'Een gezonde geest in sss 50 jaar Coöperatieve Aardappel bewaarplaats 'Je kunt het zo gek niet bedenken, of we hebben er wel aan geleverd' Diva RTVN-H maakt tandemsprong 'Fantastisch om met ouderen te werken' Koninklijke onderscheiding Piet Bakelaar Coöperatieve a a rdappel bewaar plaats florerende agrarische industrie TEXELSE g COURANT In de gekoelde loods aan het Meyertebos staan de kisten met pootaardappels hoog opgestapeld. De temperatuur is op de graad nauwkeurig afgesteld, te zien is hoe de knollen onder controle tot spruitvorming komen, de kie men zijn nog kleine stippen waaruit in het aankomende groeiseizoen nieuwe aardappels zullen groeien. Zo gaat het al een halve eeuw in de Coöperatieve Aardappelbe waarplaats (CAB), die in maart 1959 werd opgericht. CAB-directeur Nico Kikkert, oud-bedrijfsleider Piet Bekker en de huidige chef Cees Vermuë nemen in de bewaarplaats de spuitvorming in ogenschouw. De jaren vijftig deden nieuwe ont- de kans op virusbesmetting gerin- wikkelingen, technieken en schaal- ger was dan elders. En er was vol- vergroting hun intrede in de land- doende geschikte en verse grond, bouw. De teelt van pootgoed was in Telers gingen er meer toe over om opkomst, mede doordat het op het de pootaardappels die lang aan de noordelijk gelegen Texel in het voor- hoop in het land werden bewaard, jaar net even koeler was dan elders, in luchtgekoelde ruimtes te bewa- waardoor de luisdruk en daarmee ren, zodat de kwaliteit beter bleef en de spruitvorming werd geremd. Boeren en landbouwers namen er een hoekje poters bij, maar veel omvang hadden de oppervlaktes nog niet. Vaak te weinig om zelf in bewaring te kunnen investeren. Dus werden de zaken gezamenlijk aangepakt. Als locatie was aan vankelijk Oudeschild in beeld, maar onder aanvoering van bestuurders met namen als Van der Geest, Kuip, Mantje, Rozenburg en Witte werd uiteindelijk voor Meyertebos geko zen. Maar met voordat de grootste hobbel was genomen: de finan ciering. Het benodigde kapitaal werd bijeengebracht in de vorm van ledenbewijzen, waarvan er zestig zouden worden uitgegeven Elk lid had recht op een box van twintig ton, de eerste bewaarplaats bood plaats aan 1200 ton Sorteerploeg De poters werden er met alleen bewaard, maar ook gesorteerd en klaargemaakt voor verzending. Dat gebeurde in het bedrijf en met meerdere mobiele sorteerinstallaties waarmee men ook de boer opging. Piet Bekker, die zijn vader in 1970 opvolgde als bedrijfsleider, herin nert zich nog hoe dat in z'n werk ging. 'Zo'n sorteerploeg bestond uit een man of tien. Je had één of twee opscheppers, een paar man aan de band, een paar om de volle balen van de sorteer te halen, een ander woog ze en naaide de zakken dicht. Ook dat ging met de hand'. Zakken van vijftig kilo. die héél wat keren werden versjouwd. Op één dag werd zo 36 ton gesorteerd. We gingen met die sorteer ook bij boe ren langs. Bijvoorbeeld bij Piet Witte van 's Hertogenbosch. Om tempo te houden stond hij erop dat de man nen die de aardappels opschepten om het kwartier werden gewisseld.' Het is niet te vergelijken met tegen woordig. 