25-jarige modezaak gaat uit van eigen kracht Barend Staal runde winkel als eigen bedrijf Ondernemerskriebels leiden tot dameszaak TEXELSE 11 COURANTvrijdag 3 apr Marijke, Lotte en Henk van de Belt in hun modezaak Jojo die de afgelopen winter is vernieuwd. Het aantal kledingzaken in Den Burg is al lang niet meer op één hand te tellen. Henk en Marijke van de Belt van modezaak Jojo hebben er veel zien komen, maar ook veel zien gaan. Als er weer eens een nieuwe zaak bijkomt, raken ze niet in paniek. 'We zijn altijd uitgegaan van onze eigen kracht en hebben wel bewezen dat we het kunnen.' Een kwart eeuw geleden begonnen ze voor zichzelf. Inmiddels drukt ook dochter Lotte haar stempel op de vernieuwde zaak aan de Ste nenplaats. In mode draait het om kleur, vor men. kwaliteit en merken. Maar wil je als winkelier echt succesvol zijn, is een persoonlijk aanpak onontbeerlijk, weet de familie Van de Belt. Marijke: 'leder mens is verschillend. Wij nemen de tijd voor advies, om de klant wegwijs te maken in het aanbod en om uit te zoeken waar hij of zij nu echt naar op zoek is. Er stappen hier wel mannen binnen die iets willen om aan te trekken naar een recep tie. Dan denken ze bijvoorbeeld aan een kostuum, terwijl ze zich daar niet lekker in voelen.' Henk: 'Texel kent niet zo'n formele cul tuur zoals je die aan die bij de grote bank- en kantoorinstellingen aan de overkant wel kent. Je hoeft hier helemaal geen net pak aan. maar kunt bijvoorbeeld ook .een leuke trui aantrekken. Je moet de aard van mensen geen geweld aan willen doen. Zo'n klant stapt helemaal happy de deur uit.' Dat het op Texel anders werkt dan elders, kreeg Henk al in de gaten toen hij eind jaren zestig vanuit het Drentse Meppel op vakantie ging naar Texel. 'De geluiden over pop tempel Sarasani hadden ook ons bereikt. Texel stond onder jonge ren in die tijd bekend als het para dijs van Nederland. Het was hier vrijheid, blijheid, een heel andere sfeer dan in de wat benauwde provincieplaats Meppel.' Grondwerk In 1971 maakte Henk definitief de oversteek naar Texel. Hij was met de enige. 'Ook Pim Decnop, Hans van der Klift en anderen vestigden zich in die tijd op Texel. Ook zij hielden van het sfeertje op het eiland. Bij Niek Schoo kon ik aan de slag in het Koopcentrum in De Koog, wat nu Le Berry is. Ik heb in een strandpaviljoen gewerkt en heb anderhalf jaar in het grond werk gezeten bij de firma Wester- laken. Dat was toen de Noordwes ter werd aangelegd. De schaftkeet stond waar nu Jan Beijert woont. Dat het toen nog helemaal leeg was, kun je je amper meer voor stellen.' Deze baan was niet geheel toevallig, want hij had verkering gekregen met Marijke Westerla- ken, 'Later kon ik als verkoper aan de slag bij Moerbeek. Dat was, zeker in die tijd, een toonaange vende modezaak op Texel. Je had Moerbeek, Zegel en in die tijd kwam ook Mantje op. Zeg maar De Grote Drie.' Kinderkleding Een eigen zaak was een diepge- koesterde wens van Henk en Marijke. Die ging in 1983 in vervul ling, toen ze in een pandje in de Waalderstraat onder de naam Jojo met de verkoop van kinderkleding begonnen. Het werd een succes: Henk: 'Een speciaalzaak voor kin derkleding was er nog niet. We hadden een aantal topmerken en de kleding was niet aan te slepen.' Marijke: 'Het was er piepklein, met een trap naar zolder. Die ben ik wel honderdduizend keer opge rend. Dat liet ik de klant bovenaan de trap een jasje zien en vroeg wat ze ervan vonden.' Henk: 'We heb ben de tijd mee gehad. Het waren de opgaande jaren. Wie een eigen bedrijf wil beginnen geef ik dit advies: begin net als wij in een tijd van laagconjunctuur.' Marijke: 'Het liep als een trein. Na drie jaar groeiden we uit