Zandsculpturen verrijzen bij paal 15 Toekomst Oosterend onduidelijk Hudsonjaar start in Maritiem Museum TEXELSE 15 COURANT DONDERDAG 16 APRIL 2009 Op hun eerste werkdag laten ze contouren van zandsculpturen verrijzen uit enorme bergen zand. Vijftig professionele kunstenaars zijn sinds dinsdag hard aan het werk bij paal 15, omsloten door de duinen en in een heerlijk zon netje. Op 25 april opent het Nederlands Zandsculpturenfesti- val daar de deuren. Tot die tijd werken de kunstenaars, afkomstig uit alle delen van de wereld, aan een eilandenrijk van zand. Heel veel zand, er is 10.000 ton aangevoerd voor de sculpturen die tot twaalf meter hoog worden. De kunstenaars werken aan vijftien beroemde eilanden van alle tijden, waarbij ook Texel voorbij komt. Huib Joor, mede-organisator van het Nederlands Zandsculpturen- festival, heeft het festival naar het eiland gehaald. Hierbij vooral beïn vloedt door zijn vriendin, die regel matig positieve verhalen over Texel vertelde. Joor is zelf ook om: 'Het is hier geweldig mooi, een combi natie van zon, zand, zee, cultuur en natuur. Ons sculpturenfesti'val sluit daar perfect bij aan, we vinden het echt bij het eiland passen.' De keuze voor Texel leidde ook tot het thema. 'We zijn doorgegaan op onderwerp eilanden. De crew ver taalde het vervolgens naar een ontwerp. Maar de carvers (zand- kunstenaars in vakjargon, red) heb ben zelf inspraak. Als ik bijvoor beeld zeg dat ik Napoleon op het eiland wil, is het aan hen hoe ze dat doen.' Het eilandenrijk is alleen gemaakt met water en zand, los van de materialen om het zand mee te bewerken. 'Hiervoor gebruiken we speciaal jong rivierzand dat niet is afgesleten en kubusvormig is. Met gewoon strandzand lukt dit niet.' Om stevigheid te garanderen wordt het zand in houten stellages gestort en aangestampt met een Wacher, een trilplaat. De kunstenaars wer ken vervolgens van boven naar beneden terwijl ze op de stellages staan. Mensen die de carvers aan het werk willen zien zijn welkom vanaf zaterdag 25 april. Het festival is vanaf die datum dagelijks te bezoe ken van 10.30 uur tot 18.00 uur. Het Nederlands Zandsculpturen- festival eindigt zondag 13 septem ber 2009. Een bulldozer vernielt dan alle tijdelijke kunstwerken, waar nu nog zo hard aan gewerkt wordt. Het onverwachte wegstemmen van het dorpsontwikkelingsplan heeft de toekomst van Oosterend er tamelijk onduidelijk op gemaakt. Dat geldt niet alleen voor De Akker, die voorlopig dus geen nieuw schoolgebouw krijgt, maar ook voor plannen voor nieuwe huizen, uitbreiding van het bedrijventer rein, de verplaatsing van vier recre atieappartementen uit De Cocks- dorp en één recreatief opstal uit Den Burg naar Oosterend, de bouw van een loods van de firma Duin- ker, de verplaatsing van bungalow park De Verrassing en enkele min der in het oog springende ontwikkelingen. Veel Oosterenders zullen daar blij mee zijn, want die wilden immers geen veranderingen eri zeker niet op de voorgestelde schaal. Maar veel van hun dorps genoten zitten met de handen in het haar, want zij hadden hun plan nen al maanden klaar en meenden te kunnen rekenen op steun vanuit de raad. Volgens wethouder Mari an Merkelbach zijn er zeker vier ondernemers die plannen hebben voor de bouw van een pand op het bedrijventerrein. 'Dit gaat tonnen kosten', grauwde haar collega Nico Kikkert dinsdagavond tijdens een korte pauze. Ook de coalitiepartij en zaten duidelijk met de onver wachte gebeurtenis in hun maag. Ben Zegeren (CDA) wilde niet ingaan op de vraag waarom zijn partijgenoot Marijke Eelman nu juist deze avond had uitgekozen om vakantie te houden. Op de zieke Henny Festen (GroenLinks) kon niemand boos zijn. Mar duide lijk was dat mét deze twee raadsle den het plan wél was aangenomen. 'De uitslag was heel anders geweest', stelde Henk-Jan Klok (Texels Belang) in de rondvraag vast. Dat maakte hem er niet vrolij ker op. 'Deze uitslag is door toeval lol stand gekomen. Ik geneer me voor dit vergaderprincipe. En nu stop ik met mijn verhaal, want anders word ik emotioneel. Maar als het zo moet, ga ik de volgende keer liever voetbal kijken', aldus Klok. Hoe het verder gaat, valt moeilijk te voorspellen. Niet uitgesloten lijkt dat de coalitiepartijen een poging zullen wagen het plan alsnog door de raad te loodsen. Maar hoe dat gebeurt en op welke termijn, is onduidelijk. 'We moeten eerst maar eens de koppen bij elkaar steken en bij de raadsgriffier informeren wat er mogelijk is', meldde Joop Groeskamp, fractievoorzitter van Texels Belang. Playbackshow Question Plaza Terwijl in bijna alle dorpen jaarlijks een playbackshow wordt gehouden, moest Den Burg het altijd nog zon der stellen. Daar komt verandering in. Zaterdag 25 april biedt Question Plaza onderdak aan kinderen en volwassenen die in de huid van hun favonete artiesten kruipen. Het eve nement is in eerste instantie bedoeld voor inwoners van Den Burg, maar ook andere Texelaars kunnen mee doen. Wordt het initiatief een succes, dan is het de bedoeling dat de show Zoektocht naar oude vrienden Johan Eeftink is op zoek naar Jaap en Mieneke Sillias, twee vrienden die hij uit het oog is verloren. Ze woonden zo'n dertig jaar geleden buiten Den Burg in