Jubileumexpositie van quilts Zwoegen op dictee www.texelagenda.nl TEXELSE 2 COURANT Driedimensionale horror in Cinema Texelse ploegkampioenschap Open dag bij Oudheidkamer TES O VRIJDAG 3 APRIL 2009 Rondleiding Den Burg In het Cultuurhistorisch Museum in De Waal wordt tot en met 10 mei voor de vijfde keer een expo sitie van quilts gehouden. Er hangen 150 dekens, gemaakt door zo'n 75 cursisten van Quilter's Home in Den Burg. Volgens Ineke Vaillant van Quilter's Home is zo'n negentig procent met de hand gemaakt. Er zijn diverse technieken gehan teerd. 'We hebben onder meer samplers, ster-in-een-ster. applica ties en watercolor', vertelt Vaillant. Opmerkelijk zijn enkele randen- quilts, waarbij van binnen naar bui ten is gewerkt door telkens een nieuwe rand om de quilt te maken. Bijzonder is een quilt die gemaakt is van rokken van zo'n vijftig jaar oud. De kleden hangen langs de muur, zijn gedrapeerd over wagens en verwerkt in de expositie. Zo zijn in de boerderij de bedsteden aange kleed met quilts. Ook bij de ingang van het museum aan het Hoger- eind hangen enkele pronkstukken. Met behulp van een speciale bril vertoont Cinema Texel deze week verschillende driedimensionale films. Groot en angstaanjagend is het effect in het horrorverhaal My bloody Valentine. Dat gaat over een gemaskerde mijnwerker die met zijn pikhouweel vijf jongeren afslacht voordat de politie hem kan neerschieten. Tien jaar later, op Valentijnsdag, ontwaakt de moor denaar uit zijn coma. Ditmaal brengt hij tweeëntwintig mensen op gruwelijke wijze om het leven. Een overlevende is getuige, want hij besluit tien jaar na het drama naar de plek des onheils terug te keren. Ook driëmensionaal vertoond wordt de animatiefilm Monsters vs. Aliens. Daarin wordt Susan Murphy uit Californië geraakt door een meteoor, waarna ze vijftien meter lang wordt. Dat levert haar het pre- dicaat 'monster' op. Het leger neemt haar gevangen in een geheim kamp, waar nog veel meer monsters worden vastgehouden: de briljante dokter Cockroach, halfaap-halfvis The Missing Link, de glibberige en onverwoestbare BOB, en een gigantische rups die Insectosaurus wordt genoemd. Wanneer de aarde wordt aangeval len door buitenaardse robots, komt er een onverwacht einde aan hun gevangenschap. Alle hoop van de mensheid is gevestigd op de mon sters. Een deel van het programma is geprolongeerd. De komedie Bride Wars gaat over twee jonge vrou wen die al van kind af aan eikaars beste vriendinnen zijn. Samen heb ben een wensenlijstje hoe hun leven eruit zou moeten zien. Boven aan staat een bruiloft in het Plaza Hotel. Door een foutje van de wed dingplanner trouwen ze op dezelf de dag. Wanneer blijkt dat maar één van hen op de ultieme feestio- catie terecht kan. ondergaat hun vriendschap de ultieme test. Want geen van beiden neemt genoegen met iets anders dan het Plaza Hotel. Iedere donderdag is er een myste rie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. De titel van deze film, die officieel nog niet uit is, wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in deze krant én op de website www.texel- secourant.nl. Gelein Jansen verzorgt zaterdag 11 april een rondleiding door het historische centrum van Den Burg. Hij vertelt daarbij wetenswaardig heden over oude gebouwen en andere interessante locaties. De excursie begint om 10.30 uur in hotel De Lindeboom met koffie en appelgebak. Deelname, inclusief versnaperingen, kost €7,-. Nieuwe cursussen Danslaboratorium In Het Kunsthuys in de War moesstraat begint woensdag 8 april een serie van tien lessen 'mediteren met de ogen