ons jasje en zijn we naar dit pand aan de Wever straat verhuisd. Van kinderkleding stapten we geleidelijk over op de verkoop van mode voor volwas senen. Tot de kinderkleding er op een gegeven moment niet meer tussenpaste. Dat vonden we jam mer en toen zijn we verderop in de Waalderstraat Bévé begonnen. Die zaak richtte zich helemaal op jeugdkleding. Zo hebben we wel een jaar of tien twee bedrijven gehad.' Boekje Alweer een tijdje concentreren ze zich helemaal op Jojo en is doch ter Lotte toegetreden tot het fami liebedrijf. Lotte: 'In Amsterdam werkte ik als verpleegkundige, maar ik ontdekte dat ik het leuker vond om in een modewinkel te werken. Toen mijn moeder me vroeg naar Texel te komen, hoefde ik daar met lang over na te den ken. Ik hou ervan om met mooie spullen te werken. Mijn hart kan er sneller van gaan kloppen.' Haar moeder haalt ter illustratie een overhemd te voorschijn, met aan de binnenkant van de kraag een roze stiksel. De invloed van Lotte weerspiegelt zich in de samenstelling van het assortiment, de keuze van de mer ken en in de winkel zelf. Die oogt na een recente verbouwing licht, ruim en modern. Toch is met alles veranderd. In een laatje ligt nog steeds een oud boekje. Marijke 'Daarin noteren we van oudsher de maten van de klanten. Mannen vergeten die doorgaans en dan is het handig als wij gelijk een broek voor ze kunnen pakken in de juiste maat.' Henk: 'De meeste mannen houden er niet van om broeken te passen. Hij moet meteen goed zit ten. Het is één van onze manier om klanten snel en goed te hel pen.' Ontspannen Een gevestigd bedrijf met een eigen identiteit dat zich door de keuzes en aanpak onderscheidt en daarmee kleur geeft aan het winkelbestand in Den Burg. Maar dat wel actief is in een dorp waann het aantal modezaken en het aanbod aan kleding enorm is gegroeid en nog steeds toeneemt. Zien ze dat niet als bedreigend? Marijke: 'Ik denk dat het elkaar juist versterkt. Je moet niet verge ten dat ook het aantal klanten enorm is gegroeid. Dat het sei zoen is verbreed en dat veel vakantiegangers, ook uit de grote stad, hier hun informele kleding kopen, ook omdat er zo'n breed aanbod is. Ze hebben hier de tijd en de sfeer is ontspannen. We hebben veel vaste klanten. Ze stappen hier even binnen en vin den het plezierig door een bekend gezicht te worden geholpen Natuurlijk zijn er veel nieuwe zaken bijgekomen, maar wij hebben daar nooit nadelige invloed van onder vonden, Wij gaan uit van onze eigen kracht en blijven in onszelf geloven.' Gerard Timmerman Als kapitein bij TESO zou je denken dat je op rozen zit. Toch koos Barend Staal op zijn 27ste voor een andere carrière. Om in De Koog een winkel te runnen voor zijn vriend Adri Mantje. Kon hij in de winter mooi helpen met verbouwen. Hij maakte werkweken van 85 uur en maakte mee hoe het bedrijf groeide van een paar bescheiden winkeltjes tot het huidige imperium, dat inmiddels eigendom is van zoon San- dor Mantje. 'Ik heb het heel fijn gevonden om in zo'n bedrijf te werken.' Charles en Monique Eijkhout met een deel van hun medewerksters. Barend Staal hoeft niet zo nodig in de krant, ook niet als hij na 36 jaar trouwe dienst afzwaait. Maar als het dan toch moet, vertelt hij er open hartig over. Hoe hij als telg uit een familie van binnenschippers net als zijn 15 ooms als matroos motordrij ver op de Rijnvaart belandde en zijn vader verdronk toen hij vier jaar was. Dat het vaak buffelen was. 'Vooral in de strenge winter van 1963.' Kort daarna ging hij zijn moeder achter na, die op Texel was beland. 'Ik kon bij TESO als leerlingstuurman aan de slag. Ik heb nog gevaren op de Dageraad, de Wilhelmina en werd later kapitein op de Texelstroom.' Hij raakte bevriend met Adri Mantje. 