Politiek trekt geen geld uit voor Flora TEXELSE 15 COURANT Toneelgroep maakt nieuwe start VRIJDAG 27 MAART 2009 leden. (Fm Toneelgroep Zuid-Eierland betreedt het toneel met vijf Met niet meer dan drie toneel spelers leek Toneelgroep Zuid- Eierland een paar maanden gele den nog ten dode opgeschreven. Maar na een oproep in deze krant meldden zich twee nieuwe leden en later nog eens drie, zodat vol goede moed een nieu we start kon worden gemaakt. Dat resulteert in twee voorstel lingen: op vrijdag 3 en zaterdag 4 april in buurthuis Bethel. 'We hebben wel elf stukken gele zen. We begonnen met een paar voor vier personen, maar met elke nieuweling moesten we weer wat anders lezen. Want je wilt toch iedereen die zich meldt een rol geven. Het was wel een beetje wennen, want we hebben maar een klein toneel', vertelt regisseur Lindy Stroo. Ze is erg te spreken over de nieuwe leden. 'Remco de Jong is voor ons nieuw, maar heeft in de omgeving van Schagen al veel eerder gespeeld en is ook als regisseur actief geweest. Hij brengt veel ervaring mee. Ook Eva Jongejan stond al eerder op het toneel, in De Cocksdorp. Maar ook de anderen doen het geweldig.' Toneelgroep Zuid-Eierland heeft gekozen voor lsabel.nl van Teun Minses. 'Het is iets tussen een komedie en een klucht. Met perso nen die elkaar niet mogen zien en achter allerlei deuren verdwijnen en weer te voorschijn komen. Ik denk dat we nog wel meer uit het stuk hadden kunnen halen, maar met zoveel nieuwelingen is dat met gemakkelijk. Van de week heb ik bij een repetitie gewoon staan genie ten. Het zag er echt leuk uit.' Isabel.nl gaat over een echtpaar met één zoon, die al lange tijd op elkaar zijn uitgekeken. Wanneer ze alledrie een weekend met een liefje in eigen huis organiseren, elk ervan uitgaand dat de anderen dan niet thuis zijn, ontstaat een ingewikkel de situatie. Ten slotte lopen de spanningen hoog op. Stroo: 'Meer kunnen we eigenlijk niet vertellen, want dan is de verrassing weg. Wél is het leuk om melding te maken Extra personeel nodig na ongeval De gemeente moet een extra toezichthouder aanstellen bij zwembad Molenkoog. Dat heeft de provincie gezegd naar aanleiding van het ongeval vorig jaar waarbij twee mannen tegen elkaar botsen. Een van hen zakte bewusteloos naar de bodem en werd niet meteen opgemerkt. Hij moest worden gereanimeerd en lag dagen in coma. Op het moment van het ongeval waren twee toezichthouders aan wezig, maar één van hen was net even weg, waardoor de ander op beide baden tegelijk moest letten. Volgens de provincie, verantwoor delijk voor zwembaden, is dat te weinig en moet er iemand bij, zodat een toezichthouder die weg is met een kan worden vervangen. Het college heeft voorgesteld de personele bezetting met 60 uur per week uit te breiden. De perso neelskosten stijgen daardoor van €100.000,- naar €125.000,-. De gemeenteraad moet nog een besluit nemen over die verhoging. Die stemt er naar verwachting mee in, omdat de provincie anders de opening van Molenkoog niet toe staat. De politieke partijen zijn niet van plan schipbreuk- en juttersmu- seum Flora vanaf 2010 jaarlijks een subsidie van €45.000,- te geven. De meeste partijen hebben zich achter een afspraak uit 2001 geschaard dat het museum, ont staan na de scheuring tussen de jutters, geen subsidie zou aanvra gen. Als tegenprestatie mocht een parkeerterrein en een eigen weg naar de Californiëweg worden aan gelegd. Het museum zegt de subsidie nodig te hebben voor meer exposi tieruimte, de bouw van nieuwe expositieschuren en om op kleine schaal medewerkers te kunnen betalen. Henk Jan Klok (Texels Belang) sprak zich uit vóór de sub sidie, zodat het voortbestaan gewaarborgd is, maar hij was de enige. De andere partijen waren niet vol ledig tegen. Als Flora voldoet aan de criteria van de Vereniging van Nederlandse Musea en gaat samenwerken met het Cultuurhis torische Museum valt er voor somi- gen over subsidie te praten. Jutter Jan Uitgeest liet weten dat Flora en het museum in De Waal al eens een balletje met elkaar hebben opgeworpen. Volgens hem kan Flora door de aanwezigheid van veel landbouwmateriaal worden gezien als een verlengstuk van het voormalige Agrarische en Wagen museum. Uitgeest opperde dat bijzondere stukken als een oude dorsmachi ne, een voormalige gemaalmotor en de Joan Hudson mogelijk moe ten worden opgeruimd als er niet meer stallingsruimte komt. Henny Festen (GroenLinks) vond het jam mer dat de voormalige reddingboot werd genoemd. Ze vond het niet kunnen dat er nu over het opruimen van de voorma lige Engelandvaarder wordt gespro ken, terwijl de boot tijdens de boe delscheiding van de jutters per sé uit Oudeschild moest vertrekken. Gerard Weijers (eigen lijst) was ont stemd dat Uitgeest opmerkte dat ze in Oudeschild geen verstand van strandvonderij hebben. van de rollen van Klaas Houwing als Russisch opaatje en Miriam Slot als de Oost-Duitse postbode Helga. Die zijn echt verrassend.' Naast de genoemde leden wordt het podium betreden door Chris van Dompelaar, Eric Hooijschuur, Christien Paardekam en Mies Slot. Ze worden vanuit het souffleurs hokje bijgestaan door Janny de Ridder. De voorstelling begint op beide dagen om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Saskia