Uit Sr Actief Whatever: optredens vol adrenaline 'Koor voor veel leden wekelijks uitstapje' TEXELSE 2 COURANT Agenda TES O Zon, maan en hoogwater Film Christelijk Mannenkoor bestaat 40 jaar VRIJDAG 20 MAART 2009 Pepping en Remelink In Het Proeflokaal van Texel in de Dorpsstraat in De Koog speelt zon dag 22 maart het duo Henk Pepping (piano) en Dick Remelink (saxofoon). Het optreden begint om 16.00 uur, de toegang is gratis. voor Texelaar en toerist Vrijdag 20 maart: In zwemparadijs Calluna in De Koog beginnen om 19.00 uur de open Texelse zwemkampioenschappen. In Question Plaza in Den Burg wordt vanavond en morgen het festival Texel Pop gehouden. Een groot aan tal Texelse groepen treedt vanaf 20.00 uur op. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 22.00 uur De Eerste Texelse Nacht van de Poezie. Entree €10,-. Voor meer informatie. http://texelsenacht blogspot.com. Cinema Texel vertoont. Despereaux (16.00), Confessions of a shopaholic (19.00, 21 30), Bolt (16.15) en Curious case of Benjamin Button (20.30). Zaterdag 21 maart: In hotel De Lindeboom begint om 10.30 uur een rondleiding door Den Burg, verzorgd door Gelein Jansen. Deelname kost €7,- (incl. koffie en gebak). Reserveren bij De Linde boom. Monique Verhaar, instructeur en the rapeut Quantum Touch bij dieren, houdt in de bibliotheek in Den Burg van 10.30 tot 11.30 uur inloopspreek uur voor paarden en hun eigenaren. Entree gratis. Onder het motto 'Texels strand aan kant!' maken vrijwilligers het strand vrij van zwerfafval. De actie gaat om 12.00 uur op het parkeerterrein bij paal 17 van start. Wie in Den Burg woont en geen eigen vervoer heeft, kan zich om 11.00 uur melden op de Groeneplaats. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild treedt vanavond het West-Friese cabaretduo Gien Gehannes op. Kaar ten reserveren via tel. 313868. Bridgeclub Alert houdt op vier locaties in Oosterend een drive. Deelname kost €10,- p.p, incl. de afsluitende maaltijd. Opgave en inlichtingen bij Jean Vaillant, tel. 06-53492321 Op het crosscircuit van de MAB in Eierland wordt om 14.00 de nieuwe kantine geopend. Daarna zijn er diver se demonstraties en kunnen bezoe kers zelf motorcrossen. Het West-Friese cabaretduo Gien Gehannes treedt op in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Kaarten reser veren kan via tel. 313868. In eetcafé De Kroonprins in Oosterend begint om 20.00 uur een ladies night. Met een presentatie over zumba, de' nieuwste rage op het gebied van aerobics. In Question Plaza in Den Burg wordt de tweede avond van Texel Pop gehouden. Een groot aantal Texelse groepen treedt op vanaf 20.00 uur Het Texels Christelijk Mannenkoor en Terra Nova geven een concert in de Burght (voorheen hervormde kerk) in Den Burg. Het optreden begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont Kikkerdril (13.45), Despereaux (16.00), Confes sions of a shopaholic (19.00, 21.30), Bolt (14.00, 16.15), Curious Case of Benjamin Button (20.30). Zondag 22 maart; In Het Proeflokaal in de Dorpsstraat in De Koog begint om 16.00 uur een optreden van het duo Pepping en Remelink. De toegang is gratis. Texeltango verzorgt een tangosalon in het nieuwe Kunsthuys aan de War moesstraat in Den Burg. Van 16.00 tot 17.00 uur een workshop voor alle niveaus, aansluitend salon tot 21.00 uur. M.m.v. van DJ El Ruido. De baptistengemeente houdt van af 19.30 uur een zangdienst in het gebouw aan de Julianastraat in Den Burg. Cinema Texel vertoont Kikkerdril (13.45), Despereaux (16.00), Confes sions of a shopaholic (16.15, 20.15), Bolt (14.00) en Curious Case of Ben jamin Button (20.00). Maandag 23 maart: In De Schakel aan de Binnenburg in Den Burg kan van 9.00 tot 12.00 uur kleding worden ingeleverd voor de verkoping van vnjdag. Hanme Timmermans laat ouderen tij dens de koffie-inloojxichtend in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp kennismaken met irisvouwen. Deel name kost €3,-. Aanvang 10.00 uur. Onder het motto 'Bellen met het ver leden' halen negen bewoners van De Gollards (en deelnemers aan het Verteltheater) in De Caroussel herin neringen op. Aanvang 10.45 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje In sieradenwinkel Hampi aan het Ger- ritslanderdijkje in de Dennen wordt van 14.00 tot 16.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur een workshop siera den maken gehouden. Deelname kost €10,- (incl. consumptie, excl. mate riaal). Aanmelden in de winkel of via tel. 365954. Leerlingen van de OSG voeren in de Burgemeester de Koninghal The Blues Brothers op. Aanvang 20.00 uur, toegang €3,-. De raadscommissie Grondgebied ver gadert vanaf 20.00 uur in het gemeen tehuis aan de Groeneplaats. Op de agenda onder meer de samenwer kingsovereenkomst Ruimte voor 't Hart. Cinema Texel vertoont Confessions of a shopaholic (20.15) en Curious Case of Benjamin Button (20.00). Dinsdag 24 maart: Hannie Timmermans laat ouderen tij dens de koffie-inloopochtend in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp kennismaken met irisvouwen. Deel name kost €3,-. Aanvang 10.00 uur. De dialectgroep van de Historische Vereniging komt om 15.00 uur bijeen in Tusse de Banke in Den Burg. Leerlingen van de OSG voeren in de Burgemeester de Koninghal The Blues Brothers op. Aanvang 20.00 uur, toegang €3,-. In De Bijenkorf in Oosterend begint om 20.00 uur een commissieverga dering over het dorpsontwikkelings plan Oosterend. De bijeenkomst is openbaar. Cinema Texel vertoont. Confessions of a shopaholic (20.15) en Curious Case of Benjamin Button (20.00). TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Cinema Texel gaat driedimensionaal Cinema Texel wordt als een van de eerste bioscopen in Nederland uitgerust met een 3D-projectiesy- steem, het allernieuwste op pro- jectiegebied. Hiervoor worden de oude 35mm- filmprojectoren vervangen door nieuwe digitale machines en wordt tegelijkertijd afscheid genomen van het celluloid of (meer recent) de polysterfilm. Vanaf woensdag 1 april zal als eer ste digitale film Monsters vs aliens te zien zijn, de nieuwste animatie film van de makers van Shrek en Madagascar. Als extra bijzonderheid wordt deze film niet alleen digitaal, maar ook in 3D vertoond. Dat is het geval in maar 16 van de 140 biosco pen in Nederland. Het nieuwe 3D- systeem onderscheidt zich duidelijk van het oude. Eerder waren de 3D-scenes donker van kleur en niet te lang om hoofdpijn bij de kijker te voorkomen. Voor het 3D-effect kregen de bezoekers een kartonnen brilletje op met gekleurde glazen. De huidige generatie 3D-films is helemaal driedimensionaal en door het lampvermogen van 4000 Watt net zo helder als een 'gewone' film. Het kartonnen brilletje is vervangen door een trendy zonnebril. Na Monsters vs aliens staan er dit jaar nog zo'n toen grote 3D-titels op de wachtlijst, waaronder Ice age 3 in juli en Avatar in december. Irisvouwen op inloopochtend Tijdens de inloopochtend van de dorpservicepunten De Cocksdorp en Oudeschild verzorgt Hannie Tim mermans deze week geeft een