'Om te geloven de kerk niet nodig' Hulp na vliegtuigcrash Workshop sushi Nieuw gidsje: Lekker eten Texelfonds verwelkomt eerste Fonds op Naam Jip?! TEXELSE 9 COURANTvrijdag™ april 2 Brandweer, politie en ambulance waren woensdagochtend snel en massaal aanwezig op de baan om hulp te verlenen aan luchtfotograaf Herman IJsseling. De gewonde piloot wordt afgevoerd naar de traumahelikopter waar mee hij naar het VU in Amsterdam werd gebracht. Mensen van de luchtvaartpolitie doen onderzoek bij het verongelukte vliegtuig. Het toestel is inmiddels van de baan. (Foto* Jaroen van Harrum) Gevraagd om een toelichting op de commotie over de preek van domi nee Klaassen reageert pastor Ed Moltzer, die ook voorzitter van het parochiebestuur is, voorzichtig. 'Ik heb weinig behoefte aan ophef. Vandaar ook dat ik me in De Vuur toren terughoudend heb opge steld.' De pastor was zelf met bij de viering aanwezig. 'Maar nadat ik van verschillende mensen van onze parochie had gehoord dat ze zich aan de preek hadden gestoord, heb ik 'm wel op band beluisterd.' Na onderling overleg besloot het parochiebestuur Klaassen te laten weten dat er niet langer prijs op wordt gesteld dat hij bij oecumeni sche vieringen in de katholieke kerk voorgaat. Volgens Moltzer wil De Stichting Gemeenschaps fonds Texel ('Texelfonds') haalt binnenkort voor de eerste keer een Fonds op Naam binnen. Zaterdag 18 april worden de handtekeningen gezet onder de betreffende overeenkomst. Het bestuur van het Texelfonds vindt deze gebeurtenis belangwek kend genoeg om er een voor ieder een toegankelijke plechtigheid van te maken. De gelegenheid zal wor den aangegrepen om informatie te geven aan mensen die overwegen op deze manier een bepaald doel te steunen. Zoals bekend zamelt het Texelfonds private gelden in om daarmee lokale goede doelen te ondersteunen. Welke organisa ties en activiteiten voor steun in aanmerking komen, wordt door het bestuur - geadviseerd door een raad van advies - bepaald. Het komt echter voor dat mensen of rechtspersonen door middel van het Texelfonds geld in de Texelse samenleving willen steken, maar zélf willen aangeven waaraan dat wordt besteed. In zo'n geval wordt een Fonds op Naam in het leven geroepen, wat erop neerkomt dat Paul Bakker, Marian Brügemann, Karen Keijser en Gerard van der Slikke doen zaterdag 18 april in de Rooms-Katholieke kerk van Den Burg examen voor hun oplei ding koordirectie. Dit gebeurt tij dens een openbaar concert, waaraan medewerking wordt verleend door een koor en een instrumentaal ensemble, beide bestaande uit mensen van het eiland. De examenkandidaten volgden een driejange opleiding tot koordirigent bij Muziekpraktijk 6a uit Schagen, die hiervoor lessen op Texel ver zorgde. De afgelopen weken heb ben zi] met succes de theoretische opleiding afgerond. Voor het prakti sche gedeelte werd de afgelopen maanden geoefend met het voor de dat niet zeggen dat er in oecume nische vieringen niet over Calvijn mag worden gesproken. 'Maar als je de indruk wekt denigrerend te zijn over de andere partij of je eigen partij er bovenuit laat steken, dan is dat met goed.' Moltzer vindt het ook jammer dat Klaassen afweek van de liturgie. 'Er was voor drie vienngen één boekje gemaakt. Met voor alle vieringen dezelfde gege vens. Alleen de voorganger, de organist en de locatie weken af. Dat boekje demonstreert de onder linge verbondenheid.' Klaassen zegt de onvrede niet goed te begrijpen. 