CDA tegen koopgarant Woontij behoudt huizen jongeren TEXELSE 5 COURANT 'Koopgarant is geen sigaar uit eigen doos' Dieren helen bij bibliotheek «C Dansschool Redlex kampioen latin american Redmond Valk en Alexandra Matteman van Dansschool Redlex hebben in het Kurhaus in Scheveningen beslag weten te leggen op de titel Neder lands kampioen Latin Ameri can. Opnames van hun optre den worden zaterdag 28 maart tussen 18.00 en 19.00 uur uitge zonden door RTL5. Valk en Matteman. die wekelijks lessen verzorgen in dorpshuis De Wielewaal, maakten vijf maanden geleden de overstap naar een pro fessionele status, nadat ze vorig jaar de nationale titel bij de ama teurs behaalden. Tijdens de Nederlandse kampioenschappen in het Kurhaus wonnen ze bij vier van de vijf dansen met een grote voorsprong, zodat de titel hen niet kon ontgaan. Tevens werden ze door het bestuur van de NVD uitgeroepen tot danspaar van het jaar. Deze oor konde wordt hen in juni uitgereikt tijdens het nationale congres voor dansleraren. De uitzending van zaterdag wordt een week later herhaald. De stichting Woontij zorgt er de komende jaren voor dat er op Texel in ieder geval 124 wonin gen voor jongeren in stand wor den gehouden. Dat komt naar voren uit de prestatie-afspraken die Woontij en de gemeente met elkaar hebben gemaakt. De woningen bevinden zich in Den Burg (112 stuks), Oosterend (8) en De Cocksdorp (4). Het gaat om al bestaande woningen en de appar tementen aan de Vuurvlinder waar het komend anderhalf jaar eerst nog de HAVO en -de VWO van de OSG zijn gehuisvest. Voor de jon- gerenwoningen geldt een maxima le, door het ministerie van VROM vastgestelde huurprijs. Die bedroeg in 2008 €349,-. In de prestatie-afspraken, die woensdag worden besproken door de raadscommissie Welzijn, wordt ook een voorzet gegeven om 'ver zilverd wonen' op Texel van de grond te laten komen. Dat is een regeling die senioren de mogelijk heid biedt de eigen woning aan een woningcorporatie te verkopen. Op die manier kunnen senioren beter gebruik maken van het eigen vermogen dat ze in de loop der jaren hebben opgebouwd, zonder dat ze naar een ander huis hoeven te verhuizen. Gebruikelijk is dat ze van een woningcorporatie de rest van hun leven kunnen blijven wonen in de verkochte woning. De gemeente, Woontij en zorginstel lingen gaan een beknopt beleids plan voor verzilverd wonen opstel len. Het is de bedoeling dat Woontij tot Het CDA heeft grote moeite met koopgarantregeling waarbij mensen onder de marktwaarde een eigen huis kunnen kopen. Volgens de fractie van de chris tendemocraten is het een 'sigaar uit eigen doos' en krijgen kopers weinig mogelijkheden eigen kapitaal op te bouwen. Het CDA ziet liever dat er ruim baan wordt gegeven aan collectief particulier opdrachtgeverschap (cpo), waarbij mensen zelf als pro jectontwikkelaar optreden en zo tegen niet al te hoge kosten zelf woningen kunnen bouwen. Vol gens de partij kan op die manier wel eigen bezit worden opge bouwd. Het CDA heeft er moeite mee dat kopers verplicht zijn het huis terug te verkopen aan Woontij en dat de helft van de winst (of het verlies) op de meerwaarde met de wonings tichting moet worden gedeeld. De partij vindt het ook jammer dat kopers van een koopgarantwoning geen eigenaar worden van de grond onder de woning. Die blijft in handen van Woontij. De huizen staan er op basis van erfpacht. Volgens een berekening van het CDA belemmert koopgarant ook de doorstroming op de woning markt. De partij berekent dat aan de hand van een voorbeeld waarbij een huis jmet een marktwaarde van €188.500,- met een korting van 33 procent (het maximum bij koopgarant) voor €125.729,- wordt gekocht. Als die woning bij ver koop een marktwaarde van €220.000,- heeft, is er een meer waarde van €31.500,- die wordt gedeeld tussen de verkoper en Woontij. Als vervolgens ook de verleende koopgarantkorting van €62.771,- (33 procent) wordt ver rekend, houdt de verkoper in totaal €141.479,- over om een nieuwe huis te kopen. Volgens het CDA wordt het dan lastig doorstromen naar een ander De koopgarantregeling is vol gens Woontij geen sigaar uit eigen doos. 'Het lijkt daarop, maar de basis van koopgarant is dat we uitgaan van de markt waarde en niet van de stich- tingskosten (kosten die gemoeid zijn met de bouw van een woning).' Volgens de woningstichting wordt er geen winst gemaakt op stijgen de marktwaarden, omdat een koopgarantwoning na terugver koop opnieuw met korting te koop wordt aangeboden. Het geld blijft in de sociale sector om de woning ook voor toekomstige starters betaalbaar te houden. Woontij kan met de regeling een korting van 25 tot 33 procent bieden. Consumenten kunnen volgens de stichting bij koopgarant nog rela tief eenvoudig hun financiering rond krijgen en komen ze ook mak kelijker van hun woning af omdat Woontij die terugkoopt. 'Het zijn de eigenaren die hun woningen al jaren te koop hebben staan die "gevangen" zitten in hun woning', reageert de stichting op kritiek van het CDA. Volgens Woontij biedt koopgarant ook de mogelijkheid een eigen kapitaal op te bouwen. 'Hierdoor blijft men kansen houden door te stromen naar een duurdere woning.' Andere voordelen die genoemd worden zijn dat de maan delijkse woonlasten lager zijn dan in de vrije sector en dat de koop in huur kan worden omgezet, zodat iemand niet hoeft te verhuizen bij financiële problemen. Het eiland heeft ook baat bij de regeling omdat het 'gat' tussen huren en kopen wordt ingevuld, huishou dens met een laag inkomen toch een koopwoning kunnen verwer ven, het eigen woningbezit wordt gestimuleerd en Woontij de regie huis als voor de koopgarantwoning een hypotheek van €125.000,- was afgesloten. 'Dan kom je geld tekort als de marktwaarde van een huis op €220.000,- ligt. Op die manier houd je mensen gevangen in hun straat of wijk. Je houd ze arm.' Als er voor diezelfde €125.000,- aan een cpo-project zou zijn mee gedaan, zou bij verkoop tegen €220.000,- een winst van €95.000,- worden gemaakt, waardoor iemand betere mogelijkheden heeft eigen vermogen op te bouwen en door te stromen. De fractie van het CDA, die al langer stelling neemt tegen koopgarant, heeft de berekening laten controleren bij de rekenka mercommissie. De christendemocraten nemen overigens niet unaniem stelling tegen koopgarant. CDA-wethou- der Marian Merkelbach (wonen) heeft de regeling al meermalen verdedigd in discussies met CDA- fractievoorzitter Marijke Eelman. blijft houden. De stichting zegt kan ervoor zorgen dat de koopgarant- woningen naar Texelaars blijven gaan en niet in handen van over- kanters komen. De woningstichting heeft van 2006 tot 2008 150 koopgarantwoningen verkocht, waarvan 81 op Texel. Daarbij is voor €4,4 miljoen aan korting verleend. De verkoop van koopgarantwoningen steektposi tief af tegen de drastisch afgeno men verkoop van reguliere wonin gen op het eiland. In 2008 verkocht Woontij 40 procent meer koopgar antwoningen dan gepland. Woontij wil de komende jaren nog meer nieuwe koopgarantwoningen op het eiland bouwen. 