Hni^T TEXELSE 7 COURANT Startsein grote Texelse kavelruil Scherpe controle meierblis Provincie jaagt boeren schrik aan met brieven Nostalgische bietenoogst Keuren van echte Mondriaan Marlon Marei in Puberruil L Forens W^tKer&T- PLBEj?T KEüH j£_? atfggTHHH SuPEBDEBOErI De gemeente controleert dit jaar scherper op materialen die op de meierblis worden gestort. Die hoopt zo te voorkomen dat de traditie verdwijnt. De milieupolitie controleert na afloop of er schade lijke stoffen op de blis achtergeble ven zijn. Het voortbestaan kwam ter discussie, nadat de milieupolitie een vorig jaar een grootscheepse controle had gehouden en stevige boetes uitdeelde. De blis bleef, maar er wordt extra op gelet. Als controleurs verboden stoffen zien, wordt meteen proces-verbaal opge maakt. De persoon aan wie het col lege ontheffing heeft gegeven, wordt verantwoordelijk gehouden. Toegestane materialen zijn schoon afvalhout, snoeiafval en slootruig- te. Het is verboden bedrijfsafval, stobben, meubels, verlijmd plaat materiaal en geschilderd of behan deld hout te storten. Om mensen met rotzooi tegemoet te komen, is De Hamster zaterdag 18 en zaterdag 25 april extra geopend. Er kan dan gratis afval worden gestort. De vuiloverslag in Oudeschild is die dagen geopend van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 4 april mag de opbouw van meierblissen beginnen. Dat geldt voor brandstapels op parti culier terrein en de openbare blis- sen van de gemeente. 'Dwaasheid ten top.' Aldus rea geert landbouwvoorzitter Jaap Hin op een kaart met daarop natuurgebieden die gevoelig zouden zijn voor verzuring. Boe ren in de buurt van zo'n terrein is gemeld dat hun grond door de nabijheid van natuurgebied onder de Natuurbeschermings wet is gekomen. Maar volgens landbouwgedeputeerde Jaap Bond had de brief niet verstuurd mogen worden. Verschillende terreinen op Texel zijn aangewezen als Natura 2000- gebieden. Hiervoor zijn in overleg met de Texelse landbouw grenzen opgesteld, om te voorkomen dat landbouwers in de omgeving wor den beperkt in hun bedrijfsvoering. Hin: "We proberen op Texel beleid te ontwikkelen waarbij we naast elkaar ruimte krijgen om te onder nemen en te ontwikkelen. Dat is goed voor de landbouw en goed voor de natuur.' Maar in de brieven die deze week bij verschillende boeren op de mat vielen, staat dat de een deel van hun landerijen door de aanwezig heid van natuurgebieden die gevoelig zijn voor verzuring alsnog met beperkingen te maken krijgt. Jan Koolhof herinnerde Bond er woensdagavond in Question aan dat onderzoek in 1987 had bewe zen dat de uitstoot van ammoniak door veehouderij op het eiland minimaal is en dat boeren nabij kleine natuurgebieden niet in hun bedrijfsvoering zouden worden beperkt. 'Nu komt die kaart opnieuw voor de dag. In de ver- snipperaar ermee.' Maar volgens Bond is de brief die provincie heeft verstuurd verkeerd geïnterpreteerd. 'Het is nooit de bedoeling geweest om die gebie den aan te wijzen. Deze brief wordt weer ingetrokken.' Maar Koolhof is er niet gerust op. Hij vraagt boeren die ook een brief hebben ontvan gen met als titel Natura 2000- gebied Duinen en Lage Land, deze op te sturen naar de Texelse LTO- voorzitter Jaap Hin. Scouting opent nieuwbouw Tijdens de Nationale Scouting- dag op zaterdag 28 maart opent Scouting Texel de nieuwbouw naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Het afgelopen half jaar werd gewerkt aan de nieuwe ruimte, waarin een magazijn, sanitair, archiefruim te, een lokaal voor de jongeren- tak en een speellokaal