Aan zelfstandigheid hangt hoog prijskaartje TEXELSE 5 COURANT 'Texel het Florida van Nederland' Uitbreiding terrein bedrijven onzeker 'Bloembollenwinkel maximaal 50 m2' EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF VRIJDAG 27 MAART 2009 ii Een zelfstandig Texel dat, net als de andere Waddeneilanden, bin nen Nederland een status aparte inneemt. Maar ook een eiland dat binnen het samenwerkings verband met de andere eilanden een bijzondere positie heeft. Dat was één van de uitkomsten van een forumdiscussie die vrijdag werd gehouden. Prominente gasten op de bijeen komst van de PvdA waren Tweede- Kamerlid Lutz Jacobi (PvdA), gede puteerde Sascha Baggerman en de Texelse burgemeester Joke Geldorp. Lutz Jacobi toonde zich een warm pleitbezorger voor een speciale regeling voor de Wadden, waarmee zorg- en andere voorzie ningen op de eilanden kunnen wor den behouden. Sascha Bagger man benadrukte dat Texel bekend staat als de 'lovebaby' van de pro vincie. 'Ik zeg niet hardop dat Texel wordt voorgetrokken, maar het eiland neemt wel een bijzondere positie in.' Ze liet doorschemeren dat Texel wat betreft GS zelfstan dig blijft, maar gaf ook aan dat hier een hoog prijskaartje aanhangt. 'Zonder samenwerking met andere gemeenten red je het niet. Ambte lijke organisaties moeten op elkaar worden afgestemd.' Herman Rid- derinkhof, adjunct-directeur van het NIOZ en voorzitter van de dorpscommissie van Den Hoorn, pleitte voor samenwerking met Den Helder. 'Dat is nodig om ver der te komen met de invulling van de kennispolder 't Horntje en hier bedrijven naar toe te trekken', doelde hij op het plan van de mari- nestad om een kenniscentrum voor de maritieme en marine sector op te zetten. Burgemeester Geldorp schetste hoe Texel op een scharnierpunt ligt. 'Voor Waddenzaken richten we ons op de andere eilanden, voor andere zaken zoals de Veiligheids- regio op de provincie Noord-Hol land.' Met de onderlinge samen werking tussen Texel en de andere eilanden wil het niet vlotten. Zo groot als de overeenkomsten zijn, zo groot zijn ook de verschillen, bijvoorbeeld op het gebied van onderwijs en zorg. De burgemees ter respecteerde de keus af te zien van een intensieve samenwerking met de overige Waddeneilanden, maar gaf aan dat Texel er verstan dig aan doet het convenant dat de andere eilanden met het Rijk afslui ten ook ondertekent. Het zal de eilanden een aanzienlijk sterkere positie kan geven. Maar een con venant, samenwerking of status aparte is nog geen garantie dat bijvoorbeeld het verpleeghuis op Texel blijft. Een heel ander beeld van de Texel se status aparte kwam vanuit het publiek. Dat Texel moet uitstralen dat het uitzonderlijke positie inneemt voor al die mensen die van elders naar het eiland komen om zich op te laden. 'Een sluipend proces dat nodig moet worden gestopt. Texel wordt grijzer en grijzer en wordt steeds meer afhankelijk van de toeristenindustrie. Gepensio neerde overkanters die hier een huis kopen en om van hun oude dag te genieten en te weinig gezinnen met kinderen op basis scholen.' Een zorgelijke boodschap van Herman Ridderinkhof, die ervoor pleit Texel te promoten als eiland waar je prima thuis kunt werken. Op de themabijeenkomst over de zelfstandigheid voor Texel van de PvdA omschreef hij Texel als 'het Florida van Nederland'. Hij con stateerde ook dat veel Nederlan ders niet beseffen hoe dichtbij Texel is. 