'Vrijdag draaiden we 45,5 ton in zes uur. Met veel minder Coop, flardappel- bewaarplaats Texel G.A vraa'gt mannelijk en vrouwe lijk personeel voor sorteerwerk. Aanmelden op het bedrijf bij de bedrijfsleider of 's avonds na 6 uur De Ruyterstraat 44 Oudeschild Advertentie uit 1961. wilde iedereen oogsten en waren er vijf tot zes rooiers in actie. Al die aardappels kwamen deze kant uit, dus dan was het een drukte van belang om dat allemaal netjes in de schuur te krijgen.' Bekker: 'In alle hoeken en gaten lagen poters. Ik weet nog van een jaar dat er zóveel aardappels kwamen, dat het niet in de schuur paste. Toen hebben we een deel buiten moeten storten.' In 1980 werd achter het bedrijf een nieuwe loods gebouwd, in 1981 kwam er een loods bij voor zakgoed, in 1985 volgde de sorteerloods en in 1992 een geautomatiseerde sor- teerlijn. Het waren de hoogtijda gen van de pootgoedteelt op Texel. Het Texelse pootgoed ging de hele dieselaggregaat aanschafte. Dat ging wel eens mis. Ik weet nog dat ik het vliegwiel letterlijk voorbij zag vliegen.' Licht zorgt ervoor dat zich in het voorjaar een stevige spruit ontwikkelt, zodat de CAB tussen de kisten TL-lampen installeerde. Weer later werden de aardappels in kisten gekoeld. Met de afname van het aantal telers van pootgoed en de opkomst van grootschalige gespecialiseerde bedrijven die zelf bewaarplaatsen hadden, daalde de animo voor de CAB en werden records zoals eind jaren tachtig niet meer gehaald. Andere ontwikkeling was dat Agri- firm de graanverwerking, de opslag van kunstmest, voer en gewasbe schermingsmiddelen en het kantoor naar Meyertebos verhuisde. Aardappelen worden er nog steeds bewaard. Voor een aantal kleinere telers die zelf geen opslagmogelijk heid hebben, als buffer voor grotere akkerbouwers en voor specialisti sche bewaring. De jongste bewaar- trend luistert naar de naam Talent. Vernevelde olie van karwijzaad zorgt er voor dat de hoofdspruit op de knol afbrand en dat zich daarom heen een rozet vormt van meerdere kiemen en stengels, waardoor zich meer knollen vormen. Het voordeel daarvan is dat zich, afhankelijk van het ras, de opbrengst van meest K De Talentbewaring zorgt stengels vormt. wereld over. Naar landen in Noord mensen', vertelt bedrijfsleider Cees Afrika, het Midden-Oosten, Malta i 1961, waarop toenmalig bedrijfsleder H, Bekker is Vermuë, sinds 1977 in dienst van de aardappelbewaarplaats. Groei De ontwikkelingen aan het Meyer tebos stonden niet stil. Bekker: 'De jaren zeventig kenmerkten zich door groei en ook de oppervlakte nam toe.' Het kon er tijdens de oogsttijd hectisch aan toe gaan. Vermuë: 'We hadden destijds een stuk of dertig klanten. Als het weer gunstig was, en vorig jaar nog een zending naar Kazachstan. Vermuë: 'Je kunt het zo gek niet bedenken of we hebben er wel aan geleverd..' Techniek Zoals de export zich uitbreidde, ontwikkelde ook de bewaartechniek zich. Aanvankelijk gebeurde dat met mechanisch gekoelde lucht. Bekker: 'Destijds was de stroom die de TEM leverde te duur, zodat we zelf een gewilde knolmaat (35-55) met twin tig procent toeneemt, waardoor het rendement van de teelt stijgt. CAB-directeur Nico Kikkert: 'Een gespecialiseerde manier van bewa ren. waardoor veel telers er voor kiezen om de aardappels voor eigen teelt hier te laten bewaren. Ook dat maakt de CAB tot een gezond bedrijf dat bestaansrecht heeft en houdt.' Tekst en foto's Gerard Timmerman Trvri 0 r- DINSDAG 17 MAART 2009 Vrouwen van Nu De afdeling De Cocksdorp-Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt woensdag 18 maart vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in het Eierlandsche Huis. De dames uit Den Hoorn heb ben een avond voorbereid over het genieten van een goede gezond heid. bewegen en voeding. Piet Bolier bij Plattelandsvrouwen Piet Bolier is woensdag 18 maart gast bij de NBvP Vrouwen van Nu, afdeling Texel. Hij vertelt over de werkzaamheden van gemeentewer ken. De