Mm VVV promoot meer via internet jtiü-tSkg» WE# MJ^Sd ^MSb) TEXELSE 5 COURANT Kalender over Waddengebied Drijfmest blijft toegestaan Waar is Frank? 'Groene' school een succes i MoiginquE Meui ^ösbbtj't r _)J 1L_ I Ll<i *_«fl JLILIUUtó _!ULILl1 mfinfflT T T r jlIJlili IfwItePaEEwLL-cHngD: Ul-UL_li®LL! -Ji-IULtJU- -ILLILÜLU jUËtLI-ï, f UllT It.- m ry r'111 j; ■■^L'LJLJU! LlL itiL g CKISISJb"ir1,1-IWftffi- P&itON <b? Suujjj "v3__VJ//veê Téety TH, /_J!-(ÏC MOoH M OEOtQ IK Hf8 W£1£en) jop^pospop/r VRIJDAG 10 APRIL 2009 Wat ik zeggen wou Bushaltes U weet dat de gemeente bushaltes heeft aangepast voor de nieuwe bussen met de gelijkvloerse instap. Ik heb gehoord dat deze aanpas sing per halte een vermogen heeft gekost. Zoals de haltes aan de Pontweg bijvoorbeeld, want deze moesten van de weg afgehaald worden. En de haltes aan de Pont- weg worden naar ik hoor zelden gebruikt. De aangepaste haltes zijn over een groot deel van Texel te vinden, maar toen ik op Texel kwam en met de bus verder reisde, merkte ik dat de meestgebruikte haltes geen verhoogde perrons hebben. U zult wel kunnen raden welke haltes dat zijn. En ja hoor, dit zijn de in- en uitstaphalte bij de boot. Ik vind dit eigenlijk wel een beetje slordig. Verder heb ik een tijdje terug in de Texelse Courant gelezen dat er een jongen is die vecht voor het behoud van een bushalte bij hem in de buurt. Mag ik hierin een voorstel doen? Leg een paar rijen graskeien neer, zodat de bus fatsoenlijk kan stoppen. Dit lijkt me beduidend goedkoper de haltes aan de Pont- weg. Dus gemeente, kunt u hier voor nog wat geld missen? Dan zult u er een hoop mensen blij mee maken. En bij deze blije mensen zullen dan veel schoolkinderen zijn. Johan Bogerd. (trouw Texelbezoeker), Schiedam. Drijver verkoopt eurokotter TX33 De TX33 van de firma Drijver uit Oosterend komt onverwacht in andere handen. Na omnumme ring en de notariële afhandeling zal de firma P. van Belzen uit Vlissingen vanaf volgende week de nieuwe eigenaar zijn. De TX33 was nog maar kort eigen dom van de firma Drijver, die de eurokotter vorig jaar overnam van Hans Daalder. 'Toen het bod uit Vlissingen kwam. hebben we de plussen en minnen opgeschreven. Omdat de schaal iets naar de plus sen overhelde, hebben we beslo ten het schip te verkopen', vertelt Maarten Drijver. Volgens hem was Van Belzen op zoek naar een gebruikte maar niet te oude euro kotter. Het schip is gebouwd in 2001. Dnjver en zijn medefirmanten had den geen plannen voor de verkoop Dat blijkt ook wel uit de aanschaf van een tweede sumwing, waar voor de aanbetaling net een week eerder was gedaan. Sinds een paar maanden werd aan éen kant met het alternatieve vistuig gevist. 'Met succes, maar dat was geen over weging bij de verkoop. Het vistuig is maar een onderdeel van het bedrijf. Dat kun je ook op een ander schip gebruiken.' Drijver zegt zich te oriënteren op de aanschaf van een ander schip. Beide sum- wings worden inmiddels gebruikt door de firma Vlaming van de TX48. Drijver heeft nóg een schip, de SC41, waarvan de motor onlangs is kapot gegaan en zeer binnenkort wordt vervangen. De Texelse vissersvloot telt op het moment nog tien grote kotters en veertien kleinere, inclusief de pas sagiersschepen. Kinderopvang voldoet aan eisen De voorzieningen die Texel heeft op het gebied van kinderdagver blijven, buitenschoolse opvang en gastouderschap voldoen aan de eisen. Uit inspecties die GGD, in opdracht van de gemeente, uit voerde, bleek dat nergens handha vend optreden nodig is. De controle was gericht op de kin derdagverblijven en buitenschool se opvang van De Buitelboet in Den Burg en de Olmenhoeve in De Waal en het gastouderbureau Cali- mero in Den Burg. Het afgelopen