kleine workshop irisvouwen. Deelnemers leren met deze bijzondere techniek een kaart maken. Deelname kost €3,-, inclusief materiaal. Aanmel den kan via tel. 06-57620601. De inloopochtenden worden gehouden van 10.00 tot 12.00 uur, in De Cock sdorp op maandag in het Eierland sche Huis, in Oudeschild op dins dag in 't Skiltje. Sekswinkel Overigens benadrukt de gemeente dat b en w 'volgens de geldende spelregels' blijven optreden tegen de eventuele aanwezigheid van winkels in panden zonder passende winkel bestemming. Voor erotische winkels blijft gelden dat zij geen overlast voor de omgeving mogen veroorzaken. Deze kan worden aangepakt met behulp van de Algemene Plaatselijke Verordening. Hel Texels Christelijk Mannenkoor viert dit jaar het 40-jang bestaan. Jonge vrouw met een koopverslaving Rebecca Bloomwood, een jonge vrouw met een enorme koopver slaving, is de hoofdpersoon in de romantische komedie Confessions of a shopaholic, die deze week in Cinema Texel draait. Om alle aan kopen te kunnen betalen, verruilt Rebecca haar saaie, slecht betaalde werk voor een baan als financieel journalist in New York. Daarmee ont staat echter een nieuw probleem. Want kan ze de vele verleidingen weerstaan die de grote stad te bie den heeft? Terwijl ze haar hoofd Vr. 20 01.16 en 13.45 u. Za. 21 02.05 en 15.26 u. Zo. 22 03.40 en 17.00 u. Ma. 23 05.24 en 18.14 u. Di. 24 06.56 en 19.10 u. Wo. 25 07.50 en 20.00 u. Do. 26 08.25 en 20.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vrijdag 20 maart dood tij, donderdag 26 maart nieuwe maan Zondag 22 maart zon op 6.37 uur. onder 18.57 uur. GARNALENVISSEN EN- NAAR DE ZEEHONDEN Dagelijks om 10.30 en 14.00 uur. Zondag om 12.00 uur. Plaats kaarten verkrijgbaar aan het loket Voor info en reserveringen: Reserveren gewenst! 06-51528174. J Hutjes privé: 06 2074 066S. boot 06 4620 14: boven water probeert te houden, ontmoet ze de man van haar dro men en begint ze zich te realiseren dat sommige dingen belangrijker zijn dan het nieuwste en hipste jurkje. De film is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Sophie Kinsella. Nieuw in de bioscoop is ook Des pereaux, een vreemd en fascinerend sprookje over een dappere muis. De held van het verhaal is een beetje mislukt. Hij is te klein, zijn oren zijn veel te groot en - wat het ergste is - hij gedraagt zich niet als muis. Hij houdt van muziek, léést boeken (in plaats van ze gewoon op te eten) en wordt tot overmaat van ramp dolver liefd op een mensenprinses. De film draait in de Nederlands gesproken versie. Een deel van de andere films is geprolongeerd. Het drama van The Curious Case of Benjamin Britten van regisseur Davind Fincher won drie Oscars. Het is het wonderlijke verhaal van Benjamin (een rol van Brad Pitt), die als hij de leeftijd van 50 jaar bereikt verliefd wordt op een vrouw van 30 (Cate Blanchett). Als snel wordt duidelijk dat er iets spe ciaals aan de hand is: Button wordt ieder jaar jonger in plaats van ouder. Dat betekent dat ze op 40-jarige leeftijd even oud zullen zijn. Maar hoe moet het daarna? IHet volledige programma staat elders in deze krant én op de web site www.texelsecourant.nl. Zangdienst De Baptistengemeente Texel houdt zondag 22 maart een zangdienst waarin liederen worden gezongen uit de bundel van Johannes de Heer en de Opwekkingsbundel. De overdenking wordt verzorgd door dominee Wesseling. Deze heeft als thema 'Laat mij zien zoals U'. De dienst wordt gehouden in Eben Haëzer in de Julianastraat in Den Burg en begint