Geruchtmakend avondje Vriendenkring www.texelagenda.nl TEXELSE 2 COURANT Jolet Leenhouts: 'Greep uit enorme stapel werk' Sterren op zoek naar de ware liefde TESO DONDERDAG 16 APRIL 2009 Joop Rommets, in de rol vi Ganz (Natasja Koopman). i kandidaat-senator Glenn Cooper, wordt belaagd door Chris Gorman (Gitta Rommets) en Clair De Vriendenkring staat niet bekend als een club die zich er met een Jantje van Leiden vanaf maakt. Met de keus voor de comedy Geruchten (Rumors) had de Hoornder toneelvereniging de lat hoog gelegd en het publiek voor een uitdaging gesteld. Er werd goed tot heel goed geac teerd en de humor was van niveau, maar de scènes waren aan de leng te en de ontknoping weinig verras send. Het maakte het tot een wat stevige zit voor de zaal waarvan de bezetting te weinig recht deed aan de inhoud van de toneelavond. Geruchten van Neil Simon speelt zich af in het huis van Charly en Myra Brock, die hun tienjarig huwe lijksfeest vieren. Ze hebben vrien den uitgenodigd. Maar zodra het eerste koppel arriveert, klinkt een schot en wordt de heer des huizes hevig bloedend aangetroffen. In een poging zichzelf van het leven te beroven, heeft hij zich door het oor geschoten. Geen van de gasten die binnendruppelen willen dat dit bekend wordt, uit angst dat de poli tie verder gaat snuffelen en ieders doopceel wordt gelicht. In het ver volg vieren roddel en achterklap hoogtij, voltrekken zich hilarische ontwikkelingen en duikt tenslotte de politie op. Geruchten is geen doorsnee klucht, maar eentje met psychologische diepgang waarbij de schrijver in de karakters en hun eigenaardigheden is gedoken en waarbij de onderlinge relaties en wrijvingen diep zijn uit gewerkt. Met spitsvondigheden, woordgrappen, droge humor en absurde situaties. Een stuk voor de liefhebbers, wat wellicht verklaart dat de zaal maar matig gevuld was. Liefst tien toneelspelers trokken aan de toeschouwers voorbij, waarbij met name voor Ralph Grabowski en Harry Gerritsma grote rollen waren weggelegd. Grabowski was in de huid gekropen van Ken Gorman, advocaat en vriend van de familie die als eerste arriveerde. De Hoorn der heeft het acteren goed in de vingers en zette in geheel eigen stijl een gentleman neer die tijdens de verwarring verwoede pogingen doet overeind te blijven. Maar keer op keer wordt hij met nieuwe verras singen geconfronteerd. Hij raakt zelfs zijn gehoor tijdelijk kwijt, waar mee de absurditeiten een nieuwe wending nemen. In de rol van Lenny Ganz bewees Harry Gerritsma andermaal zijn waarde voor De Vriendenkring. Schijnbaar moeiteloos speelde hij de rol van dit wat hautaine heer schap, dat geen kans onbenut liet zijn echtgenote te kleineren en zich er met allerlei smoesjes uit pro beerde te draaien. Met goed gevoel voor timing, stemgebruik, beweging en mimiek. Ook Gitta Rommets liet zich lekker gaan, waarbij met name de hysterie die zich van deze echtgenote Chris Gorman had meester gemaakt overtuigde. Met iets gematigder stemverheffing, mimiek en gebaar speelde Natasja Koopman de rol van plaagzieke echtgenote van de vrouwonvnendelijke Lenny. Anneke Kikkert ging als Cookie Cusack. de kwakkelende ega van huispsychia ter Ernie Cusack (Arno Gerritsma, die een gedegen maar vlakke rol speelde), van pijn kruipend over de toneelvloer. Vierde heerschap was kandidaat-senator Glenn Cooper, gespeeld door Joop Rommets. Het flamboyante dat deze 'womanizer' werd toegedicht bleef wat ingeto gen. maar de driftbuien die Rom mets etaleerde joegen schrik aan. Tegenspeelster Gemma Drijver leg de overtuiging in haar messcherpe verwijten aan het adres van deze notoire vreemdgaander. Van agent Pudney die door Joop Rommets sr. werd neergezet had het gezelschap weinig te duchten, dat kwam wel licht ook doordat hij met zijn wat zachte en monotone stemgeluid te weinig autoriteit uitstraalde. Als