'En dat je vanaf dat eiland vaak goed je werk aan de over kant kunt doen. Zeker nu thuis werken steeds belangrijker wordt en je veel via internet kunt doen. Ik ken zelf thuiswerkers die daar bewust voor hebben gekozen. Wat mij betreft gaat de gemeente veel meer actie voeren om hier Uitbreiding van bedrijventerrein op Texel met drie hectare is bij de provincie geen uitgemaakte zaak meer. Volgens nieuw onder zoek kan het eiland met minder toe dan in een regionale visie voor bedrijventerreinen is opge nomen. Volgens de regionale visie, opge steld door gemeenten in de Kop van Noord-Holland, kan Texel tot en met 2014 met drie hectare uit breiden. Volgens bureau Ecorys, dat in opdracht van de provincie onderzoek deed, heeft het eiland voldoende aan één hectare. Dat wordt bevestigd door de provincie. Die liet het onderzoek doen om de groei van bedrijventerreinen in Noord-Holland te temperen. Wethouder Nico Kikkert (grondge bied) is niet gelukkig met de gang van zaken. Het onderzoek is geba seerd op nieuwe aannames, terwijl de drie hectare afkomstig is uit een behoefteonderzoek dat de gemeente, de Kamer van Koop handel en TVO een paar jaar gele den onder Texelse ondernemers hebben gehouden. Kikkert vindt dat die drie hectare op tafel moet blijven in verband met de eilandpo sitie. 'Er gaat geen Texelaar naar de overkant om daar zijn bedrijf uit te breiden.' Als de drie hectare wegvalt, heeft dat gevolgen voor de derde fase van het bedrijventerrein in Oude- schild, waarvan de tweede fase bijna is afgerond. Vooralsnog is er weinig belangstelling voor de der de fase, maar Kikkert wil de moge lijkheden voor verdere ontwikkeling niet kwijtraken. Anders kost het later veel tijd de grond weer als bedrijventerrein te mogen gebrui ken. De wethouder sluit niet uit dat er ook gevolgen ontstaan voor de uitbreidingen bij Oosterend, De Koog en De Cocksdorp. Die zijn bestemd voor kleinschalige, lokale bedrijvigheid. Het terrein bij Oude- schild is voor heel Texel. Kikkert hoopt dat gedeputeerde Jaap Bond (economische zaken) rekening wil houden met de eiland positie. 'We hopen dat er meer maatwerk kan worden geleverd.' Gedeputeerde Staten wil de groei temperen om te voorkomen dat er een overaanbod ontstaat. GS heeft concreet drie toekomstige bedrij venterreinen in de Wieringermeer en Opmeer aangewezen die wat hen betreft in de koelkast mogen. Provinciale Staten heeft het laatste woord hierover. Theo Kooiman van De Razende Bol bij De Koog krijgt geen toe stemming voor een bloembol lenwinkel van 200 vierkante meter. Hij moet deze terugbren gen naar het voorgeschreven maximum van 50. Naast de teelt en verwerking van bloembollen verkoopt Kooiman een paar maanden per jaar bloem bollen. Hij doet dat al sinds jaar en dag. In combinatie hiermee stelt hij oude gebruiksvoorwerpen ten toon die een historisch beeld geven van de bedrijfstak. In het buitengebied is verkoop van eigen producten als nevenactiviteit toe gestaan, maar maximaal op 50 vierkante meter. Kooiman wil een winkel van 200 vierkante meter Hij koopt een deel van het aanbod elders in. Dat is strijdig met de regels, want de koopwaar moet op het eigen wor den voortgebracht. Het college concludeert dat het in feite om een winkel gaat en niet om een neven activiteit, waardoor Kooiman zich volgens de regels aan het maxi mum van 50 vierkante meter moet houden. Maar de gemeente erkent dat de winkel al lange tijd (zicht baar) aanwezig is en dat er nooit handhavend is opgetreden. Ook erkennen b en w dat de winkel een toeristische functie heeft, veel bezoekers trekt en dat de situatie geen overlast oplevert. Het college ziet een oplossing in het duidelijk scheiden van de win kel en de overige activiteiten in het bedrijf, waarbij de grootte van de winkelruimte met driekwart wordt teruggebracht. Oude landbouw werktuigen en andere spullen kun nen dan in het andere deel van