bijeenkomst wordt gehouden in de Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. EEN BETER MILIEUBEGINT BIJ JEZELF Meedoen aan salsaweekend De instapuren die zaterdag tij dens het salsaweekend in de Muziek- en Dansschool worden gehouden, zijn ook opengesteld voor publiek. De instapuren zijn in eerste instantie bedoeld voor deelnemers aan het workshopweekend, om hen ken nis te laten maken met een andere discipline dan waarvoor ze zich hebben aangemeld. Met de nieuwe regeling kunnen ook deelnemers van buiten aan deze workshops (die een uur duren) deelnemen. Er wor den workshops salsadans gegeven (door dansschool Ambiente), latin zang en percussie. Deelname kost €7,50 er uur, liefhebbers kunnen zich tot donderdag 19 maart telefo nisch aanmelden (tel. 313493). Na de instapuren kunnen deelne mers een kijkje nemen bij de pre sentatie van de andere workshops. Ook kunnen zij voor €10,- aanschui ven bij de salsamaaltijd, 's Avonds wordt vanaf 19.30 uur een salsapar ty gehouden, die ook voor publiek toegankelijk is. Toegang €5.-. Voor meer informatie: www.mdt-texel.nl. Oosterend Present levert 16,5 mille op De Stichting Oosterend Present heeft €16.500,- overgehouden aan het feest dat vorig jaar werd gehouden. Dat heeft penningmeester Frans Visman vrijdagavond bekendge maakt op de slotavond in De Bijen korf. De opbrengst, iets meer dan vijf jaar geleden en gelijk aan tien jaar geleden, komt ten goede aan het gemeenschapscentrum. Tege lijkertijd werd ook een DVD gepre senteerd van de elfde editie van het vijfjaarlijkse evenement. Voorzitter Hans Daalder bedankte alle Oosterenders voor de mede werking. Visman maakte bekend na vijf edities te stoppen als pen ningmeester. Opvolging moet nog gevonden worden. 'Maar ik heb al wel gezegd dat je als penningmees ter overal gratis naar binnen mag, dus dat moet het wel aantrekkelijk maken.' Kledingmarkt In De Schakel aan de Binnenburg in Den Burg wordt vrijdag 27 en zaterdag 28 maart een kleding- verkoop gehouden ten bate van Roemeense straat- en weeskin deren. De markt duurt vrijdag van 10.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 10.30 tot 13.30 uur. Wie goede (en schone) kleding voor dit doel wil afstaan, kan deze maan dag 23 maart van 9.00 tot 12.00 uur afleveren in De Schakel. Inleveren kan ook op donderdag 26 maart, van 9.00 tot 16.00 uur. Mensen die met in de gelegenheid zijn hun goederen zelf af te leveren, kunnen contact opnemen met de dames De Haas (tei. 312298) en Rienstra (tel. 313878). Kleding die niet wordt verkocht, wordt naar Roe menië gebracht. Omdat in Roemeen se bejaarden- en kindertehuizen veel behoefte bestaat aan beddengoed, vraagt de organisatie vooral ook om lakens en slopen. Tijdens de verkoop is er gelegenheid een kopje thee of koffie te drinken en voor de kinderen is er een grabbelton. Tevens wordt een verloting gehouden. Meer informatie over het Roemeense project is te verkrijgen bij Ria van der Vis. Molenstraat 91 Den Burg, tel. 314850 Vakantiekrant Activiteiten voor in de agenda van de Vakantiekrant die op vrijdag 2 april verschijnt, kunnen het best recht streeks in de Texelagenda (www. texelagenda.nl) worden gezet Organisaties die meerdere activi teiten organiseren, kunnen hiervoor van de redactie een wachtwoord en gebruikersnaam krijgen. Wie een malig een activiteit organiseert, kan deze ook zonder wachtwoord via de Texelagenda invoeren. In andere gevallen moeten de activiteiten tijdig worden doorgegeven aan de redac tie, e-mail redactie@texelsecourant. nl of