voor de Bevers, de jongste groep. De officiële opening van de nieuw bouw vindt plaats om 17X10 uur, in de aanwezigheid van alle (jeugd)leden, de leiding en de vrij willigers. Voorafgaand aan de fees telijke opening wordt een open dag gehouden, die om 14.00 uur begint. Daarbij wordt verschillende activi teiten ontplooid op het gebied van sport en spel. Daarnaast zijn er een springkussen en creatieve dingen en worden er oude films en foto's getoond. Scouting Texel heeft een program ma voor kinderen vanaf 5 jaar, maar ook oudere kinderen en jon geren vinden er veel van hun Alzheimer Café over delier In het Alzheimer Café, dat dins dag 31 maart wordt gehouden, wordt deze maand aandacht besteed aan delier (acute ver wardheid). Delier is een aandoening die regel matig voorkomt, vooral bij ouderen. Grote risicofactoren zijn dementie of operaties, maar er zijn ook ande re oorzaken aan te wijzen. Een delier wordt veroorzaakt door een lichamelijke ziekte en is geen onschuldig verschijnsel. Het wijst erop dat er iets ernstigs aan de hand is, dat onderzocht en behan deld moet worden. Nog te vaak wordt een delier niet herkend. In het Alzheimer Café wordt informatie gegeven over oorzaken en ver schijnselen en tips voor verzorgen den, patiënten en hun naasten. De zaal in De Buureton is open vanaf 19 15 uur, rip toegang gratis Tibetdag in Den Helder In hotel-bowling Den Helder aan de Marsdiepstraat wordt zondag 5 april een themadag over Tibet gehouden. Er wordt informatie over kunst en religie en de reismogelijk heden gegeven en er worden voor werpen uit Tibet te koop angebo- den. De Tibetdag wordt georganiseerd door de stichting Agaphe en duurt van 12.00 tot 17.00 uur. Paashobbymarkt De hobbymarkt in het Eierlandsche Huis wordt zondag 12 april (eerste paasdag) gehouden en dus niet - zoals per abuis in de vorige krant vermeld - maandag 12 april. Uitleg over alarmering Tijdens de inloopochtenden van het dorpsservicepunt van De Koog en Oosterend wordt deze week informatie gegeven over perso- nenalarmering. Dit is een systeem om hulp te vragen bij ongelukken in huis. De inloopochtenden wor den van 10.00 tot 12.00 uur gehou den in het dorpshuis, in De Koog op woensdag, in Oosterend op donderdag. Groenten in bibliotheek Annette van Ruitenburg spreekt donderdag 2 april in de biblio theek aan de Drijverstraat over haar boek Onvergetelijke Groen ten. Het idee voor de lezing kwam van Luc van Lubek van de volkstuin vereniging Den Burg, die meer van deze vergeten groenten wil telen. Aan de hand van foto's vertelt Van Ruitenburg hoe het boek tot stand is gekomen en waarom deze groenten niet in de vergetelheid moeten raken. Tevens doet zij uit de doeken hoe de groenten geteeld en bereid kunnen worden en spreekt ze over de Texelse afdeling van Slow Food. De lezing begint om 20.00 uur. de toegang bedraagt €6,50. Leden van KopGroep Bibliotheek en van de volkstuinvereniging betalen €5,- Reserveren kan bij de bibliotheek, tel. 312743 of e-mailadres texel@k opgroepbibliotheken.nl. KPN ziet af van zendmast KPN heeft besloten geen zend mast te plaatsen bij de Langeveld- straat in De Cocksdorp. Het bedrijf heeft het bij de gemeente inge diende verzoek om medewerking ingetrokken. De mast was strijdig met het bestemmingsplan, maar b en w wilden meewerken aan een vrijstellingsprocedure. Velen maak te daartegen bezwaar. Het college had al besloten deze bezwaren toch ongegrond te verklaren toen KPN liet weten van het bouwplan af te zien. Het heeft daarom geen zin met de procedure verder te Sterren