een houten woning en de man was houtvester, -handelaar of -opkoper. Eeftink, inmiddels inwoner van Polen, zou het contact met het echtpaar graag weer oppakken. Mensen die meer informatie heb ben over het echtpaar wordt ver zocht contact op te nemen met mevrouw L.C Vermeer-Lagerveld, tel. 06-21854511. volgend jaar opnieuw wordt gehou den, dan als één van de voorronden voor de Texelse finale. Net als in de andere dorpen worden de deelne mers onderverdeeld in vier catego rieën: onderbouw basisschool, bovenbouw basisschool, voortgezet onderwijs en volwassenen. Opgave is mogelijk via tel. 06-12692684 (na 17.00 uur). De show begint om 19.00 uur: de zaal is open vanaf 18.30 uur. Gedeputeerde Sascha Bagger man heeft vrijdag in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild de aftrap gegeven voor de viering van het Hudsonjaar in Noord-Hol land. 400 jaar geleden op 6 april vertrok de Engelse ontdekkings reiziger Henry Hudson vanaf de Rede van Texel. Hij verkende na een lange reis de naar hem ver noemde rivier de Hudson in Ame rika. Het zou de aanzet zijn tot het ontstaan van Nieuw Amster dam, de latere metropool New York. Doel van Hudson was het vinden van een doorgang over de Noord pool naar de Oost. Hij had dit al eerder geprobeerd, maar zonder succes. Ook deze reis zou hij zijn doel niet bereiken. Vanwege kou en de bevroren zee week hij uit in wes telijke richting. In de nazomer van 1609 bereikte hij met zijn schip de Halve Maen de kust van Noord- Amerika en voer de Hudson op. Ruud Spruit, schrijver van het boek Vast in het ijs vertelde dat de ont dekkingsreiziger daar zelf nooit van boord is gegaan en dat het jubileum eigenlijk twintig jaar te vroeg wordt gevierd. Na Hudson zouden veel Noord-Hollanders de rivier opvaren en emigreren naar de kolonie Nieuw-Nederland en zich vestigen in een van de gemeenschappen langs de rivier. De Stichting Noord- Holland Hudson 400 heeft een boek samengesteld. De hoofdrol daarin wordt vertolkt door Dirck en Anne. Rond 1620 besluiten ze naar Nieuw Nederland te emigreren. Daarin wordt onder meer beschreven hoe ze op de Rede van Texel voor anker liggen. Overigens duurde dat maar kort. Waar veel schepen lang moes ten wachten op gunstige wind, hoefde Hudson, die in opdracht van de VOC Kamer Amsterdam voer, maar een paar dagen te wachten om de wind in de zeilen te hebben. In Oudeschild verschenen Dirck en Anne voor één keer weer in levende lijve. Ze overhandigden het eerste exemplaar van het boek En zij noe men het Nieuw Nederland, gemaakt door kunstenaar Willem Burgert, aan gedeputeerde Sascha Bagger man. Het Maritiem en Juttersmuseum besteedt aandacht aan het Hudson jaar. Er zijn schilderijen te bezichti gen van de Amerikaanse kunste naar Len Tantillo over het doen en laten van de Hollanders in de Hud son Valley in het begin van de 17de eeuw. Met impressies van Manhat- ten, de forten Nassau, Oranje en Amsterdam die de VOC daar liet bouwen. Het boek Vasf in het ijs is te koop voor €25,-. Kerkdiensten Zondag 19 april 2009 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 ds. P.A. den Braanker, dienst in De Burght. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 dienst in De Burght, ds. P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C.F. Klaas- sen. PROTESTANTSE WADDENGEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Helden. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. F. van Helden. Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te knjgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Oud papier Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende stra ten: 2. Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molendwars straat. TEXELSE^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al o 77.9! 75.55 ia Bi] verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. mw. H. Wouwenaar, extra col lecte voor Doopsgezinde Monu menten in Friesland. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. R. Meeuwsen uit Harlingen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospel- train, eerste communie. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Heb ver trouwen in goddelijke zegepraal; Wachttorenstudie, 11.20 u. Hoe Jezus' woorden bijdraghen tot geluk. Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuis zorg 0223-650222 Voor hulp bij het huishouden: Omnng Thuisservice. Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. - Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 0900-4636549. Telefonisch spreek uur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887, Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omnng diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-650222. Radio Texel Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doopsge zinde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u, Symphomca (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur ver zoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelse6ourant.nl, rubriek Om te Onthouden 'En zij noemden het Nieuw Nederland' overhandigen het gelijknamige boek (Foto Gervrd Timmt Dirck en Anne, hoofdrolspelers i gedeputeerde Sascha Baggerman.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 15