster voor op uw website aanvragen. Medewerkers van langeveld de Rooy lichten de mogelijk heid graag verder toe. Tel 0222-362620 of mail redactie@texelsecourant.nl manshuizen, de Zandkes, de Bol, Ottersaat. de Hanenplas. Korverskooi, de Dennen, de Petten en het gehele duingebied met de binnenduinrand erbij. Het gebied Waddenzee bevat de Hors, de Schorren, de Vlakte van Kerken en het duingebied bij De Cocksdorp en het strand maakt deel uit van het gebied Noordzeekustzone. Natura 2000 is de nieuwe naam voor de Europese Vogel- en Habitatricht lijnen en beschermde natuurmonu menten. Tijdens de informatieavond wordt ingegaan op de vraag hoe een beheerplan tot stand komt, wat er wel en niet inkomt, hoe de bevolking erbij wordt betrokken en er wordt tegelij kertijd gesproken over een beheer- en inrichtingsplan voor het nationaal park. De avond begint om 20.00 uur. Enten konijnen nog lange weg Ed Drijver en Berend Weiiers heb ben hun brief over het enten van duinkonijnen ook naar Staatsbos beheer gestuurd. Erik van der Spek: 'Het is positief dat men zich zorgen maakt over de bedroevend lage stand van de konijnen en naar oplossingen zoekt. Maar we hebben wel een aantal vragen. Bijvoorbeeld hoe zinvol het is om één keer een generatie te vac cineren, want voor zover bekend helpt dat niet bij de nakomelingen. Hoe groot is de kans dat dieren in gevangenschap overleven, worden ze eenmaal losgelaten opgenomen in de populatie en wat voor effecten heeft vaccineren van een klein deel van de populatie op de rest? Hoe veel moet je er uitzetten en kunnen virussen door vaccinatie niet sterker worden? Landelijk is het zo dat de populatie duinkonijnen op natuurlijke wijze herstelt, kennelijk omdat ze resistent worden tegen het virus. Op Texel zien we dat nog met, maar de vraag is of je door in te grijpen de opbouw van de natuurlijke weer stand niet negatief beïnvloedt.' Desondanks is SBB positief gestemd over het plan. 'We zullen het bespre ken in de eerstvolgende overlegron de van het nationaal park. Als daar een positieve houding uitkomt, dan willen we het bespreken met de Vereniging van Zoogdierkunde en -bescherming en mensen die ver stand hebben van epidemieën en virussen. Wat de kans van slagen is en wat de effecten zijn. Als daar uit naar voren komt dat het zinvol is, dan gaan we overleggen met instanties zoals Dierenbescherming en moeten we ontheffing aanvragen van de Flora- en Faunawet, want het vangen en daarna loslaten is verbo den Ook moeten we zelf nog een afweging maken. Door genoemde zaken zal dit plan pas op zijn vroegst volgend jaar kunnen worden uitge voerd.' De konijnenvangers van Drij ver en Weiiers zullen dus nog even geduld moeten hebben. Hardlopers maken zich op voor de Halve Marathon van De Waal. De 28ste editie van deze vroege voorjaarsklassieker, die zaterdag wordt gehouden over dijkjes, fietspaden en door pol ders, kenmerkt zich door sfeer en kleinschaligheid. Aan de start verschijnen Texelaars, maar er zijn ook inschrijvingen binnen uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Het startschot klinkt om 14.00 uur, de jeugd vertrekt een half uur eerder. De halve marathon van De Waal is een regionale wedstrijd van de Nederlandse atletiekunie en staat open voor wedstrijdatleten, recre anten en trimmers. De wedstrijd is voor velen een voorbereiding op de estafette van de Zestig van Texel, die op tweede paasdag 13 april wordt gehouden. Andere lopen alvast warm voor de halve mara thon in september vanaf de boot. De afstanden die kunnen worden gelopen zijn 21,1, 10,6 en 4,8 kilo meter. Het laatste traject kan ook worden gewandeld. De route gaat over het Hogereind, Sommeltjes- weg naar het fietspad richting Bur- gerdijk, naar de Nieuwlanderweg en via het Waalenburgerdijkje en de Burgerdijk naar de Westerboers- weg. Via de Staart wordt De Waal weer opgezocht. Het parcours is landelijk, maar behoorlijk beschut en gevarieerd. Sinds korst beschikt de organisatie over een eigen website www.halve- marathondewaaltexel.nl) met daar op de route en andere wedstrijd- gegevens en historie. Onder meer uitslagen en records per afstand/ categorie. Er zijn filmpjes en foto's, die ook te downloaden zijn. De recreatieve tocht voor nordic walking en wandelen die vorig jaar is gestart, krijgt een vervolg. 'De interesse voor sporten en/of gezond bezig zijn leidt tot een groeien de belangstelling voor hardlopen, nordic walking, wandelen, golfen, sportscholen en fitnesscentra', constateert Piet Bakelaar van de organisatie. Er is een nieuwe route uitgezet van circa tien kilometer, onder meer langs natuurgebied Waalenburg. De tocht duurt onge veer anderhalf uur. Het inschrijfgeld bedraagt 3.50 Jeugd Het startschot voor de jeugd wordt gelost om 13.30 uur. De jongere jeugd t/m 11 jaar loopt één ron de van ca. 1.240 meter, de wat ouderen doen twee rondes. De inschrijving voor alle afstanden is in dorpshuis De Wielewaal van 12.45 uur-13.50 uur. Ook kan tot en met 11 maart worden ingeschreven via de website (ook www inschrijven nl) of aan de start Alle deelne mers krijgen na afloop gratis soep en een herinnenng. De organisatie is in handen van Atletiekvereni ging Texel en dorpscommissie De Waal. Voor verder informatie zie de bovenvermelde website. iv levert voedsel af bij de Burchtkerk (hervormde kerk) in Den Burg Kerkgangers hebben zondag ruim acht broodkratten voedsel bijeen gebracht voor de voedselbank. Josje van den Berk, coördinator van de Stichting Broodnodig op Texel, spreekt van een 'geweldig resultaat'. Er werden onder meer veel houdbare producten als koffie, jam en pasta meegenomen. Volgens Van den Berk neemt de opbrengst nog verder toe. 'Bij Hetty van Dijk waren ook vijf dozen met producten ingeleverd en van buren en vrienden heb ik ook nog twee dozen vol gekregen.' Er werd zondag ingezameld bij zes kerken. Komende zondag wordt opnieuw ingezameld bij de Burchtkerk in Den Burg (hervormde kerk), de Wadden- kerk in De Cocksdorp, de Maartens kerk in Oosterend en de katholieke kerken in Den Burg, Oosterend en De Cocksdorp. De voedselbank, waar op het moment 37 Texelaars gebruik van maken, kampt met een tekort doordat de voedselbank in Rotter dam minder kan leveren.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5