'Vliegtuigjes gooien onder water' Kampeerboeren moeten geduld hebben tot 2011 TEXELSE 5 COURANT 'Stoken op hout duurzamer dan warmte/koudeopslag' Vergunning voor strandhuisjes straks voor onbepaalde tijd Voeding en kanker Aanleg rotonde start 1 februari Geen politici in stembureaus Keukencentrum bouwt nieuw Een instructeur geeft tijdens de zwemles in Calluna tekst en uitleg voordat de kinderen met duikapparatuur onder water verdwijnen. In totaal twintig kinderen verkenden in twee groepjes van tien de onderwaterwereld van zwemparadijs Calluna. (Foto Teun* .an den Bon Een artistic impression van het nieuwe pand van Keukencentrum Texel, gemaakt door Dozy Impressions uit Den Helder. Bij een woonhuis aan de Kogerstraat in Den Burg heeft zaterdag avond een schoorsteenbrand gewoed. De brandweer inspecteerde de zaak en hield in de gaten dat de brand doofde. (f0» xueiphoto) In totaal 65 leden van Budokai Texel deden afgelopen week mee aan de jaarlijkse examens judo en karate. De niveaus verschilden van een gele slip tot en met de groene band. De drie leden die in aanmerking komen voor de zwarte band verschijnen in april voor de examencom- Het ademde wat anders, maar ze vonden het bijzonder om mee te maken. Twintig kinderen moch ten dinsdagavond tijdens zwem les bij zwemparadijs Calluna met perslucht onder water. 'Je kunt gewoon blijven ademen', vertelt een instructeur terwijl hij de kinderen een duikfles en een mond stuk laat zien. Ter illustratie wordt het mondstuk even ondergedom peld om te laten zien dat er lucht uitstroomt. Beheerst leggen instructeurs van Delta Diving, een duikschool uit Wie graag lid wil worden van een stembureau krijgt binnen kort een kans, want er komen vacatures. De raadsleden die thans nog behoren tot een deel van de 'bemanning' van diverse stembureaus zullen geleidelijk opstappen om plaats te maken voor 'gewone' burgers. B en w vinden dat raadzaam omdat de aanwezigheid van de politici in de stembureaus kan leiden tot politieke discussies, waarmee de rust en vrijheid waarin de burger Aan de Bernhardlaan beginnen de contouren zichtbaar te wor den van de nieuwbouw van Keu kencentrum Texel. Duin Bouw bedrijf legt momenteel de hand aan de fundering, in januari volgt de staalconstructie. De nieuwbouw is nodig omdat door een uitbreiding van het assor timent ruimtegebrek was ontstaan op de bestaande locatie aan de Maricoweg, waar naast keukens ook kookaccessoires worden ver kocht. De grond aan de Bernhard laan werd om die reden vijf jaar Agrariërs die vanaf 1 januari 2008 op de wachtlijst staan voor kam peren bij de boer, krijgen in het nieuwe bestemmingsplan ook een ontheffing. Net als de overi ge kampeerboeren mogen ze vijftien kampeerplaatsen op hun erf. Invoering is op z'n vroegst in 2011. Het college heeft duizend slaap plaatsen (van de witte vloot) beschikbaar voor de uitbreiding, waarmee het aantal op drieduizend komt. Vier bedrijven stonden vóór 1 januari 2008 op de wachtlijst. In 2010 start de gemeente met een controle of alle kampeerboeren Het gemeentehuis en de OSG stoken op houtsnippers is duur zamer dan het aanvankelijk beoogde systeem van warmte- koude/opslag (WKO). Aldus ver klaarde wethouder Nico Kikkert waarom het college van de keus van de raad voor een WKO is afgeweken. Bij het WKO systeem wordt water rondgepompt dat door de bodem is opgewarmd, dan wel gekoeld. Het ijzerhoudende water onder de Hogeberg heeft volgens Kikkert als nadeel dat roestvorming optreedt en dat leidingen verstoppen. 'In de tussentijd is gekeken naar een beter en duurzamer alterna tief.' Dat werd gevonden in een houtgestookte installatie. Overi gens krijgen het raadhuis en de OSG gaskachels als backupsy- steem. De school hoeft hiervoor niets extra's te installeren, want de gaskachels zijn er nog. De gemeen te werkt de plannen uit in samen werking met Texelenergie. In januari wordt meer duidelijkheid verwacht. De vrees van Jur Schui- ringa (WD) dat het gebruik van nat en zout hout van het eiland tot Alkmaar, uit waar de kinderen mee onder water gaan en hoe het werkt. Daarna is het grote moment aan gebroken. De duikflessen worden omgedaan, een laatste tekst en uitleg volgt en dan verdwijnen de kinderen één voor één onder water. Leden van Duikclub Texel begelei den ze en maken foto's met een onderwatercamera. Er wordt gezwommen en de kinde ren spelen een spel met een lang werpig voorwerp dat ze naar elkaar toe laten drijven. 