Geen uitsluitsel lot De Akker Aldi wil naar bedrijventerrein Groen 7warts Texels in het hart. Ruimte voor schapen op Hogeberg Provincie besluit vóór zomer over Waalenburg Keijbouw verder in afgeslankte vorm BeoRiJuen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12361 VRIJDAG 27 MAART 2009 TEXELSE^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Met overgave klonk Everybody needs somebo dy van de Blues Brothers in de Burgemeester De Koninghal. Marlon Marei ruilde vijf dagen met Nagaraj uit India. Het is te zien het pro gramma Puber- Ballonvaarders het plan opgevat dit jaar de over steek te wagen vanaf Texel naar het vasteland. Een oproep van Toneelgroep Zuid-Eierland in deze krant lever de de toneelclub vijf nieuwe leden op. r -• - Schapen op het grasland en natuur op de tuinwallen. Dat zijn de nieuwe uitgangspunten voor het beheer op de Hogeberg. De verruiming, in combinatie met een herverdeling van de grond, moet ervoor zorgen dat verpach ter Staatsbosbeheer de natuur- en landschapsdoelen haalt en dal de boeren meer rendement van hun land hebben. Het bestaande graslandbeheer op de Hogeberg is geen succes. De bloemrijke weiden die SBB graag ziet kwamen er ondanks de beper kingen voor de pachters niet, terwijl de boeren hun lammeren op de landerijen die ze schraal moesten houden niet vet konden mesten. 'Hier worden we beiden niet geluk kig van', aldus Bart Witte van SBB. Probleem is dat de vergoeding die SBB van de overheid incasseert is afgestemd op natuurdoelen die op de Hogeberg niet haalbaar zijn. Een lobby vanuit Texel bracht de Haag se beleidsbepalers tot inkeer. Vol gens de nieuwe normen wordt SBB voortaan afgerekend op natuur waarden op en rond de tuinwallen. Als de gestapelde zoden goed wor den onderhouden, gedijen het gras klokje, de zandbij en de noordse woelmuis er goed. Nu SBB wordt afgerekend op de tuinwallen, wordt het beheer van het grasland verruimd. Boeren mogen tot zeker hoogte kunstmest en ruige mest strooien, waardoor de weilanden productiever worden en er meer rendement kan worden behaald. Voorwaarde is wel dat het grasland blijft. 'Want je moet er met aan denken dat er maïs op de Hogeberg komt', aldus Witte. Hoge re delen blijven voorbehouden aan schapen, op lager gelegen terreinen mogen ook paarden voor eigen gebruik worden geweid. De aankoop van negen hectare grond van een bollenteler in 2007 bood mogelijkheden voor een grote kavelruil op de Hogeberg. Een her schikking van grond waarbij acht veehouders in totaal veertig hectare grond ruilden. Dat dit tot een suc cesvol einde kon worden gebracht, is vooral de verdienste van Flip Bre- man en Thea Rutten van de Stich ting Agrarisch Texel. Als bemidde laar staken ze veel tijd en energie in deze kavelruil. Rutten: 'Geen woor den, maar daden, was ons motto. Er is flink gepuzzeld en geschoven.' Breman: 'We kijken eerst vanuit de positie van de boer en gaan daarna met de papierwinkel aan de slag. Dat heeft altijd resultaat gehad.' Er werd al lang gespeculeerd over de plannen van de Aldi, deze week werd duidelijk dat de prijsstunter vanuit het centrum naar het bedrijventerrein wil. Het bedrijf heeft het oog laten vallen op het terrein van Bakker Beheer aan de Spinbaan en de Georgi- eweg (voorheen Cor Dros en Kampeercentrum Keijser). Ruud Kalusche, woordvoerder van Bob Bakker, maakte dit maandag bekend in de raadscommissie Grondgebie. Aldi zit sinds 1982 in de locatie AchteromA/Vilhelmina- laan, die wordt gehuurd van Bak ker. In die periode is een grote klantenkring opgebouwd. 'Maar de parkeermogelijkheden zijn achter gebleven', aldus Kalusche. 'We moeten derhalve een inhaalslag maken.' Maar de gemeente ziet detailhandel op het bedrijventer rein niet zitten. Het zou klanten wegtrekken uit het centrum en bovendien een extra claim leggen op schaars bedrijventerrein, rede neerde wethouder Nico Kikkert. Maar Aldi ziet wel een uitweg. 'De aard van onze formule houdt in dat men zowel bulk als verpakte artike len bij ons koopt en dat naast de consument velerlei soorten hore cabedrijven van onze scherpe aan biedingen profiteren. In die zin is Aldi beter met Sligro te vergelij ken'. zei Kalusche. 