'En zo voelt Kopenhagen al bijna als thuis' TEXELSE 9 COURANT Job van Hoorn: commandant tegen wil en dank Agressieveling voor kerst op vrije voeten VRIJDAG 18 DECEMBER 2009 Hij was geen groot voorstander van inspraak en openbaarheid en vond dat ambtelijke rapportages vertragend werkten. De deze week overleden Job van Hoorn was als directeur van Gemeentewerken voornamelijk praktisch ingesteld. Hij was zich ervan bewust dat een losliggende straatklinker of omhoogstekende rioolkolk de mensen meer aansprak dan het meerjarenplan voor het sociaal cul tureel werk of de provinciale visie op de woonkernen. Juist die kleine dingen probeerde hij dan ook zo snel mogelijk te verhelpen, zonder brieven of rapporten. Inspraak leek steeds vaker een doel op zichzelf te worden en niet meer dienstbaar te zijn aan de onderhavige zaak. Van Hoorn werd in De Cocksdorp geboren als zoon van de opzichter/ secretaris/penningmeester van de polder. In de winter van 1946/'47 werd hij, 'uitgevroren', door zijn werkgever Heidemij uitgeleend aan de gemeente, waar hij onder meer het bestek maakte voor de aanleg van gemeentelijk gedeelte van de Kogerweg. Toen hij in het voorjaar van 1947 nogmaals naar Texel kwam om de weg uit te zetten, werd hij door J. Tiesen, directeur van Gemeentewerken, gevraagd om te blijven. Via hoofdopzichter, technisch ambtenaar en hoofd ambtenaar groeide hij uiteindelijk naar de functie van directeur. Werk zaam bij Gemeentewerken versleet hij vier burgemeesters. Bij zijn aanstelling als directeur drong de gemeenteraad er op aan dat hij net als zijn voorganger ook de functie van brandweercomman dant zou bekleden. Omdat hij uit ervaring wist wat deze functie voor zijn gezinsleven kon betekenen (zijn vader was commandant geweest van de brandweer van de .Cocksdorp) zag Van Hoorn dit niet erg zitten. Maar hij verklaarde later er geen ogenblik spijt van te heb ben gehad en de brandweer als hobby was gaan zien. Als brand weercommandant zette hij zich in voor de brandpreventie en drong om die reden aan op een rookver bod in vrijwel het hele raadhuis. Hij maakte ook mee dat de Texelse n Een van mishandeling verdachte 33-jarige man uit De Cocksdorp komt nog voor de kerst vrij. Tot groot ongenoegen van zijn ex, die nog steeds doodsbang is voor de man die ooit haar gelief de was, maar haar en haar broer nadat de relatie beëindigd was, mishandelde. De Cocksdorper zit sinds septem ber van dit jaar gedetineerd in Zwaag. Woensdag moest hij zich bij de politierechter in Alkmaar ver antwoorden voor meerdere straf bare feiten. Op 7 september - de relatie was toen al ruim een jaar voorbij - mishandelde hij zijn ex en haar broer in een eetcafé in Den Burg. Hij was onder invloed van alcohol en kwam het stel toevallig tegen. De ontmoeting escaleerde en er ontstond een handgemeen. Hierbij greep de Cocksdorper zijn ex van achter bij de keel. Haar broer wilde zijn zus verdedigen en moest het ook ontgelden. Beiden deden bij de politie aangifte van mishandeling De veroordeelde zelf zegt dat het allemaal zo erg niet was. 'Ik praat het niet goed en er was inderdaad wat duw- en trek- werk, maar dit verhaal is aange dikt.' In augustus vernielde hij een auto busje. Het was die dag precies een jaar geleden dat zijn ex de relatie verbrak. De Cocksdorper had het hier nog altijd moeilijk mee en dook de kroeg in. In beschonken toe stand botvierde hij zijn frustraties op een bestelbusje, dat aanzienlij ke schade opliep. In de huurwo ning in Den Burg waar het stel ooit samenwoonde, had de man zich zelf eerder ook niet in de hand gehad. Tijdens een ruzie sloeg hij twee binnendeuren kapot. De officier van justitie achtte alle feiten bewezen en eiste een cel straf van 5 maanden onvoorwaar delijk. 