'Dat was net vliegtuigjes gooien onder water', zegt de 9-jarige Lisa van der Kooi zijn stem moet kunnen uitbrengen niet zijn gediend. Aan de leden van een stembureau worden geen speciale eisen gesteld. Gehoopt wordt dat ook jongeren zich zullen melden. Men kan de hele verkiezingsdag actief zijn, maar ook een deel daarvan. De leden krijgen van de gemeente een maaltijd en een financiële ver goeding die bij de afgelopen ver kiezing €55,- per dagdeel bedroeg. Mogelijk is dat straks iets meer. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via: email@texel.nl. geleden aangekocht. Het ontwerp van het nieuwe pand werd gemaakt door eigenaar Marjet van der Vis en haar partner Pieter Koper en verder uitgewerkt door het bouw kundig teken- en adviesbureau van Frans Lugtmeijer. De totale oppervlakte van de show room en kantoorruimtes wordt 550 vierkante meter, ongeveer vijf zo groot als de huidige locatie. Naast showroomkeukens zal de huidige kookwinkel een centrale plek krij gen en zullen er regelmatig kook demonstraties en workshops wor den gegeven, zodat de klanten de nog aan de voorwaarden voldoen, bijvoorbeeld of ze nog wel boer zijn. De verwachting is dat dit niet alle kampeerboeren aan de criteria voldoen. De afvallers krijgen een periode van drie jaar om af te bou wen. Kikkert verwacht dat na die tijd genoeg bedden over zijn om de overige boeren op de wachtlijst aan een ontheffing te helpen. De meeste fracties willen naar vijf tien plaatsen. Alleen Marijke Eel- man (CDA) had uit het zogeheten 'polderberaad' (een brede steun- fractie) van haar partij opgemaakt dat tien het maximum moet blijven. 'We willen meer minicampings, maar het moet wel kleinschalig ongewenste uitstoot van dioxine leidt, is volgens Kikkert ongerecht vaardigd. 'Nat en zout hout geven geen probleem.' Gerbrand Poster (Texel 2010) had gehoord dat de houtstook twee extra manjaren zou vergen, maar kreeg hierop geen reactie. De gemeente stopt met het elk jaar opnieuw uitgeven van ver gunningen en overeenkomsten voor het plaatsen van particu liere strandhuisjes. Ingaand komend jaar zullen de eigenaars nog maar één keer een overeen komst hoeven af te sluiten, die dan voor onbepaalde tijd geldt. Ongeveer 450 mensen zijn eige naar van een strandhuisje. Tot nu toe moesten die elk jaar een over eenkomst afsluiten en de daaraan gekoppelde vergunning verwerven, wat een grote administratieve rompslomp met zich meebracht. In het kader van het streven naar min der regeltjes en werk heeft het col als ze weer boven komt. Ze vond het geweldig te duiken. 'Ik houd van zwemmen, dus dit wil ik wel vaker doen.' Andere kinderen zijn ook enthousi ast. 'Het was leerzaam', vertellen Magda Boekhoudt (8) en Ricardo Gerlach (11). Vienna Scholl (10) vond het even benauwd toen ze de perslucht ademde, maar daarna ging het prima. Badmeesters Hei een Schuttevaer en Ramon Noor- lander haalden de duikinstructeurs naar het zwembad om de weke lijkse lessen op een bijzondere manier af te sluiten. Het college heeft vorige week de leden van het hoofdstembureau voor de periode van 2010 tot 2014 benoemd. Zij coördineren, begelei den, openen aan het slot de bus sen en verrichten alle andere han delingen om de verkiezing volgens de wettelijke regels te laten verlo pen. Afgezien van voorzitter burge meester Francine Giskes zijn alle leden gemeenteambtenaren: Mare Oosterdijk (tevens plaatsvervan gend voorzitter), Marit de Porto, Irene Buijs en Gert Pansier. Plaats vervangende leden zijn Marian van der Werff, Piet Bolier en Walter Oskam. apparatuur zo goed mogelijk leren te gebruiken. Op de bovenverdie ping van het pand- komt een bedrijfswoning. Het ondernemersduo zegt heel bewust te hebben gekozen voor een 'duurzaam' gebouw. Zo wordt er voor de verwarming en koeling gebruik gemaakt van aardwarmte, voor de warmwatervoorziening van zonneboilers en voor de verlichting zoveel mogelijk van energiezuinige LED-verlichting. 'We willen een voorbeeldfunctie vervullen met onze nieuwbouw, omdat duur zaamheid steeds actueler wordt. Duin Bouwbedrijf en IGT hebben ons daar, verder in gestimuleerd.' Het pand aan de Maricoweg staat blijven.' Maar Kikkert gaf aan dat vijftien nodig is om investeringen, zoals sanitair, terug te verdienen. Een soortgelijk pleidooi hield onlangs de voorzitter van de lande lijke vereniging van kampeerboe ren. GL gaat wel akkoord, maar Rikus Kieft benadrukte dat 45.000 toeristische bedden de bovengrens moet blijven. Hij vroeg zich wel af of de uitbreiding niet al in 2010 kan worden gerealiseerd. Maar het is volgens Kikkert beleid van de gemeente dat hiervoor een bestem- mingsplanprocedure wordt gevoerd. 