Actie voor behoud bomen TEXELSE 9 COURANT Cartoon Oosterend moppert over tijdstip rioleringswerk HE 6 WEL EEn VERCoNNiriC? VOOR DE MEieRtóOW^^ WnnR H') OP GQH' %^C„ rbOMLfV5DriniN(, 6öE5_ VRIJDAG 3 APRIL 2009 Het mogelijk afschaffen van de kapvergunningen, waarover 14 april een definitief besluit valt, geeft de burger straks geen mogelijkheid meer tot inspraak. Daarvoor waarschuwt Aglaia Westra, contactpersoon van de Bomenstichting. Ze maakt zich er hard voor dat de gemeente wél een kapvergunning moet aanvragen en dat er een grotere lijst met beschermwaardige bomen komt. 'Met het wegvallen van de kapver gunning heeft de burger straks geen inspraak meer. Het is alle maal in het kader van deregulering, maar waarom schaffen ze dan niet alleen een kapvergunning voor burgers af?' Tweede punt van Wes tra is dat de gemeente, na instem ming van de raad, ook geen kap vergunning meer nodig heeft. 'We dwingen de gemeente met de kap vergunningen tot zorgvuldigheid. Er zijn ai voorbeelden van rigou reus kappen door Gemeentewer ken terwijl er ook andere mogelijk heden waren.' Westra pleit ook voor een uitge breide en gedegen lijst met bomen die beschermwaardig zijn. 'Met die term worden volgens mij alle eer der genoemde termen zoals monu mentaal, waardevol en beeldbepa lend ondervangen.' De lijst waar nu over wordt gesproken is samenge steld in het jaar 2000 en telt 69 bomen Als de raad instemt, zou den alle bomen die daarbuiten val len zomaar gekapt kunnen worden. 'De kastanjeboom op de Steene plaats staat er bijvoorbeeld niet op en de bomen in het park ook niet.' De officiële weg tot het aanmelden van bomen voor de lijst moet nog bekend gemaakt worden. Toch roept Westra Texelaars op contact op te nemen als in hun omgeving bomen staan die waardevol genoeg zijn om te behouden. 'We luiden de alarmbel. We moeten het groen dat we hebben beschermen en de kapvergunning is in het leven geroepen om het groen te bescher men.' Toevoegingen aan de lijst met beschermwaardige bomen kunnen doorgegeven worden via bomentexel@gmail.com. Ondernemers uit Oosterend zijn niet te spreken over plannen van de gemeente om vanaf eind mei tot aan de bouwvak riolerings werkzaamheden uit te voeren in de Vliestraat, de Oesterstraat en een stuk Achtertune. 'Er wordt totaal geen rekening gehouden met feit dat veel van de bedrijven in Oosterend afhankelijk zijn van het (voor- en na-)seizoen', tekent de ondernemersvereniging bezwaar aan. Oosterend kampt op laaggelegen plaatsen op de hoek Vliestraat- Schoolstraat met wateroverlast, waardoor het water woningen bin nendrong, met schade tot gevolg. Om dit in de toekomst te voorko men wordt een gescheiden riole ring voor vuil water en hemelwater aangelegd. Het hemelwater wordt direct naar de sloot aan de Achter tune afgevoerd. De ondernemers zien wel in dat het werk moet gebeuren en zijn bereid overlast te aanvaarden, maar zijn het niet eens met het tijdstop van uitvoering. Wil Heiligers van Strends End: 'Het seizoen staat op punt van beginnen. De bereikbaarheid van onze bedrijven wordt ernstig ontregeld. Veel dagjesmensen die ons mooie dorp willen aandoen, kunnen straks nog maar moeizaam in het centrum van het dorp komen en zullen rechtsomkeert maken. Wij begrijpen niet waarom de gemeente dit niet op een ander tijdstip doet. In Den Hoom kon dat wel.' De reden waarom voor deze plan ning is gekozen, is voorgelegd aan Muziekschool rockt jubileumjaar in Petticoats, vetkuiven en Elvis- lookaiikes. Dat staat bezoekers aan de open dag van de muziek school te wachten. Omdat de school dit jaar vijftig jaar bestaat, is de open dag geheel aan de jaren vijftig