tel. 362620. Om zeker te zijn dat ze in de agenda komen, moeten acti viteiten bij voorkeur vóór woensdag 25 maart worden ingevoerd of wor den doorgegevena aan de redactie van de Texelse Courant. Wie vragen heeft, kan hierover contact opnemen met de redactie, tel. 362620. Alzheimer Café In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt dinsdag 31 maart het maandelijks Alzheimer Cafe gehouden. Spreker is Lies- beth Rijk, dementieconsulent van het DOC-team. Het Alzheimer Café begint om 19.30 uur. Een opnameploeg van TV Noord- Holland streek vorige week neer op het eiland voor het programma Noord-Holland rond in 360 graden. Het programma gaat over innovatie in de provincie. Hiervoor maakte presentatrice Alida Dors onder meer een tandemsprong bij Paracentrum Texel. Vastgeketend aan instructeur over de sumwing en gesproken met Iwan Spilker, die 15.000 sprongen op zijn naam heeft, sprong ze uit het vliegtuig en landde veilig op het vliegveld. Dors presenteert het programma samen met Evren Smu- kyan. Er werd een rondvaart over de Waddenzee, ze lieten zich bijpraten wethouder Peter Bakker over de duurzame doelen van Texel. In het programma dat op zaterdag 18 april vanaf 18.25 elk uur wordt uitgezon den, zitten ook items over archeolo gisch onderzoek en Ecomare. Rijdende schoonheidsspecialiste doen.' Jan-Aris Eelman, voorzitter ia I f van Atletiekvereniging Texel, memo- LJO/f mD 7A m reerde hoe Bakelaar in 2000 door f f f f f f f f tA III de Texelse Sportraad was uitgeroe- pen tot Sportman van het jaar Presentatrice Alida Dors met para-instructeur Iwan Spilker. Piet Bakelaar heeft zaterdagmid dag uit handen van burgemeester Geldorp een koninklijke onder scheiding gekregen. Hij werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De eer viel hem te beurt wegens zijn grote verdien sten op sportief en maatschap pelijk gebied. Zo was hij 25 jaar intensief betrokken bij de organi satie van de Halve Marathon van De Waal. Het is slechts één van de vele ver diensten van Bakelaar, in het dage lijks leven accountant, die de bur gemeester na afloop van de 28ste halve marathon opsomde. Zoals zijn tomeloze inzet voor de Texelse dam-, schaak- en bridgesport. Van af 1973 is hij bestuurslid van Dam club Texel, na de fusie bestuurslid van de fusieclub Damclub Ooste rend/Texel. De gedecoreerde heeft diverse bestuursfuncties vervuld waaronder die van penningmeester en die van secretaris Vanaf 1985 is hij betrokken bij het organise ren van het Nederlands Aspiranten Damkampioenschap op Texel en in 2004 mede organisator van het Nederlands Kampioenschap Dam men voor Vrouwen op Texel. Bakelaar is medeoprichter, penning meester en ledenadministrateur van de Atletiek Vereniging Texel die 25 jaar geleden werd opgericht. Sinds 1984 is hij lid van het organiserend comité van de Halve Marathon De Waal. Secretaris/penningmeester van de Zestig van Texel is hij sinds 1990. Hij speelde een rol van bete kenis bij de totstandkoming van de kunststofatletiekbaan in 2003. Bakelaar zet zich ook in voor de jaarlijkse serie van zes zomerlopen, de Strandduincross De Koog. Vanaf de komende zomer wordt die ove rigens gehouden in de Dennen en heeft voortaan de zomercross Bos en Duin. Ook Jos de Wolf van de damclub sprak lovende woorden. Vanaf 1998 is hij secretans van de Schaakvereniging En Passant en speler bij zowel de interne als de externe competitie. Zaterdag was hij ingedeeld op het zevende bord bij de thuiswedstrijd van En Pas sant. maar moest hij wegens zijn betrokkenheid bij