Ouderenbonden bundelen krachten Rotarylid vaccineert baby's in Nigeria TEXELSE 7 COURANT De Cooghen - verrassend eten en ultiem ontspannen Kwart eeuw vakantie 'opofferen' VRIJDAG 10 APRIL 2009 Ger Praamstra maakt straks n 'Het praten over ouderen, zon der dat ouderen erbij zijn, willen we helemaal weg hebben. De huidige ouderen zijn mondiger en willen meedenken', zegt Ger Praamstra (67), voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) Den Burg. Daarom wordt er gewerkt aan een steeds groter netwerk om de belan genbehartiging van ouderen vorm te geven. Ook streeft de ANBO naar betere communicatie en staat de samenvoeging tot één Texelse ANBO op de agenda. De vijf Texel se ANBO's, met in totaal achthon derd leden en ongeveer vijfentwin tig bestuursleden, streven ernaar dit rond het einde van dit kalender jaar rond te hebben. 'Met de vijf afdelingen zijn we tot de conclusie gekomen dat het veel inzet van verschillende bestuursleden kost en dingen dubbel gedaan worden. Het is voor sommigen, die veel doen voor hun ANBO, een kleine verademing. We willen geen vijf eilandjes meer zijn, maar één eiland. Een werkgroep kijkt er nu naar dat elk dorp wel eigen verant woordelijkheid krijgt.' Het samenvoegen van de afdelin gen staat als speerpunt op de planning, maar Praamstra bena drukt dat er niets moet worden geforceerd. Daarom worden eerst gezamenlijke activiteiten opgepakt. zoals de lancering van een website en een maandelijks te verspreiden informatiebulletin. Ook het jubile um van de ANBO op het eiland, in 2010 veertig jaar op het eiland, en de daarbij komende feestelijkhe den worden gezamenlijk gereali seerd. Centraal thema bij het veer tigjarige jubileum is 'langer zelfstandig wonen'. Voor alle Texelse ANBO's is dit een belangrijk agendapunt. 'Vijfenzes tig procent van de ouderen op het eiland woont in eigen woningen. Dat betekent dat, als er geen aan passingen gedaan worden, men sen hun huis moeten verlaten als ze beperkingen krijgen. We moeten daarom zorgen dat we de overheid zo ver krijgen dat de regelgeving aangepast wordt. Zo kan de over heid bijvoorbeeld garant staan voor aanpassingen. En we moeten zor gen dat het makkelijker wordt om als gepensioneerde geld te lenen bij een bank.' Praamstra's doel is voorkomen dat huisvesting voor ouderen een pro bleem wordt. 'Het liefst hebben we dat mensen in hun eigen omgeving kunnen blijven, als hun oude huis niet meer voldoet. Mensen die al hun hele leven in bijvoorbeeld De Cocksdorp wonen, moeten de mogelijkheid hebben in een aange paste woning in het dorp te blijven. Het zou zonde zijn als ouderen uit de buitendorpen naar Den Burg moeten voor aangepaste wonin gen.' Communicatie Om dit te bereiken onderhoudt de ANBO goede contacten met diver se organisaties. De belangenbe hartiging van ouderen vindt, namens de ANBO, onder andere plaats bij de gemeente, Stichting Woontij, de cliëntenraad van de Thuiszorg en de Stichting Texel Vitaal. 'Wij zijn overal als het gaat over ouderen en we praten mee. Het stadium van alles maar afwachten zijn we gepasseerd, we schromen niet om aan de bel te trekken. Per soonlijk denk ik dat het de enige manier is om de belangen van ouderen te behartigen.' Samenwerking is het grote woord ook bij contacten met dorpscom missies en de Stichting Welzijn Ouderen Texel. 'Het doel is zoveel mogelijk samen te werken. We wil len niet langs elkaar werken maar samen optrekken.' Praamstra sig naleert dat daarin nog wat verbe- terpunten zijn. 'De ANBO's op het eiland zijn meestal ook lid van de verschillende dorpscommissies, maar daar is meer uit te halen. De lijntjes liggen er, maar moeten meer inhoud krijgen.' Ander groot speerpunt van de ANBO Den Burg is het verbeteren van de interne communicatie. Het Achter de gevel van Sandton Hotel De Cooghen in De Koog schuilt niet alleen een modern hotel, ook een gezellig restaurant met keu ken van internationale allure en een heus wellnesscentrum. Loop daarom eens binnen bij De Coog hen voor een verrassend diner of een dagje ultiem relaxen. Het terras van De Cooghen is voor veel Texelaars een herkenbare plek. Ruim, gezellig en achter glas waar door het zelfs bij de eerste zonne straal goed toeven is. Dat het bin nen in het restaurant 's avonds de moeite waard is, is minder bekend. Niels Smit, hotelmanager, wil Texe laars daarom laten kennis maken met de mogelijkheden achter de gevel: de mooie gerechten op de kaart, de gezellige sfeer én het well nesscentrum. Op een gemiddelde avond zitten er dertigers, stelletjes of vijftigers. Een leuke mix aan mensen, volgens Smit. 