gewijd. Tijdens de open dag wordt tevens de nieu we naam van de muziekschool bekend gemaakt. De open dag wordt zaterdag 18 april gehouden en begint om 12.30 uur met een voorstelling door Tante Ko van de Van Tasjes. Direct hierna wordt de nieuwe naam van de school bekend gemaakt, waarna het echte feest kan losbarsten. Er zijn optredens te zien van de cur sus jeugdtheater (16.30 uur) en de docentenband (13.00 uur) en ook Tweemaal Leve de koning Op en rond het Turfveld in het bos wordt zaterdag 23 mei de theatervoorstelling Leve de Koning gespeeld. In verband met het grote succes van vorig jaar, zijn er dit jaar twee voor stelling, om 18.00 uur een voor gezinnen en om 20.30 uur een voor volwassenen. Leve de koning gaat over een koning wiens dagen zijn geteld en die bang is dat met hem zijn hele rijk, het nationaal park, zal sterven. De voorstelling bestaat voor een deel uit een tocht langs kleine groepjes muzikanten, dichters, zangers, toneelspelers, boogschut ters en dansers in het steeds don kerder wordende bos. Hiervoor worden Texelse groepen en kun stenaars benaderd. Bij de middag voorstelling zijn ook jonge kunste naars betrokken. Organisatie en regie zijn in handen van Quinten van Katwijk en Els Wennekendonk. educatief mede werkers van Ecomare. Mensen met een originele inbreng voor één, of beide voorstellingen kunnen zich opgeven via quintenvankatwijk@ec omare.nl. 'Versoepel regels voor gaskanon' Het moet eenvoudiger worden knalapparaten in het land te zet ten om vogels te verjagen. Dat betoogde Arie Lap uit Den Hoorn bij de raadscommissie Midde len. Er moet nu voor gaskqnonnen een vergunning worden aangevraagd, waardoor het even kan duren voor een landbouwer toestemming krijgt. Volgens Lap zou het beter zijn een meldingsplicht in te voeren, zodat een gaskanon meteen kan worden geplaatst. Voor een landbouwer is dat van belang in verband met schadevergoeding uit het Fauna fonds. 'Je krijgt geen uitkering als er niet met gaskanonnen is gewerkt.' Lap kreeg bijval. Voorgesteld werd voorwaarden op te nemen, zodat met een meldingsplicht kan wor den volstaan. Binnen die voor waarden zou geregeld moeten zijn wat voor knalapparaten geplaatst mogen worden en hoe vaak ze per uur mogen knallen. Wethouder Peter Bakker zegde toe bij de raadsvergadering van 14 april met een voorstel te komen. Foto-expositie bedreigde vogels Birdpix - vogels van de rode lijst op Texel is de naam van een nieuwe tentoonstelling, die donderdag 9 april wordt geopend in Ecomare. Getoond worden negentien grote foto's van bedreigde vogels. De foto's zijn gemaakt door diverse fotografen en verzameld op Bird- pix.nl, een forum met foto's van vogels in hun natuurlijke omgeving. Met duizenden bezoekers per dag is Birdpix.nl één van de grootste websites op vogelgebied ter wereld. Op de rode lijst van bedreigde Nederlandse broedvogels staan 78 soorten. Ecomare wil met deze expositie aandacht vragen voor de kwetsbare vogels die op Texel voorkomen. In een iets andere vorm was de tentoonstelling eerder te zien in het Museon in Den Haag. De foto's blijven tot 1 november in Ecomare. het nieuwe popkoor geeft acte de présence. Daarnaast wordt er een open podium gehouden en kunnen bezoekers meeschilderen aan het jubileumkunstwerk. Degene met de mooiste rock 'n' roll-outfit wint een kortingschèque van €50,-. De open dag duurt van 12.30 tot 17.00 uur, het volledige programma is te vinden op www.mdt-texel.nl. Opgeven voor Eenakterfestival Klif 12 in Den Hoorn is in novem ber het domein van het Eenak terfestival. Aris van Zeijlen, Cor van Heerwaarden en Ina Schra- ma zijn begonnen met de voor bereidingen. Het nieuwe festival staat open voor een breed palet aan voorstellingen. Cabaret, stand-up comedy, revue, musical, muziektheater, dans en variété is volgens Van Zeijlen alle maal welkom. 