'Dat is boven dien goed voor de bouw. een sec tor die het nu niet makkelijk heeft.' Volgens prestatie-afspraken die de woningstichting met de gemeente heeft gemaakt, biedt Woontij dit jaar tweehonderd huizen te koop of te huur aan. Op honderd daar van is de koopgarantregeling van toepassing. De prestatie-afspraken moeten nog door de politieke par tijen worden bekrachtigd. 2015 ook minstens honderd wonin gen heeft gerealiseerd die geschikt zijn voor mindervalide en invalide mensen. De woningstichting heeft inmiddels 64 van dergelijke nultre- denwoningen in de Volmolen laten bouwen. Dit jaar moet Woontij ook bepalen of de bestaande senioren complexen gaat renoveren, slopen of eventueel voor andere doelgroe pen beschikbaar stelt. Bedoeling is ook dat huizen voortaan duurzaam worden gebouwd en dat de bestaande woningen worden ver duurzaamd, zodat ze energiezuini ger worden. De prestatie-afspraken, die nog niet zijn vastgesteld, zijn niet juri disch bindend. Ze worden wel als 'zwaarwegend, maatschappelijk relevant' beschouwd die in goed overleg moeten worden uitge voerd. Geen paard in de gang, maar wel een verzameling dieren bij de ingang van de Openbare Biblio theek. Op de laatste dag van de Nationale Boekenweek, die in het teken staat van de dieren, hield Monique Verhaar een sessie. Ze is instructeur en therapeut Quan tum en was naar de bibliotheek gekomen om dieren van kwalen of klachten af te helpen. De pony Kiomi Van Cindy en Felien de Ridder gedroeg zich bij het rijden nogal boos en vermeed contact met andere pony's. Verhaar onderzocht het dier en ontdekte dat een ruggenwervel scheef zat. 'Ze heeft hem rechtgezet en over morgen mogen we er weer op rijden', zeiden de meiden opgeto gen. Verhaar boog zich ook over het konijn Stampertje van Emilion en Marilyn Houben. fftxo GenrO Trnnrman) Oude Molengat omgebouwd Op deze foto's uit China is te zien dat de voormalige TESO)-dub- beldekker Molengat, tegenwoor dig Halani 1na een reis van 7500 mijl op een werf in Zhoushan behoorlijk onder handen is geno men. Ter plekke is onder meer de opbouw voor de helft verwijderd en is een ruim werkdek ontstaan, waarop twee kranen van twintig ton worden geplaatste waarmee lading kan worden overgezet. Aan de zijkant van het schip zijn tanks geplaatst, waardoor het schip meer drijfvermogen heeft gekre gen en over bijna de hele lengte vier meter breder is geworden. Ook zijn een voor- en achterschip aangebracht en is een helikopter- dek geplaatst. De Halani 1 wordt geschikt gemaakt voor werk zaamheden in de offshore. DINSDAG 24 MAART 2009 Projecten BV In navolging van de Stichting Woontij, die in 2008 Woontij Pro jecten BV oprichtte, richten burge meester en wethouders nu haar eigen Gemeente Texel Projecten BV op, om buiten de gemeente om projecten en transacties mogelijk te maken. B en w kunnen hierdoor optreden als projectontwikkelaar en vast goedmakelaar, waarmee zij zelf standig ondernemer worden. Dit college neemt zelf het besluit tot het oprichten van twee BV's en één CV, de gemeenteraad hoeft hier over geen besluit te nemen. De raad mag alleen wensen en beden kingen kenbaar maken. Verwijzend naar de regelgeving hierover, maken b en w de raad van Texel monddood. Dit college van b en w probeert de democratie om zeep te helpen en met gemeenschaps geld te gaan ondernemen. Ondanks de miljoenenverslindende projec ten en het verlies van acht miljoen aan de IJslandaffaire, wordt de raad gevraagd een kleine €800.000,- aan gemeenschaps geld beschikbaar te stellen voor de Gemeente Texel Projecten BV van b en w. Ik kan me niet voorstellen dat de raad €800.000,- beschik baar stelt voor de nevenactiviteiten van b en w, waar de