'Afspraken moet ik voortaan plannen' Sascha Baggerman twee jaar gedeputeerde TEXELSE 13 COURANT DONDERDAG 16 APRIL 2009 Sascha Baggerman zit deze maand halverwege haar eerste termijn als gedeputeerde van de provincie Noord-Holland. De grote lijnen van haar beleid zijn uitgezet. 'De komende jaren gaan we over tot uitvoering en zien we hoe in de praktijk werkt wat we bedacht hebben.' Baggerman verruilde twee jaar gele den haar baan als ambtenaar bij de afdeling welzijn van de gemeente Texel voor een zetel in Gedeputeer de Staten. Dat trok de nodige aan dacht, omdat ze toen als 30-jarige de jongste provinciebestuurder ooit werd. Inmiddels heeft Baggerman het predikaat van 'de jongste' achter zich gelaten. 'Het is handig als je bij evenementen met jongeren bent, maar voor de rest is leeftijd niet van belang. Je bent gedeputeerde en daar gaat het om.' Het benadrukken van het 'jong zijn' klonk in eerste instantie leuk. maar had de keerzijde dat mensen zich afvroegen of Baggerman het werk van gedeputeerde aan zou kunnen. 'Ik denk dat ik die mensen de afge lopen twee jaar wel positief verbaasd zal hebben.' De oud-Texelse deed twee maanden na haar aantreden al van zich spreken door het vertrou wen op te zeggen in de Raad van Bestuur van Bureau Jeugdzorg Noord-Holland. Twee directeuren vertrokken daarna omdat onder hun leiding te weinig was gebeurd om de afdelingen jeugdbescherming en kindermishandeling te verbeteren. Beleid Het afgelopen jaar stond in het teken van drie beleidsstukken (jeugdzorg, zorg en welzijn en een provinciale cultuurnota) die Baggerman door Provinciale Staten moest loodsen. Ze ondervond weerstand, maar uit eindelijk werden de beleidskaders en nota's aangenomen. Die behel zen onder meer veranderingen op het gebied van subsidies. Wat Bag german betreft, krijgen instellingen (zorg, welzijn en cultuur) niet stan daard meer de subsidies die ze al kregen. 'Een deel gaat voortaan op projectbasis. En we worden duidelij ker in het verstrekken van éénmalige subsidies, zodat instellingen weten dat die echt éénmalig zijn.' De veranderingen hebben commotie teweeg gebracht en daar zal volgens Baggerman over gesproken moeten worden met instellingen. 'We komen nu in de uitvoeringsfase van het nieuwe beleid en we zullen zien hoe het uitpakt.' De veranderingen leiden er onder meer toe dat de provincie zelf meer projecten kan uitvoeren zoals een project over de Abdij van Egmond en het Land van Hilde. Dat laatste staat in het teken van de leef wereld van een vrouw die tweedui zend jaar geleden in de omgeving van Castricum woonde. De vrouw is gereconstrueerd aan de hand van een teruggevonden schedel. De komende tijd is Baggerman bezig met de ontwikkeling van nieuwe provinciaal beleid voor de spreiding van huizen. Dat moet leiden tot een provinciale woonvisie voor betaal bare woningen, één van haar the ma's tijdens de Statenverkiezingen in 2006. 'Als die woonvisie er komt, zullen we ook weer afspraken gaan maken met gemeenten en regio's. Werkweken Werkweken van zeventig uur zijn inmiddels de normaalste zaak van de wereld. 'We hebben 's avonds veel vergaderingen, op zondag ben je altijd bezig de stukken voor de komende vergadering van Gedepu teerde Staten door te nemen en mijn portefeuille kent veel openingen van Cursus Verkeersregelaar In manege Akenburg wordt zaterdag 2 mei van 10.00 tot 12.00 uur een cursus verkeers regelaar gegeven. Sinds enkele jaren is het voor ver keersregelaars verplicht in het bezit te zijn van een door de politie afge geven certificaat. Omdat het krij gen van een evenementenvergun ning lastig kan zijn als er geen gecertificeerde verkeersregelaars zijn, biedt menvereniging Tussen Wad en Duin de mogelijkheid tot een gezamenlijk scholing. De cursus duurt twee uur. Aanmel