Met 'Anousjka' Europa in vogelvlucht Het persoonlijke van de geschiedenis Ballonvaarders willen Wad over TEXELSE 13 COURANT VRIJDAG 27 MAART 2009 Onrustig beeld bij De Doorstoot Lag het aan het vroeg invallende voorjaar, dat de biljartballen van De Doorstoot onzeker als pasgeboren lammetjes over het groen zwalk ten? Alleen Piet Zijm wist ze rede lijk op koers te houden. De andere deelnemers toonden een grillige vorm. Jaap Boon bleef in zijn al enkele weken durende dip hangen. Boon heeft echter al menigmaal aangetoond het edele spel tot in de finesses te beheersen en het mag dan ook worden verwacht, dat hij spoedig zijn nukkige ballen weer tot de orde zal roepen. Uitslagen: Smit-Hannan 4-0; Weel-Zijm 0-4, Heems kerk-Klok 2-0; Weel-Smit 4-0; E.Boon- Harman 1-1; Klok-Zijm 0-4; Heemskerk- J.Boon 2-0, E Boon-Zijm 0-2; Harman-Klok 4-0; J.Boon-Smit 0-2. Heren Tevoko grijpen naast winst De heren van volleybalvereni ging Tevoko hebben zichzelf zaterdag in Grootebroek tekort gedaan. Waar een overwinning tot de mogelijkheden behoorde, bleven de Texelaars tegen Simo- kos steken op een nederlaag van 3-2. Gezien de spanning en de benauwde stand in de eerste klasse A had Tevoko zich in deze wedstrijd enige lucht kun nen verschaffen. In de eerste set leek het de goede kant op te gaan. Tevoko begon scherp, ondanks dat Sander Holt- huijsen op het laatste moment uit het tweede team moest worden opgetrommeld in verband met een onverwachte en onaangekondigde absentie van buitenspeler Gerben van de Dijk. Simokos keek al snel tegen een grote achterstand aan en Tevoko kon de voorsprong zon der problemen over de streep trek ken (13-25). Daarna was het echter een hele tijd gebeurd met het scherpe spel van Tevoko. Zonder overtuiging en met onrustig spel gingen de volgende twee sets vrij kansloos verloren (25-14, 25-21) en pas in de vierde set leek Tevoko weer te beseffen wat er op het spel stond. Door wat tactische wisselingen in het veld ging het niveau weer omhoog en ontstond, mede door het goede verdedigen van Simokos, een leu ke en spannende strijd. De betere aanval van Tevoko gaf hierbij de doorslag (20-25). Dit spel werd echter met voortgezet in de vijfde set, waar een snelle achterstand het zelfvertrouwen brak, waarna Tevoko zich gelaten de kaas van het brood liet eten (15-8). Met nog drie wedstrijden te spelen vindt Tevoko zich met 35 punten terug op een (gedeelde) tiende plaats, goed voor de lotenj van promotie-degradatie wedstrijden De plek op de ranglijst wordt gedeeld met drie andere teams. Dinto staat met 34 punten op de elfde plaats. Het belooft dus een zenuwslopende eindstrijd te wor den, waarin Tevoko twee zware wedstrijden voor de kiezen knjgt tegen achtereenvolgens de num mer drie en twee van de ranglijst. Klaverjastoernooi In restaurant Bosch en Zee aan de Dorpsstraat in De Koog wordt zaterdag 28 maart een twaalf- uurs individueel klaverjastoer nooi gehouden. Dit als opvolger van de Nacht van Texel, die eer der in het Eierlandsche Huis werd gehouden. De Nacht van Texel duurde van zeven uur 's avonds tot zeven uur 's morgens. Omdat veel kaar ters moeite met deze tijden had den, is dit toernooi gestopt. Frans en Yvonne van Westen- bruggen van Bosch en Zee von den het jammer deze mooie tra ditie verloren te laten gaan en bliezen hem nieuw leven in, met aangepaste tijden. Het toernooi duurt van 10.00 tot 22.00 uur. Er wordt om mooie vleesprijzen gespeeld. Deelname kost €10,- per persoon, inclusief maaltijd. Het is een individueel toernooi (dus zonder vaste maat). Opgeven kan tot woensdag 25 maart via tel. 317610. Balantonmeer), waar het toestel 's winters wordt gestald en in onder houd is. Een buitenkansje voor een groepje liefhebbers, dat de mogelijkheid aangnjpt om de vlucht vanuit Hon garije naar Texel mee te maken. Zoals Rob van Oortmerssem, wiens derde vlucht het wordt. Afgelopen herfst maakte hij mee hoe de Antonov vanaf het vliegveld aan de Postweg werd overgevlo gen naar Hongarije. 