Bewoners willen bij overleg zitten 'Met elkaar muziek maken, is het mooiste' 'Texelse Courant hees de stormbal voor meningsvorming' fcJWIJ LATEN ZINKEN!! NIET Festival 'leerzame ervaring' Texelaars en de muze Wat ik zeggen wou DINSDAG 21 APRIL 2009TEXELSE 10 COURANT instudeert en het lukt goed. Zo hebben we voor de Paaswake met de Gospeltrain een mis uitgevoerd. uitvoering geworden. Met z'n allen een goed resultaat bereiken, dat is geweldig. Als het allemaal lukt en In het begin dacht ik: dit wordt het is mooi, dan is het echt genie- helemaal niks, veel te moeilijk, ten.' bewaar het maar voor de Kerst. Maar Alphons bleef enthousiast en uiteindelijk is het een heel goede Tekst en foto Lida Wels organist was in de katholieke kerk. 'Ik denk dat ik die lessen wel eens vervloekt heb, want mijn moeder riep regelmatig vanuit de keuken als ik aan het oefenen was: 'Mari an, dat staat er niet!' Toen juffrouw Reij zo bejaard was dat ze geen les meer kon geven, kwam ik bij mees ter Reif, die in de CVO-school the orielessen gaf. Op zaterdagoch tend, want door de week waren de lokalen bezet. Waarschijnlijk was ik een van de eerste leerlingen van de muziekschool-in-oprichting. Behal ve die theorielessen zong ik in de kerk in het kinderkerkkoor van meester Zegers. Toen ik een jaar of 10,12 was ben ik met alles gestopt. Puberteit, je weet hoe dat gaat...' Het duurde tot na de geboorte van haar kinderen dat Marian - inmid dels Brügemann - haar muziekacti- viteiten weer oppakte. 'Ze vroegen of ik een paar kindertjes die hun eerste communie deden, wilde hel pen met zingen. Samen met een paar andere moeders. We vonden dat zó leuk dat we met elkaar zijn gaan zingen. Zo is van lieverlede The Gospeltrain ontstaan Onze eerste dirigent was zuster Rood, een non. Daarna heeft Hans Kievit heel lang voor het koor gestaan en sinds vier jaar zwaait Alphons Boom 's winters en Gerard van der Slikke in de zomer met het diri geerstokje. Het RK Vrouwenkoor bestond toen al. Zij zongen tijdens 'rouwtjes en trouwtjes' en tijdens de zondagse kerkdiensten. Toen het koor wat versterking kon gebruiken, ben ik ook daar gaan zingen. Tante Door (Van Sambeek) stond ervoor, later Joos Kager en nu is Paul Bakker dirigent. Ik ver vang hem als hij verhinderd is.' Sinds een aantal jaren heeft de diri gent in spe weer pianoles, bij Rachel Vroom. 'Door de dirigenten cursus ben ik me meer in achter gronden gaan verdiepen. Je gaat op een andere manier naar muziek luisteren', aldus Brügemann. 'Vroe ger dacht ik over componisten: ach, al die oude mannen. Maar als ik nu iets van bijvoorbeeld Beetho ven speel, zoek ik op wanneer hij leefde en wat voor soort muziek hij schreef en hoe die muziek in zijn tijd paste. Gedurende de cursus kregen we ook harmonieleer, dat vind ik ook heel interessant. Door de cursus ben ik veel zekerder geworden, van mijn techniek maar ook in het luisteren; ik hoor het nu veel duidelijker en sneller als er iets mis gaat in het koor. Ik hield me ook nooit met toonsoorten bezig, maar nu zoek ik altijd uit in welke toonsoort een stuk staat. Muziek voegt echt iets toe aan mijn leven. Ik kan trouwens ook heel erg geme ten van de stilte. Stilte is voor mij ook een soort muziek. Maar het mooiste is het om met elkaar muziek te maken, die saamhorig heid als je met je koor een stuk 'Een leerzame ervaring en een héél gezellig feest.' Dat zeggen Bas Bakker, Timo Meskers, Marlon Pet- ta en Marlon Marei over het Island Spring Festival dat ze hebben georganiseerd. Twee bands die ze voor vrijdag in Question Plaza had den gecontracteerd, belden daags voor het festival af, maar op de valreep wisten ze twee andere bands te strikken. Maar de hard core die een groep Duitse rockers de zaal in blies was dermate hard, dat menig bezoeker de poptempel verliet. Maar bij andere muzikanten en DJ's stroomde het publiek weer toe. Toch viel de totale opkomst met 150 man tegen, waardoor de kosten hoger uitpakten dan de opbrengst en het viertal geen geld naar Terre des Hommes kan over maken. Ze doen een beroep op de gemeente om een deel van het tekort aan te vullen. (Foto Warvm Fey) Vuurtoren Enige weken geleden stond er in de Texelse Courant een artikel over het openstellen van de vuurtoren en het nieuwe pad, dat gelegd moet worden om de omwonenden