'Ik heb gepro beerd uit te leggen dat je om te geloven - om het populair te zeg gen - de kerk niet nodig hebt. Het het ingebrachte geld uitsluitend ten goede komt aan een door de gever omschreven doel of activi teit. Het bestuur van het Texelfonds garandeert dat en neemt tot in lengte van jaren alle bestuurlijke beslommeringen over. Bestaande fondsen kunnen op deze wijze in het Texelfonds worden geïnte greerd waarbij de aard van de besteding wordt veiliggesteld. Een organisatie, stichting of persoon die door schenking of legaat bij voorbeeld steun wil geven aan het behoud van schapenboeten of andere karakteristieke landschaps elementen (op Texel) kan geld in het Texelfonds onderbrengen en daarbij de garantie krijgen dat dit uitsluitend aan het behoud en her stel van cultuurhistorisch erfgoed wordt besteed. Ditzelfde is denk baar met doelen als sportvoorzie- ningen, muzikale vorming of maat schappelijke zorg. Welk fonds zich op 18 april bij het Texelfonds aansluit, wil het bestuur nog niet zeggen. Dat zal blijken tij dens de bijeenkomst, die wordt gehouden in de Schoutenzaal van De Lindeboom, aanvang 11.00 uur. gelegenheid samengestelde practi cumkoor. Tijdens het concert, dat om 14.00 uur begint, dirigeren zij alle vier een werk voor a-capeilakoor en een werk voor koor met begeleiding. Het begeleidend ensemble bestaat uit stnjkers, fagot, harp en piano. Er is een gevarieerd programma samengesteld met muziek uit ver schillende stijlpenodes. Hun verrichtingen worden beoor deeld door een examencommissie, bestaande uit docent Karei Kok en Bas Ramselaar uit Amersfoort, een internationaal gewaardeerd en veel gevraagd solist. De resultaten wor den direct na afloop bekend gemaakt. Dan vindt ook de diploma uitreiking plaats. De toegang tot het concert is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. gaat om het persoonlijk geloof en met om de kerk. De kerk speelt geen hoofdrol, maar moet beschei den blijven. Dat vinden veel chris tenen. En goed beschouwd is dat de kern van de reformatie. Het is niet mijn bedoeling geweest onze katholieke broeders en zusters te beledigen.' Volgens de predikant heeft hij voor één uitlating wél zijn excuses gemaakt. 'Ik heb gezegd dat er in Italië geen Reformatie is geweest en dat dit nu nog merkbaar is, omdat veel Italianen geen eigen verantwoordelijkheid kennen en daarmee de link met de maffia gelegd. Dat heb ik teruggenomen. Dat was een uitzwieper en die betreur ik ten zeerste.' 'Hoop dat ze boete krijgen' De wedstrijd tussen de volleybal- sters van Tevoko en NIVO, die zaterdag in sporthal Ons Genoe gen zou worden gehouden, gaat met door. Het team uit Hoorn, nummer drie van de ranglijst, heeft wegens een tekort aan spelers afgezegd. Tot teleurstelling van de dames van Tevoko, die twee weken geleden het kampioenschap ver overden. 'Zeer flauw. We hadden onze beker en medailles aan het publiek willen showen, maar dat gaat helaas niet door. Ik hoop dat ze een flinke boete krijgen en vijf punten in mindering. En dat wij winnen met 4-0, met vier setstan den van 25-0', meldt trainer en aanvoerder Connie Joling boos. Daarmee zit de competitie erop voor Tevoko. Wél staat nog de halve finale om de districtsbeker op het programma. Tegenstander daarin is Atalante uit Vinkeveen, dat tweede in de promotieklasse B staat en in de kwartfinale Amster dam, de nummer vijf van de regio divisie, uitschakelde. 'Dus dat zal een pittig potje worden', verwacht Joling. Mocht Tevoko winnen, dan wacht nog de finale. De datum van de halve finale is nog niet bekend. Deet Kraay in Landleven In het april/mei-nummer van Land leven, magazine voor buitenwonen en buitenleven, zes pagina's over de Texelse keramiste Deet Kraay. 'Van de geschatte 150 vogelsoor ten die op het eiland voorkomen, heeft Deer er 32 in klei gemaakt. Voor Deet zelf is de scholekster de meest typerende vogel van Texel. Wanneer ze van het eiland is en ze hoort het schelle geluid of ze ziet een scholekster, dan voelt dat een beetje als thuis.' Als speciale lezersactie geeft Landleven drie door Deet Kraay gemaakte vogels weg. De details van de actie zijn te vinden op www.Iandleven.nl. Lekker eten op Texel, is de titel van een nieuw gidsje van de VW met daarin een overzicht van res taurants. eetcafés en uitgaan. Waar anders kon dat ten doop worden gehouden dan Bij Jeff, Texels eerste en enige restaurant met een Michelinster. Overigens biedt het boekje geen compleet overzicht. 