'We willen zo breed mogelijk zijn.' Volgens hem zou het ook mooi zijn als jonge mensen een bijdrage leveren. Een voorstelling mag ongeveer een half uur duren. Deelnemers kunnen bij de organistie terecht voor advie zen, decor, omgang en eventueel regie De organisatoren hopen op die manier belangstellenden over de streep te trekken. Onder andere Eric Hercules en de toneelvereni ging uit Oosterend hebben ai toe gezegd mee te werken. Het Eenakterfestival wordt gehou den op zondag 8 en zondag 15 november. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Cor van Heerwaarden, tel 319207 of email info@klif12.nl of Aris van Zeijlen, tel. 312084 of email avanzeijlen@hetnet.nl. De Vriendenkring speelt komedie De Vriendenkring speelt vrijdag 10 en zaterdag 18 april de komedie Geruchten (Rumors) van Neil Simon, dezelfde schrijver als van De Dwazen, dat de Hoornder toneelvereniging twee jaar geleden op de planken bracht. Beide voorstellingen vinden plaats in dorpshuis De Walhoorn en beginnen om 20.00 uur. Kaarten kosten €5,- en kunnen worden besteld bij Natasja Koopman (tel. 319439) en Gitta Witte (tel. 319405). Boompje groot.. de gemeente. Die antwoordde dat het werk in de winter langer duurt vanwege de slechte weers- en terreinomstan- digheden, waardoor er meer onwerkbare dagen zijn. Bovendien is het werk wegens Oosterend Pre sent al een jaar uitgesteld. Heili gers: 'Onbegrijpelijk, want het is al vijf jaar van tevoren bekend dat dit dorpsfeest wordt gehouden.' De ondernemers zijn niet tevreden en hebben zich tot wethouder Peter Bakker gewend. 'Ambtenaren kon den ons niet uitleggen waarom de werkzaamheden juist in deze peri ode moeten plaatsvinden. Wij heb ben andere periodes in het jaar aangegeven, waarbij de -overlast behoorlijk beperkt kan worden. Daar ging men niet op in.' Een woordvoerder van de gemeen te laat weten dat de bezwaren en mogelijke oplossingen zijn beke ken en dat de gemeente deze samen met uitvoerder verder uit werkt. Volgende week is er weer een gesprek met de ondernemers. Maarten Boon op beurs Amersfoort Strandjutter Maarten Boon ver telde dinsdag zijn sterke verhalen op de landelijke beurs Evene menten Contact in Amersfoort Boon was afgereisd op uitnodi ging van Zandbank, Vakantiepark De Krim en Texeltours, die onder de noemer BedrijfsuitjesTexel.nl een gezamenlijke stand hadden. Reijn en Goed in Klif 12 In Klif 12 in Den Hoorn brengt het cabaretduo Reijn en Goed vrijdag 10 april het programma De Jongens van Reijn Goed. De Jongens van Reijn Goed zijn een carrièrehaai en een drinken de. rokende kroegloper. Snelle verbale krachtpatsers, die elkaar genadeloos onderuit halen. Het is het vierde programma Van het duo, die de reputatie hebben van spitsvondige en goed van de tongriem gesneden cabaretiers. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €16.-. Diner vooraf is mogelijk, reserve ren kan via tel. 319633. Rabo deelt bonus uit aan De Waal Over bonussen werd tijdens de ledenvergadering van de Rabo bank Noord-Holland Noord dins dagavond niet gerept, maar er werd er wel eentje uitgedeeld. Een cheque van €5.500,-, die werd geïncasseerd door de dorpscommissie van De Waal Met het geld kan het grasveld voor dorpshuis De Wielewaal worden opgehoogd en gedrai neerd. Zodat de jeugd uit Texels kleinste, maar naar verhouding meest kinderrijke dorp (125 kin deren op een bevolking van 440 zielen) er ook in de winter naar hartelust kan voetballen. De Rabobank heeft voor dit jaar €100.000,- in de Raboton gestort en houdt zich aanbevolen voor nieuwe aanvragen. Wat ik zeggen wou Blikjes Het is toch van de gekke dat de wethouder weer voor een oplos sing moet zorgen. Er is een heel eenvoudige oplossing: de vervuiler ruimt op. Elke dag moet een klas de rotzooi opruimen die ze zelf maken. Dan zal het gauw over zijn. Bert Backer, Den Burg. Koopgarant Doel van de beurs, die in de Rij- tuigenloods van Herik Rail werd gehouden, was aanbod en vraag binnen de evenementenbranche bij elkaar te brengen. Mede dank zij de verhalen van Boon trok de Texelse stand veel belangstel ling. In de Texelse Courant van 31 maart geeft Mirjam Moerbeek een uiteen zetting van haar onvrede over de verkoop van haar koopgarantwo- ning. Terecht waarschuwt zij voor teveel optimisme. Haar onvrede heeft echter weinig te maken met koopgarant, maar gaat meer over de nadelen van koopwoningen in het algemeen. Mevrouw Moerbeek heeft begin 2008 een woning gekocht, heeft veel geld gestopt in het verbouwen daarvan en biedt een jaar later de woning weer te koop aan. Dit is zeer nadelig voor mevrouw Moerbeek. De huizenpnj- zen zijn het afgelopen jaar niet gestegen. De kosten koper (over drachtsbelasting, financieringskos ten) heeft mevrouw Moerbeek wel gefinancierd, maar worden niet gecompenseerd door een geste gen waarde. Verder heeft zij veel geld besteed aan verbouwingen en onderhoud van de woning, maar deze uitgaven leiden vrijwel nooit tot een evenredige waardever meerdering. Conclusie: als je slechts een korte periode in een huis woont, is een koopwoning vrijwel altijd een financieel slechte keuze. Het huren van een woning is dan een betere optie. Ovengens heeft mevrouw Moerbeek zelf voor koopgarant gekozen. Zij had de woning ook tegen 100 procent van de taxatiewaarde kunnen kopen. Deze mogelijkheid bieden wij haar alsnog aan. Zij is dan zelf vrij om de woning te verkopen, zonder toestemming van Woontij. Of het verstandig is? Veel woningen staan (jaren)lang te koop. De koopga- rantkopers hebben de garantie dat de woning door Woontij wordt teruggekocht. De prijs wordt bepaald door een duidelijk (door de Vereniging Eigen Huis goedge keurde) rekenmodel. namens de Stichting Woontij, Jan van Andel, directeur. Toilet We hadden er niet meer op gere kend, een tweede toilet op de bovenverdieping en de mogelijk heid in onze eigen vertrouwde woning te mogen blijven wonen. Dat dit verwezenlijkt kon worden, hebben we vooral te danken aan de inzet en bemoeienis van de Bewonersvereniging Texel. Zij zijn bezig geweest met offerte, waren op de hoogte van de mogelijkhe den en hebben contact onderhou den met de stichting Woontij. Wij wilden als buurt toch even zeg gen dat we hier heel blij mee en dankbaar voor zijn. Freek en Aad Blom, Robbepad. Oosterend. Kunstmarkt in Oosterend Het terras achter eetcafé De Kroon prins in Oosterend biedt zaterdag 11 en zondag 12 april ruimte aan een kunstmarkt. Kunstenaars exposeren in vijf of zes kramen hun werk. Het is niet de bedoeling dat de kunst er wordt verkocht. Orga nisator Arjan Trap heeft daar geen toestemming voor gekregen van de gemeente. Trap is nog op zoek naar kunste naars - professionals en hobbyis ten - die op één of beide dagen een kraam willen bemannen. Hij hoopt op kunst van verschillende disciplines. De markt duurt zater dag van 12.00 tot 21.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Daarnaast vindt Trap het een leuk idee als kunstenaars tijdens de markt op locatie - het historische centrum van Oosterend - hun werk willen doen. Voor meer informatie en aanmel dingen: tel. 318975.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9