open'. Deze lessen worden gegeven van 8.45 tot 10.00 uur. Donderdag 9 april begint de cursus krijgskunde voor jongens, een combinatie van dans, vechtport en meditatie. Deze duurt van 16.00 tot 17.00 uur. De lessen moderne dans worden gegeven van 17.30 tot 18.30 uur (voor meisjes van 15 tot 15 jaar) en van 19.00 tot 20.30 uur (voor meisjes van 15 tot 17 jaar). De eerste proefles verplicht tot niets. Voor informatie en aanmeldingen: Ericka Voortman, tel. 06-13614046. Het KunstHuys is zaterdag tussen 13.00 tot 17.00 uur geopend voor inlichtingen. Medium Schippers Medium Lia Schippers verzorgt woensdag 8 april een avond in hotel De Lindeboom in Den Burg. Via haar gidsen uit de ongeziene wereld krijgt zij boodschappen door, die bestemd zijn voor belang stellenden in de zaal. Bezoekers mogen één foto of onderwerp op de tafel leggen, zowel van een levende of overledene. De avond begint om 20.00 uur. Entree €8,-. FNV vrouwen Op uitnodiging van het Eendags- bestuur spreekt fysiotherapeut Mariska Pol dinsdag 7 april voor de FNV-Vrouwen over de geschiede nis van fysiotherapie op het eiland en over wat deze vorm van zorg inhoudt. De bijeenkomst wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. Paasbingo De Stichting Welzijn Ouderen Texel speelt maandag 6 april paasbingo in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Er worden vijf ronden gespeeld, met tussendoor quizvra- gen waarmee ook wat te winnen valt. Deelname kost €5,-, koffie inbegrepen. De bingo begint om 14.00 uur. Aan de Kooiweg bij Den Hoorn wordt zondag 5 april het Texels Ploegkampioenschap gehouden. Zo'n vijftien oude trekkers en ploegen, de meeste van vóór 1960, proberen vanaf 13.00 uur het fraaiste ploegwerk te leve- De ploegers treffen elkaar op het land van Kees en Wilco Zijm nabij de Dennen, dat wordt bewerkt voor de teelt van maïs. Het kampioen schap wordt georganiseerd door de Oude Trekkers en Motoren Ver eniging (OTMV). Achter de trekkers hangen rondgaande en kerende ploegen. De beste ploeger van de afdeling Texel wordt afgevaardigd naar het landelijk kampioenschap, dat in september wordt gehouden in het Drentse Eext. De Oudheidkamer in Den Burg opent zaterdag 4 april de deuren voor een nieuw seizoen. Zowel het museum zelf als de kruiden tuin die erachter ligt, is van 11.00 tot 16.00 uur gratis toegankelijk. Medewerkers verzorgen rondlei dingen en beantwoorden vra gen. Om 12.30 uur gaat een rondwan deling door Den Burg van start, verzorgd door een actrice die in de huid kruipt van Aagje Luytsen. Aagje was de echtgenote van een VOC-stuurman. Haar brieven aan hem zijn enkele jaren geleden gevonden in een Engels archief en daarna onderzocht en uitgegeven in boekvorm. Interessant is ook de tentoonstel ling Teetjestied - vertier en plezier op de Hoge Berg. Centraal hierin staat het theehuis dat in de negen tiende eeuw door een groep nota belen op de Hoge Berg werd gebouwd. Officieel heette het gebouw met rieten dak Sociëteit Concordia, in de volksmond werd het kortweg De Tent genoemd. Uit dagboekaantekeningen van de doopsgezinde predikant Huizinga blijkt dat menig familie er heel wat vrije uren doorbracht. Er werden spelletjes gespeeld, zoals kegelen, kaarten en domino. In de directe omgeving werd ook gesport, paardgereden, geschilderd en getekend. De Tent werd in 1917 afgebroken, waarna het gebied eigendom van de gemeente werd en voor iedereen toegankelijk. De erbij gelegen doolhof verwilderde en werd al gauw het Bossie genoemd. Er is zaterdag van alles te proeven in de Oudheidkamer, dat is geves tigd in een uit 1599 daterend pand