de halve mara thon verstek laten gaan. In 2007 werd hij penningmeester van de Bridgeclub Alert/Oosterend. Ook op het maatschappelijk vlak was en is hij op vele terreinen actief. Zo is hij sinds 2001 bestuurslid van de Stichting Welzijn Ouderen Texel 'Een gezonde geest in een gezond lichaam', kwalificeerde zijn denk- sportmaat Rinus Vittali, met wie Bakelaar jaarlijks deelneemt aan de denksporttriatlon (dammen, scha ken en bridgen) en meerdere malen in de top eindigt. Bakelaar is een verdienstelijk hardloper, bijvoor beeld tijdens de Texel Halve Mara thon vanaf de boot in september. Wedstrijdleider Dick van der Weide memoreerde hoe Bakelaar betrok ken was bij de organisatie van het sprintkampioenschap op de Texelse boot. 'Piet doet alles heel grondig, je kunt met om hem heen.' Uit waardering overhandigde hij Bake- Zoals Texelaars dat van Bakelaar gewend zijn, stelde hij zich na de toespraken bescheiden op en liet hij echtgenote Coby wegens haar steun achter de schermen delen in het eerbetoon. 'Een volslagen ver rassing en uitermate eervol. Maar hier doe ik het niet voor, maar omdat ik het leuk vind. Ik roep iedereen op vrijwilliger te zijn en je best te doen en met elkaar de sport in stand te houden.' Burgemeester Joke Celdorp speldt Piet Bakelaar de Koninklijke onderscheiding op de trui. (Foro Gerard Ttmrmrmtr) Wie denkt dat mensen op leeftijd niet meer om hun uiterlijk geven, moet maar eens een praatje maken met Maike van Rijsselberghe. De gediplomeerde schoonheidsspe cialiste gaat met haar reizende salon langs bij mensen die zelf niet meer de deur uit willen of kun nen. 'Ik verzorg hun uiterlijk, maar het sociale contact is voor mij het belangrijkst.' productenlijn Sea Cosmetics. 'Van dag- en nachtcrèmes tot een onder steunende serum. Allemaal op basis van natuurlijke producten, zoals zee- 'lk vind het fantastisch om met oude re mensen te werken', vertelt de 25- jarige Texelse. 'Ze houden ervan om een praatje te maken en vinden het leuk als ik kom. Er is altijd wel een gespreksonderwerp. Als ik bijvoor beeld vertel dat ik onlangs een kindje heb gekregen, dan vertellen ze graag over hun ervaring als moeder.' Het blijft niet bij praten alleen, de Texel se die als schoonheidsspecialiste meerdere jaren ervaring heeft opge daan, laat ondertussen haar handen wapperen. Ze vindt het volkomen normaal dat ouderen hun uiterlijk laten verzorgen.. 'Mijn oma is 82 en vindt het heerlijk. Ook als je op leeftijd bent, wil je er netjes en verzorgd uitzien. Als je niet meer zo goed ter been bent, of als je een operatie hebt gehad of om ande re reden niet naar een salon kunt, is het wel zo makkelijk als de specia liste aan huis komt om je te verwen nen. Ik doe onder meer gezichtsbe handelingen. Zoals het verven van wimpers en wenkbrauwen, epileren en verwijder bijvoorbeeld mee-eters en reinig en behandel de huid met dag- en nachtproducten.' Bijzonder is dat ze daarbij gebruik maakt van haar eigen schoon heids- Maike van Rijsselberghe behandelt het gezicht van haar oma Nel van der Wulp (83). alg, duindoorn en kruidenmelanges. Van Texel en uit de Waddenregio. Bij het maken en samenstellen kreeg ik hulp van mijn schoonvader (Mare van Rijsselberghe), die veel produc ten heeft ontwikkeld. Er zit geen chemische troep in, het is honderd procent natuur. En het werkt echt. anders zou ik het niet gebruiken. Je huid wordt er mooi roze en goed doorbloed van.' Maike van Rijsselberghe is te berei ken via 06-10131963.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9