Plan Oosterend weggestemd Dr. Wagemaker in Madurodam Groen 7warLr Texels in het harL, texelseS'courant 1 i.'iHimkmu fLa^ Xënc' HEMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12366 DONDERDAG 16 APRIL 2009 TEXELSE^ COURANT finish. Blij, maar uitge- tQL put arriveerden deelnemers aan m i de tiende Zestig van Texel maan- Vijftig professio nele kunstenaars zijn bij paal 15 begonnen met het maken van zandsculpturen. Vreemde afloop door absentie twee raadsleden Geheel onverwacht is het dorps- ontwikkelingplan Oosterend - inclusief nieuwbouw van basis school De Akker - dinsdag door een meerderheid van de gemeen teraad weggestemd. Dat werd vooral veroorzaakt door de afwe zigheid van twee raadsleden die anders vóór hadden gestemd. Henny Festen (GroenLinks) was ziek, Marijke Eelman (CDA) vier de vakantie. Het was de merkwaardige apothe ose van een discussie die in Oos terend vele tongen in beroering had gebracht en ook emotioneel nogal wat had losgemaakt. Raads leden waren bestookt met brieven van voor- en tegenstanders. Tegen standers waren bang dat het dorp voor lange tijd een bouwput zou worden en dat het aangezicht voor goed zou worden veranderd, voor standers wezen voortdurend op de noodzaak te blijven ontwikkelen, in het belang van economische voor spoed en leefbaarheid. Ook lang niet alle Oosterenders op de publieke tribune hoopten op dezelfde afloop. Vlak voordat het plan zou worden besproken, rolde een dorpsbewoner een spandoek uit. waarop de raad werd gevraagd vóór te stemmen. Onder de raadsleden waren de verhoudingen duidelijk. Zoals bij de in maart in Oosterend gehou den commissievergadering al dui delijk werd, wilden de coalitiepar tijen dat het plan zou doorgaan, de oppositie was mordicus tegen. Voor hun stemverklaring maakte dat weinig verschil. Zowel voor- als tegenstanders betoogden dat ze het jammer vonden dat er binnen het dorp niet meer eensgezindheid was. De WD legde de schuld voor die verdeeldheid volledig bij het college. 'Bij Oosterend Present was alles nog koek en ei, daarna kwam Task Force en is het gedon der begonnen', beschuldigde woordvoerder Frank Kingma. Hij suggereerde dat het hele plan was opgezet om vnj baan te maken voor 'de lokale projectontwikke laar' (Wim Ploeg), stelde dat het hele dorp 'letterlijk en figuurlijk is omgeploegd' en beweerde met stelligheid dat de werkgroep van dorpsvertegenwoordigers die zich over het plan had gebogen zo was samengesteld, dat het college op voorhand op de meeste steun mocht rekenen. Het waren keihar de beschuldigingen, die de discus sie nog verder op scherp zetten en de sfeer nog minder vriendelijk maakten. Aan het verweer van wethouder Marian Merkelbach dat de plannen niet door het college waren bedacht, maar uit Ooste rend zelf kwamen, had de WD geen boodschap. Zoals verwacht duurde de discus sie erg lang, waarbij de meeste argumenten al tientallen malen eer der naar voren waren gebracht. De uitkomst stond echter al lang vast, want door de afwezigheid van Fes ten en Eelman was de kleinst mogelijke meerderheid (8-7) vóór het plan veranderd in een kleinst mogelijke minderheid (6-7). De coalitiepartijen probeerden nog te redden wat er te redden viel door uit te leggen dat Oosterend met het wegstemmen van het dorps ontwikkelingsplan weer voor lange Slaapplaatsenbeleid De raad heeft haar goedkeuring onthouden aan een deel van het nieuwe slaapplaatsenbeleid. Vol gens de raad moet wethouder Kikkert eerst in overleggen met de totale toeristische sector. De raad wilde nog niet instemmen met het afschaffen van 25-pro- centsregeling en het plan om onbe nutte slaapplaatsen te saneren. Hetzelfde geldt voor het verplaat sen van bedden en omzetting van kampeerplaatsen in jaarrondplaat- sen met toepassing van een ver minderingsfactor, zodat een deel avond op