UV V V 'Uitdaging zit in stukje extra Rechtspraak Den Helder onzeker TEXELSE COURANT Werkneemster stal duizenden euro's Uitbreiding Texelfonds Reumafonds Onweer boven Den Burg Lammetjes op paasmarkt Stank in woning Beatrixlaan Een taakstraf van 120 uur, waar van 40 voorwaardelijk. Die straf heeft een 21-jarige vrouw, voor malig inwoner van Texel, vrijdag opgelegd gekregen van de Hel- derse politierechter wegens ver duistering in dienstbetrekking, ofwel diefstal van de baas. De vrouw werkte vorig jaar enkele maanden bij een Texelse groothan del. Op een bepaald moment had ze wat extra geld nodig en deed een greep in de kas. Dat ging zo gemakkelijk, dat het niet bij die ene greep bleef, vertelde ze de rechter. De diefstal ging van kwaad tot erger en uiteindelijk werd ze betrapt met een paar honderd gestolen euro's op zak. De werkgever had ontdekt dat er geregeld verschillen zaten in de geldtelling van de dag en de bedragen die door Brinks Geldtransport in ontvangst werden genomen. Daarop plaatste hij een camera, maar de vrouw werd betrapt toen een telling in de och tend niet overeenkwam met een telling later op de dag. In eerste instantie verklaarde de vrouw dat ze het geld nodig had voor de paarden van het gezin. Door een scheiding tussen moeder en stiefvader moest zij twee paar den overnemen en daar had ze eigenlijk geen geld voor. Later bleek een paard ziek te zijn en enkele operaties nodig te hebben, ook dat kostte weer duizenden euro's. Veel spaargeld had ze niet en van haar iets meer dan duizend euro per maand die ze verdiende, kon ze dat allemaal niet betalen. Tegenover politierechter Vos liet de vrouw vrijdag echter weten dat dit verhaal met helemaal waar was en dat ze het gestolen geld vooral had uitgegeven aan kleding en uit gaan. Een echte verklaring voor de dief stal had ze niet, anders dan dat het allemaal zo eenvoudig ging. 'Er was eigenlijk geen controle, de baas was er vaak niet en ik was ook nog maar pas in dienst. Het is geen excuus, maar dat heb ik ook eigenlijk niet. Het was dom en ik zou het nooit meer doen.' Volgens de groothandel is er zeker 8000 euro weggenomen, maar het Open baar Ministerie ging uit van onge veer 3800 euro. Nadat ze was betrapt, werd ze op staande voet ontslagen. 'Volledig terecht', vond ook haar advocaat Peters. De officier van justitie eiste 120 uur werkstraf, waarvan een derde deel voorwaardelijk. Peters benadrukte dat de kans op herhaling erg klein was en dat de vrouw een blanco strafblad had. Hij vond 40 uur taak straf meer dan genoeg. Daar was de rechter het niet mee eens. Hij volgde de officier van justitie en vonniste overeenkomstig de eis. Inmiddels doen zo'n twintig organisaties doen mee aan het project Hostmanship dat begin maart van start is gegaan. Doel hiervan is om door middel van goed gastheerschap van Texel het meest gastvrije eiland ter wereld te maken. 'Texel durft de lat hoog te leggen', constateert initiatiefnemer Alexander de Vries. Hostmanship is een concept dat onder meer in Zweden zijn succes heeft bewezen. In Nederland wordt het uitgedragen door de Hostman ship Development Group, het pro ject op Texel wordt gesteund door de gemeente, VW en het Ontwik kelingsbedrijf Noord-Holland Noord. Hostmanship ontleent zijn kracht aan de wijze van contact met de klant. 'Vaak is de basis van de ser vice die hier wordt verleend wel goed. Dat betekent dat klanten snel en prettig worden geholpen. Maar wil een gast een blijvende herinnering aan zijn bezoek over houden, dan moet je nét iets meer doen. De uitdaging zit in dat stukje extra', zegt De Vries. De bedrijven en organisaties die zijn aangehaakt bij het Texelse pro ject zijn van uiteenlopende grootte en aard. 'Van Ecomare tot Opduin en van een fietsverhuurder tot de drogist. Allerlei soorten bedrijven doen mee.' Hostmanship begint volgens De Vries bij het behandelen van de ander zoals die wil worden behan deld. 