Slot (tel. 311400) en voor aanvang aan de zaal. Hulpverlening bij het GHOR Het GHOR start eind september in Den Helder met een cursus hulpverlening bij ongevallen en calamiteiten. Deelnemers worden opgeleid als hulpverlener voor een SIGMA- team, zodat ze bij ongevallen en calamiteiten medische assistentie kunnen verlenen. De cursus, die uit 26 avonden bestaat en in Den Hel der wordt gegeven, is onder ande re voor Texelaars bestemd. Cursis ten moeten een geldig EHBO-diploma hebben. Er is ook een nieuwe opleiding in aantocht voor de groep Opvang en Verzorging van het Rode Kruis. Die groep zorgt bij calamiteiten voor mensen die geëvacueerd worden en houdt registraties van de opvang bij. Als er meer dan tien belangstel lenden zijn, wordt die cursus op het eiland gegeven. Texel kent zowel een SIGMA-team als een groep Opvang en Verzor ging die beiden nieuw bloed kun nen gebruiken. Meer informatie bij Jan Wiering (tel: 315456) of Marion Jensch (tel: 0229-210245). Overlast blikjes Er moet iets gedaan worden aan de vele blikjes die tussen de OSG- locatie in de Volmolen en het cen trum van Den Burg liggen. Dat heeft Henny Festen (GroenLinks) verzocht aan wethouder Marian Merkelbach op verzoek van buurt bewoners. Volgens Festen zijn er langs de route te weinig vuilnisbak ken om rotzooi in te gooien. Mer kelbach zegde toe het probleem te bekijken. Wie zijn dit? Wie de Duitse soldaten zijn die op de hierbij afgedrukte foto staan, zal wel nooit achterghaald worden, maar verzamelaar Maarten Stoep- ker zou wel graag willen weten waar de foto werd gemaakt. Hij werd rond 1942 gemaakt van Duitse soldaten bij een veldkeu ken. Wie meent het antwoord te weten, kan contact opnemen met tel. 312940. De mannen op de dresseerkar (op de andere foto) zijn Jacob Hin van Op Hoop van Zegen, zijn broer Pieter Hin, die woonde waar nu Berestein staat, en Dieuwertje Smit van Zevenhuizen, de huishoudster van Pieter. De dresseerkar was het normale vervoermiddel voor onder andere de kerkgang of, zoals op de foto, naar het stemlokaal. Als het eens mooi zornerweef was, ging men 'an de ree'. Thermosfles en boterhammen mee en voor het paard een melkbus met water. Kerkdiensten Zondag 29 maart 2009 Vijfde zondag in de veertigdagen tijd PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: De Burght: 9.30 u. ds. J. Glazema; 19.00 u. ds. P.A. den Braanker, zang- dienst mmv zanggroep Joy. Gereformeerde kerk Den Burg: De Burght: 9.30 u. ds. J. Glazema: 19.00 u. ds. P.A. den Braanker, zang- dienst mmv zanggroep Joy. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. S. Kurtzahn uit Beverwijk. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend 10.00 u. ds. P.C. Barnard, Waddendienst. 1 GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra collecte Kerken en Minima Texel. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. D. Wolbers uit Franeker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltram JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.; Maakt u Jehovah werkelijk tot uw vesting? Wachttoren studie, 11.20 u.: Zie! Jehovah's goed gekeurde dienstknecht. Je kunt met heel de wereld veranderen, maar wel iemands wereld. Van 30 maart tot 5 april zijn de vol gende straten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden. Den Burg: Beatrixlaan tussen Emmalaan en Molenstraat. Polder het Noor den: Schorrenweg tussen Zwinweg OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 6. Sluyscoog, Korfbaeck, Vuurbaeck, Verlaet, Duykerdam, Middelton, Buytengors. TEXELSE^COURANT LANGEVELD en Genteweg: eennchtingverkeer op Genteweg en Muyweg (tussen Schor renweg en Hoofdweg), rijnchting naar de Hoofdweg fin verband met de slechte bermen). Polder Eierland: Oorsprongweg tussen Hoofdweg en Postweg. De Koog: Ruijslaan tus sen Brink en ingang Vogelmient (een nchtingverkeer Plevierstraat en Brink opgeheven). Tussen Den Hoorn en veerhaven: fietspad langs Stolpweg. Watermolenweg en Moiwerk. Vr. 27 maart 09.05 en 21.20 u. Za. 28 maart 09.47 en 22.06 u. Zo. 29 maart 11.00 en 23.30 u. Ma. 30 maart 10.45 en 23.55 u. Di. 31 maart 11.36u. Wo. 1 april 00.20 en11.54u. Do. 2 april 00.47 en 13.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 28 maart springtij, donderdag 2 april eer ste kwartier Zondag 29 maart zon op 6.20 uur, zonder 19.10 uur. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 39 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl aanbiedingen daar- Abonnementsprijzen 2009: Per half Jaar 39,85 38,15 (automa- Per jaar 77,90 75,55 (automa tisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag; 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Maartenskerk 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (muziek) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Burght, Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg 19.00 u. Zangdienst vanuit De Poort. Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (h) 20.00 u. Natuurwijzer (h) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (h) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19,00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medi: che zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 15