het besluit moesten wachten, konden zich daar niet druk om maken. Ze verlieten direct de zaal om een biertje op de goede afloop te nemen. Ze hebben aan gekondigd het geld nodig te heb ben voor meer expositieruimte, de bouw van nieuwe schuren en om op kleine schaal medewerkers te kunnen betalen. Texelse Media is de enige uitgever van 'Texel dit Weekend' en Rodi drukt de krant in opdracht van Texelse Media. Dit betekent dat uw advertentiegelden niet terechtko men bij een 'overkantse' uitgever, doch bij Texelse Media, een bedrijf dat sedert jaar en dag op Texel is gevestigd. Geef ons de zak! Dinsdagmiddag vanaf 13.00 uur halen wij huis aan huis op heel Texel zakken met afgedank te, maar nog goede kleding en schoenen op. Ten bate van goede doelen, zo als het Tesselhuus en straatarme kin deren in Suriname. Zet de zakken tij dig, goed zichtbaar en stevig dichtgebon den aan de straat en wij zorgen voor de rest. Rotaryclub Texel dankt u bij voorbaat. tijd 'op slot' zou gaan, maar de oppositie wilde de onverwachte overwinning niet meer uit handen geven. Meer hierover op pagina 15. Kluis gestolen uit Ons Genoegen Uit sporthal Ons Genoegen in Den Burg is in de nacht van dins dag op woensdag een kluis gestolen. Onbekenden kwamen de sporthal binnen door de voordeur te force ren. Daarna lieten ze de kluis meer malen vanaf het dak op de grond vallen om hem open te krijgen. Vol gens een politiewoordvoerder moet dat tussen 12.00 en 7.00 uur zijn De kluis werd woensdagochtend leeg teruggevonden bij de vijver aan de Elemert in Den Burg. In de nacht van zondag op maandag is bij bak ker Timmer in Oudeschild eveneens een kluis gestolen. Die is nog niet teruggevonden. Wat er in de kluizen zat, wordt niet bekendgemaakt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: van de bedden dan opnieuw kan worden uitgegeven. Binnen de toe ristisch sector was gemor dat het college niet met iedereen had over legd. B en w hadden zich laten adviseren door het Toeristisch Ken nisinstituut waarin de leden op persoonlijke titel zitten De plannen ontlokten kritiek van onder meer de Vereniging van Kleine Logies- verstrekkers. De politieke partijen willen in commissieverband opnieuw over de gewraakte onder delen spreken. Kikkert kreeg de opdracht snelheid te maken met het overleg, zodat de resultaten nog meegenomen kunnen worden bij de herziening van het bestem mingsplan Buitengebied. 1 k i i 1 ËUUOOnHUHS Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De Cocksdorp, Den Hoorn en De Koog won nen zaterdag de finale van de playbackshow. Mary Bakker- Zijm uit Den Burg is woens dagavond benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Henry Hudson verlaat Texelse. 1 PAGEMAKER Rectificatie In onze uitgave van 3 april j.l. is in de column 'Achter de schermen' een artikel geplaatst onder de titel 'Krantenoorlog' waarin o.m. aan dacht werd besteed aan het ver schijnen van de nieuwe gratis krant 'Texel dit Weekend', een uitgave van Texelse Media. In het artikel zijn een aantal sto rende fouten geslopen. Zo staat geschreven dat de Texelse samen steller een verbond zou hebben gesloten met Rodi, een grote uit gever uit Broek op Langedijk. Als gevolg van dit verbond zouden uw advertentiegelden bij een 'over kantse' uitgever terechtkomen. Inmiddels is gebleken dat van een dergelijk verbond tussen Texelse Media en Rodi geen sprake is. Riedstra schenkt de champagne over de kleine replica, onder toeziend oog van Wesseling en De Waal. (Foto imme Bakker 'Ik ben er trots op een prachtige maquette te mogen toevoegen aan mijn stad', zegt Friso Wes seling, de zestienjarige burge meester van de kleinste stad van Nederland. Samen met TESO-directeur Cees de Waal en Siebe Riedstra, Directeur Generaal Mobiliteit van het ministerie van Verkeer en Water staat, verrichtte hij