'Bewust gedrag. Jezelf zien door de ogen van de gast en begrijpen dat je deel uitmaakt van Hostmanship: vooral denken vanuit klant de totale beleving van de gast.' De instelling van het personeel is van belang. 'Organisaties die zich werkelijk onderscheiden, verwel komen eerst hun medewerkers. Dat leidt tot betrokken mensen die trots zijn op hun organisatie en een stapje extra zetten. Die zijn vele malen effectiever en klantvriende lijker. Als men ziet dat hostmanship werkt, wordt men enthousiast. Medewerkers komen zelf met sug gesties en geven feedback.' Bij zonder waren bezoeken van de zogeheten 'mystery guest'. 'Doel daarvan is om de organisaties een Het voortbestaan van de recht bank in Den Helder is onzeker geworden. Het ministerie van justitie is bezig rechtbanken en nevenvestigingen daarvan opnieuw in te delen en daarbij verdwijnen rechtbanken. Ook de positie van de rechtbank in Alkmaar staat op het spel. Die staat te boek als een hoofdvesti ging, maar in de plannen van minis ter Hirsch Ballin wordt Alkmaar een nevenvestiging van de rechtbank in Haarlem. Den Helder en Hoorn, waar nevenvestigingen van de rechtbank in Alkmaar zitten, wor den in de plannen van het ministe rie niet meer genoemd als plaats waar recht wordt gesproken. Dat betekent dat er mogelijk een eind komt aan zittingen van de kantonrechter en politierechter in Den Helder en dat Texelaars langer moet reizen als ze naar de rechter moeten. In Alkmaar blijven wel zit tingen bestaan (civiel recht, bestuursrecht en strafrecht), maar dan moeten volgens een woord voerder de rechters uit Haarlem overkomen. De Alkmaarse rechtbank heeft ern stige bezwaren tegen de herverde lingsplannen. Volgens het bestuur van rechtbank wordt de toegang tot de rechtspraak verminderd en zullen mensen vaker naar Haarlem moeten doorreizen. Nederland kent 19 rechtbanken met 41 nevenves tigingen. De minister wil dat terug brengen naar 17 rechtbanken met 14 nevenvestigingen. Dat moet lei den tot verbetering van de kwali teit. Alkmaar is afgevallen als hoofd vestiging, omdat de stad niet bij de grootste tien steden van Nederland hoort en omdat Haarlem vanuit Alkmaar in een half uur te bereiken is met de auto en het openbaar vervoer. De 17 hoofdvestigingen staan al vast, de 14 nevenvestigin- Het Texelfonds krijgt voor het eerst een Fonds op Naam binnen de gelederen. Dat gebeurt tij dens een openbare bijeenkomst die zaterdagochtend om 11.00 uur in de Schoutenzaal van de Lindeboom in Den Burg wordt gehouden. Het bestuur van het lokaal gemeen schapsfonds onthult dan wie ach ter het Fonds op Naam zitten. Dat kan omschreven worden als een 'fonds binnen een fonds'. De per sonen achter het Fonds op Naam bepalen in hun doelstelling speci fiek waar de gelden voor bestemd zijn. Daarna zorgt het Texelfonds verder voor onder meer de afhan deling van subsidie-aanvragen, de financiële administratie en het beheer van de gelden.Volgens het Texelfonds kunnen mensen op die manier zelf de hand hebben in schenkingen aan het eiland, zon der dat ze er zelf een organisatie voor hoeven op te zetten. De bijeenkomst begint met een lezing van Jan Beijert, adviseur van het Texelfonds, over het vestigen van een Fonds op Naam. Tegen kwart voor twaalf wordt het fonds bekendgemaakt. Het Texelfonds werd een paar jaar geleden naar Amerikaans voorbeeld opgericht om vermogen op te bouwen, zodat uit de opbrengsten daarvan subsi dies aan projecten en initiatieven op het eiland gegeven kunnen wor den. Het fonds staat te boek als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI), waardoor schenkingen aan het fonds zijn vrijgesteld van schen- kings- en successierechten. Schenkingen aan het fonds kun nen tot zekere hoogte ook van de inkomstenbelasting worden afge trokken. Het onweer dat vrijdagavond over Den Burg trok heeft voor beperkte schade gezorgd. Er kwam een melding uit Den Burg met schade aan elektronische apparatuur, de centrale verwarming, de huis computer en schade aan een zonnewering. Peter Hin uit Den Burg schoot om 23.05 uur bij staande foto vanuit zijn boven raam. Te zien zijn onder meer twee woningen aan het Geuzen- hof aan het Schilderend. 