hulpagent vervulde Lorain Grabow ski een bijrol. Resteert de vraag wat er nu werke lijk waar is van de geruchten en beweringen waarmee de schrijver verwarring had gezaaid. Er werd na afloop nog lang gespeculeerd, maar ook de acteurs moesten het ant woord schuldig blijven. Bijzondere vermelding verdient de aankleding van de acteurs door Janny Schuijl. De toneelspelers ver schenen merendeels in avondkle ding. De dames in kleurige japons, de mannen in stijlvolle kostuums. De visagie was in deskundige han den van Miranda Grabowski, Mar- gretha Blom verzorgde het haar en het gefluister van souffleuse Saskia Schuijl was soms hoorbaar. Met tenslotte een eervolle vermelding voor Hans Oosterhaven als regis seur. Gerard Timmerman Paasrit MAB Leden van de MAB rijden zondag 19 april de jaarlijkse Paasnt. Dit is de derde rit van het jaar, uitgezet dooc Pieter en Aris van der Vis. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur bij de firma Schoenmaker aan het Wezenland. Er wordt gereden in de B- en de C-klasse, de start is om 14.00 uur. De prijzen zijn beschik baar gesteld door TWO. Menwedstrijd In manege Akenburg wordt zondag 19 april de finale van de competitie om de Jaap de Graafbokaal gehou den. Achttien aanspanningen strij den in een vaardigheids- en een dressuurproef om de prijs. Het ver schil tussen de nummers één en twee is slechts twee punten, zodat de finale de beslissing moet bren gen. De dressuurwedstrijden, die buiten worden gehouden, beginnen om 9.30 uur, de vaardigheidsproe- ven om 15.00 uur. De prijsuitreiking volgt aansluitend, rond 17.00 uur. Publiek heeft gratis toegang. Jolet Leenhouts uit Oudeschild exposeert tot 31 mei in café De Twaalf Balcken in Den Burg. Het betreft volgens eigen zeggen 'een greep uit een enorme stapel werk'. r'MMi Eén van de geëxposeerde tekeningen, die horen bij gedichten van Gie Laenen. Leenhouts genoot haar opleiding aan de Rietveldacademie. Inmid dels werkt ze al dertig jaar als illustratrice. Ze maakte tekenin gen voor kinderboeken, liedjes- boeken en gedichtenbundels, maar ook cartoons voor Onkruid, voor het tijdschrift van de ANBO en voor het Instituut voor Publiek en Politiek. Daarnaast ontwikkel de ze diverse spelletjes, onder meer voor Jumbo. In De Twaalf Balcken exposeert ze twee stripverhaaltjes die ze voor het Maritiem en Juttersmu- seum in Oudeschild tekende. Er hangen twee tekeningen over de geschiedenis van Den Helder, gemaakt in opdracht voor het erfgoedproject van deze stad. Verder tekeningen uit twee boe ken (De mantel van Sinterklaas van Karin Somers en Heb ik dat, voor kinderen met het syndroom van Gilles de la Tourette) en teke ningen met gedichten van Gie Laenen. Op de tentoonstelling prijkt ook een dame als stoel. Daarvoor heeft Leenhouts een oude stoel met geverfd papiermaché over getrokken, in de vormen van een wulpse vrouw. De expositie is te zien tijdens openingsuren van De Twaalf Balcken. Kinderhulp Collectanten gaan van 19 tot en met 25 april op pad om geld in te zamelen voor het Nationaal Fonds Kinderhulp. Het fonds zet zich in voor kinderen die onder jeugdzorg vallen en een extra steuntje in de rug nodig hebben om niet buiten de boot te vallen. Jennifer Aniston, Ben Affleck, Jen nifer Connelly, Scarlett Johansson en andere sterren zorgen voor een bijzondere cast in He's just not that into you, die deze week in Cinema Texel draait. Deze romantische komedie is gebaseerd op het popu laire boek van Greg Behrendt en Liz Tuccillo, die eerder meeschreven aan de successerie Sex and the city. Het verhaal gaat over een groep dertigers, die in hun zoek tocht naar de ware liefde het andere geslacht proberen te begnjpen en de valkuilen van het daten en rela ties pogen te vermijden. Iedere keer weer hopen ze dat ze ditmaal de ware hebben gevonden. Maar... als hij je met terugbelt, als