'Geen compensatie schade Natura 2000' Cjrocn ^warLr Jexels in het hartL Texel kan zelfstandig blijven als gemeente Rol voor Ecomare in conflict TV-wereld Auto's botsen op beruchte kruising Jeugd Jozefschool snuffelt aan toekomst Forumdiscussie status aparte Texelse ^courant HEMA LANGEVELD DE ROOY OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12358 DINSDAG 17 MAART 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Texel moet buiten de gemeen telijke herindeling in de Kop van Noord-Holland blijven. Dat staat in een rapport dat in opdracht van de negen gemeenteraden in de Noordkop is gemaakt. De poli tieke partijen hebben er verheugd op gereageerd. Het rapport is opgesteld door Nico Schoof, oud-burgemeester van Alphen aan de Rijn. Hij voerde de afgelopen weken gesprekken met de negen gemeenteraden om hun visie op de toekomst in kaart te brengen. Op basis daarvan adviseert hij Texel (13.547 inwoners) en Den Helder Op uitnodiging van de PvdA spre ken Texelaars en bestuurders vrij dag in De Lindeboom over een status aparte voor Texel. Nu het eiland van de provincie de ruimte krijgt zelfstandig te blijven, rijst de vraag of Texel dat wel kan. Over deze en daaraan verwante vragen wordt een panel van parlemen tariërs en bestuurders het vuur na aan de schenen gelegd door raadslid Eric Hercules. Daarna geven vooraanstaande Texelaars hun mening over dit onderwerp. Het forum dat antwoord moet geven op de vraag waar Texel staat in Europa, Nederland en de provin cie bestaat uit Europarlementariër Dorette Corbey, Tweede-Kamerlid Lutz Jacobi, Sascha Baggerman Boeren die schade lijden door Natura 2000, hoeven vooralsnog niet op financiële compensatie van het Rijk te rekenen. Dat bleek tijdens een informatieavond over de Natura 2000-gebieden die minister Verburg van LNV recent heeft aangewezen. Arnold Langeveld wilde tijdens de bijeenkomst op De Krim weten bij wie de landbouw terecht kan voor schadevergoeding Hij kreeg van de Dienst Landelijk Gebied (onderdeel LNV) te horen dat Nederland van Brussel geen extra geld heeft gekre gen voor de Natura 2000-gebieden, omdat er lang geaarzeld is met de invoering. De Europese Unie vindt dat Neder land eerst zijn afspraken moet nako men, voordat het met geld voor compensatie over de brug komt. Andere landen waar Natura 2000- gebieden zijn ingesteld hebben wel extra geld van Europa gekregen. 'In de Ardennen krijgen gedupeerden wel geld en dat heeft voor accepta tie gezorgd', aldus Piet op 't Hof van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Boeren kunnen schade ondervin den van Natura 2000 als zij willen uitbreiden. Dan bestaat de kans dat een toenemende ammoniakdruk als negatief effect op de instandhou dingsdoelen van een Natura 2000- gebied wordt uitgelegd, waardoor de uitbreiding niet zomaar door kan gaan. Op 't Hof liet weten dat voor de ammoniakproblematiek nog geen oplossing is gevonden. Hij kon Lan geveld ook nog geen klip en klaar antwoord geven, omdat de beheer- plannen voor de Natura 2000-geble- den nog moeten worden opgesteld. Hij liet weten schade echter nooit eenzijdig bij de betrokkene kan lig gen. Het gaf Langeveld geen gerust gevoel. Hij vond dat er sprake was van ambitieuze plannen waarvoor financieel geen dekking is. Bur gemeester Joke Geldorp, die de avond leidde, opperde dat het ver standig zou zijn een zogeheten pm- post in de beheerplannen op te nemen, zodat later alsnog financieel rekening kan worden gehouden met gedupeerde boeren. Texel valt sinds kort onder drie Natura 2000-gebieden' Duinen en Lage Land van Texel, Waddenzee en Noordzeekustzone. Valse facturen Er zijn valse facturen in omloop van NMG Network Mediagroup. Texelse bedrijven hebben een factuur ont vangen waarin geschreven wordt dat ze nog €229,- zouden moeten betalen voor domeinregistratie op internet. In werkelijkheid gaat het om een aanbieding. Op internet wordt gewaarschuwd dergelijke facturen niet te betalen. Rechtszaak geschrapt De rechtszaak tegen een 19-jarige inwoner van Hardinxveld-Giessen- dam is maandag op het laatste moment geschrapt. De man had eigenlijk moeten voorkomen bij de rechter in Den Helder in verband met wapenbezit. Op 29 Juli vorig jaar trof de politie bij een controle op de Vuurtorenweg nabij De Cocks- dorp meerdere wapens bij hem aan. De zaak ging met door omdat de verdachte op het laatste moment besloot in te gaan op het transac- tievoorstel van justitie. Hij betaalde alsnog de boete van €150,-, waar mee inhoudelijke behandeling van de zaak niet meer nodig werd. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg (58.858 inwoners) zelfstandig te laten blijven. Anna Paulowna, Wie- ringen, Wieringermeer en Niedorp zouden een nieuwe gemeente van 47.000 inwoners moeten worden. Zijpe, Schagen en Harenkarspel zouden moeten opgaan in een gemeente met 45.000 inwoners. De herindeling zou per 1 januari 2012 moeten plaatsvinden. Volgens Schoof erkennen de acht gemeenteraden aan de overkant de eilandpositie van Texel en accep teren ze de wens van de Texelse gemeenteraad zelfstandig te blij- Lees verder op pagina 6 van Gedeputeerde Staten en burge meester Geldorp. Ook publiek is in de gelegenheid vragen te stellen. Na de forumdiscussie is het woord aan enkele vooraanstaande Texe laars. Harry de Graaf vertelt over het uitroepen van de Vrijstaat Texel in 1972, waarna het woord wordt gevoerd door Cocky Penha, Patrick Tanghe. Frits Langeveld, Piet Stan daart en Herman Ridderinkhof. Zij geven elk in vijf minuten hun mening over een mogelijke status aparte. Aan het eind van de middag wordt een petitie overhandigd aan de leden van het Europarlement en de Tweede Kamer. De bijeenkomst wordt gehouden in De Lindeboom en begint om 13.30 uur. Van monteur tot kok en van met selaar tot tandarts. Bijna elk soort werk dat je op Texel kunt doen. passeerde de revue op de Beroe- pendag die vrijdag op de Jozef school werd gehouden. Vaders, moeders, opa's, oma's en ande re geïnteresseerden namen een kijkje. Al wekenlang zijn ze op de school aan de Beatrixlaan in touw met de beroepen. Om eraan te kun nen 'snuffelen' gingen de leerlingen in groepjes op bezoek bij Texelse bedrijven, instellingen en organisa ties. Vertegenwoordigers uit deze organisaties praten de leerlingen bij voor de klas. Er werden versla gen gemaakt, liedjes gezongen en vrijdag pakten de leerlingen groots uit. met onder meer een eigen res taurant, waar cake en koffie werden geserveerd. In restaurant De Soep lepel moest vooraf wel worden gere serveerd bij gastvrouwen Maartje en Tessa. Het was een komen en gaan van bezoekers en wie dat wilde kon in hetzelfde lokaal ook langs bij de tandarts. Vincent Hoekstra van het gelijknamige restaurant aan de Grensweg maakte samen met Devin, Corné, Ciska en Demi een huzarensalade in de vorm van een fraaie vis. Een ander lokaal stond in het teken van journalistiek en fotografie. Lieke en Maaike grepen de kans aan om de verslaggever van deze krant het hemd van het lijf te vragen. Leeftijdgenoot Bram had zijn keus al gemaakt. Hij was onder de indruk geraakt van de verhalen van de vader van vriendje Björn, die tijdens een presentatie op school vertelde over zijn belevenissen bij de Landmacht. 'Hij had onder meer een overlevingspakket meege bracht.' Beide jongens hadden er niet alleen een verslag van gemaakt, maar waren ook aan het knutselen geslagen. Andere beroepen die de revue passeerden waren dat van brandweer, kunstenaar, onderzoe ker, waterbeheerder, politieagent, ambulancemedewerker, danseres, havenmeester. 'Eigenlijk elk beroep dat op Texel Ecomare speelt ongewild een rol in een ruzie tussen RTL Nieuws en actualiteitenrubrieken van de Publieke Omroep over het exclu sief claimen van gasten. Zowel EenVandaag van de publieke omroep als RTL Nieuws wilde vorige week aandacht besteden aan de ver minkte bruinvissen die waren aange spoeld. EenVandaag eiste exclusiviteit en bedong dat Ecomare alleen hen te woord zou staan. Ecomare ging daar, na overleg met het NIOZ, op in omdat EenVandaag meer diepgang over de problematiek met verminkte bruinvis sen zou bieden. Er ging een telefoontje naar RTL Nieuws om de afspraken af te zeg gen. maar dat pakte op de redactie van RTL verkeerd. Voor Ron Kragten, chef binnenland van RTL Nieuws, was het de druppel die de emmer deed overlopen in al langer sluimerende irritatie over het claimen van gasten. Hij schreef een gepeperd opiniestuk in vakblad De Journalist, waar hij stel de dat de gehele binnenlandredactie met stomheid was geslagen dat zelfs 'bij een tamelijk simpel onderwerp als verminkte, aangespoelde bruinvissen' al de claimcultuur opspeelde. Lees verder op pagina 2 Buurtbewoners kijken er al amper meer van op als op de kruising Schansweg-Schilderweg een aan rijding plaatsvindt. Zeer recent botste er nog een auto op een trekker, donderdagmiddag