'Trek de lijn door en je gaat ongeveer rich ting de Gamma, en verder rich ting De Waal/Ongeren', analy seert de fotograaf. spiegel voor te houden. Wat we zagen was dat mensen vriendelijk zijn, maar vaak afwachtend. Hun vragen zijn vooral functioneel, bij voorbeeld of ze iets te eten of drinken wilden. Maar een klant die een gesprekje wil. moet vaker zelf beginnen. Beter is het om als gast heer of -vrouw het initiatief te nemen. Bijvoorbeeld dat het leuk is dat een gast op Texel is en -dan bijvoorbeeld informeren wat de reden is dat iemand hier naartoe is gekomen. Als je bijvoorbeeld ziet dat ze kleine kinderen hebben, kun je adviseren waar ze nog meer naartoe kunnen gaan. Dan houden ze een goede herinnering aan jou en aan Texel over en tevens geeft dit natuurlijk de mogelijkheid ande re diensten en producten aan te bieden en dat is natuurlijk weer interessant voor de portemonnaie van de ondernemer Reageer je niet proactief, dan laat je dat lig gen.' Om hostmanship te laten doordringen 'tot in de haarvaten van de Texelse samenleving' wor den de komende tijd meer bedrij ven benaderd om mee te gaan doen aan het project. De deelne mende organisaties kunnen kiezen uit diverse producten, van een mystery bezoek tot training. Aaibare lammetjes, een paashaas lammetje van Henk van der Star die chocolade eitjes uitdeelde, even vasthouden. Bij de stand kraampjes en vooral veel publiek hing een pot met donaties voor op de paasmarkt die zaterdag in het fonds Kika (Kinderen Kanker- Den Burg werd gehouden. Thijme vrij), en Feline Veltkamp mochten het gen moet nog nader worden inge vuld. Daarover moet de Raad voor de Rechtspraak nog nader advies aan de minister geven. Hirsch Bal lin heeft zelf al zeven plaatsen genoemd waar in ieder geval een nevenvestiging van een rechtbank zou moeten komen. De plannen moeten nog besproken worden door de Tweede Kamer. De rechtbank in Den Helder behan delt jaarlijks honderden zaken waar Texelaars bij betrokken zijn. Vol gens de rechtbank waren er in 2008 bij de kantonrechter 209 han delszaken met Texelaars, 8 ontbin dingen van arbeidscontracten, 45 gevallen waarbij iemand onder curatele werd gesteld, 8 beheerza- ken en 10 gevallen van Texelaars die wegens verkeersovertredingen moesten voorkomen (Wet Mulder). Naar schatting moeten jaarlijks ook tientallen Texelaars voor strafzaken in Den Helder zijn. Brandweerlieden kwamen zater- en spoelde het riool door om de dagavond om 18.27 uur in actie bewoners van de stank te verlos- nadat bewoners aan de Beatrix- sen. De politie verleende assi- laan werden geplaagd door een stentie en regelde het verkeer, rioollucht in hun woning. De brandweer voerde metingen uit De collecte voor het Reumafonds, die vorige week werd gehouden, heeft op Texel €5300,- opgebracht, bijna net zoveel als vorig jaar, toen €5315,29 werd opgehaald. Het geld wordt gebruikt voor onder zoek naar de oorzaken van reuma, het geven van voorlichting en het ondersteunen van mensen met reuma. Verburg signeert Mini-Montmartre in Oosterend Alex Verburg signeert zaterdag 18 april tussen 14.00 en 16.00 uur zijn nieuwe boek Dwalingen bij Nauta Boek. Dwalingen, gebaseerd op een waargebeurde geschiedenis, vertelt het verhaal van de zeven tienjarige Annie, dochter van een NSB'er, die tijdens de bezetting verliefd wordt op Johann, die werkt voor de Duitse Arbeitsdienst. Zo'n tien schilders, keramisten en andere kunstenaars exposeer den zaterdag en zondag kunst werken in de tuin van eetcafé De Kroonprins. Het initiatief daartoe werd genomen door Arjan Trap, die ooit zelf kunstgeschiedenis studeerde en draagt de kunst nog steeds een warm hart toe. 