hij met met je naar bed gaat, als hij getrouwd is met iemand anders of als hij met iemand anders slaapt, dan bestaat er een goede kans dat hij gewoon met geïnteresseerd in je is. In de actiefilm Gran Torino bestaat het leven van de gepensioneerde monteur Walt Kowalski (een rol van Clint Eastwood) uit doe-het-zelven, bier drinken en de maandelijkse knipbeurt bij de kapper. Hij is een verbitterde veteraan van de Kore aanse oorlog, die zijn M1 -geweer nog altijd schoonmaaakt en in de aanslag houdt. Behalve zijn hond Daisy vertrouwt hij niemand genoeg om zijn zonden tegen op te biech ten. Zijn buren zijn allemaal ver huisd of overleden. De nieuwe buren zijn immigranten uit Hmong, aan wie hij een gruwelijke hekel aan heeft. Maar wanneer echter één van hen zijn prachtige Gran Torino wil stelen, wordt hij tegen wil en dank de held van de buurt. Dinsdag 21 april draait in Cinema Texel The Kite Runner, naar het wereldberoemde boek De Vliege raar van Khaled Hosseini. Hoofd personen zijn Amir en Hassan, die samen opgroeien in de hoofdstad van Afghanistan. Bij de jaarlijkse vliegerwedstrijd in Kabul is Amir de vliegeraar, degene die het touw van de vlieger in handen heeft. Hassan is zijn hulpje, de vliegervanger. Wanneer er iets vreselijks met Has san gebeurt, verraadt Amir zijn trouwe metgezel. Na de Russische inval vluchten Amir en zijn vader naar de Verenigde Staten. Amir bouwt er een nieuw bestaan op, maar hij slaagt er niet in Hassan te vergeten. De ontdekking van een schokkend familiegeheim voert hem uiteindelijk terug naar Afghani stan. Iedere donderdag is er een myste rie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. De titel van deze film, die officieel nog niet uit is, wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in deze krant én op de website www.texel- secourant.nl. Verwachte tijden van hoog water ter rede van Oudeschild. Do. 16 april 00.10 en 12.40 u. Vr. 17 april 00.40 en 13.36 u. Za. 18 april 01.34 en 14.25 u. Zo. 19 april 02.34 en 15.25 u. Ma. 20 april 04.00 en 17.10 u. Di. 21 apnl 05.35 en 18.36 u. Wo. 22 april 06.55 en 19.36 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vrijdag 17 april laat ste kwartier, zondag 19 april doodtij. Zondag 19 april zon op 6.33 uur, onder 20.46 uur. &8 UtSTtlt *r>. TXM MHpL Dagelijks om 10.30 en 14.00 uu Zondag om I 1.30 en 14.00 uur Plaats kaarten' verkrijgbaar aan het loket Een compleet overzicht van excursies, rondleidingen en andere toeristische activitei ten staat in de Vakantiekrant, die onlangs met de Texelse Courant is verspreid en op het hele eiland gratis verkrijgbaar Donderdag 16 april: In dorpshuis De Hof aan de Nikadel 13 in De Koog begint om 19.30 uur een open bridge drive. Deelname kost €2,- per persoon. Inlichtingen. Veronica van Beek. tel. 06 28787820. In buurthuis Bethel in Zuid-Eier- land begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive. Sterrenwacht De Jager houdt vanaf 21.00 uur sterrenkijk- avond. Bij twijfel over het door gaan kan rond 18.00 uur gebeld worden naar tel. 06-45552708. Deelname kost €2,-. Cinema Texel vertoont een 'mystery movie' (20.30) en He's just not that into you (20.15). Vrijdag 17 april: In Cuestion Plaza in Den Burg wordt het Island Spring Festival gehouden. Met optredens van verschillende rockbands en DJ Exclusive Inc. Aanvang 19.00 uur, entree €7,50. In de Voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool in Den Burg begint om 19.00 uur de finale van het Solistenfestival. Professor Lamers houdt in De Slinger van Ecomare een lezing over de Hubble-telescoop. Aan vang 20.00, toegang €5,-. Cinema Texel vertoont Monster vs. Aliens in een driedimensi onale en Nederlandstalige ver sie (13.45, 16.15, 19.00), My Bloody Valentine driedimensio naal (21.45), Limo (13.30, 16.00) en He's just not that into you (18.45, 21.30). Zaterdag 