jaar boden de kinderdagverblijven plaats aan 76 kinderen en de bui tenschoolse opvang aan 65 kinde ren. Bij het gastouderbureau waren 43 gastouders aangesloten. Wat ik zeggen wou De WV maakt voor de promotie van het eiland steeds meer gebruik van internet. Daarbij speelt de eigen site een belang rijke rol. Dit werd donderdag toegelicht door directeur Wouter de Waal tijdens de promotie avond in De Pelikaan. De website van de WV trekt jaar lijks 1,3 miljoen unieke bezoekers en laat daartjij de WV Amsterdam (1,2 miljoen bezoekers) achter zich. Liefst 43 procent komt binnen via de gemeentelijke site Texel.nl, 41 procent vindt Texel via zoekmachi nes. De best bezochte pagina's zijn de agenda, de regelvermelding en de boekingspagina's. Dit jaar bestaat de marketing van Texel uit twee campagnes. Hier voor wordt een multimediale aan pak gekozen. Die omvat adverten ties, artikelen, de boomerangkaart, de nieuwsbrief (60.000) en aanpas sing van de eigen site. De nadruk ligt op de snelle en goedkope bereikbaarheid en de rust, die het eiland maken tot ideaal gebied om te onthaasten en de accu op te laden. Komend najaar ligt het accent onder meer op de culinaire mogelijkheden. Boekende gasten worden straks voorzien van het actuele nieuws van Texel en worden ook gecon fronteerd met ondernemingen die lid zijn van TVO, bijvoorbeeld in de buurt van hun logeeradres. Ook wordt het mogelijk themapagina's te maken. Zoals een pagina over wellness, met onder meer informa tie en arrangementen bij aangeslo ten bedrijven. Allerlei trucjes worden uitgehaald om de site beter vindbaar te maken en de bezoekers vast te houden, onder andere met informatie en aardigheidjes die op hun specifieke situatie zijn afgestemd. Een van de nieuwigheden is dat de bezoekers van de site een volledig overzicht kunnen krijgen van alle logiesverstrekkende bedrijven in Wagemaker in Madurodam In Madurodam ligt de miniatuur- ligplaats van de boot is op de foto versie van TESO's Dokter Wage- net niet te zien, deze ligt in de lin- maker gereed voor de tewaterla- kerbovenhoek. vlak naast de ting op 15 apnl. De uiteindelijke (miniatuur) Euromast. ^«oj^Bogtro Door zijn fotovluchten boven de Waddenzee is Pieter de Vnes naar eigen zeggen verslaafd geraakt aan dit natuurgebied. 'De prachtige vor men die ontstaan als de vloed voor even weg is fascineren me enorm.' Het bracht de fotograaf tot de uit gave van de kalender Achter Diek 2010. waarop hij de kijkers aan de hand van grote luchtfoto's mee neemt op een vliegreis over de Wadden. Met beelden van eilanden, geulen, kwelders, in een gebied waarin onder invloed van eb en vloed de beelden patronen steeds veranderen. De kalender is voor €34,95 te koop bij onder meer de boekhandels en Ecomare. Kopers maken kans op een rondvlucht met Texel Air. Op de foto overhandigt Pieter de Vries het eerste exemplaar aan Goos Westerlaken, bij wie hij ooit fotolessen volgde. Koffie drinken in 12 Balcken Bijna alle dagen is Dick van Bar- neveld om een uur of half elf te vinden in de 12 Balcken voor een bakkie koffie. Vaak omringd door vrouw Buk, vrienden en kennis sen, of hij houdt er audiëntie. de diverse sectoren en de TVO- leden, compleet met adresgege vens. Om de gasten zo goed mogelijk informatie te verschaffen over de accommodatie wordt gekeken of het zinnig is ook de eigen sites te tonen. Maar dan kun nen gasten ook rechtstreeks bij deze bedrijven boeken, waardoor de WV de provisie misloopt. Wou ter de Waal meent dat het laatste kan worden voorkomen door bij zondere voordelen te verbinden aan boeken via de WV, maar gaf toe dat het zeer gewaagd is en de realisatie ervan nog verder zal wor den uitgewerkt en besproken met de achterban. De