raad geen zeggenschap over heeft, maar wel verantwoordelijk voor is. Hoe kan de raad hierover transparant zijn naar? Hebben b en w geen lering getrokken uit het speculeren met €24,4 miljoen aan geleend geld, door nu als commerciële vast goedondernemer met gemeen schapsgeld in een risicovol miljoe nenproject te stappen? Het is de arrogantie ten top! En ongeoor loofd speculeren met gemeen schapsgeld. Doordat de gemeente en in b en w adviserend en soms faciliterend moeten optreden en ook een commerciële vastgoedon derneming runnen, kan belangen verstrengeling ontstaan. B en w hadden niet verder moeten gaan dan het bestemmingsplan en het laten vaststellen van een beeld kwaliteitplan door de raad en de uitvoering te laten bij ondernemers die daar goed in zijn, bij voorkeur Texelse ondernemers. Schoenma ker, hou je bij je leest en laat de uitvoering bij anderen. Wie stopt deze risicovolle activiteiten van b en w? De raad? Piet Standaart, Den Burg. Wat ik zeggen wou Het was groots een grote hoeveelheid voedsel voor de voedselbank opgeleverd, maar ook financiële ondersteuning. Zelfs een paar cadeautjes zaten er bij. Dat is fijn, dan kunnen we bij verjaardagen ook iets extra's uitde len. Ook de mensen en bedrijven die in het Rode-Kruisgebouw voedsel kwamen brengen heel, heel harte lijk dank. Een oudere meneer kwam niet alleen met een paar plastic zakjes houdbare producten, maar wist ook nog geld uit zijn beurs te toveren. Toen heb ik hem maar een dikke zoen gegeven. Zo waren er nog meer momenten dat de tranen in mijn ogen schoten of dat ik van ontroering geen woor den kon vinden. In de toekomst zullen we misschien weer een beroep op de Texelse bevolking moeten doen. Ons steunen kan altijd via www.voedselbanktexel. nl. Namens alle cliënten, bestuur en vrijwilligers, nogmaals hartelijk dank. namens de Stichting Broodnodig Texel, Josje van den Berk, coördinator. Gehoor meten in De Buureton De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS) houdt donderdag 26 maart spreekuur in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Slechthorenden kun nen er gratis hun gehoor laten meten. Dat gebeurt met een mobiel apparaat, dat de afdeling Kop van Noord-Holland van de NWS speciaal voor dit soort bij eenkomsten heeft aangeschaft. De belangstelling voor eerdere spreekuren was erg groot. Daar om is het raadzaam van te voren een afspraak te maken. Dat kan bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel. tel. 312696. Kikkertstraat Namens 'de Tulpjes', zes vriendin nen uit Haarlem en omstreken die regelmatig op Texel te vinden zijn, wil ik reageren op het artikel 'Meer ruimte voor lopen Kikkertstraat'. Dat de straat aantrekkelijker moet worden voor voetgangers is duide lijk. De gele paaltjes weg? Pnma. Maar de houten palen met meeu wen laten verdwijnen? Nee toch? Een egale weg met verschillende functies hoeft toch niet een kale weg te worden? Lieve Durpers, laat alstublieft de meeuwen staan. Ze zijn een attrac tie en een herkenningspunt voor ons overkanters. Gelukkig wordt er met over de boot gesproken. Wat het parkeren betreft: is het niet mogelijk een andere aannjroute te stimuleren? Ik dacht aan Vuurto ren weg, rechtsaf Langeveldstraat en aan het einde hiervan links een parkeerterrein. Dat gebied staat wel als industriegebied op de kaart, maar misschien is er een mogelijk heid. Dat zou meer ruimte en rust in de Kikkertstraat moeten opleve ren. Ik wens de commissie veel wijs heid. Helen den Uijl, Haarlem. f www beeldbanktexel.nl Vy

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5