om 19.30 uur. Een muzikaal trio dat zo'n acht jaar geleden bescheiden begon met een of twee optredens per jaar, groeide uit naar een volwaardige coverband die zowel op Texel als in Amster dam hoge ogen gooit. Whatever, bestaande uit gitarist/zanger Martes Brons en de broers Jip en Pim Frank op basgitaar en drums, richt zich op hits uit de jaren '60 en '70. Hun eer ste optreden was in 2002 tijdens Texel Live, in de sporthal. Komende vrijdag zijn ze te zien en te horen tijdens Texel Pop in Question. Ze namen er de tijd voor, maar dat mocht ook wel. 'Zo vaak nemen we geen CD's op, dus als we het doen, moet het wel goed zijn', vertelt voorzitter Ko Vinke van het Texels Christelijk Mannenkoor dat morgen (zaterdag) ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum de CD The Creation presenteert. De CD bevat twintig werken die het Mannenkoor in 2007 opnam in de katholieke kerk in Den Burg. Een paar jaar eerder begonnen al de eerste gesprekken erover. De opnamen hadden in meerdere etap pen plaats. Vinke: 'Eerst hebben we acapella de zang gedaan en later hebben we met Karen Haas- dijk en Jan Zwanepol de zang met instrumenten opgenomen.' Haas- dijk woont op het eiland. Zwanepol is een bekende organist van de overkant. Daarna werd geruime tijd besteed aan het mixen en bewerken van de geluidopnamen. Het schijfje bevat twintig werken. Deels religieus, maar ook deels wereldse muziek als opera en Kozakkenmuziek. Het Mannenkoor oriënteert zich meer op die muziek sinds de komst van dirigent Piet de Reuver in 2001. 'Maar we geven de christelijke roots niet op', aldus De Reuver. Het Mannenkoor streek bewust neer in de katholieke kerk, omdat de akoestiek daar prachtig is. Er zit één bijzonder ding aan: het titelnummer The Creation staat er twee keer op. 'Dat is ons lieve lingsnummer. We hadden het graag een keer acapella en een keer mét instrumenten op de CD willen zitten, maar er bleek geen muziekpartij bij te maken te zijn. Daarom staat het er nu twee keer acapella op.' Oosterend Het Texels Christelijk Mannenkoor werd op 9 september 1969 opge richt in Oosterend. dat nog steeds de thuisbasis is. De familie Daal der stond aan de basis, samen met enkele kottervissers. Zij bleven na de dienst geregeld in de Maartenskerk achter om liederen te zingen. Op een gegeven moment ontstond het plan een mannenkoor te op richten (een paar jaar eerder was er één opgeheven), waarna boswachter Ab Kuik werd gevraagd of hij dirigent wilde zijn. Vinke: 'Hij zei dat ze maar terug moesten komen als ze 25 man hadden. Na een week hadden ze er al 23.' Het koor telt op het moment 71 leden (plus 600 donateurs) en heeft daarmee een stabiele bezetting. Er is wel lichte zorg over de toenemende gemiddelde leeftijd. Vinke: 'We heb ben een paar leden die jonger dan vijftig zijn, maar de rest is ouder.' Door meer wereldse muziek te zin gen en het repertoire te verfrissen, hoopt het koor meer jongere leden in huis te halen. 'Dan denken we aan mensen van rond de veertig. Het liefst mensen die uit de kleine kinde ren zijn en wat meer tijd hebben. We zullen moeten verjongen als we het vijftigjarig bestaan ook willen halen.' Vinke heeft overigens goede hoop dat er nieuwe leden bijkomen. 