provisie-inkom sten moeten in elk geval op peil blijven om de promotie te kunnen bekostigen. Het afgelopen jaar zag de WV zich gedwongen om de provisie van 6 naar 10 procent te verhogen wegens omzetverlies. Verdere verhoging zit er niet in, want de WV mag met duurder worden dan concurrerende boe kingssites. Gaat recessie aan Texel voorbij? Anderhalfjaar geleden werd met 12 leerlingen begonnen, inmid dels zijn het er ruim 35. Het Clu- sius College Schagen blijkt een succes. De school, een MBO- opleiding, leidt leerlingen op voor de akkerbouw, bollenteelt en andere 'groene' beroepen. 'We zijn met deze school begon nen omdat maar weinig leerlingen uit de Kop van Noord-Holland doorstroomden naar de groene opleidingen in Alkmaar en Hoorn. Kennelijk vormde de afstand voor velen een te groot beletsel. Wij zit ten op 150 meter van het station in Schagen en zijn voor iedereen goed bereikbaar. Zelfs leerlingen van Texel doen er inclusief de boot reis maar een uur over. Er komen er nu drie van het eiland. Bijzonder is ook dat nog geen enkele leerling is uitgevallen', vertelt projectleider Hans Visser. Het Clusius College biedt opleidin gen in verschillende richtingen: Plantenteelt (voor de akkerbouw en bollenteelt), Tuin, Park en Land schap (voor het onderhoud van golfbanen, vakantieparken en banen bij hoveniersbedrijven), Groene detailhandel (voor banen bij tuincentra) en binnenkort ook Groen, Grond en Infra (loonwerk). De opleiding duurt in principe twee jaar, maar het Clusius College is volgens Visser in allerlei opzichten erg fiexibei. 'Je kunt de opieiding versneld doen, in één jaar. Leerlin gen kunnen ook tussentijds instro men. Verder is het mogelijk deel certificaten te behalen, zonder daarvoor de hele opleiding te vol gen. Wie een trekkerrijbewijs, hef truckrijbewijs of certificaat voor gewasbescherming wil, kan zich altijd bij ons melden.' Leerlingen krijgen zowel theorie als praktijk. Afhankelijk van de vorm van de opleiding (BOL of BBL) zit ten ze één of twee dagen op school en lopen ze drie of vier dagen sta ge. 'Maar we hebben ook leerlin gen met een arbeidscontract. Het gebeurt wel dat een werkgever zo tevreden is, dat hij de stagiair een arbeidscontract aanbiedt. Anders om kan het gebeuren dat een leer ling van een contract naar een stage gaat, als bijvoorbeeld het bedrijf failliet gaat. Er is bij ons in overleg veel mogelijk. Leerlingen zijn bij ons geen nummer, we ken nen iedereen nog bij naam.' De school houdt vrijdag 17 april van 19.00 tot 21.00 uur open huis. Wie dan niet in de gelegenheid is, kan ook een afspraak maken via tel. 0224-212725. Meer informatie staat op de website www.clusius. nl/schagen. Oosterend Handhavers letten op het strand De gemeentelijke toezichthou ders zullen dit jaar extra scherp letten op naleving van de regels van de nieuwe strandnota. Daar naast krijgen ook de reclame uitingen in De Koog, de kwaliteit en veiligheid van de gebouwen, brandmeldinstallaties en gebruikvergunningen bijzonde re aandacht. Dit blijkt uit het uitvoeringspro gramma van het gemeentelijk toe- zichtteam, dat binnenkort wordt vastgesteld om prioriteiten te stel len. Met het huidige personeel is het onmogelijk de naleving van alle regels even intensief te controle- Het gemeentebestuur geeft bewust bekendheid aan de voorgenomen controles in de verwachting dat er een preventief effect vanuit zal gaan. Gehoopt wordt dat de men sen hun zaakjes in orde zullen maken (voor zover dat nog met is gebeurd), zodat achteraf optreden niet nodig is. Het afgelopen jaar lag de nadruk bij de controles op het bedrijven terrein in Oudeschild, de veiligheid van de onderkomens van seizoen- personeel en de (permanente) bewoning van