18 april: Vuilstortplaats De Hamster in Oudeschild is van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 16.00 uur geopend. De Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg houdt van 10.00 tot 13.00 uur open dag. In De Carrousel in De Gollards in Den Burg wordt van 11.00 tot 16.00 uur kleding voor senioren verkocht. Golfbaan De Texelse bij De Cocksdorp houdt van 12.00 tot 16.00 uur open dag. De Muziek- en Dansschool in Den Burg houdt van 12.30 tot 17.00 uur tot open dag. Met demonstraties, proeflessen, een verkleedwedstrijd en andere activiteiten. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 13.00 een informatie bijeenkomst voor besturen van verenigingen en stichtingen. Deze wordt georganiseerd door Pharos en Rotary. Schrijver Alex Verburg signeert tussen 14.00 en 16.00 uur bij Nauta Boek in Den Burg zijn nieuwe boek 'Dwalingen'. In de RK-kerk van Den Burg begint om 14.00 uur een con cert, als praktijkexamen van vier Texelse dirigenten. De toegang is gratis. In de Burgemeester de Koning hal in Den Burg begint om 20.00 uur een concert van het Konink lijk Texels Fanfarecorps. Toe gang €3,-. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn begint om 20.00 uur een voorstelling van toneel vereniging De Vriendenkring. Na afloop treedt entertainer Kees 'Tesselaar' Klaassen op. Reserveren via tel. 319439 en 319405. In hotel De Lindeboom in Den Burg wordt vanavond het vijfde Lindebooms Texel Jazz festival gehouden. Cinema Texel vertoont Monster vs. Aliens in een driedimensi onale en Nederlandstalige ver sie (13.45, 16.15, 19.00), My Bloody Valentine driedimensio naal (21.45), Limo (13.30, 16.00) en He's just not that into you (18.45, 21.30). Zondag 19 april: Op het buitenterrein van mane ge Akenburg wordt de finale om de Jaap de Graafbokaal gehouden. De bedrijven op en rond Vlieg veld Texel houden van 10.00 tot 17.00 uur open dag. Bezoekers wordt aangeraden op de fiets te komen. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. Op de Groeneplaats in Den Burg worden van 13.00 tot 17.00 uur de finales gespeeld van het Texels kampioenschap panna- voetbal voor scholieren Bij de firma Schoenmaker op het Wezenland in Den Burg gaat om 14.00 uur de Paasrit van de MAB-club van start. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur. Het Texels Bierproevers Genoot schap verzorgt in samenwerking met café De Twaalf Balcken in Den Burg een bier- en spijs- avond. Cinema Texel vertoont Monster vs. Aliens in een driedimensi onale en Nederlandstalige ver sie (13.45, 16.15), Limo (13.30, 16.00), He's just not that into you (18.45, 21.30) en Gran Tori no (20.30 uur). Maandag 20 april: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onder houd van het Hoornder kerkje. Cinema Texel vertoont He's just not that into you (20.15) en Gran Torino (20.30). Dinsdag 21 april: Leden van Rotaryclub Texel halen vanaf 13.00 uur gebruikte kleding op voor de actie 'Geef ons de zak'. In De Buureton in Den Burg begint om 18.00 uur het voor laatste SWOT-diner van het sei zoen, bedoeld voor ouderen. Deelname kost €8.-. Opgave via tel. 312696. Op het wielerparcours op sport park Zuid in Den Burg begint om 19.00 uur een criterium. Deel name vanaf 10 jaar (valhelm verplicht). Cinema Texel vertoont Kite Run ner (14.00, 20.30) Gran Torino (14.00) en He's just not that into you (20.15). TESO zet de komende dagen geregeld een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Hel der als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Automobilisten moeten vrijdag rekening houden met wacht tijden van een half uur. Deze kunnen op Texel ontstaan tus sen 9.00 en 11.00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 16.00 uur. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn vrijdag uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2