'Som mige kunstenaars moesten eerst hun schroom overwinnen, maar deden daarna toch mee. Het is hier net Montmartre in het klein, alleen de silhouetknipper ontbreekt nog.' Gezien de mime belangstelling op zaterdag krijgt de markt waar schijnlijk een vervolg. (Folo GmH Thrmvmtn) DONDERDAG 16 APRIL 2009 Kees Klaassen bij De Vriendenkring Entertainer Kees 'Tesselaar' Klaas sen treedt zaterdag op in dorps huis De Waldhoorn in Den Hoorn op. Dat doet hij na afloop van de voorstelling van toneelvereniging De Vriendenkring, die voor de tweede en laatste keer de komedie Genjchten van Neil Simon opvoert. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te bestellen bij Natasja Koopman (tel. 319439) en Gitta Witte (tel. 319405). Samenstelling ensembles Muziek- en Dansschool Texel houdt vrijdag 24 april om 19.30 uur een kennismakingsavond voor mensen die graag in ee n ensemble willen spelen. Al musicerend wordt geke ken of er een ensemble samenge steld kan worden. Docente Ellen Verburgt begeleidt de avond en stuurt de kennisma king tussen verschillende musici. Zij adviseert muzikanten die goed bij elkaar passen om een ensemble te vormen, ledereen wordt ver zocht zijn eigen instrument mee te nemen, piano's zijn aanwezig. De entree is gratis, verzocht wordt deelname vooraf door te geven via tel. 313493 of info@mdt-texel.nl. 'Sluiten fietspad is slechte zaak' De verkeerssituatie bij de Pont- weg, tussen de rotonde Elemert en Akenbuurt, baart de ANBO afdeling Den Burg 'zeer veel' zorgen. 'Het afsluiten van het fietspad langs het PHH-gebouw is een slechte zaak.' Vorige week lieten b en w weten dat zodra de tijdelijke verkeersmaatregelen zijn gerealiseerd, het fietspad weer open gaat. 'Oudere fietsers, wandelaars en gebruikers van een scootmobiel zijn genoodzaakt de Pontweg twee keer over te steken. Dit is uit veilig heidsoverwegingen niet te accep teren', schrijft de ABNO in een brief aan het college van b en w. 'Er staat weer een druk seizoen te wachten, met veel intensieve ver keersbewegingen vanaf en naar de boot. Alleen het afslaande verkeer richting Oudeschild en Den Burg West maakt geen gebruik van het stukje Pontweg langs het PHH- gebouw. Ook de in-Ajitrit voor het gemotoriseerde verkeer bij het gebouw is niet duidelijk aangege ven. Al met al is er een situatie gecreëerd waaraan omwille van de veiligheid zo spoedig mogelijk weer een einde moet komen.' Zodra de tijdelijke maatregelen die ervoor moeten zorgen dat de brandweer de nieuwe kazerne veilig kan berei ken zijn genomen, wordt het fiets pad weer opengesteld. Het betreft een bouwstraat vanaf de Gasthuis straat naar het PHH-gebouw en het uitrusten van brandweerlieden met draadloze apparatuur waar mee ze bij het aanrijden het stop licht op rood kunnen zetten, zodat ze vanuit noordelijke richting onge hinderd de Pontweg kunnen over steken naar de kazerne. Dit zal in ieder geval voor 25 mei, de offici ële opening van het PHH-gebouw, gebeuren, maar mogelijk al in april. Stimpestamp bij SWOT Ouderen gaan dinsdag 21 april aan tafel voor het voorlaatste SWOT- diner voor het zomerseizoen. Op het menu staat andijviestamppot (ook wel bekend als stimpestamp) met spekjes en een slavink en een toetje. Ook wordt een kopje koffie of thee geserveerd. Het diner wordt gehouden in De Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg en begint om 18.00 uur Deelname kost €8.-. Opgave bij de SWOT, tel. 312696. Vakantiekrant Voor de Vakantiekrant die op 1 mei verschijnt moeten activiteiten voor de agenda uiterlijk op maandag 20 april in de TexelAgenda worden opgenomen of bij de redactie wor den aangeleverd.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5