'Hoewel bij de ruzie geen gewonden zijn gevallen, houden mensen er angstige gevoelens aan over. Dat is vervelend. Het is ook al vaker gebeurd. Er hoeft kennelijk maar dit te gebeuren en er knapt iets', aldus de officier. Politierechter Vos ging niet mee met de eis en legde de man een celstraf van drie maanden op, waarvan twee voorwaardelijk. Ver der moet hij schadevergoedingen betalen aan de eigenaar van de vernielde auto en de verhuurder van de woning. Volgens de rechter was de man al op de goede weg omdat hij voor zijn detentie contact had opgenomen met Brijder in ver band met zijn alcoholprobleem. Een zwaardere celstraf zou ook kunnen betekenen dat de veroor deelde zijn nieuwe huurhuis kwijt raakt. Omdat hij al sinds september vast zit, houdt de uitspraak in dat hij over enkele dagen vrijkomt. Zijn ex, ook aanwezig tijdens de zitting, reageerde geëmotioneerd op de uitspraak. Volgens haar is haar ex gevaarlijk. Ze is dan ook bang dat hij bij haar langskomt en dan weer agressief wordt. Bouwvergunning in twee weken Job van Hoorn bij zijn afscheid in 1982: 'Ik was meestal wel ih staat om uit te leggen waarom iets niet kon. brandweer zich aansloot bij de regionale brandweer, wat vooral gevolgen had voor de alarmering, en zorgde er voor dat de vrijwilli gers een goede opleiding kregen. Hoewel hij geen man was die mak kelijk harde uitspreken deed, zag hij met lede ogen hoe de verant woordelijkheid over de waterkwali teit van de rioolzuivering werd overgedragen aan het Hoogheem raadschap. Met in elk dorp een zuiveringsinstallatie liep Texel voor op op het gebied van rioolwater zuivering en van Van Hoorn had dat zo mogen blijven. Als directeur van Gemeentewerken was hij een toonbeeld van goed moedigheid en inschikkelijkheid en hij had zo weinig ambtelijke uitstra ling dat hij door velen niet als amb tenaar werd gezien. Hij hield niet van roddelen, klaagde niet graag en zag zelfs in de grootste hufter nog een overvloed aan goede wil. Hij bleef graag goede vrienden met iedereen en had er weinig behoefte aan zich te profileren. In 1982 nam hij, op 61-jarige leef tijd, afscheid van de gemeente, ook omdat hij vond dat hij plaats moest maken voor een jongere opvolger. Dat daar een door een Healing commissie opgestelde profiel schets aan te pas moest komen, was tekenend voor de ontwikkelin gen die zich in zijn tijd afspeelden. Job van Hoorn overleed op 13 december, 88 jaar oud. De vergunning voor een bouw project aan de Maaikeduinweg die vanmorgen is aangevraagd, zal al over twee weken worden verleend. Dat is het eerste resul taat van afspraken die de gemeente heeft gemaakt met de Texelse architecten, teke naars en het Texels Verbond van Ondernemers (TVO). Tot dusver was het aanvragen en verlenen van bouwvergunningen vaak een moeizame en in elk geval langdurige aangelegenheid. Weder zijdse frustraties daarover waren het afgelopen najaar aanleiding om gezamenlijk te bekijken of het anders kan. Dat leidde tot het idee om bouwplannen niet meer door de gemeente, maar door de ont werper (architect of bouwkundig tekenaar) zelf te laten toetsen aan de regels. Besloten werd met zes aanvragen een proef te nemen, zij het aanvankelijk nog met inscha keling van een onafhankelijke advi seur van buiten het eiland. Dit beloofde een tijdwinst van tien weken op te leveren. Als de proef tot genoegen verloopt, zal het ver snelde systeem algemeen worden toegepast bij bouwplannen waar voor geen bijzondere procedure is vereist. De architecten en teke naars die het controlewerk uitvoe ren, moeten als gecertificeerd bij de gemeente te boek staan. Zij zijn er verantwoordelijk voor dat het bouwplan aan de regels voldoet. De nieuwe aanpak, die is geba seerd op vertrouwen in de ontwer per, kreeg vanmorgen een officieel tintje toen in het raadhuis de eerste aanvraag aan wethouder Nico Kik kert werd overhandigd. Spiritueel Texel verzorgt zaterdag 9 en zondag 10 januari een week endcursus Universal White Time Healing level 1 in De Aleph, Wever straat 54 in Den Burg. Deelnemers leren een ontspannende healing te geven en chakra's en aura's te balanceren. Meer informatie of aanmelding bij Annecha Haans (tel. 06-23270022) of www.spiritueel- texel.nl. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Suzanne Maas, betrok ken bij de klimaatconferentie in Kopenhagen, een week lang een weblog bij. Over een Afrikaanse jongen zonder jas, een voetbal wedstrijd, een uitpuilend confe rentiecentrum en een dapper en bewonderenswaardig besluit. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Op dit moment ben ik alweer vijf dagen in Kopenhagen en wordt het met de dag drukker en hecti- scher in het conferentiecentrum. Mijn dagen zijn gevuld met verga deringen bijwonen, stukken schrij ven en vertalen voor Antonio (de directeur van Fundación del Rio), interviews regelen en geven en de Afrikaanse jongeren ondersteunen met praktische zaken. De Afrikaan se jongeren zijn druk bezig binnen hun nationale delegaties en wonen vergaderingen bij waarin zij de stem van hun land vertegenwoor digen, maar hebben af en toe ook hulp nodig met hele aardse zaken. Zo had Ebrima, uit Gambia, hele maal geen jas bij zich toen hij aan kwam in Kopenhagen. Ondanks onze waarschuwingen vooraf dat het hier echt koud is en dat veel kleren meenemen geen overbodige luxe is, stapte hij doodleuk in zijn T-shirt het vliegtuig uit. Gelukkig was er door Kopenhaagse inwo ners een kledinguitgifte georgani seerd, waar we gratis en voor niets een winterjas voor Ebrima konden regelen. (Zaterdag) Terwijl we allemaal verzamel den op het plein kwamen er ver schillende mensen spreken, voor de daadwerkelijke demonstratie begon. Een van de sprekers verge leek de standpunten van rijke en armere landen in de klimaatonder handelingen met een voetbalwed strijd. 'Stel je een voetbalwedstrijd tussen twee teams voor. Het ene team heeft de beste spelers, de beste coach en toegang tot de beste voorzieningen. Het andere team heeft dit allemaal niet, maar wil gewoon graag voetballen. Ter wijl het minder goede team goed beseft nooit te kunnen winnen, wil het graag de uitdaging aangaan. Echter, het goede team zegt de wedstrijd niet te willen spelen, en zegt het minder goede team dat het maar beter helemaal niet kan voetballen.' Een situatie die je je niet in het echt kunt voorstellen, maar wel een metafoor voor de onderhandelin gen over het klimaatverdrag op dit moment. Een land als de VS wil zich niet met doelstellingen ten aanzien van emissiereductie vast leggen, tenzij landen als China en India dat ook doen. China en India daarentegen beroepen zich op het recht op ontwikkeling en dragen aan dat zij net zoveel recht hebben om C02 uit te stoten als landen als de VS in het verleden hebben gedaan. Een heuse patstelling. (Zondag) Later op de dag ben ik wezen kijken bij een concert dat vriendin Eva met haar koor gaf, in een van de vele Kopenhaagse kerken. Alhoewel dat normaal niet echt mijn soort muziek is, was het erg indrukwekkend, en heerlijk om even iets totaal anders te doen dan in de afgelopen week. Na het con cert zijn we uit eten gaan met het hele Project Survival team, want ook de laatste drie groepsgenoten uit Nederland zijn nu in Kopenha gen gearriveerd. Zij zijn vanoch tend aangekomen met de Kopen hagen Express, een speciale trein die vanuit Nederland naar Kopen hagen is gereden voor iedereen die naar de klimaattop komt, waaron der minister Cramer. Leuk om lek ker samen te eten en bij te kletsen, en ons op te maken voor de chaos die morgen weer van start gaat. Er zijn nu nog veel meer mensen dan vorige week, dus ben benieuwd hoe lang de rij morgenvroeg zal zijn... Maar nu eerst slapen om morgen weer fris en fruitig te zijn! Antonio (de directeur van de orga nisatie waar ik in Nicaragua gewerkt heb) gaan uitzoeken hoe het zit met onze toegang tot het confe rentiecentrum voor de komende dagen. Het blijkt namelijk dat de Denen niet zulke logistieke won ders zijn als je misschien zou ver wachten, ze zijn immers beroemd om hun design. Wat betreft de conferentie loopt het allemaal niet op rolletjes: in het Bella Center passen volgens de veiligheidsvoor schriften 15.000 mensen. Er zijn echter meer dan 30.000 mensen geaccrediteerd. Je hebt er toch niet meer dan simpele wiskunde voor nodig om er achter te komen dat dat niet gaat werken. Vorige week vormde dit nog niet zo'n pro bleem. omdat toen nog lang niet iedereen gearriveerd was, maar nu begint het conferentiecentrum toch echt uit zijn voegen te barsten. (Dinsdag) El mundo es un panuelo. De wereld is een zakdoek, volgens dit Spaan se gezegde. Oftewel, wat kan de wereld klein zijn. Zo