'Zijn vader had een schoenenzaak in de Hogerstraat, waar nu Bosma zit. In mijn vrije tijd hielp ik daar. Ik vond het leuk om bezig te zijn. Ik reed bijvoorbeeld ook op de taxi van Nan Roeper. Als kapitein bij TESO had ik het niet slecht, maar als je achteneenhalf uur in zo'n stuurhut zit, dan heb je weinig aanspraak. En ik ben graag onder de mensen. Ik was toe aan een nieuwe uitdaging. Ik was 27 jaar toen Adri, wiens vader ermee was gestopt, me vroeg of ik de winkel in De Koog wilde run nen. Ik heb die stap genqmen. Die zaak was toen kleinschalig. Er wer den schoenen, koeienhuiden. scha penvachten en een klein assorti ment kleding verkocht.' Staal zette de schouders eronder. 'Ik ben drie jaar 's avonds naar de detailhandelsvakschool gegaan en heb al mijn vakdiploma's gehaald. Het was een seizoenszaak. Dat was toen nog kort, maar intensief. Zes dagen per week open, 's avonds tot 21.00 uur. En als het seizoen af was gingen Adri en ik verbouwen. Adri had oog voor handel. Kocht een pandje hier en daar. Die verbouw den we dan. We reden in een T- Ford. Daarop stond: Bouwbedrijf De Stalen Mant. In het begin haalden we er wel een 'deskundige' bij, maar die maakte er een te stadse winkel van. Uiteindelijk gaven wij de win kels een eigen gezicht. Dat is altijd de meerwaarde geweest, geen een heidsworst. Zo hebben we héél wat pandjes aangepakt. In De Koog en Den Burg. Adn kocht het, we ver bouwden het en soms verkocht hij het weer.' Als Staal met de verslaggever een kijkje neemt in de winkel in De Koog, weet hij precies te vertellen hoe het bedrijf stapje voor stapje is uitgebouwd tot de huidige 400 vier kante meter. De werkdagen konden lang zijn en er waren dagen dat hij echtgenote Lia, die in het Verpleeg huis heeft gewerkt en een eigen schoonheidsalon had, en zijn twee kinderen amper zag. 'Ze grapten wel dat ik die man was die op zon dag het vlees kwam snijden.' 'Dat verbouwen gebeurde vaak onder tijdsdruk. Want de winkel moest in het voorjaar open. Ik kon bekaf zijn, maar dan moest wél mijn eigen winkel open, want het seizoen begon. Maar ik deed het met plezier en runde de winkel alsof het mijn eigen bedrijf was. Mantje behandel de me goed en met respect, ik ben nooit wat te kort gekomen. We kon den werk en privé goed scheiden. We hebben veel gemeen en leken vroeger zelfs uiterlijk op elkaar. Er stapte eens een man de winkel bin nen, die vertelde hoe we 's morgens hadden getennist. Dat deed ik hele maal niet, maar ik liet hem doorpra ten. Hij was ervan overtuigd dat ik Adri was en begon steeds meer te briesen toen ik alles ontkende.' 'We hebben veel gelachen. In de jaren zeventig verkochten we ook leren hoeden. Een andere onderne mer aan de overkant van de straat begon er ook mee. Toen verlaagden wij de prijs naar vijftien gulden. Hij ook. Wij naar tien, hij ook. Op de laatste plakten we een sticker van vijf gulden. Maar we verkochten hem niet. Die man heeft een tijd lang hoeden voor vijf gulden verkocht, ver onder de prijs.' De ene anekdote volgt na de ande re. 'De eerste klant die ik als jongen hielp, was een meisje. In die tijd zaten de klanten en de verkoper op hurken ervoor. Dat meisje had een kort rokje aan en dat leidde nogal af. Toen ik haar de schoenen aan had getrokken, bleek ze de linker schoen rechts te hebben en andersom. Ik schaamde me te pletter. Adri zag overal handel in. Zo had hij eens shirts met daarop de kreet Texel, remember it. Dat liep goed en hij dacht: dat kan ook elders. Bergen aan Zee, remember it, etc. Zo zijn we tot Zeeland aan toe gegaan. Maar uiteindelijk kwam het niet van de grond.' Andere initiatieven waren wel suc cesvol, zoals de verkoop van kle ding voor de Ronde om Texel. Staal zag hoe het seizoen zich verbrede en het bedrijf groeide, met als laat ste wapenfeit het warenhuis aan de Binnenburg. Ook daar droeg hij zijn steentje aan bij. 