Optimist die het heft graag in handen houdt 'Als je leuke dingen doet, word je daar blijer van' 'Afname algen slecht voor hele Waddenzee' TEXELSE 7 COURANT ÉwiwlIM n - mm Alexander Adventmiddag Verkiezingen texelseScourant LANGEVELD VRIJDAG 18 DECEMBER 2009 'Doe wat je leuk vindt, creëer je eigen vrijheid en maak jezelf niet afhankelijk.' Een advies dat Christine Groen uit Den Burg gaf aan haar zoons, maar dat ze eigenlijk ook aan anderen wil meegeven. 'Je kunt wel blijven mopperen, maar dat is niet mijn stijl. Ik steek mijn energie liever in positieve dingen.' Stilzitten is niets voor deze voort varende Texelse, die het heft graag in eigen handen houdt. 'Veel men sen realiseren zich niet hoeveel invloed ze kunnen hebben op hun eigen leven. Zelf heb ik veel ver schillende dingen gedaan. Als ik vroeger dacht: hé, dat is leuk, dan deed ik dat gewoon. Ooit had ik hier best een goeie baan. Maar het was niet mijn ding. Ik heb ont slag genomen en ben naar Oos tenrijk gegaan om in de winter wat te doen te hebben. Heb ik een half jaartje in een wintersportgebied doorgebracht. Ik heb er in een klein hotel gewerkt. Ik deed de receptie, reserveringen, 's avonds de bar, eigenlijk alles. Hartstikke leuk. Zo heb ik in mijn leven heel wat baantjes gehad. In Italië bij voorbeeld als kinderopvang en in de administratie. Ik hou van afwis seling, maar ben ook iemand die overal wil uithalen wat er in zit.' Ze is geboren Texelse, maar ver huisde op haar negende met het gezin naar Deventer. 'Mijn band met Texel is altijd sterk gebleven en het contact met mijn vriendin nen van toen intens. Nog steeds. Die vriendschap bestaat alweer 45 jaar. We doen regelmatig leuke dingen met elkaar. Als er een idee naar boven komt, dan trek ik dat vaak naar me toe. Ik ben een rege laar, altijd al geweest. Deed veel, maar er kon altijd nog wel wat bij. Ik kan mijn tijd heel efficiënt inde len. Als ik boodschappen doe, dan ook nog even daar langs om dit te doen.' In Deventer ontwikkelde zich haar maatschappelijke betrokkenheid. 'We gingen met een groepje vrien dinnen uit. Als blond Nederlands meisje mocht ik overal naar bin nen, maar mijn Ambonese vrien dinnen niet. We hebben toen gesprekken gevoerd met horeca ondernemers, gefilmd en dat soort dingen. Het heeft geholpen, want later mochten ook mijn vriendin nen naar binnen. Ik probeer me in te zetten voor mensen van wie ik denk dat ik het beter heb dan zij. Ik voel dat ook als een verant woordelijkheid. Het heeft ook met betrokkenheid te maken. Toen ik kinderen had die op de gymver eniging zaten, deed ik daar veel vrijwilligerswerk. In hun tijd op de basisschool, ben ik in de ouder raad gaan zitten, zodat ik iets kon bijdragen. Als je dingen doet die je leuk vindt of waar je goed in bent, dan word je daar ook blijer van.' 'Toen er een functie kwam bij de Woningbouwvereniging (nu Stich ting Woontij) en ik ontdekte dat ik me daar op mijn plaats voelde, wereld wordt door allerlei regels en instanties steeds bureaucrati- scher. Ik probeer dat zo min moge lijk te zijn. Wel binnen de regels blijven, maar je er niet achter ver schuilen. Het is makkelijk om nee te zeggen. Dat heeft ook te maken met angst om verantwoordelijk heid te nemen. Ik neem beslissin gen liever zelf, dan dat ik het aan anderen overlaat. Logisch naden- - dat ook uit een soort rechtvaardig heidsgevoel.' Die instelling bracht de oprichters van het Texelfonds op het idee haar te vragen. Dat is een stich ting die private gelden inzamelt om daarmee projecten te steunen die voor Texel van algemeen maat schappelijk nut zijn. Het bestuur van het fonds stelt daartoe gelden beschikbaar, uit de opbrengst van het eigen vermogen. 'Toen ik in 2004 in het bestuur kwam, was dat voor mij een nieuw terrein. De basis moest nog worden gelegd. Het fonds moest worden opge bouwd, er moesten strategieën ontwikkeld en noem maar op. Er moest foldermateriaal komen en een website, ontzettend leuk om te doen allemaal. Gesprekken zijn soms wel eens pittig, want als je praat over legaten, heb je het over gevoelige, persoonlijke zaken. Het Texelfonds heeft zich kunnen vor men doordat er ook geld uit ande re fondsen naartoe is gevloeid. We maakten een grote sprong toen TESO bij het honderdjarig bestaan voor vijf jaar lang, jaarlijks 50.000,- beschikbaar stelde.' 