'Er wordt selectief met argumenten gesmeten' Lions minderen inzamelpunten Prof. De Jager voorzichtig over opwarming aarde Zorgeloze dag met limousine TEXELSE 11 COURANT VRIJDAG 18 DECEMBER 2009 Een jaar geleden publiceerde hij een artikel in een populair- wetenschappelijk tijdschrift over de geringe activiteit die de zon sinds een decennium vertoont en de gevolgen die dit zou kun nen hebben voor de temperatuur op aarde. Vakgenoten reageer den belangstellend, maar verder bleef het stil. Totdat een journa list van het ANP zijn bevindingen las en er drie weken geleden een berichtje aan wijdde. Sindsdien heeft de telefoon van professor Kees de Jager nauwelijks meer stilgestaan. 'Het heeft me verbaasd hoeveel reacties zo'n artikel een jaar na publicatie nog oproept', vertelt De Jager thuis, in zijn appartement in het oude Sint Jan aan de Molen straat. 'Ik ben benaderd door kran ten, radioprogramma's, zelfs Pauw en Witteman wilden me hebben voor hun televisieprogramma. Ik heb gezegd dat ik graag nog met de laatste boot terug naar Texel wilde en toen zagen er vanaf. Ik heb het zoveel mogelijk afgehou den. Want je moet het allemaal in een paar zinnen zeggen en dat lukt gewoon niet met zulke ingewikkel de materie. Een tijd geleden ben ik hier door het AD over geïnterviewd. Toen het artikel uitkwam, stond er met een dikke kop boven: Er komt een nieuwe ijstijd. Moet je nagaan: geen kleine ijstijd, maar een ijstijd. En niet op lange termijn, maar over zes jaar.' De Jager schudt zijn hoofd. 'Wat moet je daar nou mee? Ik schaamde me gewoon voor mijn collega's. Ik was bang dat ze zou den denken dat ik nu echt oud begon te worden. Ik heb flink wat e-mails verstuurd om uit te leggen wat ik werkelijk had gezegd.' Hoewel hij net een lijvig artikel over de zon en het klimaat heeft afge rond, nadat hij er een jaar aan had gewerkt, en hij eigenlijk liever weer eens aan iets anders wil denken, vindt De Jager het toch wel een goed idee de Texelse Courant te ontvangen om uit te leggen wat hij er nu werkelijk van vindt. 'Een beetje voorlichting is niet slecht', mailt hij de redacteur. Zijn ant woord tekent hem. Ondanks zijn leeftijd is de 88-jarige sterrenkun dige (en één van de twee nog levende Texelse ereburgers) nog ongekend actief. Hij houdt de ont wikkelingen op zijn vakgebied nauwlettend in de gaten, heeft via het internet nog dagelijks contact met vakgenoten over de hele wereld, houdt een eigen website (www.cdejager.com) bij en verzorgt geregeld lezingen, zowel voor col lega's als voor geïnteresseerde leken. De Jager is een man van de nuan ce. Dat kan niet anders voor een wetenschapper, vindt hij zelf. Hij verzamelt feiten en zolang hij er onvoldoende heeft, zul je hem geen - voorbarige - conclusies horen trekken. Op de vraag of het nu warmer of kouder op aarde wordt, antwoordt hij na een korte aarze ling: 'Dat durf ik niet te zeggen.' En op de vraag wat hij denkt van de klimaatconferentie in Kopenhagen: 'Dat weet ik niet.' Een intensief door De Jager bestu deerd feit is dat de zon de laatste jaren opvallend weinig activiteit vertoont. Dat concludeert hij uit verschillende aanwijzingen, waar onder de afwezigheid van de bekende zonnevlekken. Deze wer den duizenden jaren geleden al beschreven door de Chinezen, die dachten dat er draken op de zon zaten. Sinds de uitvinding van de telescoop in 1610 is dit fenomeen uitbreid onder de loep genomen, onder anderen door Galileo Galilei. Tegenwoordig weet men dat de vlekken minder licht produceren en dat de temperatuur er omheen extra hoog is. Dat betekent dat het minder warm wordt als het aantal vlekken afneemt. De afgelopen jaren ontbreken de vlekken bijna geheel. Andere aanwijzingen vor men de hoeveelheid ultraviolette straling - die kan sinds de opkomst van de ruimtevaart worden geme ten - en het aantal enorme gas- erupties, die duizend miljoen keer de kracht hebben van de atoom bom die in 1945 op Hiroshima werd gegooide De Jagers bewering dat de zon 'dood' is, heeft tot onrustige reac ties geleid. Niet nodig, volgens hem. 