waren zelfs drie auto's bij een aanrijding betrokken. Tot veler opluchting bleef het bij materiële schade. Een 45-jange automobilist uit Den Hoorn wilde vanaf de Schansweg de Schilderweg oprijden. Hij stop te zoals voorgeschreven voor de streep en zag dat vanaf rechts uit Oudeschild een andere auto nader de, bestuurd door een 35-jarige vrouw uit Oostzaan. Wat de Hoorn der niet had gezien, was dat zij in de bocht werd ingehaald door een andere auto, bestuurd door een 70- jarige man uit Enschede (en bezitter van een tweede huisje op Texel). Op het moment dat deze auto hem over de linker weghelft naderde, reed de Hoornder zijn auto net een stukje over de streep. Beide voertuigen botsten tegen elkaar, waarbij de auto die werd ingehaald ook een zetje kreeg. De auto van de Hoorn der liep. aan de voorzijde zware schade op, evenals die van de man uit Enschede. De drie bestuurders kwamen met de schrik vrij, evenals een passagier van de vrouw uit Oostzaan. De vraag was wie er schuld heeft aan de aanrijding. In de betref fende bocht (met een doorgetrok ken streep) is het niet toegestaan om in te halen. De politie schreef daarom een proces verbaal uit voor de man uit Enschede. Maar ook de Hoornder is er niet gerust op dat hij er financieel zonder kleerscheuren vanaf komt. Wie voor een stop- streep staat, dient immers voorrang te verlenen aan al het verkeer op de voorrangsweg, of het nu over de linker- of over de rechterweghelft rijdt. Excelsior Chnstelijke muziekvereniging Excel sior maakte zaterdagavond een muzikale wereldreis. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend werden tijdens een aangenaam en gevari eerd wiriterconcert diverse landen Pagina 2 m Zeep van lamsvet Wat begon als een eenvoudige opdracht voor school, resulteerde in een nieuw en duurzaam product, dat ook commercieel wel eens een succes kon worden: de van lamsvet gemaakte zeep van HAVO-scholiere Tamara Zijm. Pagina 5 Piet Bakelaar Piet Bakelaar heeft zaterdagmiddag uit handen van burgemeester Gel dorp een koninklijke onderscheiding gekregen. Hij werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau De eer viel hem te beurt wegens zijn grote verdiensten op sportief en maatschappelijk gebied. Zo was hij 25 jaar intensief betrokken bij de organisatie van de Halve Marathon van De Waal. Pagina 9 wordt uitgeoefend, zelfs een hoe denmaakster', vertelde Edith Mes man van de werkgroep van de Jozefschool dié de Beroependag had georganiseerd. Het gebeurde dat vaders of moeders die hun zoon of dochter over de beroependag hoorden vertellen, zelf ook spon taan naar school kwamen om te vertellen over hun werk. 'Het leuke is ook dat bijna alle ouders in een of andere vorm aan dit thema heb ben meegewerkt.' Op de open dag van vrijdag was het een komen en gaan van vaders, moeders, opa's en oma's en andere belangstellenden. Mesman: 'Zelfs mensen die hier helemaal geen kinderen of kleinkin deren op school hebben.' Deadline kopij Doordat de Texelse Courant vanaf dinsdag 24 maart in eigen huis wordt gedrukt, verschuift de dead line voor redactionele stukjes iets naar voren. Om sportverslagen, uit slagen, aankondigingen en andere redactionele vermeldingen in de krant te kunnen opnemen, dient de kopij hiervoor maandag en donder dag uiterlijk 10.00 uur in bezit te zijn vén de redactie. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De Schorren weer netjes Vrijwilligers van Natuurmonumen ten hielden vnjdag een opruimactie in natuurgebied De Schorren. Dit gebeurt één of twee keer per jaar. Het gaat voornamelijk op stukken plastic en touw die na hoog water in het gebied achterblijven. De Schor ren zijn nu weer schoon voor het komend broedseizoen. Doordat zich bijna twintig vrijwilligers had den gemeld, was de klus in één middag geklaard. Het vuilruimcn word afgesloten met koffie en gebak en een lezing door Henrike Andresen over het preda- tierisico voor jonge schelpdieren op het wad. Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ir beschadigde auto van de bestuurder uit Den Hoorn. vakantiekrant Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? U kunt uw advertentie voor de editie van vnjdag 3 april nog opgeven tot woensdag 25 maart a.s. ,Aaah... ZALIG. zo'n nieuw CACHOT" Politiebureau VERHUIST NAAR PHH-gebouw Met de brandspuit mochten de kinderen balletjes van een piket proberen te spuiten.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1