de schuur worden gezet. Waarbij de 'museumfunctie' overigens niet mag worden uitgebreid. Maar de oppervlakte die de gemeente toe staat, is volgens de familie Kooi man verre van toereikend. VPRO filmt Cor Kievits De VPRO maakt een reportage over Cor Kievits. Hij is de laatste overlevende van de Texelaars die in 1945 aan de Duitse executie op de Mok ontkwamen. Kievits was op 6 april één van de vier mannen die van de vrachtwa gen sprong waarin Texelse man nen zaten die de Duitsers hadden opgepakt. De tien die bleven zitten werden doodgeschoten als vergel ding voor de Georgische Opstand die die nacht was begonnen. De acht minuten durende reporta ge is bestemd voor het televisie programma Plaats van Herinnering. Hij wordt ook onderdeel van een digitale kaart van Nederland die de VPRO aan het bouwen is en waar bezoekers bijzondere geschiede nisverhalen kunnen horen en zien. De VPRO had aanvankelijk een algemeen verhaal over de Georgi sche Opstand willen maken, maar Prominenten over status aparte Gedeputeerde Sascha Bagger man, burgemeester Joke Geldorp en Tweede Kamerlid Lutz Jacobi waren prominente gast op de themabijeenkomst van de PvdA. meer van dit soort overkanters te krijgen.' Volgens Ridderinkhof levert hun komst een bijdrage aan de wens van Texel om zelfstandig te blij ven. 'Een relatief kleine gemeente moet meer een beroep doen op betrokken inwoners die helpen bij het formuleren en uitvoeren van beleid. Over toerisme, woonom geving, scholen en WMO.' De komst van thuiswerkers draagt er ook aan bij om de bevolking zo gevarieerd mogelijk te houden.' 'Dijkverhoging buitendijks' Eventuele dijkverhogingen op de Waddeneilanden moeten zeewaarts kunnen plaatsvin den. Dat vindt de Eilander Raad, het samenwerkingsorgaan van de gemeenteraden van de Friese Waddeneilanden en Texel. De Eilander Raad houdt zich bezig met dit onderwerp, omdat de Planologische Kernbeslissing Waddenzeezeewaartse uitbrei dingen niet toestaat. Dat betekent dat bij eventuele verhoging aan spraak moet worden gedaan op grond die binnendijks ligt en dat is bij de gemeenteraden met goed gevallen. Het is, mede op basis van een rapport dat de commis sie-Veerman vorig jaar uitbracht, niet uitgesloten dat het in de toe komst tot nieuwe dijkverhogingen komt. Op Texel heeft het CDA het onderwerp ook al een paar keer aan de orde gebracht. Als verho gingen binnendijks moeten plaatsvinden, gaan er veel vier kante meters (agrarische) grond verloren. (Foto Ton Zegml Gejutte tabaksblikken voor MJM Collectiebeheerder Gerrit Ger- rits van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild nam onlangs de verzameling tabaks- blikken van mevrouw Van Sloot- en uit Den Burg in ontvangst. De collectie werd in de loop van jaren bij elkaar gejut en stond de laatste tijd op de zolder. Op zoek naar nieuw onderdak voor de spullen kwam ze bij het MJM terecht. Het museum is blij met de collectie, die bijzondere objecten bevat die tegenwoor dig niet meer gevonden wor den. Ondanks dat zij lang in het zoute water hebben gelegen, verkeren de blikken dankzij de conserve ring nog in goede staat, het verhaal van Kievits sprak zo tot de verbeelding dat de hele repor tage aan hem wordt gewijd. De VPRO wil later alsnog een alge meen verhaal over de Georgische Opstand op beeld zetten. De afge lopen weken meldden zich enkele Texelaars bij Gelein Jansen om mee te werken aan de opnamen van de VPRO. Texel promotie in Australië Via Margriet Boogaard, tegen woordig wonend in Heiloo, kre gen we bijgaande foto toege stuurd. De daarop afgebeelde van haar gezien in Australië. De Texel Avenue bevindt zich in Corio, Victoria (in de buurt van Melbourne), tussen de Plantation Texel Avenue werd door een neef Road en Franklyn Street. 