den kan bij Margo Daalder (tel. 311362, e-mail margo. daalder@wanadoo.nl) en bij Greet van de Spruyt (tel. 316400, e-mail schaaptexel@texel.com). Deelne mers dienen hun identiteitspapie ren mee te brengen. De Vrije School aan de Gasthuis- Open dag Vrije School straat in Den Burg houdt zaterdag 18 april open dag, waarbij er gele genheid is voor gesprekken met leerkrachten en directie en voor het aanmelden van nieuwe leerlingen. Tijdens de open dag, die van 10.00 tot 13.00 uur duurt, wordt een ten toonstelling gehouden van schilde rijtjes en handwerken. De peuter- groep toont een tafelspel (om 10.30 en 12.30 uur), de groepen 3, 4 en 5 verzorgen een toneelspel (vanaf 12.00 uur). Vanaf 11.30 uur is er aandacht voor rekenonderwijs en zaakvak ken, van 12.30 tot 13.00 uur is er tijd voor een gesprek. exposities of voorstellingen waar ik graag naartoe ga.' Baggerman heeft inmiddels geleerd dat het tijdens werkbezoeken praktisch is als er ambtenaren meegaan. 'Mensen staan soms in de rij om de gedepu teerde te spreken. Het gaat regelma tig over subsidieverzoeken die zijn afgewezen en waar ik zelf vaak ook geen weet van heb. Dan is het ver standiger dat een ambtenaar ter plekke de vragen afhandelt. Baggerman heeft vaak een mobiele telefoon bij de hand waarop ze haar email ziet binnenkomen. 'Vooral in de avond en de nacht zijn mensen productief. Ik hoef het niet allemaal te volgen, maar ik volg toch graag wat er binnenkomt. Soms reageer ik zelf, andere keren vraag ik een amb tenaar te reageren, maar mensen knjgen altijd een reactie. Je merkt dat het belangnjk is als ze gehoord worden.' De oud-Texelse zet zich tussendoor ook hard in om het beeld van jonge ren die onder Jeugdzorg vallen niet alleen negatief te laten uitvallen. Op haar weblog op de site van de pro vincie schreef ze enige tijd geleden dat ze zeer onder de indruk was geraakt van hangjongeren in Opmeer die bedacht hadden dat zij zich ook nuttig konden maken door thee in te schenken bij verzorgingscentra. Miljoenen Met de miljoenen die de provincie in IJsland verloor, heeft Baggerman niets te maken. Ze hoeft ook niet te verschijnen bij de hoorzittingen van de provinciale onderzoekscommis sie die reconstrueert hoe het kon gebeuren dat Noord-Holland €78 miljoen stalde bij Landsbanki. 'Maar het houdt ons wel allemaal bezig. We hadden laatst een vergadering over een ander onderwerp, terwijl naast ons één van de hoorzittingen aan de gang was. Op een gegeven moment zaten we met de hele groep te kijken naar een televisie waarop een rechtstreeks verslag te zien was. Het is volgens Baggerman voorals nog afwachten welke conclusies de onderzoekscommissie trekt. Volgens haar zijn er wel duidelijk overeen komsten te zien met Texel dat €8 miljoen bij Landsbanki kwijt raakte. Ook bij de provincie verliep het op deposito zetten van gelden via een ambtenaar die daarvoor door Gede puteerde Staten was gemandateerd en daardoor zelfstandig kan hande len. Ook de provincie zette het geld weg toen formeel nog geen waar schuwingen over de kredietwaardig heid van Landsbanki waren afgege ven. Privé-leven Baggerman, die een jaar geleden van Texel naar Haarlem verhuisde om dichter bij haar werk te zitten, weet ondanks het werk nog steeds tijd vrij te houden voor een privéle- ven. Maar het is beperkt. 'Spontaan iets doen, is er niet meer bij. Afspra ken met vrienden en familie moet ik voortaan plannen, want de agenda schuift zo vol.' Ze komt gemiddeld nog één keer per maand op het eiland. Ook heeft ze nog een strand huisje. 'Dat moet hoognodig weer eens geschilderd worden, maar daar heb ik helaas geen tijd voor. Spijt van haar overstap naar Gede puteerde Staten heeft ze zeker niet. 