'Onzin', vond Gerbrand Poster (Texel 2010), die vond dat de gemeente het moest gedogen. Kikkert: 'Dat is niet meer van deze tijd. Het getuigt niet van goede democratie. Je kunt als burger bij voorbeeld niet inspreken op een gedoogbesluit.' Poster: 'Gedogen kan wél, als je maar wil.' lege daarom besloten de geldig heidsduur onbeperkt te maken. Wie de overeenkomst wil opzeggen, heeft daarvoor jaarlijks vóór 15 januari gelegenheid. Eigenaars krij gen jaarlijks een acceptgiro voor de huur van het strandgedeelte waar op het huisje staat. Nadat ze het bedrag hebben overgemaakt, krij gen ze als betalingsbewijs een kunststof nummerplaatje dat op het huisje moet worden aange bracht. Een huisje dat zonder ver gunning en betaling op het strand staat, wordt na een schriftelijke waarschuwing door de gemeente verwijderd en afgevoerd. Tegen betaling van de kosten kan het worden afgehaald. In gebouw De Koploper aan de Prins Hendriklaan in Den Helder wordt donderdag 14 januari een bijeenkomst gehouden voor patiënten met kanker en hun naasten. Joke de Wit, oncologie-wijkver- pleegkundige van Omring en Marij ke Geerse, medisch maatschap pelijk werker in het Gemini Ziekenhuis, vertellen over voeding en kanker. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur en gaat alleen door als er zich minimaal acht mensen aan melden. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, aanmelden kan via het Patiëntenservicebureau van het Gemini Ziekenhuis, tel 0223- 696346, e-mail: psb@gemini-zie- kenhuis.nl. VRIJDAG 18 DECEMBER 2009 Kerken en Minima helpt 25 personen De Stichting Kerken en Minima Texel heeft in 2008 aan 25 per sonen financiële hulp kunnen geven; 16 van hen kregen een lening, 9 een gift. In totaal was daar €21.800,- mee gemoeid. De giften en leningen zijn vooral bedoeld om te voorkomen dat mensen in financiële proble men raken. Dit conform de doel stelling van de stichting die hulp wil verstrekken waar hulp van anderen niet (meer) mogelijk is. Kerken en Minima ontving in 2008 €6.800,- uit collecten in kerken en €13.100,- van instellingen en parti culieren. Op uitstaande leningen werd €13.800 afgelost. Mensen die het werk van de stich ting willen ondersteunen, kunnen een gift overmaken via rekening 36.25.99.343 ten name van Stich ting Kerken en Minima Tèxel. Omdat de stichting door de belas tingdienst is aangemerkt als een Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI), zijn giften aftrekbaar van de inkomstenbelasting. 'Den Burg raakt half parkeerterrein kwijt' Bij de herinrichting van de omge ving van het nieuwe raadhuis verdwijnen aan de zuidkant van Den Burg ongeveer de helft van het aantal parkeerplaatsen. Dat becijfert Jur Schuiringa (WD). Een alternatief parkeerterrein achter het raadhuis (het voorma lige C-veld van Texel'94) vond wethouder Nico Kikkert geen optie. Het verdwijnen van zoveel parkeer plaatsen is met name een pro bleem voor voetbalclub Texel'94, waar het eigen parkeerterrein als trainingsveld in gebruik is geno men. Wethouder Nico Kikkert wees erop dat alternatieve ruimte uit het parkeerplan moet komen, maar dat de raad dit vooruit heeft gescho ven. Door het terrein achter het raadhuis als parkeerterrein te bestempelen, geeft de gemeente volgens Kikkert 'dure bouwgrond weg'. Voor de invulling van het gebied tussen de Hogeberg en de zuid grens van Den Burg is vanuit de EU €7 ton beschikbaar gesteld. Op 25 november is overleg geweest met omwonenden, eind januari is opnieuw overleg. 'Twee jaar geleden was er een hoorzitting over de rotonde en toen was een overgrote meer derheid vóór.' Aldus reageerde Rikus Kieft (GL) verzet tegen de aanleg van een rotonde op de kruising Kogerstraat-Bernhard- laan. De tegenstand bestond uit een bezwaar (dat ongegrond is ver klaard) en uit oppositie tijdens de raadscommissie Grondgebied van afgelopen maandag. 'Ik ben een voorstander van rotondes, maar op die plek is veel te weinig ruimte', zei Gerbrand Poster (Texel 2010). Wethouder Nico Kikkert: 'Er is vooraf deskundig onderzoek geweest. Deze rotonde past op deze plek, alle verkeersbewegingen kunnen worden afgewikkeld. Een rotonde is de meest verkeersveilige situatie: ledereen die nu naast een rotonde woont, waar vroeger een drukke kruising was, ervaart het als een verademing.' De rotonde is inmiddels aanbe steed. De firma Ooms start de aanleg op 1 februari. HNatasja Gar- ritsen-Berke- laar uit Oude- schild is geslaagd voor de opleiding paardenpas- poortconsu- lent van het productschap voor vee en vlees. Dit houdt in dat ze gerechtigd is stamboekpaarden te chippen. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS u; uiw.texelsecourant.nl 4 Til cl*** VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5