voelt het op dit moment in Kopenhagen. Omdat ik het conferentiecentrum niet meer in kan en wel behoefte had aan een dagje wat anders, heb ik vandaag een beetje de toerist uitgehangen en ben ik naar een fototentoonstel ling op het grote Kongens Nytorv plein geweest. Al lopend door de stad kwam ik op bijna iedere straat hoek wel een bekende tegen: stu diegenoten, bekenden van de kli maattop in Poznan vorig jaar, mede-FairClimate ambassadeurs met wie ik naar Brazilië geweest ben, collega's uit Nicaragua en zoveel anderen die ik deze week ontmoet heb en die ook de toe gang tot het Bella Center ontzegd is. En zomaar koffie drinken met een vriendin uit Nederland in café The Living Room. Zo voelt Kopen hagen al bijna als thuis. Suzanne Maas (midden) en enkele collega's poseren met minister Jacqueline (Maandag) (Woensdag) Later op de middag ben ik met Om naast de negatieve berichten over moeizame onderhandelingen, gearresteerde actievoerders en ellenlange rijen voor het Bella Cen ter ook eens de andere kant van het verhaal te laten zien, vandaag wat voorbeelden van opbeurende berichten tijdens de klimaatconfe rentie. Ecuador kwam vandaag met het bericht de olievoorraden onder het Yasuni nationale park niet verder te benutten voor de petroleumexport, ten behoeve van het behoud van biodiversiteit, de vermindering van C02 emissies en om de inheemse bevolking te beschermen. Een dapper en bewonderenswaardig besluit, en dat voor een land waarvoor petro leum een van de belangrijkste export producten is. Laten we hopen dat voorbeelden als deze de wereld kunnen laten zien dat voor verandering niet veel meer nodig is een eerste stap. En hopelijk komen de andere schapen dan ook over de dam De week van... Janien de Bruijn Janien de Bruijn uit Den Hoorn is de volgende blogger in de serie De week van... Zij is samen met part ner Irene Penha uitbater van kof- fiecafé Inn de Knip. Darttoemooi In discotheek de J'Elleboog in de Kantoorstraat in Den Burg wordt donderdag 24 december een dart- toernooi gehouden. Er wordt 501 gespeeld, inschrijven kan tot en met 23 december via bestuur@texeldarts.nl. Het toer nooi begint om 20.00 uur, deelne mers wordt verzocht op tijd aan wezig te zijn. Meer informatie is te vinden op www.texeldarts.nl. Kinderkerstfeest In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg wordt eerste kerstdag van 16.00 tot 17.00 uur kinderkerstfeest gevierd. Tijdens deze viering voeren de kin deren van de zondagsschool een kerstspel op en worden gedichten voorgedragen. Het kerstverhaal wordt verteld en er worden kerst liedjes gezongen. Voor alle kinde ren die aanwezig zijn, ligt er een kleinigheidje onder de kerstboom. Kerstliederen In de Waddenkerk aan de Kikkert- straat in De Cocksdorp worden donderdagavond 24 december van 19.00 tot 20.00 uur onder de kerst boom kerstliederen gezongen. Na afloop wordt chocolademelk en Glühwein geschonken in 't Gebouwtje naast de kerk. Voorlichting voor zwangeren De kraamafdeling van het Gemini Ziekenhuis houdt donderdag 14 januari een voorlichtingsavond voor zwangeren en partners. De bijeenkomst wordt gehouden in de Zr. Kueterzaal en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Bezoekers wordt verteld over de gang van zaken op de kraamafdeling en de verloska mers. Er wordt gesproken door een kinderarts en een verloskundi ge. Als de mogelijkheid bestaat, wordt een rondleiding door de ver loskamers gegeven. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij het Patiëntenservicebu reau, tel. 0223-696346, e-mail psb@gemini-ziekenhuis.nl. Vrouwen van Nu De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu viert maandag 21 december vanaf 18.00 uur kerst in de kantine van de Bol der aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. De bijeenkomst wordt bezocht door ruim tachtig dames en heren, die samen de maaltijd genieten en luisteren naar optredens van een gelegenheidskoor onder leiding van Nelleke Schreurs en pianist Karen Haasdijk. stichting BROODNODIG O^TEXEL Ba-*reker -g 12.08.86.308 E-n a stlchtingbroodnodig@texel.com

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9