'Het lijkt alweer veel langer dan twee jaar geleden dat ik begonnen ben. En het grappige is dat ik, ook al woon ik met meer op het eiland, nog steeds als de gedeputeerde van Texel word gezien.' Jeroen van Hattum Baggerman Sascha Baggerman werd op 12 april 2007 gedeputeerde van Noord-Holland. Daarvoor was ze ambtenaar welzijn bij de gemeen te en hield ze zich bezig met de Wet Maatschappelijke Onder steuning en onderhield ze namens de gemeente contacten met de dorpscommissies. Van 2003 tot 2007 was Baggerman voor de PvdA lid van Provinciale Staten. Ze ging destijds de pro vinciale politiek in, omdat ze door haar werk bij de gemeente niet actief kon worden als raadslid. Golfbaan houdt open dag Golfbaan De Texelse bij De Krim houdt zaterdag 18 april van 12.00 tot 16.00 uur open dag. Er worden verschillende demon straties gegeven, onder meer met de machines die voor het onder houd van de baan gebruikt wor den. Van 13.00 tot 14.00 uur wor den op de drivingrange introductielessen gegeven, waarna deelnemers een rondje mogen lopen over de oefenbaan. Om 14.30 uur start een rondleiding over de grote baan. Bij de receptie wordt alle informatie gegeven over het golfvaardigheidsbewijs, speel- mogelijkheden en het lidmaatschap Meer informatie is te vinden op www.texelse.nl. West-Fries voor Vrouwen van Nu De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu houdt woens dag 22 april een bijeenkomst in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Ina Eilander ver zorgt een voordracht over het West-Fries dialect. Eilander werd geboren in Hoogkar- spel, maar bracht een deel van haar jeugd door op Texel, waar haar vader van 1963 tot 1973 poli tieagent was in Oudeschild. Zij heeft menig verhaal en gedicht geschreven en in haar programma D'r op of. vertelt ze 'roime en ver- hale in oös mooie West-Friese dia lect'. Naast het dialectgedeelte draagt zij voor uit haar Nederlands talige gedichtenbundel Vol van gevoel. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. n zetel in Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Ze komt Kledinginzameling 'Kerkenraad hecht aan oecumene' Tosca Menten Zumba in De Waal Dansschool Redlex biedt vanaf september lessen zumba-fitness, de nieuwe rage. De lessen worden gegeven door Redmond Valk in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Op 4 juni start een introductiecursus van vier lessen. Deelname kost €30,-. Voor aan meldingen en inlichtingen: www. dansschool-redlex.nl. Leden van Rotaryclub Texel zame len dinsdag 21 april afgedankte, maar nog bruikbare kleding en schoenen in voor de actie 'Geef ons de zak'. Samen met andere vrijwilligers gaan zij om 13.00 uur met bestelauto's op pad om over heel Texel de zakken op te halen De kleding wordt verkocht ten bate van goede doelen als het Tessel- huus. De schoenen worden ver scheept naar Suriname, waar oud- Texelse Nel Bakker ze onder de armste bevolkingsgroepen zal ver delen. Solistenfestival In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool wordt vrijdag 17 april de finale van het solistenfestival gehouden. Twee voorronden hebben tien kan didaten opgeleverd, die worden beoordeeld op originaliteit en pre sentatie. De jury houdt daarbij rekening met leeftijd en met het aantal jaren ervaring. Het festival begint om 19.00 uur, publiek heeft gratis toegang. De finalisten zijn: Sille Bakker (saxofoon), Hanna den Braanker (hoorn), Hielke van Breukelen (pia no), Jelle van Breukelen (cello). Mathijs Duin (piano), Suzanne van Heerwaarden (zang), David Maas (elektrische gitaar), Jasper van de Sande (trompet), Merel van der Wal (dans) en Elisabeth Waverijn (pia no). Op de website van de muziek school (www.mdt-texel.nl) zijn kor te filmfragmenten van de finalisten te zien. 