'Ook de consu ment koopt niet alleen veel van hetzelfde, maar hij koopt ook méér artikelen in. Van alle kanten dus veel volume, dat vervoer per auto vereist.' Hij gaf aan dat de huidige formulering van detailhandel in het bestemmingsplan is verouderd. Kalusche rekende voor dat de gro te hoeveelheid producten per klant en de gemiddelde bezoekfrequen tie (eenmaal per week) noodzaakt tot acht a negen parkeerplaatsen per 100 vierkante meter winkelop pervlakte, in plaats van de huidige twee parkeerplaatsen. Gedacht wordt aan 90 parkeerplaatsen en een winkel van 800 vierkante meter. Verhuizing van de Aldi geeft vol gens Kalusche 'lucht op de oude Aldi-locatie' en voor de omgeving en leidt tot minder rondrijden van automobilisten. D66 en PvdA lieten op voorhand weten te willen mee werken aan een verhuizing. Chaletbouwer Keijbouw gaat ver der in afgeslankte vorm. 'Klanten zijn erg afwachtend', vertelt eige naar Jan Keijser, wiens bedrijf komende zomer verhuist naar een nog te bouwen loods aan de Stoompoort. Siep Schellinger van Frans Zegen Bouw neemt het pand van Keijbouw over. Keijbouw bouwt duurzame chalets, die onder meer zijn geïsoleerd met schapenwol en speciaal worden gebouwd voor de Texelse omstan- De inwoners van Oosterend zul len hun geduld moeten bewaren tot de raadsvergadering van dinsdag 14 april. Pas dan valt de beslissing over de toekomst van De Akker. Wordt het huidige gebouw gerenoveerd of wordt een nieuwe school gebouwd elders in het dorp? Bijna twee uur lang werd dinsdag avond in een bomvol dorpshuis De Bijenkorf over het dorpsontwikke lingsplan van Oosterend gespro ken. Het was het enige punt op de agenda van de raadscommissie Grondgebied. Zoals verwacht, spitste de discussie zich toe op de toekomst van De Akker. Stedenbouwkundige Hans Broess zette de zeven scenario's op een rijtje. Eigenlijk waren het er negen, want ook twee varianten waren onderzocht. Eén ervan, de locatie tegenover de Jacob Daalderschool, is al vervallen, omdat deze te klein is. Ten slotte was er scenario 0, verbouw van het huidige pand. Broess legde uit dat bijna alle sce nario's onuitvoerbaar zijn. Dat geldt ook voor de meest recente ideeën. De heemtuin bij de ijsbaan komt niet in aanmerking omdat eigenaar Caritas de grond niet wil verkopen. De Achtertune is geen optie omdat de provincie niet wil meewerken. Resteren een stuk grond achter De Bijenkorf en de locatie aan de Schoolstraat, een scenario waarte gen vorig jaar al veel verzet rees. Diverse Oosterenders voerden het woord. Terugkerend was de oproep om het authentieke karakter van Oosterend niet aan te tasten. 'Niet voor niets worden we Texels mooi ste genoemd.' Meerdere sprekers betoogden dat De Akker het beste kan worden verbouwd. Dat bespaart ruimte en geld. Voor nieu we bedrijfspanden kan elders een plaatsje worden gevonden, meen den ze. Dat vonden ook de oppositieleden in de raad. Frans Visman Frank Kingma (WD), Alfred Schaat- senberg (PvdA) en Gerard Weijers (eigen fractie) braken een lans voor renovatie. 'Dat was oorspronkelijk ook het plan van de school', zei Visman. Is scenario 0 écht niet mogelijk, dan ziet de oppositie het liefst dat achter De Bijenkorf wordt gebouwd. Texels Belang, CDA en GroenLinks, die 14 april de doorslag geven, Het realiseren van het beoogde robuuste natuurgebied Waalen burg duurt veel langer dan oud provinciebestuurder Albert Moens enkele jaren geleden had beloofd. Boeren verkeren in onzekerheid over de voortgang. Zijn opvolger Bart Heller zal vóór de zomer duidelijkheid geven. 'We gaan niet trekken aan een dood paard', gaf landbouwgede- puteerde Jaap Bond woensdag avond weinig hoop. Boeren die naar Question Plaza waren gekomen in de verwachting dat ze duidelijkheid zouden krijgen over Waalenburg, kwamen bedro gen uit. De avond stond vooral in het teken van de voorgenomen grote kavelruil, de verwikkelingen aan weerzijden van De Staart wer den bewust vermeden. 