'Het mooie aan deze reis is dat er relatief laag wordt gevlogen. In de. Antonov houdt de piloot als het even kan altijd zicht op de grond, ze houden er niet van om bij bewolking te vliegen. Ground control betekent dat je bij een snelheid van een paar honderd kilometer per uur de wereld langzaam onder je door ziet glijden. Afgelopen herfst hebben we eerst een heel eind langs de kust gevlogen in zuidelijke richting, omdat het zicht daar goed was.' Van Oortmerssem toont kraakhel dere foto's van onder meer de enorme olieopslag in Pernis. Onderweg werden tussenstops gemaakt en hij zag steden zoals Lille en Nancy onder zich door gaan. 'We vlogen over de meest fantastische landschappen, lang zaam afstromende rivieren en noem maar op. Als je vanuit de lucht recht naar beneden kijkt, zie je geen hoogteverschillen Maar aan de vele stuwen in de rivier, zagen we dat het flink moest aflo pen.' Foto's van besneeuwde ber gen illustreren zijn belevenissen boven Zwitserland. 'We hebben een stop gemaakt in Bern. Omdat het niet helder was, zaten we daar een paar dagen vast. Geen straf, want het is een prachtige stad en we zaten in een goed hotel. Aan de vele vliegtuigspotters die daar op het toestel af kwamen, konden we merken dat de Antonov een bijzon der vliegtuig is.' Dat ook het vervolg van de reis naar Hongarije bijzonder was, bewijst onder meer de foto van een vesting op een hoge rotspunt. 'Daar zijn we vlak langs gevlogen.' Met aan de stuurknuppel Piet Stan daart en in gezelschap van Bob Rienks en andere Texelaars omschrijft Van Oortmerssem de reis bovenal als een gezellige en ontspannen trip. Kenners die met de tweedekker hebben gevlogen, die zelfs bij snelheiden van 45 kilo meter per uur in de lucht blijft, spreken over 'onthaasten'. Voor liefhebbers die ook een reis willen meemaken zijn er op de vlucht van Hongarije naar Texel nog twee plaatsen beschikbaar. Ze kunnen contact opnemen met Mar tin Tromp. Deze hoog gelegen burcht passeerde het vliegtuig in Zwitserland. In de jongste editie van het Straat journaal, de krant voor dak- en thuislozen, een interview met oud- Texelse Vibeke Roeper. Ze vertelt onder meer over de brieven van de 18de eeuwse zeemansvrouw Aagje Luijtsen. 'Als ik ze lees, kan ik zó de link leggen met met mijn eigen leven. Aagje is op dezelfde plek opgegroeid als ik, ze beschrijft plek ken die ik ken. Haar emoties zijn ook heel herkenbaar. We denken soms dat het vroeger bijvoorbeeld normaler was als een kind overleed. Maar je ziet dat zij kapot was toen haar zoon dood ging. Als ze over haar kinderen schrijft, moet ik aan mijn eigen kinderen denken.' 'Dorpscommissie brug burgers en bestuurders' De kersverse dorpscommissie van Den Burg staat onder voorzitter schap van Cees Hoogerheide. Rob van Damme is secretans en Paul van Heerwaarden penningmeester. Het algemeen bestuur bestaat uit Fridt Blanken, Hans Eshuijs, Cor van Kesteren, Ko Lagerveld, Luc van Lubek, Rein Steenhuizen, Kees Swarthof en Janna van Zeijlen. (Nog) geen jongeren en slechts één vrouw, maar - zo constateren de bestuurders - mensen uit verschil lende straten en wijken, met ver schillende achtergronden, kennis en vaardigheden die goed van pas kunnen komen bij het bestuurs- werk. Met welke specifieke onderwerpen en taken het bestuur zich bezig gaat houden, is nog niet helemaal duidelijk. Hoogerheide: 'Bij de onderwerpen die we oppakken, moeten we er als dorpscommissie voor oppassen dat we niet worden gemangeld tussen de gemeente en burgers. We hebben in Oosterend gezien hoe het mis kan gaan. We zien de dorpscommissie wel als een brug tussen bevolking, bestuur en beleid en kunnen zaken aan kaarten bij het gemeentebestuur.' Van Damme sluit niet uit dat de dorpscommissie in voorkomende gevallen de rol van bemiddelaar of verzamelaar van meningen op zich kan nemen. 'En als dorpscommis sie kunnen we gevraagd en onge vraagd advies uitbrengen aan de gemeente. Dat doen we natuurlijk niet zomaar. Wanneer we als bestuur besluiten om een bepaald onderwerp op te pakken, bijvoor beeld de inrichting van de omge ving van het nieuwe gemeentehuis of het gebied dat de overgang tus sen Den Burg en de Hogeberg vormt, dan kunnen we voor dat soort onderwerpen werkgroepen in het leven roepen. Die verdiepen zich er in en brengen advies uit aan het bestuur. In zo'n werkgroep De ballonvaarders die vorig jaar september boven Texel zweef den hebben de smaak te pak ken. Dit jaar willen ze opnieuw naar het eiland komen en wordt zelfs gedacht aan een luchtreis van Texel naar het vasteland. Jan Haag, die het contact legde met ballonvaarder Jan Ouden- ampsen, kijkt met plezier terug op de succesvolle vaarten op 19 en 20 september 2008. 