aan de Kogerstraat (nabij de Ste nenplaats): stoofpeertjes, boeren jongens, kleikoek, speculaas en Oudhollands snoepgoed. Kinderen kunnen er 'theetje drinken', kleuren en spelen. Ook kunnen bezoekers meedoen aan de verkiezing van het mooiste voorwerp. Sytske Dijksen is zondag als beste Texelaar uit de bus geko men bij de finale van het Groot Regionaal Dictee. Onder de 29 finalisten zaten 9 Texelaars. Het dictee werd gewonnen door Harry de Bles, directeur van het Marinemuseum in Den Helder. Hij had slechts vier fouten. De tweede en derde plaats waren ook voor deelnemers uit Den Helder. De rest van de rangorde en hoeveelheid fouten werd bewust niet bekend gemaakt. De deelnemers maakten gemiddeld 17 fouten. Ze kregen een tekst met diverse lastige woorden en taalkundige instinkers die Petra Bies, journalist bij de Heldersche Courant had Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die vandaag met de Texelse Courant wordt verspreid en op het hele eiland gratis ver krijgbaar is. Vrijdag 3 april: In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een voor stelling van het Verteltheater. Daarin vertellen ouderen hun levensverha len. Kaarten kosten €3,- en zijn ver krijgbaar bij de Muziek- en Dans school. tel. 313493. In café De Pilaar in de Kantoorstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een caféquiz. In buurthuis Bethel begint om 20.00 uur de eerste van twee voorstel lingen van Toneelgroep Zuid-Eier- land. Kaarten zijn verkrijgbaar via tel. 311400 en voor aanvang aan de zaal. Sterrenjacht De Jager bij Ecomare biedt vanaf 21.00 uur de mogelijk heid met een telescoop naar de maan en de sterren te kijken. Cinema Texel vertoont Monsters vs Aliens 3D (13.45, 16.15, 19.00), My bloody Valentine 3D (21.30), Kik kerdril (14.00), Bolt (16.00) en Bride Wars (18.45, 21.15). Zaterdag 4 april: In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt van 9.00 tot 15.30 uur tweedehands kleding verkocht. Op het strand bij de vuurtoren wor den van 10.00 tot 16.30 uur wedstnj- den gehouden om het Nederlands kampioenschap kitebuggy. De Oudheidkamer in Den Burg houdt van 11.00 tot 16.00 uur open huis. Medewerkers verzorgen diverse rondleidingen. Op golfbaan De Texelse wordt van 11.00-12.00 uur een introductieles golf gegeven. In het theater op vakantiepark De Krim begint om 16.00 uur een goo- chelshow van Wouter Weerman. Entree €2,75; voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Bij Stayokay in Den Burg begint om 19.30 uur een voorstelling van het Verteltheater. Daarin vertellen oude ren hun levensverhalen. Kaarten kos ten €3,- en zijn verkrijgbaar bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493. In buurthuis Bethel begint om 20.00 uur de tweede van twee voorstel lingen van Toneelgroep Zuid-Eier- land Kaarten zijn verkrijgbaar via tel. 311400 en voor aanvang aan de zaal. Sterrenjacht De Jager bij Ecomare biedt vanaf 21.00 uur de mogelijk heid met een telescoop naar de maan en de sterren te kijken. Cinema Texel vertoont Monsters vs Aliens 3D (13.45, 16.15, 19.00), My bloody Valentine 3D (21.30), Kik kerdril (14.00), Bolt (16.00) en Bride wars (18.45. 21.15). geschreven. Het ging over een dokter die eeuwig vrijgezel leek te blijven, totdat een knappe ver pleegster zijn pad kruiste. De deel nemers kregen woorden voor de kiezen als 'crosscountryskiwed- strijden'. 'gazellenekje' en 'miss- wet-T-shirtverkiezingen' De Texelse deelnemers hadden zich geselecteerd via de voorronde die een paar weken geleden in de nGdlinC) bibliotheek in Den Burg werd gehouden. Drie finalisten van een jaar geleden, onder wie Sytske Dijksen, waren eveneens uitgeno digd. Het dictee was georgani seerd door het Noordhollands Dagblad en Kopgroep Bibliothe ken. Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vr. 3 april 01.40 en 14.10 u. Za. 4 april 03.14 en 15.35 u. Zo. 5 april 04.50 en 17.14 u. Ma. 6 april 06.20 en 18.34 u. Di. 7 april 07.56 en 19.45 u. Wo. 8 april 09.06 en 20.50 u. Do. 9 april 09.34 en 21.24 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 4 apnl doodtij: donderdag 9 apnl volle maan. Zondag 5 april zon op om 8.17 uur onder om 19.26 uur. Zondag 5 april: Op het strand bij de vuurtoren wor den van 10.00 tot 16.30 uur wedstnj- den gehouden om het Nederlands kampioenschap kitebuggy. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. Keramisten Ellen de Vries van atelier Oriënt op Oost en Kerstin Edelmann van de Eilandgalerij in Zuid-Eierland houden van 11.00 tot 17.00 uur open huis. Op de Vogelenzang in Den Burg start om 12.00 uur een Palmpasen optocht. In Galerie Posthuys in De Koog wordt om 15.00 uur het boek 'Het land schap herzien' van Scholte-Albers gepresenteerd. Tevens wordt een schilderijententoonstelling geopend. Cinema Texel vertoont Monsters vs Aliens 3D (13.45, 16.15, 19.00), My bloody Valentine 3D (21.30), Kik kerdril (14.00), Bolt (16.00) en Bride wars (18.45 en 21.15). Maandag 6 april: In het centrum van Den Burg vindt van 9.00 tot 13.00 uur een uitge breide kramenmarkt plaats. Bezoekers van de koffie-inloopoch- tend in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp kunnen van 10.00 tot 12.00 uur paaskuikens maken. Ze moeten zelf een washand en lint meenemen. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 14.00 uur een paasbingo, georganiseerd door de SWOT. Deelname kost €5,-. Cinema Texel vertoont My Bloody Valentine 3D (20.30) en Bride wars (20.00). Dinsdag 7 april: Bezoekers van de koffie-inloopoch- tend in 't Skiltje in Oudeschild kun nen van 10.00 tot 12.00 uur paas kuikens maken. Ze moeten zelf een washand en lint meenemen. Op Sporpark-Zuid in Den Burg gaat om 19.00 uur een wielercriterium van start. Deelname vanaf 10 jaar (val helm verplicht). In het gebouw aan de Kievitstraat in Den Helder wordt van 19.00 tot 21.00 uur een informatiemarkt van het ROC gehouden. In De Witte Burcht in Den Burg wordt geklaverjast (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Deelname kost €3,50 per koppel. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Cinema Texel vertoont My Bloody Valentine 3D (20.30) en Slumdog Mil lionaire (20.00)/ TESO zetzaterdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wachttijden verwacht. Woensdag 1 april is de zomerdienst regeling ingegaan. Tot 1 oktober zijn de eerste afvaarten op zon- en feest dagen dan om 7.00 uur (vanaf Texel) en 7.30 uur (vanuit Den Helder). Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Bij yogacentrum De Aleph in Den Burg wordt zaterdag 9 en zondag 10 mei de cursus Universal White Time Healing niveau I gegeven. Volgens de organisatoren heeft White Time-energie een diep ont spannende en helende werking op lichaam en geest. Deelnemers leren verschillende technieken om mensen, dieren en de natuur te behandelen. Ter introductie kunnen zij vooraf een korte behandeling ontvangen. Meer informatie is te vinden op de website www.spiritu- eeltexel.nl en bij Annecha Haans, tel. 06-23270022. Cursisten van Ineke Vaillant exposeren de komende anderhalve maand zelfgemaakte quilts in het Cultuurhistorisch Museum in De Waal. (Foto Jeroen van Halturn)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2