'Zulke perioden komen en gaan, blijkt uit de geschiedenis Zo is er tussen 1650 en 1710 een kleine ijstijd geweest. Die periode staat nu bekend als het Maunder- minimum. Er waren in die tijd nog geen thermometers, zodat de tem peratuur niet werd bijgehouden. Maar uit de statistieken van de trekschuit kunnen we concluderen dat er toen minder werd gevaren. Het was ook de tijd dat de Theems en de Seine vaak bevroren waren. Dat gebeurt nu nooit meer. Je kunt het ook afleiden uit de jaarringen van bomen. En de bekende schil derijen die de Hollandse meesters van ijspret maakten, dateren uit die tijd.' Sinds het Maunder-minimum nam de temperatuur lange tijd weer geleidelijk toe, met ongeveer één graad, al trad er door verminderde activiteit van de zon ook een paar keer een lichte daling op. Dat was het geval tussen 1810 en 1830 (het Dalton-minimum) en recenter rond 1940, toen de zon iets minder acti viteit vertoonde. Vanaf 1980 was sprake van een veel snellere stij ging, die algemeen werd toege schreven aan het broeikaseffect. Maar opvallend genoeg trad na 1998 weer een lichte daling op. 'De afgelopen vijf, zes jaar is de gemid delde temperatuur op aarde met ongeveer eentiende graad gedaald. Ik ben ontzettend benieuwd naar de gegevens voor 2009.' Wat betreft de nabije toekomst voorziet De Jager een geringe acti viteit van de zon, die waarschijnlijk zo'n zestig jaar zal duren. Maar wat dat voor de temperatuur op aarde betekent, durft hij niet te zeggen. 'Het zal een zekere afkoeling teweeg brengen, dat is wel zeker. Maar hoe die zich verhoudt tot de opwarming, is de grote vraag. Een vraag die moeilijk te beantwoorden is, omdat het ons simpelweg ont breekt aan voldoende gegege- vens.' De stelligheid waarmee de discussie over de opwarming van de aarde wordt gevoerd, ergert hem daarom wel eens. 'Er wordt selectief met argumenten gesme ten, net hoe het in iemands straatje te pas komt. Zo wordt beweerd dat de afgelopen tien jaar de warmste waren sinds de temperatuur wordt geregistreerd. Dat klopt wel, maar die mensen zeggen er niet bij dat de afkoeling zich inmiddels heeft ingezet. Een ander voorbeeld is het smelten van de ijskappen en het korter worden van de gletsjers. Dat is ongetwijfeld waar, maar het is ook een fenomeen dat vroeger al optrad. Ik had laatst contact met een collega in Alaska, die had geconstateerd dat het noordpoolijs de laatste tijd weer groeit. Er zijn zo veel gegevens, het is maar net welke je wilt gebruiken.' Nog erger vindt De Jager het dat er wordt gesjoemeld met cijfers en dat gegevens zelfs worden achter gehouden, zoals onlangs uit open baar geworden e-mails is geble ken. 'Dat is een groot schandaal en ik vind het onbegrijpelijk dat die praktijken zo gebagatelliseerd wor den. Dat heeft niets meer met wetenschap te maken en is ook heel slecht voor de geloofwaardig heid van de wetenschap.' Hoewel hij zich dus onthoudt van boude uitspraken over het broei kaseffect, heeft hij wel een mening over de aanpak ervan. 