'Het weer was ideaal. De passagiers vonden het prachtig en ook vanaf de grond was het een magnifiek gezicht. Want luchtballonnen boven Texel zijn een zeldzaamheid. Het leuk is dat je tevoren niet weet waar je gaat landen.' Al enige tijd treft hij voorbereidingen voor nieuwe bal lonvaarten die dit jaar worden gehouden. Dat is een gewaagde onderneming, want over het alge meen zijn ballonvaarders er met tuk om te vliegen vanaf eilanden, omdat ze niet in zee terecht willen komen. 'Maar we zijn na het suc ces van vorig jaar nog enthousias ter geworden. We willen zelfs pro beren om de zee over te steken. Vanaf Texel naar Wieringen of de kust van Friesland. We doen dat natuurlijk alleen als we zeker zijn van de wind en de windrichting. Het aardige van ballonvaren is dat je gebruik kunt maken van ver schillende luchtlagen waarin uit eenlopende luchtstromingen heer sen. Zo kun je de meest gunstige richting kiezen. Voor zo'n verre reis moeten we wel meer gas meenemen, dus dat betekent dat er niet zoveel passagiers in de mand passen.' Wanneer de tochten worden n de ballonvaart die vorig jaar werden gehouden. gehouden staat nog niet vast. 'We ladder op, maar in zo'n mand in zijn afhankelijk van het weer. Het de lucht heb ik er geen last van. kan vanaf april tot en met septem- Koud is het niet. De temperatuur ber. 's Morgens en 's avonds, dan is nagenoeg hetzelfde als op de is er de minste turbulentie. Daar grond. En veiligheid staat voorop, zijn luchtballonnen gevoelig voor. Het zijn ervaren ballonvaarders en Als je hoogtevrees hebt, betekent de apparatuur wordt elk jaar nage- dat niet dat je niet ballon kunt keken door een bedrijf dat erkend varen. Ik durf zelf ook amper een is door de luchtvaartautoriteiten. kunnen mensen zitten met een bepaalde deskundig- of betrok kenheid. Op die manier kunnen we wellicht ook jongeren aan ons bin den, die later kunnen doorstromen naar het bestuur.' Hoogerheide: 'We streven ernaar de betrokkenheid van de inwoners bij het leefgebied te verhogen. Dus ook van de jongeren. We houden elk jaar een openbare vergadering en willen in gesprek met de men sen. We zijn niet gekozen, dus strikt gezien geen vertegenwoordi gers van de bevolking van Den Burg. Zo'n vergadering is een mooie gelegenheid om te peilen wat er leeft onder de mensen. Maar ook buiten de vergadering om kunnen mensen uit Den Burg en uit het hele postcodegebied ons benaderen.' 'Europa in vogelvlucht. Elke kilo meter ziet er anders uit. Fantas tisch.' Rob van Oortmerssem vertelt enthousiast over zijn rei zen met de Antonov, de twee dekker van de gelijknamige Texelse stichting. Op 7 april begint hij aan zijn derde trip met dit voormalige spionagevliegtuig van de Sovjets. De 'Texelse Anoesjka' wordt hij wel genoemd. De eenmotorige twee dekker die ooit dienst deed achter het IJzeren Gordijn, volgepropt met apparatuur voor het registreren van militair radioverkeer. De Antonov An 2 werd in 1972 gebouwd in het Poolse Mielec. Het type staat onder liefhebbers bekend als één van de meest opmerkelijke toestellen uit de luchtvaartgeschiedenis. Ont worpen door Oleg Konstantinovitsj, die na de Tweede Wereldoorlog van de Sovjetautoriteiten opdracht kreeg om voor de landbouw een vliegtuig te ontwikkeien met korte start- en landingscapaciteiten, gro te manoeuvreerbaarheid bij lage snelheden en met een stevige con structie, dat geschikt is voor de meest onherbergzame gebieden. Het idee voor een tweedekker, in een tijd dat deze verouderd leken, wekte aanvankelijk hoon. Maar het toestel werd uiteindelijk zó succes vol, dat het tot het meest gebouw de transportvliegtuig ter wereld uitgroeide. 'Anousjka' vliegt nog steeds en is al vele jaren 's zomers vaste gast op vliegveld Texel, waar het veel bekijks trekt. Elk voorjaar wordt het toestel opgehaald uit het Hongaarse Kapasvar (aan het De Antonov op het vliegveld in Hongarije, gefotografeerd bij zonsondergang. (Foto's Rob van Oortmerssem) Paul van Heerwaarden, Rob van Damme en Cees Hoogerheide, samen het dagelijks bestuur van de Stichting Dorpscommissie Den Burg. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13