'Dat zijn twee verschillende dingen', verde- digheden. In 2007 werd Jan Keijser uitgeroepen tot Ondernemer van het Jaar en vorig jaar haalde het bedrijf de krant met zelf ontwikkelde boe ten (die op boerenerven mogen staan). Er worden in Oudeschild ook woonarken en schuurtjes gefabn- ceerd. 'We hebben de tijd niet mee', doelt Keijser op de kredietcrisis. 'De verwachte groei bleef uit, particulie ren nemen een afwachtende hou ding aan, waardoor opdrachten uit blijven. We hebben de trend zien aankomen, dit is iets dat landelijk Gedeputeerde Jaap Bond. speelt. Lichtpuntje is de verhuursec tor, die wel blijft investeren. Daar concentreren we ons nu op.' Geruchten dat het bedrijf failliet zou zijn, spreekt Keijser met klem tegen. 'Onzin, we hebben dit zien aanko men en op tijd maatregelen geno men. Daarmee hebben we onze toe komst veilig gesteld.' De maatregelen omvatten de verkoop van het huidi ge bedrijfspand aan Siep Schellin ger, die er zijn bouwbedrijf in gaat vestigen. Keijbouw verhuist naar een hielden hun kruit droog. 'Ik wil dit eerst in de steunfractie bespreken', verklaarde Joop Groeskamp van Texels Belang. Wél wees hij erop dat het misschien verstandig is de 'kans te pakken' en te bouwen in uitsluitingsgebied, nu de provincie daaraan wil meewerken. Impliciet leek hij daarmee een voorkeur uit te spreken voor de Schoolstraat. Ben Zegeren (CDA) zei echter te neigen naar optie 4, de grond ach ter De Bijenkorf. Daarmee was direct duidelijk dat het laatste woord over de kwestie nog niet is gesproken. digde Bond. Die reactie leidde tot hoongelach. De grote kavelruil volgtrok zich volgens hen immers mede naar aanleiding van de plan nen met Waalenburg. Vóór Bond naar Texel was geko men, had hij wel met collega Heller (die natuur in zijn portefeuille heeft) over Waalenburg gesproken. Bond: 'We besluiten op korte termijn waar we de streep trekken.' De stand van zaken is dat er enkele bednj- ven zijn aangekocht (die toch al wilde stoppen of verhuizen), maar dat voor andere bedrijven die door willen gaan, nog geen alternatief is gevonden. Er heerst onvrede over taxaties, beloften die niet zouden worden nagekomen en gebrek aan daadkracht. Bert Keijser behoort tot de land bouwers met grond in Waalenburg, waarvoor nog geen alternatief is: 'Er zijn ons gouden bergen beloofd, maar nu gaat de provincie er met de staart tussen de benen vandoor. Jullie moeten waarmaken wat is beloofd. We willen met door de huidige onzekerheden worden belet in het ondernemen.' Moens zei over Waalenburg ooit: 'Alles of niets.' Bond wilde die pro vinciale belofte niet voor zijn reke ning nemen: 'Moens is weg. Ik zeg dat we realistisch moeten zijn.' Aan de reacties van de aanwezigen was woensdag op te maken dat het vertrouwen in een goede afloop tot een minimum is gedaald en dat verwarring hoogtij viert. Dubbele inbraak in Burdetstraat Inbrekers hebben deze week twee keer hun slag geslagen in de Burdetstraat in Den Burg. Ze hadden het gemunt op kinder dagverblijf De Buitelboet en basisschool De Fontein. De inbraak in De Buitelboet vond afgelopen weekeinde plaats. De dieven kwamen binnen door een raam open te schuiven. Ze maak ten onder meer een Wii-spelcomu- ter en een mobiele telefoon buit. In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in De Fontein. Dat gebeurde door een ruit in te slaan Ontvreemd werden enkele compu teronderdelen: een WBT (netwerk kastje) en een toetsenbord voor leerlingen met dyslexie. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. nieuw te bouwen loods van Rob Bakker aan de Stoompoort van circa 400 vierkante meter en die naar ver wachting op 1 juli klaar is. 'Het is een gelijkwaardig pand waarin we net zulke goede chalets kunnen bou wen. We doen geen enkele conces sie aan de kwaliteit en blijven maat werk leveren.' Het merendeel van de veertien man personeel is inmiddels afgevloeid. Jan Keijser gaat aan de Stoompoort" verder met vier medewerkers. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: OPGnNUIS 0UDG5CHILD Gemeente Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1