'Als je ziet hoe snel het Popkoor van de Muziek- en Dansschool vol zat, dan weet je dat er wel behoefte is aan zingen in een koor.' Met dirigent De Reuver heeft het Bassist/zanger Jip Frank: 'We heb ben al een behoorlijk breed reper toire en kunnen putten uit zo'n 90 nummers: van The Beatles, The Kinks, Led Zeppelin, Rolling Stones, Deep Purple, enzovoort. We repe teren eenmaal per week, bij Pim en mij thuis in Amsterdam, waar we alle drie wonen voor onze studie en werk Martes woont bij ons om de hoek. dus dat is gemakkelijk. We zoeken zelf de covers, horen in de kroeg nummers die ons aanspreken of krijgen tips van anderen. Per instrument zoeken we de partijen uit. Omdat we maar met z'n drieën zijn, moeten we veel improviseren en zelf bedenken. Van een key boardsolo maken we bijvoorbeeld een gitaarsolo. Slagwerker Pim vult aan: 'Mensen zijn soms verbaasd dat we met z'n drieën toch een puik geluid neer kunnen zetten. Martes weet de ontbrekende instrumen ten altijd op te vangen. Hij is een hele goede gitarist en kan zelfs een combinatie maken van een key board- en gitaarpartij. Zo kan je al snel van alles spelen.' De veel geprezen gitarist/zanger zelf houdt zich bescheiden enigszins afzijdig en trekt zich tijdens het interview af en toe terug met een sigaretje onder de afzuigkap in de keuken van zijn ouderlijk huis in De Koog, waar het interview plaatsvindt. De avond ervoor heeft Whatever de sterren van de hemel gespeeld in Sjans, waar naast 'gewone' bezoekers ook de vaste fanclub van ouders, vrien den en vriendinnen op de dansvloer stond te swingen. Manager De groep treedt gemiddeld drie keer per maand op, zowei op Texel als in Amsterdam. 'We spelen nu regelmatig in The Waterhole, een rock'n'rollcafé in Amsterdam, dat zeven dagen per week live muziek brengt', vertelt het tno. 'We begonnen met optre dens in het voorprogramma, maar zijn nu naar het hoofdprogramma gepromoveerd. We spelen daar ook veel in jamsessies: dan speel je een nummer en komen mensen uit het publiek naar het podium om te gaan meespelen, met hun eigen instru ment of ze lenen een instrument van de band. Het is een soort open podium.' Mede door de optredens in dit café zijn plannen ontstaan voor het maken van een eigen CD. Jip: 'Een paar weken geleden wer den we in The Waterhole aangesproken door de manager van The Buzzcocks (een Engelse punkband uit de jaren '70), die ons wel goed vond. We hebben daar samen met die groep een nummer gespeeld, dat was hartstikke leuk. De manager raadde ons aan onze eigen nummers te gaan spelen. Hij zei: 'Stuur maar een demo op, als die goed is dan krijg ik jullie verder.' Dat is natuurlijk een kans die we met beide handen aangrijpen. Daar zijn we nu net mee aan de gang. Wat betreft ons eigen werk beginnen Martes en ik met een opzetje: het begint met een leuk 'riffje' (gitaarloopje, red.) en daar zoek je een zanglijn bij. Als we een eerste opzetje hebben, werken we dat uit en smeden we het met z'n drieën tot een nummer. Maar we willen geen band worden die zich alleen maar richt op eigen nummers. Daarnaast blijven we de 'gezellige coverband' die we zijn. We spelen bijvoorbeeld ook graag op bruiloften en partijen. Sinds we vorig jaar onze eigen geluidsappa ratuur hebben aangeschaft, kunnen we ook gemakkelijk op alle plekken optreden'. Improviseren Voor de drie vrienden is het plezier in de muziek het belangrijkste. Allen spelen al van jong af aan een of meer instrumenten en kunnen zich een leven zonder muziek niet voor stellen. Jip: 'Ik heb er wel eens aan gedacht een jaar in het buitenland Whatever m actie tijdens een optreden in Sjans. te gaan werken, maar dat doe ik niet vanwege de band.' Martes: 'Ik houd gewoon heel erg van muziek. Van goede muziek kan ik tranen in m'n ogen krijgen'. Voor het