'Texelaars die hier komen eten, zijn echt verrast door de kaart of door de prijs van een driegangenmenu.' Voor €32,50 kunnen gasten kiezen uit gerechten als Hollandse boerderijeend, can nelloni van Hazelnootparfait of Texels weiderund. Chef-kok Joram Timmerman valt hem bij: 'We zijn een ambitieuze keuken, koken vers en we willen bij elk gerecht een smaakbeleving voor elkaar krijgen. De keuken is internationaal met een vleugje Texels. Vandaar een Cannelloni met ingekookte Stren- der Stropertje bijvoorbeeld.' Verborgen parel 'Wow, ik had werkelijk geen idee!' dat is de gemiddelde reactie die Smit krijgt van Texelaars wanneer Kennismaken? ze gebruik maken van de saunafaci liteiten. 'Ik noem het daarom onze verborgen parel, alleen wordt het tijd dat Texelaars het ontdekken!' De ruimte is royaal en biedt met sauna, stoomcabine, infraroodsau- na compleet met kleurentherapie én solarium voor ieder wat wils. In de wellnessruimte kunnen maximaal acht personen. Voor twee uur ben je per persoon €9,95 kwijt, inclusief handdoek en een flesje water. Maak voordelig kennis met de kookkunsten van chef-kok Tim merman en zijn keukenbrigade. Via het Texelse Courant arrangement betaalt u slechts €27,50 voor drie gangen keuzemenu! Reserveren kan via 367020. contact tussen bestuursleden van Den Burg is al aangepast aan deze tijd. 'Onze organisatie is overge stapt op e-mailen. Eerst kwamen er briefjes in de bus en werd er druk getelefoneerd, maar toen iemand zei e-mail te hebben bleek de rest ook te beschikken over e- mailadressen. Met email hebben we korte lijntjes en kost het minder tijd.' Daarnaast wordt er gewerkt aan de communicatie tussen het bestuur en de 450 leden. Zo wordt er gewerkt aan het maandelijkse informatiebulletin en wordt er een website ontwikkeld. De profilering naar de buitenwereld krijgt ook meer aandacht dan voorheen. Zo hebben alle leden van de ANBO Den Burg onlangs een overzicht gekregen met de portefeuilles van de bestuursleden, de bijbehorende onderwerpen en contactgegevens. Fulltime baan Alle bovenstaande plannen, in combinatie met de op handen zij nde samenvoeging van de Texelse ANBO's, kosten de voorzitter een heleboel tijd. Tel daar zijn functie als contactpersoon voorde ANBO's van Texel en Wieringen in het Gewest Noord-Holland bij op. Daarmee zit Praamstra qua tijd aan een fulltime baan. Alleen in de zomer houdt hij de middagen vrij voor het werk in zijn huis en de omvangrijke tuin. Praamstra maakt daar absoluut geen probleem van: 'De belangenbehartiging van oude ren vond ik niet goed geregeld en nu heb ik nog de vitaliteit om iets te betekenen.' Zijn bevlogenheid voor de ouderen is een familietrekje, zijn broers ver zorgen het voorzitterschap van de ANBO-afdelingen in Amsterdam en Nieuw-Vennep. 'De interesse was gewekt. Ik schep er veel genoegen in dingen voor elkaar te krijgen en als het dan lukt, ben ik helemaal blij. Het streven is dit voorzitter schap zo lang mogelijk vol te hou den. Die acht jaar hoop ik vol te maken.' Denise Betsema tweede in Hoorn Wielrenner Denise Betsema heeft zondag een uitstekende prestatie geleverd door in het kampioenschap van Hoorn als tweede over de finish te komen. Ze was één van de deelnemers in een gecombineerde wedstrijd van vrouwen, nieuwelingen en junioren-meisjes. Betsema reed op het clubparcours van HRTC een attente wedstrijd en was betrokken bij de meeste demarrages. In de dertigste van de veertig ronden maakte de Oudeschildse de sprong naar de koploper. Even later sloot nog een derde renner aan. Met z'n drieën namen ze een grote voorsprong op het peloton, waarna de eind sprint de beslissing moest bren gen. Betsema eindigde als twee de. Omdat de winnares een junior was, legde Betsema beslag op de eerste prijs bij de nieuwelingen. Ook Sil Brouwer was actief in De blanke Albert Vlierhuis opvallende figuur in Nigeria. Albert Vlierhuis uit de Prins Hen drikpolder heeft vorige week in Nigeria honderden baby's en kleine kinderen ingeënt tegen polio. De Texelaar was als vrij williger in West-Afrika, waar een grote vaccinatie-actie een bij drage moet leveren aan het uit bannen van deze ziekte. In vier dagen tijd werden ongeveer 50 miljoen kinderen ingeënt. De inentingsactie wordt geleid door de World Health Organization en Unicef en gesponsord door Rotary, waarvan Vlierhuis lid is. Samen met andere Nederlandse Rotarians probeert hij €300.000,- bij elkaar te krijgen voor de actie. Softwarefabnkant Bill Gates heeft beloofd dit bedrag te verdubbelen. Rotary Texel heeft inmiddels €3.200,- bij elkaar gebracht. Vlierhuis reisde op eigen kosten naar Nigeria, waar hij logeerde bij een oogarts in Abuja, de hoofdstad van Nigeria. De Texelaar werd inge deeld in een team van vier vrijwilli gers. 