kijken Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare biedt vrijdag 3 en zater dag 4 april, de Landelijke Sterren kijkdagen, de mogelijkheid met een telescoop naar de maan en de ster ren te kijken. De kijkavond begint om 21.00 uur, bij twijfel over de weersomstandigheden kan rond 18.00 uur gebeld worden naar tel. 06-45552708. Deelname is gratis. Landbouwgedeputeerde Jaap Bond heeft woensdagavond het startsein gegeven voor wat een van de grootste kavelruilen uit de Texelse geschiedenis moet worden. Deze moet zich voltrek ken op het oude land aan de oostkant van Den Burg, tussen Oosterend en de PH-polder. Het betreft een gebied van circa 3000 hectare, waarbij 30 landbouwers grond zouden ruilen. Bond omschreef Texel op een drukbezochte bijeenkomst in Question Plaza als een dynamisch en veelzijdig landbouwgebied, met flexibele ondernemers die bereid zijn te vernieuwen. 'Maar de verka veling laat te wensen over. Vooral bij veehouders is sprake van knel lende situaties.' Boeren die mee doen aan de vrijwillige grondruil incasseren per hectare een ver goeding van circa €800,- als com pensatie voor de kosten van onder meer het kadaster en de notaris. De provincie heeft hier €240.000,- voor beschikbaar. Betrokken bij de ruilverkaveling zijn de ILG Gebiedscommissie, het Kadaster, de provincie, Stichting Agrarisch Texel (SAT) en de Dienst Landelijk Gebied. De verkaveling moet zich in twee jaar voltrekken. Daarvoor moet een inventarisatie worden gemaakt, knelpunten wor den benoemd en mogelijkheden tot verbetering en ruil in kaart wor den gebracht. Een pleidooi van Jan Koolhof voor een verdubbeling van de vergoeding kreeg geen steun. Hij kreeg te verstaan dat de provincie en de Stivas veel mensu ren beschikbaar stellen, waarvoor de landbouwers niet hoeven te betalen. Maar ook Flip Breman van de SAT gaf aan dat wat extra geld zou helpen. 'Maar de belangrijkste factor bent u zelf', richtte Jan van Roekei van het Kadaster zich tot de landbouwers. 'Geef elkaar een beetje de ruimte, anders komen we er niet.', zei Jaap Bond. Hij noem de het werk van Stivas en Stichting Agrarisch Texel 'baanbrekend'. Landbouwers die in aanmerking komen voor kavelruil, zullen wor den benaderd. Kritische noot was er onder meer van Piet Lap, die het betreurde dat de verkaveling zich beperkt tot de oostkant van het eiland. Stoelendans 2009 is nog geen drie maanden oud en toch zijn de eerste suiker bieten al gerooid. Dat gebeurde op een perceel aan de Genteweg bij Oosterend. Met de hand, want de akker waarop nog een restant van de oude oogst stond, was met de machine niet begaanbaar. De ouderwetse bietentang werd gehanteerd door medewerkers van Suikerunie. De bieten en het blad worden gebruikt in een proefinstallatie waarin ze beide worden geperst en waarbij de energiewaarde van het sap wordt onderzocht. Deze resultaten zul len worden gebruikt bij andere onderzoeken naar vergisting van bieten en overige bietenproduc ten. Verderop werden de eerste bieten voor de nieuwe oogst alweer gezaaid, drie weken eer der dan normaal. (Foto Robert Verberg) Auke van der Werff van Dijkmans huizen is al jaren lid van de keu ringscommissie van de TEFAF, The European Fine Art Fair Maas- waait altijd met een brede grijns tricht. Hier keurt hij een Mondri- even aan', zegt fotograaf Pieter aan op kwaliteit en echtheid. 