'Voor mij persoonlijk is het uit gangspunt dat we voor elkaar op willen komen belangrijk. Ik ben van nature optimist, maar maak me wel zorgen over de ontwikke ling van de maatschappij, waarin steeds meer mensen buiten de boot vallen. Het Texelfonds lost niet alle problemen op, maar spreekt me wel aan. Ik merk door dit vrijwilligerswerk dat veel men sen Texel een warm hart toedra- gen. Christine Groen: 'Ik neem beslissingen liever zelf dan dat ik het aan anderen over laat.' ben ik er voor gegaan. Ben weer gaan studeren, cursussen gaan volgen en heb dingen naar me toegetrokken. Woontij heeft in de loop der jaren veel ontwikkelingen doorgemaakt en ook in corpora- tieland is veel gebeurd.' Als mana ken en proberen iets op te lossen. Dat hoeft niet altijd in een financi ële regeling te zitten, maar kan ook door ergens aan mee te wer ken of door iemand met een ander in contact te brengen. Ik heb inmiddels een aardig netwerk, met ger Woondiensten bij Woontij is zij verantwoordelijk voor alle klant contacten, over van alles, van dagelijks onderhoud tot het aan vragen voor huurtoeslag en ande re zaken. 'Je komt in dit werk veel kwetsbare mensen tegen. De Kerk en Minima, de Sociale Dienst, het maatschappelijk werk en noem maar op. Als ik mensen er een dienst mee kan bewijzen, probeer ik dat netwerk zoveel mogelijk te gebruiken. Zo'n moeite is het niet om de telefoon te pakken. Ik doe Ze spreekt vloeiend Italiaans. Dat komt door Rossano, haar Itali aanse echtgenoot. 'We hebben elkaar ontmoet toen ik in Oosten rijk zat. Ik was aan het 'zwerven' en Rossano reisde in die tijd ook wat af. We hebben daarna een poos op Sardinië gewoond en op een gegeven moment een halfjaar hier en een half jaar daar. Toen de kinderen kwamen, hebben we gekozen voor Nederland. Rossano wilde nergens anders naar toe dan haar Texel, waar je net als op Sar dinië strand, water en natuur hebt. Mij spreekt vooral de gemeen schap aan Grote steden zijn veel anoniemer. Dat heeft zijn gevol gen. Als mensen hier in de knoei zitten, dan is dat eerder zichtbaar. Die betrokkenheid kan lastig zijn. Iemand die in scheiding ligt en die een huurwoning nodig heeft en die ik toevallig goed ken, kan het lastig vinden om met mij te praten. In dat soort gevallen is er altijd een collega die dit kan doen. Maar andersom gebeurt ook, dat men sen die me kennen juist naar me vragen.' Gerard Timmerman Het gaat niet goed met het plankton in het westelijk deel van de Waddenzee en dat kan negatieve gevolgen hebben voor algeneters als schelpdieren, die op hun beurt belangrijk voedsel zijn garnalen, krabben en som mige soorten vogels. De afname is dus van direct belang voor de draagkracht van het hele Wad densysteem. Dat is de uitkomst van langdurige observaties van het NIOZ. Een artikel daarover verschijnt deze week online in het Amerikaanse wetenschap pelijke tijdschrift Estuaries and Coasts. De groei van plantaardig plankton in de westelijke Waddenzee wordt al sinds de jaren zeventig intensief gevolgd. Als in het voorjaar de dagen lengen en de zon steeds hoger aan de hemel komt, valt er steeds meer licht in het water, waardoor de algen snel in aantal len toenemen. Door deze algen- bloei raken voedingsstoffen zoals fosfaat en silicaat vervolgens snel op, waardoor de groei vertraagt en aantallen weer afnemen. Er kan pas weer een volgende bloei ont staan als de plantaardige resten van de voorjaarsbloei zijn afgebro ken door bacteriën, waardoor de voedingsstoffen opnieuw beschik baar komen. De jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw werden geken merkt door een grote voorjaars bloei rond april, relatief weinig algen de voorzomer en een twee de - gematigder - bloei rond augustus. Het begin van de voor jaarsbloei varieerde sterk, maar is de afgelopen veertig jaar niet wezenlijk vroeger of later gewor den. Sinds het begin van de jaren negentig is de nazomerbloei ech ter wel minder uitgesproken geworden. Over de oorzaken en de gevolgen van deze verandering bestaat nog veel onzekerheid. Opvallend is dat de toevoer van voedingsstoffen naar de Waddenzee sinds de tach tiger jaren is afgenomen, en dat het voortplantingssucces van sommige schelpdieren zoals het nonnetje ook sterk achteruit is gegaan. 