'De leider klopt op de deur van elk huis en roept dat het immu- nisationteam er is. De meeste men sen weten dat er een team langs komt, er is veel publiciteit geweest. Baby's worden uit alle hoeken en gaten van het huis aangedragen. Soms door de moeder of de vader, maar meestal door een zusje of broertje dat al iets ouder is. Vervol gens opent de druppelaar van het team het mondje van de baby en druppelt er twee druppeltjes vac cin in. Ik heb op die wijze honder den mondjes geopend en druppel tjes toegediend. De marker brengt daarna op de linkerpink van het kind een moeilijk te verwijderen markering aan. Tot slot noteert de schrijver op de muur van het huis met een krijtje een code, zodat duidelijk is waar de teams geweest zijn', vertelt Vlierhuis. gegroepeerd. Veel armoede, open riool, overal rotzooi en vuilnisho pen. Achteraf was dit de netste wijk, die ik heb gezien. Er was bij elke compound een eigen water put, mensen hadden voldoende voedsel en de meeste vaders had den werk. Christelijke families en moslimgezinnen wonen er door elkaar: er is geen enkele onderlinge strijd. Er wordt in die wijk zelfs gemengd getrouwd.' Meest schokkend was het bezoek aan de sloppenwijken van Abuja. 'De huisjes waren niet meer dan lemen muurtjes met wat stro erop. soms waren ze helemaal van plas tic verpakkingszakken vastgebon den met touw op een lattencon- structie. Er was geen water, vrouwen moesten kilometers lopen om met een jerrycan water te gaan halen. Aan de rand van het dorp lag meestal een autokerkhof, waar de mannen van de dorp de dag doorbrachten met slopen en verza melen van onderdelen.' Vlierhuis nam ook een kijkje achter de schermen van de poliobestrij- ding. Hij schudde de hand van de vice-president van Nigeria en sprak met de minister van Volksgezond heid en de uitvoerende directeur van alle inentingsactiviteiten en de aidsbestrijding in Nigeria. Ook bezocht hij een gezondheidscen trum, waarvan de verloskundige afdeling op kosten van Rotary onlangs volledig werd vernieuwd. Bedoeling is dat een oude kliniek, die onlangs werd gesloopt, wordt herbouwd. Vlierhuis heeft toege zegd €8.000.- bij elkaar te brengen voor de bouw en inrichting. Texelaars die dit initiatief willen steunen, kunnen een bedrag over maken op bankrekening 67.34.66.418 van Rotary Commu nity Service Texel. Ook steun voor de polio-actie blijft welkom. In het stadje Dutzen Alhaji had hij Albert Vlierhuis heeft een uitge- het gevoel in een Afrikaanse film te breid verslag over zijn ervaringen in zijn beland. 'Straten van rood zand, veel stof, kleine stenen huisjes rond een binnenplaats compounds Nigeria geschreven. Het is te lezen op www.texelsecourant.nl. Hoorn. In de gecombineerde wed strijd met nieuwelingen en B-ama- teurs kon hij het peloton goed volgen. Hij miste echter de grote vorm, reden om de eindsprint aan zich voorbij te laten gaan. 'In België zijn slechts drie leraren bereid jaarlijks hun paasvakantie op te offeren voor een school reis', grapt Philippe Lefebvre. Al vijfentwintig jaar lang verblijft hij jaarlijks, met collega's Albert Adam en Philippe Verschelden, in Groepsverblijf De Zilvermeeuw nabij De Koog. De leraren komen van drie Brus selse basisscholen en nemen jaar lijks weer andere leerlingen mee. Het resultaat mag er inmiddels zijn: 1340 overnachtingen in totaal, en de heren hebben al 129 nachten op het eiland geslapen. Waarom ze al zo lang voor het eiland kiezen is voor Lefebvre een voudig te beantwoorden. 'Want het is Texel. We houden van de natuur. Het is voor ons een hele week natuur, vogels kijken en voetballen. Zolang dit zo blijft, blijven wij naar Texel komen.' Dat in de afgelopen jaren wel eens iets mis is gegaan mag duidelijk De leraren in hun Texel-truien met enkele leerlingen. (Foto imme Bamxi zijn. Er wordt zelfs gezegd dat er koffer aangekomen op het eiland, elk jaar een nieuwe blunder is. De kofferbak van de auto ging niet Lefebvre, de enige Nederlands open en toen werd besloten het sprekende in het Belgische gezel- kind dan maar zonder spullen mee schap, vertelt dat ook dit jaar een te laten gaan. Vanmiddag is het flater kent. 'Er was een kind zonder nagestuurd.' U kunt bij De Cooghen ook terecht voor een familiediner of high tea. Hotel De Cooghen maakt onderdeel uil van de snelgroeiende internationale hotelketen Sandton. De hotels binnen de keten zijn drie-, vier-, of vijfsterren (www.sandton.eu).

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7