woensdag Oecumene Om te geloven heb je de kerk niet nodig. Dat wist Calvijn al, en inmid dels komen ook steeds meer Texe laars achter deze heilige waarheid. Dominee Klaassen zegt het zelf! De kerk moet bescheiden blijven, ook in Oosterend. Heeft pastoor Moltzer overwogen om de hulp van de inquisitie in te roepen, en de troepen van de her tog van Alva, tegen deze ketterse geluiden? Heeft hij gebeld met zijn connecties bij de maffia? Heeft hij een indrukwekkende paasproces- sie op poten gezet, met veel wie rook en kaarsen, rondom de Maar tenskerk? Dat laatste had ik wel leuk gevonden, ik was zeker gaan kijken. Nee, bij hem blijft de oecu mene hoog in het vaandel staan. Dat is nog eens christelijke zacht moedigheid. Woelmuis de onthulling van de Dokter Wagemaker. Een afvaardiging van Teso, diverse Staten- en Kamerleden en andere belangstellenden konden de boot bewonderen nadat Riedstra de boot met champagne "had overgo ten. Het schaalmodel heeft, net als in de echte TESO-havens, de Molengat vervangen. Riedstra, die aanwezig was in plaats van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, was er trots op de veerboot te mogen overdragen aan Madurodam. 'De Dokter Wagema ker is een mooie boot en vaart op een unieke verbinding. En Maduro dam is bij uitstek een locatie om dit onmisbare vervoersmiddel te laten zien. Het is de toegangspoort van Texel.' Ook De Waal is onder de indruk van het schaalmodel: 'Het is een prachtige replica die ligt op een A- locatie in Madurodam. Alles is identiek, alleen het koninklijke kroontje ontbreekt nog boven het logo. Maar dat konden de bouwers Toch subsidie Juttersmuseum De Stichting Juttersmuseum Texel, eigenaar van Flora, krijgt met ingang van 2010 toch een jaarlijkse budgetsubsidie van €45.000,-. Dat heeft een meer derheid van de gemeenteraad dinsdag besloten. Het besluit was verrassend, omdat alleen Texels Belang bereid leek de jut ters financieel te steunen. Burgemeester en wethouders waren tegen het verstrekken van subsidie en wezen erop dat de gemeenteraad in 2001 al had besloten dat Flora wél mocht wor den ontsloten vanaf de Californi- eweg en een groter parkeerterrein niet weten, het is pas een paar weken geleden doorgevoerd.' Dat de maquette in Madurodam ligt, ziet De Waal als een manier van eilandpromotie en als symbool van de goede relatie tussen TESO en bestuurders. 'Met de concessie wetgeving hebben we het gevoel gehad dat we serieus werden genomen, terwijl de aanbesteding in eerste instantie een gedane zaak leek', zegt De Waal. Bij de plechtigheid kwam de con cessiewetgeving meerdere keren aan de orde. De Waal maakte daar naast van de gelegenheid -en aan wezigheid van bestuurders -gebruik om de aandacht te vestigen op de lange fuik in Den Helder die toe is aan vervanging. Volgens hem is het noodzaak daar snel over te praten De Waal ziet eventuele gesprekken daarover in Den Haag wel zitten. Madurodam, met uitzicht op de vijf meter lange replica van de Dokter Wagemaker en naast het ministe rie, is volgens de directeur nu een ideale lunchlocatie. mocht aanleggen, maar dat het niet in aanmerking kwam voor financiële steun. In de op 25 maart maand gehouden vergadering van de commissie Welzijn schaarde een meerderheid zich achter dit standpunt. Texels Belang wilde de jutters als enige wél tegemoet komen, de WD schortte het oor deel nog op. In de raadsvergadering bleek er plotseling toch steun voor Flora te zijn, bestaand uit drie van de vier leden van Texels Belang, de WD, CDA en D66. Waarom CDA en D66 nu wél voor waren, bleef onduide lijk. Welk lid van Texels Belang achter het college bleef staan, werd evenmin bekend gemaakt. De bestuursleden van het Jut tersmuseum die de vergadering bijwoonden en tot het einde van de

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1