'We zetten het met z'n allen toch maar neer, dat heeft mij altijd veel voldoening gegeven. Toen Sandor het in 2000 overnam, was dat even wennen. Hij heeft andere ideeën dan Adri, maar tus sen ons is wederzijds respect. Hij doet het op zijn manier, maar wel goed.' Gerard Timmerman Rabo voorlopig op Groeneplaats De Rabobank denkt er voorlopig niet over om naar het terrein van de Weikoop te verhuizen. Frits Langeveld had het logo wel op de tekening van zijn plan laten zetten die hij in deze krant publiceerde, maar had hierover vooraf niet de Rabobank over geraadpleegd. Dat zei directievoorzitter Ronald Bleeker, die Langeveld om uitleg had gevraagd. 'Hij heeft mij als nog uitgenodigd voor de thee.' Bleeker gaf aan voorlopig nog niet weg te hoeven van de Groeneplaats en herhaalde dat de Rabobank 'absoluut niet van Texel zal verdwijnen'. Er werken in het bankgebouw dagelijks 31 mensen, meer dan in alle andere Texelse banken bij elkaar. Hobbymarkt gaat niet door De paashobbymarkt die zondag 12 april in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp zou worden gehouden, gaat wegens een gebrek aan ani mo met door. De organisatie zegt er alles aan te doen de markt vol gend jaar wel doorgang te laten vinden. Na twaalf jaar als eigenaren van Stan Stacy begon het bij Char les en Monique Eijkhout weer te kriebelen. 'Stan Stacy is nog altijd een uitdaging maar we hadden het gevoel uit ons jasje te groeien.' Daarom wordt zater dag om 11.00 uur Cecil en Street One geopend, een nieuwe kle dingzaak voor dames. De nieuwe zaak zien ze met als concurrentie voor hun eigen bedrijf. Charles gaat ervan uit dat beide zaken elkaar juist versterken. Moni que vult aan- 'We hebben in de nieuwe zaak meer ruimte en dus meer mogelijkheden Er komt veel vernieuwing in het assortiment, iedere dag komt er straks iets nieuws binnen. We willen dat het verrassend blijft.' Mede door de hoge wisseling van collecties nodigt de winkel uit tot rondneu zen. 'Dat vinden we prima, we wil len niet opdringerig zijn. Als iemand drie keer in de week binnenkomt lopen en één keer in de maand wat koopt zijn we hartstikke blij', zegt Monique. De nieuwe winkel wordt gevuld met twee kledingmerken: Cecil en Street One. Het is een bewuste keuze dit niet verder uit te breiden. De ondernemers vinden dat de merken zo het beste tot hun recht komen. Wél wordt er veel gewis seld in de inrichting van de winkel. Dit wordt mede vormgegeven door Nathalie Doornik, ze werkte eerst bij Stan Stacy maar mag nu als bedrijfsleider de scepter zwaaien in de nieuwe zaak. De sfeer in de nieuwe winkel wordt dezelfde als in Stan Stacy. 'We blijven een Texelse winkel waar de klant zich welkom en prettig voelt. Daarom vinden we het heel belang rijk dat de klant goed geholpen wordt.' Dit is de zorg van de negen medewerkers die, naast Charles en Monique, straks in beide zaken staan. De eerste positieve reacties over het pand zijn al binnengekomen. 'Het gat op de Steneplaats is weg, het zag er altijd zo ongezellig uit We zijn heel blij hoe het voegt naar de omgeving. En aannemers en onderaannemers hebben hun bes te beentje voor gezet om hét voor het seizoen klaar hebben.' Ter gelegenheid van het afscheid van Barend Staal wordt zaterdag van 17.00 tot 18.30 uur een afscheidsreceptie gegeven in het Havenrestaurant op 't Homtje. stichting Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbröodnodig@texel.<

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11