'Wij zijn nadrukkelijk niet uit op een verslechtering, maar op een verbetering van de verstandhou ding met de katholieke parochie en zijn dan ook heel blij dat de oecumene hoog in het vaandel blijft staan.' Dat zegt de kerken raad van de hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn in een reactie op de consternatie die is ontstaan na een preek van 'haar' dominee Keesfrank Klaassen. Klaassen hield zijn preek op 18 januari in een oecumenische dienst, die in het kader van De Dag van de Eenheid in de Maartenskerk in Oos terend werd gehouden. De voor ganger week onverwacht af van de liturgie. Deze had hem een dag van te voren bereikt en Klaassen zag geen kans deze nog te gebruiken. De leden van de kerkenraad van Waal, Koog, Den Hoorn zitten met het voorval in hun maag. Dat het hen ernst is, bewijst volgens voor zitter Bart Scholten wel dat in ver schillende vormen verontschuldi gingen zijn aangeboden. 'Dat gebeurde direct na afloop al door mevrouw Bremer, namens de Raad van Kerken, die de dienst had geor ganiseerd en waarbij ook wij als gemeente Waal, Koog. Den Hoorn zijn aangesloten. Later heeft de Raad van Kerken - na overleg met ons - in een bnef ook formeel wel gemeende excuses aangeboden. We vinden het jammer dat het zo gelopen is en dat mensen zich gekwetst voelen.' Dat het bestuur van de katholieke parochie heeft bekendgemaakt dat Klaassen niet langer welkom is als voorganger bij oecumenische dien sten in de katholieke kerk, vindt Scholten jammer. 'Uiteraard res pecteren we hun standpunt, maar we hopen dat ze het nog eens wil len heroverwegen. In ieder geval blijft in onze kerk in Den Hoorn iedereen van alle gezindten wel kom.' Ook ziet de kerkenraad uit naar verder samenwerking. Schol ten: 'Die komt onder meer tot uiting in de oecumenische adventsdienst. die traditioneel in het Hoornder kerkje wordt gehouden, met mede werking van de beide pastores en het Texels Christelijk Mannenkoor.' Diabetesvereniging De Diabetesvereniging Nederland houdt woensdag 22 april een the ma-avond in de Zr. Kueterzaal van het Gemini Ziekenhuis. Na een korte ledenvergadering spreekt mevrouw Pluim over de Diabetes Cirkel. Tevens zijn er bestuursleden en mensen van de Diabetes Infor matie Post aanwezig en wordt er gelegenheid geboden voor het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. Voor meer informatie: tel. 0223-661900 of 631901. Texel Airport houdt open dag De bedrijven op en rond Vliegveld Texel houden zondag 19 april van 11.00 tot 17.00 uur open dag. Bezoekers maken kans op een rond vlucht, een vlucht met de Antonov en een overnachting in het Airport Hotel. Voor kinderen staat een springkussen opgesteld en speciaal voor de open dag staat de Search and Rescuehehkopter uit Den Helder op het veld. In verband met de te verwachten drukte wordt bezoekers' aangeraden op de fiets te komen. bezoekt scholen Schrijfster Tosca Menten verzorgt van maandag 20 tot en met woensdag 22 april lezingen voor kinderen van de Texelse basis scholen. Dit in het kader van het jaarlijkse programma Schrijvers op bezoek van de bibliotheek. In totaal komen er elf groepen kinde ren naar Tosca Menten luisteren. Zij hebben ter voorbereiding al verschil lende titels van de schrijfster gelezen of voorgelezen gekregen, zodat ze gericht vragen kunnen stellen. Het blijkt heel motiverend als kinderen de schrijvers in het echt ontmoeten en met hen over de boeken kunnen praten. Ook Lydia Rood en Jacques Vriens brachten al een bezoek aan het eiland. Menten schrijft boeken met veel humor voor verschillende leeftijden. Bekende titels zijn Opera tie Zeer Ernstige Ramp, Juffrouw Pots, Tom Piekepol en De schat van Kartoni. Haar laatste lezing is woensdag om 14.00 uur afgelopen, zodat kinderen die haar na schooltijd nog willen ontmoeten, om die tijd nog even in de bibliotheek kunnen langskomen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13