'PKB Waddenzee kruipt dijk over' De Waddeneilanden zijn bezorgd dat de Planologische Kernbe slissing Waddenzee over de dij ken van de eilanden 'kruipt'. Dat bleek tijdens een bijeenkomst van de Eilander Raad in Leeuwar den. Het Rijk is momenteel bezig de PKB Waddenzee (waarin ruim telijk beleid is uitgestippeld) op te nemen in een landelijke structuur visie. Die verandering komt voort uit de nieuwe Wet op de Ruimtelij ke Ordening die bepaalt dat het Rijk planologische kernbeslissin gen in een structuurvisie moet omzetten. Volgens het Eilander College drei gen de teksten die in de landelijke structuurvisie komen echter af te wijken van de teksten die in de PKB Waddenzee staan. 'In de PKB staat heel duidelijk dat de grens loopt tot de teen van de waterke- rende duinen en de dijken, maar in de structuurvisie komen we dat niet meer tegen', aldus burge meester Joke Geldorp. 'Dat bete kent dat de PKB toch langzaam over de dijk dreigt te kruipen.' Op een paar uitzonderingen na (een deel van de Hors valt onder de PKB) was afgesproken dat de eilanden buiten het regime van de PKB Waddenzee zouden blijven. Binnen het Regionaal College Wad denzee, waarin diverse overheden zitten, wordt de zaak in de gaten gehouden. Leerlingen in Kangoeroewedstrijd Bijna vijftig leerlingen van OSG De Hogeberg hebben vrijdag deelgenomen aan de Wiskunde Kangoeroewedstrijd, die jaar lijks in veertig landen wordt gehouden. De leerlingen met de hoogste scores maken kans uit genodigd te worden voor de Junior Wiskunde Olympiade of de tweede ronde van de Wis kunde Olympiade. De Kangoeroewedstrijd werd in 1980 voor het eerst gehouden in Australië. Vorig jaar deden er ruim 5,1 miljoen leerlingen mee. De wedstrijd bestaat uit vijfkeuzevra gen, waarvan de moeilijkheid loopt van eenvoudig tot zeer moeilijk. Afhankelijk van hun niveau moeten de deelnemers 24 of 30 vragen beantwoorden. Daarbij mag geen gebruik gemaakt worden van een rekenmachine. Hoewel sommige vragen een duidelijk beroep doen op hun Tekenvaardigheid, zijn de meeste vragen toch duidelijk anders dan de leerlingen gewend zijn. 'Dan kun je wel de beste zijn in wiskunde, dit is toch iets heel anders', verzuchtte een leerling na afloop. Gelukkig zaten er ook genoeg vragen tussen die eenvou diger leken. Als over enkele weken de uitslag bekend wordt gemaakt, wordt duidelijk wie zich kangoe roekampioen van Texel mag noe men. AH wil super van 2.500 m2 Albert Heijn wil op het terrein bij de Weikoop een supermarkt van 2.500 vierkante meter openen. Dat maakte woordvoerder Ard Lanting van Ahold maandag avond bekend bij de bespreking van het de Toekomstvisie Voor zieningenstructuur. Daarin staat dat supermarkten een maximum omvang van 2.000 vierkante mogen hebben. Momenteel heeft AH een grootte van 1.600 vierkante meter. De druk op het aantal vierkante meters is te hoog. De klanten vragen meer vers producten en een breder assorti ment, waarvoor we meer ruimte nodig hebben.' Volgnes Lanting zal AH bij de gewenste omvang geen bedreiging vormen voor bestaande bedrijven. Hij voegde er wel aan toe dat Texel moet voorkomen dat andere supermarkten voor Texel kiezen. 'Geen dingen laten gebeu ren die we niet willen', richtte hij zich tot de aanwezige raadsleden. Lanting, die aangaf sinds eind vorig jaar in gesprek te zijn met ontwik kelaar Woontij, vroeg de raadsleden niet op de stoel van de ondernemer te gaan zitten. Hij zegde toe dat AH de kosten voor de benodigde par keervoorzieningen zal betalen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5