drietal zijn de optredens de hoogtepunten. Pim: 'Je begint meestal met twee vaste nummers, daarna laten we het afhangen van de reactie van het publiek hoe we het programma verder invullen. Dan kan het zijn dat we overschakelen van Deep Purple naar The Beatles of bijvoorbeeld Elvis Presley, Onze troef is Hokus Pokus van Focus (de groep van Jan Akkerman, red.). Als het publiek wat lauw is, gooien we een keer dat nummer er tussen door. Er zit ten jodelstukjes in. Als Martes gaat jodelen zie je het publiek opleven, dan heb je ze beet. We trekken veel 'ouder' publiek, maar je ziet dat de muziek uit de jaren '60/'70 ook bij jongeren populair aan het worden is. Er is duidelijk sprake van een comeback. Het is gewoon goede muziek. De wisselwerking met het publiek is voor ons heel belang rijk. Het geeft voldoening als het publiek enthousiast reageert.' Mar tes vult aan: 'Hoe leuker het publiek reageert, hoe beter je speelt. Dat geeft extra energie. Een solo is altijd improviseren; het geeft een goed gevoel als die goed lukt. Na een optreden zit je helemaal vol adrena line. Heerlijk!'. 'Whatever' treedt vrijdag 20 maart op tijdens Texelpop. Meer informa tie over de groep is te vinden op de website; www.whatevercoverband. tk. Lida Wels koor een vermaard musicus in huis gehaald. Hij zong van 1979 tot 1990 bij het Groot Omroepkoor in Hilver sum (waar hij eerste sopraan was) en is dirigent van vier koren aan de over kant. Het Mannenkoor kwam met hem in contact doordat hij familie op Texel had. Aanvankelijk kon De Reu ver, die in Wijk aan Zee woont, nog geen tijd maken, maar na zijn pensi onering was hij wel in de gelegenheid elke vrijdag naar Texel te reizen. 'In de wintermaanden ga ik elke avond weer terug en als het warmer wordt, blijf ik slapen in mijn caravan. Dan duren de repetities ook wat langer, omdat ik de laatste boot niet meer hoef te halen.' Derde De Reuver is de derde dirigent van het koor. Na Kuik leidde Martin de Visser de groep een tijd en vóór het aantre den van De Reuver was Dyo Wassink een tijdje interim. Piet Bakker, sinds 1970 aan het koor verbonden, geldt als tweede dirigent en 'kerstdirigent'. De Reuver: 'Tijdens die dagen heb ik mijn handen vol aan de overkant en ben ik altijd erg blij dat Bakker het dirigeren wil overnemen.' Volgens de dirigent zingt het Texels Christelijk Mannenkoor op een hoog niveau. 'In elke categorie zitten een paar goede muzikale voortrekkers. We hebben ook wel eens een orkest op bezoek gehad, waarvan de diri gent dacht we hier niks van zouden bakken. Hij was verbaasd over wat hij hoorde. Hij zei na afloop ook dat hij het koor had onderschat.' Een minpunt is volgens De Reuver en Vin ke dat er tijdens de repetities soms teveel wordt gekletst. 'Daar hebben we de pauzes voor.' Vinke: 'Maar we beseffen ook dat voor veel leden de repetities een wekelijks uitje zijn. De gezelligheid staat voorop, maar er moet ook serieus worden geoefend.' Het jubileum wordt in september groots gevierd met een orkest waar bij ook de Texelse solisten Dory Kuip, Ria van der Slikke en Marijke Lio- narons optreden. De muziek wordt tijdens dat concert verzorgd door organist Jan Lenselink (met wie het koor een goede band heeft sinds een reis naar Canada) en Judith Sportel. De CD wordt gepresenteerd op een concert dat morgenavond (zaterdag) samen met een koor uit Lelystad wordt gegeven in de Burght (voor heen de hervormde kerk) in Den Burg. Jeroen van Hattum

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2