'Ik ben voorstander van een paar kerncen trales. Dan ben je van veel uitstoot van kooldioxide af. Sommige men sen maken veel ophef over de gevaren, maar dat is niet nodig. Die angst is gebaseerd op wat er in Tsjernobyl is gebeurd, maar daar ging het om een oude, slecht onderhouden centrale. De moder ne centrales zijn zo uitgedokterd, daar hoeven we niet bang voor te zijn. In Frankrijk staan er tientallen en die functioneren prima. Veel van de energie die bij ons als groene stroom wordt verkocht, is opge wekt in een Franse kerncentrale. Bovendien, gevaren heb je overal. In China komen jaarlijks ongeveer duizend mensen om in steenkool groeven. Zoiets lees je alleen in de kleine berichtjes.' Joop Rommets Professor Kees de Jager: 'Opwarming of afkoeling? Het ontbreekt ons simpelweg aan gegegevens.Foto Joop Rommets) De 11-jarige Mariëlle Theunisse werd woensdag door de stichting Doe Een Wens met een limousine opgehaald om een dag in de watten te worden gelegd. (Foto Heieen vmk) Ze was compleet verrast toen woensdag een grote limousine voor de deur stond. De 11-jarige Mariëlle Theunisse werd een dag in de watten gelegd door de stichting Doe Een Wens. Mariëlle, die een hersentumor heeft gehad, werd samen met haar fami lie 's morgens naar een salon van lei Paris in Alkmaar gebracht voor een schoonheidsbehandeling. Daarna kregen ze een hightea aan geboden bij De Oude Koffiemolen. Terug op het eiland werd de familie Theunisse, die een maand geleden op Texel is komen wonen, opge wacht door hun oude buren uit Hendrik-ldo-Ambacht. Zij hadden voor Mariëlle een fiets met elektri sche ondersteuning bij zich. Het meisje is door de behandeling van de tumor snel moe, waardoor fietsen op een gewone fiets lastig kan zijn. Volgens haar moeder was het een fantastische dag. Haar zus had Mariëlle aangemeld bij Doe Een Wens om na alle misère een zorgeloze dag te hebben. De stich ting biedt jaarlijks honderden kin deren verwendagen aan om hun liefste wensen te vervullen. De familie Theunisse verhuisde een Crossloop Atletiekvereniging Texel houdt zon dag 20 december de vijfde uit de serie winterboslopen. Er is een ronde van 2,9 kilometer uitgezet die één, twee of drie keer kan worden gelo pen. Jeugd tot en met 12 jaar loopt 1000 meter. De start is aan de voet van de Fonteinsnol aan de Rozen- dijk, inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij Bos en Duin aan de Bakkenweg. De jeugd start om 11.00 uur, de senioren om 11.15 uur. Voor meer informatie, tel. 313387. maand geleden naar Texel omdat een van de familieleden astma heeft en in de oude woonplaats veel last van de lucht had. Dat is volgens dé moeder op het eiland inmiddels verbeterd. Het was ook een diepe wens van Mariëlle om op Texel te wonen. Menwedstrijd In manege Akenburg wordt zondag de derde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gehouden. De deelne mers rijden een vaardigheids- en een dresseerproef. De eerste groep van tien menners gaat om 10.00 uur van start, de tweede om 13.00 uur. De prijsuitreiking staat rond 16.00 uur gepland. Publiek is welkom, de toegang is gratis. Lions Club Texel heeft de ander half jaar geleden begonnen inza meling van lege cartridges en gebruikte mobiele telefoons aan gepast. Het aantal inzamelpun ten is teruggebracht van veertig naar veertien. De vermindering komt voort uit een inventarisatie die de Lions hebben gehouden om te zien welke punten wel en niet liepen. Besloten is door te gaan met de goedlopende pun ten. Dat scheelt de serviceclub in tijd, het aantal te rijden kilometers het voorkomt dat leegstaande inzamelpunten onbedoeld als vuil nisbak worden gebruikt. De veertien overgebleven punten bevinden zich grotendeels in Den Burg en zijn te vinden bij TCA Automatisering, LenR Kantoorvak handel, Bruna, Combi Texel, Expert, Albert Heijn, Hema, Wei koop, Gamma en de Thijsseschool. Daarnaast blijven er Inzamelpunten bij Voordeelland in Oudeschild, de supermarkt van Koot in Oosterend, Service Center Texel in De Waal en het NIOZ op 't Horntje. De Lions begonnen vorig jaar bewust met veertig inzamelpunten