'Hij de Vries. Marlon Marei uit Den Burg vervult een hoofdrol in het programma Puberruil dat dinsdag 31 maart om 20.25 uur wordt uitgezonden op Nederland 3. In dit programma worden twee pubers gevolgd uit een ogenschijnlijk compleet andere leefomgeving. Marlon ruil de vijf dagen met Nagaraj uit Bangalore in India. Deze Indiase jongen, afkomstig van het platte land, studeert en leeft op een onderwijsinstituut van de kinder rechtenorganisatie Terre des Hommes. In het programma is onder meer te zien hoe de Texe laar zijn plaats inneemt en hoe Nagaraj vijf dagen bij de familie Marei doorbrengt en optrekt met de vrienden van Marlon. VRIJDAG 27 MAART 2009 Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 31 maart: Veld A 19.00 Randstad-Kobeko Prinsen 19.45 Prinsen-TESO Autocentrale 20.30 Autocentr.-Vlinderw. NIOZ 1 21.15 NIOZ1-Paal 28 CVI 22.00 CVI-Cocky's Paal 28 Veld B 19.45 RAB-Tevoko (j) D e Waal 20.30 NBC-De Waal Tevoko (j) 21.15 Kapper-Kooger NBC 22.00 Krim-Spar Kapper Veld C 19.00 De Rog-Otto's Bar Sportief 19.45 Bar Sportief-Klif 23 De Rog 20.30 Jozefsch.-Moorm. Sportshop 21.15 Tïmmer's-Sports. Campings 22.00 Texelcampings-SVC Timmer's Wedstrijdleiding-Paal 28 de Krim Kees (310221) Uitslagen: NIOZ 1-CVI 1-2; Kobeko-Het Koetshuis 0-3; TESO-Randstad 2-1, Vlmderwinkel- Cocky's Kapsalon 3-0: Paal 28/De Knm- Texelse Autocentrale 3-0; Gea's viswijven- PFB 3-0; Inteneurbouw Texel-NIOZ 2 3-0. Mantje-Albert Heijn 3-0; Falcon-Rabobank 1-2, Ecotiem-Slik's werk ijzersterk 1-2: Spar Oudeschild-Foto de Waal 0-3, Otto's Tweewielershop-Klif 23 2-1Slageni Moor man en de Boer-Eetcafe De Rog 2-1: Sportshop Texel-Bar Sportief 3-0; Tim mer's Bakkerij-Jozefschool 3-0. Eindspel voor dames Tevoko Na weer een nederlaag van con current Dinto kan het damesteam van volleybalvereniging Tevoko zaterdag kampioen worden. Dinto verloor woensdag met 3-1 van NIVO, nummer drie op de ranglijst. Tevoko heeft moet de komende drie wedstrijden twee sets winnen. Dat zou zaterdag kunnen tegen Madjoe 1. Twee weken geleden heeft Tevoko in de bekerwedstrijd met 3-0 van dit jeugdige team gewonnen. Ook de uitwedstrijd werd gewonnen (3-1). Tevoko zal alles op alles zetten om de punten op Texel houden en het kampioen schap te vieren. Lukt dat niet, dan gaat Tevoko volgende week in de onderlinge strijd tegen Dinto de nodige punten proberen te halen. De wedstrijd in Ons Genoegen begint zaterdag om 13.30 uur. Lammetjestocht Toerclub Taxi 312000 houdt voor leden zondag de Lammetjestocht. De rit over 50 a 60 kilometer start om 9.30 uur aan de Spinbaan in Den Burg. Onderweg wordt gestopt bij een schapenhouder. Caféquiz in De Pilaar In De Pilaar aan de Kantoor straat in Den Burg wordt vrijdag 3 april een caféquiz gehouden. Dit uit Engeland en Schotland overgewaaide fenomeen bleek tijdens een eerdere editie zo'n succes, dat herhaling niet kon uitblijven. De quiz bestaat uit acht ronden, vier met meerkeuzevragen en vier met muziekfragmenten. Eén van de thema's is Wat stond er afgelo pen dinsdag in de Texelse Cou rant? Deelname staat open voor iedereen die legaal in het café mag komen. Aanmelden kan als per soon, maar ook als team. Vaak worden tijdens de avond nog teams geformeerd. 'Met een beetje inte resse in het leven en de wereld moet iedereen ver kunnen komen', zegt organisator Jeroen Dros. Naast een eerste, tweede en derde prijs zijn voor enkele vragen- en muziekronden verschillende the- maprijzen te verdienen. De quiz begint om 21.00 uur, deel nemers worden rond 20.30 uur verwacht. Meedoen kost €2,50 inclusief consumptie. Opgeven kan in De Pilaar of via tel. 06-23690243, maar op de avond zelf langskomen kan ook. BUREAU JEUGDZORG NOORD-HOLLAND-NOORD

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7