'Gelijktijdige ontwikkelin gen geven wel aanwijzingen, maar vormen nog geen harde bewijzen voor oorzaak-gevolgrelaties. Andere zaken, zoals klimaatveran dering, visserij en de opkomst van een nieuw soort als de Japanse oester kunnen ook een rol hebben gespeeld', vertelt onderzoeker Katja Philippart. Volgens haar moet een net gestart grootschali ge onderzoek, in het kader van het Programma Zee- en Kustonder zoek van NWO, meer duidelijkheid brengen over de oorzaken. In de Texelse Courant van vrijdag 11 december kondigt de producer Robert Matser aan dat tot zijn spijt een aantal voorstellingen is komen te vervallen, dat de voorstelling van 13 december, als extra, de vorm krijgt van een openbare repetitie en dat de overige voorstellingen in december en januari gewoon door gaan. Hij eindigt met 'Nogmaals mijn excuses voor de veranderin gen. Ik werd tot deze beslissing genoodzaakt, omdat ik mijn publiek alleen het allerbeste wil bieden.' Groot was mijn teleurstelling toen ik maandagavond 14 december om 20.00 uur ter plekke te horen kreeg dat de voorstelling het karak ter had van een repetitie, dat de akten 1, 2 en 3 zouden worden gespeeld en dat akte 4 ontbrak, omdat deze moest worden her schreven. Akte 1 en 2 waren van een hoog gehalte en over Antonie Kamerling niets dan lof, maar ik had graag het hele stuk willen zien. Dat deze week openbare repetities staan gepland, die daarna over gaan in try-outs, moest ik een dag later ervaren uit de Texelse Cou rant. Hoezo 'Hooggeëerd Publiek' en 'omdat ik mijn publiek het aller beste wil bieden'? G.D.T. Keuning, Den Burg. In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg hou den de gezamenlijke zusterkrin- gen en de broederkring dinsdag 22 december vanaf 14.30 uur een adventsmiddag. Er worden kerstliederen gezongen, er is een korte liturgie en het kerst verhaal wordt verteld. Karen Haas- dijk verzorgt twee korte optredens op de vleugel. De bijeenkomst duurt tot ongeveer 15.45 uur, bij de uitgang wordt een collecte gehou den voor de stichting Kerken en Minima Texel. Vorige stelling: Aan de raadsverkiezingen in maart doen acht partijen mee. Is dat teveel? aantal stemmers: 185 Nieuwe stelling: Is het een goed besluit om de maximumsnelheid in de Dennen te verlagen naar dertig km/u? www.texelsecourant.nl Zondag 20 december 2009 Vierde advent PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Poort, Elemert, ds. P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: Den Hoorn: 19.30 u. ds. K.F. Klaas- sen, oecumenische dienst mmv Tex. Chr. Mannenkoor. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Hel den. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. F. van Helden, mmv The Singers of the Lord. GEREFORMEERDE GEMEENTE: Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bel len: 1 -1 -2. Of bel de Meldkamer Noord- holland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.die- renpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vr. 18 december 08.20 en 21.24 u. Za. 19 december 08.40 en 22.16 u. Zo. 20 december 09.20 en 22.34 u. Ma. 21 december 10.00 en 23.26 u. Di. 22 december 10.37 en 23.44 u. Wo. 23 december 1110 u. Do. 24 december 00.15 en 11.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 24 december eerste kwartier. Zondag 20 december zon op 8.51 uur. onder 16.24 Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spmbaan 6 1790 .AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bi| de Kamer van Koophandel en Fabneken te Amsterdam onder num mer 41*99099. Eer, exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38,15 (automatisch) Per jaar €77,90 €75,55 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 14.30 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. P. Emans uit Apeldoorn. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltrain. Maandag 21 december, 19.00 u. Boeteviering, dameskoor. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Hoe neemt u beslis singen? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Gij zijt mijn vrienden. ongevallennummer vermeld. 313086: 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of ande re verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Bhjder Verslavings zorg Texel, PHH-gebouw, Pontweg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06- 30215211peter.molenaar@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Weststraat, Hollewal, Lijnbaan. Pater Witteplein. Molenstraat. Molendwarsstraat. Anne Frankstraat. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Jongerenprogramma 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Vlaswiek 10.45 u. Kerkdienst vanuit RK-kerk Den Burg 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (muziek) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Poort Den Burg 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u Radio Noordhoiland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (H) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Kerstprogramma 23.00 u. Kerstnachtmis uit RK-kerk Den Burg

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7