om een goede dekking over het hele eiland te hebben. Naarmate de actie vorderde en ervaring werd opgebouwd, werd duidelijk dat Stark eerste in Friesland Oud-Texelse Saskia Stark is eer ste geworden bij een grote behendigheidswedstrijd voor honden in Friesland. Met de door haar opgeleide hond Devil legde ze in het donker een twee kilometer lange wandeling af, waarbij de Duitse herder door veertig teveel was. De Lions hopen dat mensen die een vast inzamel punt kwgt raken hun cartridges op één van de veertien overgebleven plekken willen blijven inleveren. Zij danken hen bij voorbaat voor hun begrip. De Lions richten zich voortaan ook volledig op kleine cartridges. Onder klein wordt verstaan dat een cartridge in een handpalm kan lig gen. De Lions zijn gestopt met het innemen van grote inktpatronen. Dat bleek in de praktijk op logis tieke problemen te stuiten bij bij voorbeeld opslag en vervoer. Leden van de serviceclub selecte ren de ingezamelde cartridges en gebruikte telefoons, zodat spul dat nog enige waarde heeft naar recy- clingsbedrijven kan worden gebracht. De vele kleine beetjes hebben bij elkaar inmiddels een paar duizend euro opgebracht. Een deel daarvan is begin dit jaar gebruikt om, samen met de opbrengst van de Lionsveiling, 16.000 euro aan goede doelen te kunnen schenken. Toen werd onder meer een baby- pod (couveuse) aan de ambulance geschonken om pasgeboren baby's veilig naar het ziekenhuis te kunnen vervoeren. Meer informatie over de inzameling is te vinden op www.lionstexel.nl. zeven pakwerkers werd getest op moed en doorzettingsvermogen. De pakwerkers zaten verstopt in containers, een sloot, een schuur en een wagen, maar de hond wist ze blindelings te vinden. Hij nam telkens de kortste routes naar de verstopte pakwerkers en wist ook een hindernisbaan moeiteloos te nemen. Stark woont tegenwoordig in Duitsland waar ze samen met haar man blindegeleidehonden, sporthonden en speur- en verdedi gingshonden opleidt. Dames Tevoko tegen Zaanstad Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko speelt zaterdag in Zaandam de moeilijke uitwedstrijd tegen Zaanstad 2. Deze tegenstan der draait al jaren mee in kop van de regiodivisie en staat momenteel zelfs op een gedeelde koppositie. Volgens een prognose op de web site van de bond wordt het zater dag dan ook 4-0 voor Zaanstad. Tevoko, dat de afgelopen weken bij vlagen heel aardig speelt, zal echter proberen daar een stokje voor te steken en één of meer pun ten mee naar Texel te nemen. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Zaanlands West en begint om 16.00 uur. Kersttoernooi voor schakers Schaakclub En Passant houdt dinsdag 29 december het jaar lijkse B&B van der Vis en Den Boer Accountants-kersttoernooi. Net als voorgaande jaren vormt Oranjerie 't Vogelhuis het strijd toneel. Naast de clubleden zijn ook andere schakers welkom. De deelnemers worden op sterkte ingedeeld. Hun bedenktijd bedraagt 15 a 20 minuten per persoon per partij. De hoofdgroep bestaat uit acht of tien spelers. Zij spelen om de hoofdprijs van €100,-. De num mers twee, drie en vier ontvangen respectievelijk €75,-, €50,- en €25,- De andere groepen bestaan uit zes, acht of tien spelers, die om een geldprijs van €30,- strijden. Daarnaast zijn diverse prijzen in natura te winnen, zoals een knip beurt bij Cocky's Kapsalon, een diner bij 't Vogelhuis en flessen wijn van slijterij De Wit. Het toernooi duurt van 11.15 tot circa 17.00 uur- Aanmelden kan bij Dick van Barne- veld (tel. 313919 of e-mail dicktexel@hetnet.nl) of - als er nog ruimte is - vanaf 10.45 uur aan de zaal. Er is plaats voor maximaal 48 deelnemers. Deelname kost €7.-.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11