recreatieverblijven. Er is toen ook al scherper gekeken naardegebouwenvoorraad, brand meldinstallaties en gebruiksver gunningen. Waar waakt een wakkerder over heid dan daar waar Strend in 't lover leidt bouwde elk naar zijn verkiezen het dorp zou snel gezicht verliezen - maar waak ook dat het niet aan regels overlijdt - Elko Vermeulen/Aris Bremer, Oosterend. Texelaars helpen statushouders Vluchtelingenwerk heeft veertien vrijwilligers gevonden die sta tushouders willen helpen een plek in de samenleving te vin den. De groep ging zaterdag officieel van start tijdens een bijeenkomst in Tubantia, waar de helft van de ongeveer veertig statushouders op Texel woont. Statushouders zijn voormalige asielzoekers die een permanente verblijfsvergunning hebben gekregen. De vrijwilligers helpen hen onder meer de gebruiken van de samen leving eigen te worden, zodat ze volwaardig kunnen meedoen. Er wordt aandacht besteed aan taal en de statushouders worden gehol pen de weg te vinden naar bijvoor beeld een huisarts, de gemeente of verenigingen. Veel statushouders moeten van voor af aan beginnen met het opbouwen van een nieuw sociaal netwerk, waardoor ze vol gens Vluchtelingenwerk in het begin extra hulp goed kunnen gebruiken. De vrijwilligers worden begeleid door Aziz Azizi, coördina tor van Vluchtelingenwerk Noord west-Holland waar Texel sinds kort onder valt. Hij heeft sinds zaterdag een eigen ontmoetingsruimte in Tubantia en is elke dinsdag op het raadhuis te vinden. De Texels landbouw mag door gaan met het gebruik van ver dunde drijfmest als middel om verstuiving tegen te gaan. De sinds 1995 geldende uitzonde ringsregel blijft dus van kracht. Door een wijziging van het Besluit Gebruik Meststoffen zag het er naar uit dat Texel zijn uitzonde ringspositie zou kwijtraken, wat voor LTO, Bloembollencultuur en gemeente reden was om bij minis ter Verburg van LNV aan de bel te trekken. Met succes. Toepassing van met water verdun de runderdrijfmest tegen verstui ving van de bodem is op Texel gewenst en verantwoord. Niet min der dan 2100 hectare landbouw grond is gevoelig voor verstuiving en maximaal 1100 hectare daarvan wordt jaarlijks met drijfmest beschermd. Het nadeel voor het milieu (ammoniakuitstoot) is gering. Omdat de behandeling met drijf mest is opgenomen in het bemes tingsplan wordt de totale hoeveel heid toegediende mest niet groter. In tegenstelling tot veel andere landbouwgebieden is er op Texel geen mestoverschot, maar een tekort. Een ander argument om de uitzondering in stand te houden, is dat het op Texel harder waait, waardoor de bodem meer ver stuift. Een alternatief voor drijfmest is papiercellulose. Dat is echter voor Texel omslachtig en kostbaar omdat de stof duur is en vanuit Zaandam en Beverwijk moet wor den aangevoerd. Daarnaast zijn er op Texel geen opslag- en trans portmogelijkheden en moet de cel lulose met een grote hoeveelheid water worden aangelengd. Omdat dit niet uit het oppervlaktewater gehaald mag worden, zou de cel lulose in al verdunde vorm moeten worden aangevoerd, wat het trans port nog bezwaarlijker maakt en negatieve gevolgen heeft voor het milieu. 'Ik ben op zoek naar Frank, wonen de in Alkmaar, Zaandam of Haar lem, die op Texel aanwezig was tijdens het festival 28 augustus 2008 (Tropical Sea Festival).' Aldus begint een oproep die een onbe kende deed op Marktplaats. 'Hij vertelde dat hij kortgeleden een huisje had gekocht van een prijsje dat hij had gewonnen bij een post codeloterij.' Frank zou in gezel schap zijn van Mark of Marcel. Voor de juiste aanwijzing ligt een beloning van €1000,- klaar. E-mails kunnen worden gestuurd naar jbond@hetnet.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5