'Alleen bednjven die hebben gereageerd staan er in', aldus Chnstiaan Veldhuis van de VW. Jef Schuur ziet het als een welkome wegwijzer voor de Texelganger. (Foto Gwd Tmnwman) Martin Zeeman, de Tesselse Oes terman, houdt voor de liefhebbers op dinsdag 21 april een Sushi Workshop. Zeeman: 'Het maken van Sushi is verrassend anders, interessant en trendy. Tijdens onze workshop leert men diverse soor ten sushi te maken', zegt Zeeman De workshop omvat een ontvangst en een korte uitleg, onder het genot van een drankje van het huis. Er volgt een korte introductie, waarna wordt geoefend, zo nodig geholpen en geproefd Een en ander gebeurt in de nieuwe wijnbar van restaurant Het Vierspan. De avond begint om 19.00 uur, de kosten zijn €35,- per persoon. Opgave via info® detesselseoes- terman.nl of 06-12808495. Wachtlokaal in Den Helder Het verdwijnen van het wachtlo kaal bij het station in Den Helder blijft de gemoederen bezighouden. 'Er is nu voor vijf buslijnen één lange abri gekomen, maar dat is absoluut ontoereikend', zegt Jaco- bien Vermeulen-Kuipers. 'Mijn man moet, net als veel andere Texe laars, regelmatig naar het zieken huis voor onderzoek. Maar wat er nu staat is echt onvol doende. Navraag door haar bij de gemeente Den Helder leverde als reactie op dat de gemeente er mee bezig is, maar dat het nog maan den zal duren alvorens er verbete ring in de situatie komt. Bloedafname langer open De openingstijden van de bloed- afnamepost in Den Burg worden verruimd. Met ingang van don derdag 16 april kunnen patiënten er iedere maandag en donderdag terecht tussen 7.30 en 11.15 uur Tot nog toe ging de post pas om 8.15 uur open. Met deze verruiming van de ope ningstijden wil het laboratorium - onderdeel van het Gemini Zieken huis - bezoekers beter tegemoet komen. Patiënten die nuchter moeten zijn bij de afname, kun nen nu vroeger komen, waardoor ze eerder hun ontbijt kunnen gebruiken. Verder is het de bedoe ling dat de drukte zich spreidt, zodat patiënten minder lang hoe ven wachten. De post is geves tigd in schietsportcentrum Odys seus aan de Emmalaan Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 22 tot en met vrijdag 24 april schietoefenin gen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur. Klaverjassers naar Ameland Koordirigenten doen examen Gevangenis meierblis Oudeschild lijkt een 'passende methode' te hebben gevonden om de openbare meierblis langs de Redoute schoon te houden. Mensen die rotzooi komen bren gen, wacht letterlijk een gevange nis. Een korte blik leerde overi gens dat er voornamelijk hout en snoeiafval te vinden was. Klaverjassers die op 16 mei op Ameland willen meespelen in het Waddentoernooi. kunnen zich opgeven bij Rosa Harbers (tel. 313789). Er wordt met vaste maat gespeeld. Suppletie bij vuurtoren Rijkswaterstaat heeft onlangs een begin gemaakt met een vooroever- suppletie ten zuiden van de Eier- landse dam bij de vuurtoren Het storten van 1.3 miljoen kubieke meter zand is nodig om de kust ter plaatse weer op peil te brengen. Deze suppletie is onderdeel van het programma 2008, maar werd uitgesteld in verband met de ver gunning in het kader van de Natuur beschermingswet. Naar verwach ting duurt het werk tot eind juni. In september volgt een suppletie van 400.000 kubieke meter op het strand aan de zuidwestkant van het eiland. Jongeren Informatie Punt vielen om of binken tijdens hei proces. Of werden helemaal roze of de glazuur smolt niet." Deet heeft de leerschool van de lepel volbracht en op het gazon in de tuin schari inmiddels een vrolijk stel van de witte voge rond "lien kievit of een aalscholver is ook geen kleine vogel, maar die kan ik m mijn andere aalscholver en die heeft wel een fel gekleurde snavel." De kennis neemt toe "Dat is mijn groei. Iemand die tien jaar geleden een vogel van mij kocht vindt dat de mooiste die ik heb gemaakt. Hij of zij is er van gaan houden, heb ik ervaren, maar ik ben niet meer tevreden over dat product van tien jaar geleden." het gebruik

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9