te ontzien. Bewoners langs de Waddendijk overleggroep met 12 tot 15 organi- voelen zich onvoldoende verte- saties hanteerbaar is. In de advies- Mijn ouders en ik gingen kampeer den al in 1947 op Texel. In die tijd was de vuurtoren gewoon te bezichtigen. Mijn vader heeft in 1950 een paar foto's gemaakt, die ik u hierbij graag laat zien. Ik ben het jochie met de lange regenjas. In 1950 was ik 7 jaar. nu reeds 65. Carl Raue, Utrecht genwoordigd bij de plannen die hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier ontwikkelt voor de versterking van 17 km dijk tussen De Cocksdorp en 't Horn- tje. Dat kwam naar voren tijdens een informatiebijeenkomst over de dijk versterking. Hollands Noorder kwartier heeft een adviescommis sie opgezet waarin onder meer de dorpscommissies van Den Hoorn, Oudeschild, Oosterend en De Cocksdorp zijn uitgenodigd. Bewo ners van de Prins Hendrikpolder lieten weten dat in de Hoornder dorpscommissie echter niemand van de polder is vertegenwoor digd. De bewoners kregen van Christoph Reuther, projectleider van de dijk versterking, het advies zich even tueel zelf te verenigen in buurtco- mités en daarvan een afvaardiger te sturen. Hij liet weten dat een Samen met drie andere Texe laars rondde Marian Brügemann zaterdag de driejarige dirigen- tenopieiding af met een examen in wat voor haar min of meer de thuishaven is: de Rooms-Katho- lieke kerk in Den Burg. Marian Brügemann merkt beschei den op dat niet zij, maar eerder initiatiefnemer Gerard van der Slikke in de schijnwerpers zou moeten staan. 'Hij is enkele jaren geleden naar de Muziekschool gestapt met de vraag of ze niet een cursus koordirectie zouden kunnen organiseren. De coördina tor daar was meteen enthousiast en heeft in samenwerking met Muziekpraktijk 6a uit Schagen een cursus opgezet speciaal voor Texelaars.' 'Directeur/docent Karei Kok kwam iedere donderdag naar Texel om onze groep - die toen uit tien deel nemers bestond - les te geven. Een deel van de groep wilde na dat basisjaar doorgaan en Kok werd bereid gevonden de tweejarige vervolgopleiding, die hij normaal in Schagen geeft, hier op Texel te geven. Het tweede jaar dacht ik: ik doe voor spek en bonen mee en het derde jaar haalden de anderen mij over om mee te doen voor de gezelligheid. Maar zo werkt het natuurlijk met. Je moet hard en serieus werken. Als ik achteraf zie wat ik allemaal heb gedaan... Mis schien was ik er dan helemaal niet aan begonnen. Maar het bleef altijd wel heel leuk. We begonnen met zes cursisten aan de vervolgoplei ding en bleven het laatste jaar met z'n vieren over Gerard van der Slikke, Karen Keijser, Paul Bakker en ik.' Marian, dochter van Cor Ran en Veronica van Heerwaarde (beter bekend als 'Vroon Hoekie'), kreeg op 7-jarige leeftijd pianoles van juf frouw Reij, een ongetrouwde, oudere dame die les gaf tegenover de slagerij van haar vader in de Warmoesstraat. De muziekschool bestond toen nog niet. Marian ver moedt dat zij op pianoles mocht omdat haar opa ('Willem Hoekie') groep zitten momenteel naast de dorpscommissies vertegenwoordi gers van TVO, Duurzaam Texel, Landschapszorg, Natuurmonu menten, de Waddenvereniging en Staatsbosbeheer. De groep is twee keer bijeen geweest. Hollands Noorderkwartier ging tij dens de bijeenkomst in op de ont wikkeling van de dijkversterkmgs- plannenen de mogelijkheden tot inspraak. De eerste gelegenheid daartoe is deze zomer als een zogeheten startnotitie wordt gepre senteerd. Naar verwachting wordt in 2011 met de eerste werkzaam heden begonnen. Er wordt onder meer aan gedacht bij de PH-polder binnendijks een laag klei van veertig meter breed aan te leggen. Volgens Reuther is het een optie dat bij huizen die kort tegen de dijk staan damwanden komen in plaats van klei, maar dat is wel duurder. 'Een multimediaal platform voor de meningsvorming.' Aldus omschreef Frits van Exter, hoofd redacteur van Vrij Nederland, oud-hoofdredacteur van Trouw en juryvoorzitter bij de uitreiking van de Prijs voor de Nieuwsblad- journalistiek, de rol van de Texel se Courant. Zoals bijvoorbeeld ten tijde van de dreigende aan besteding van de veerdienst. De Texelse Courant werd donder dag op de dag van de Nederlandse Nieuwsbladpers in Voorthuizen tweemaal in het zonnetje gezet. Bij de nominatie voor de Prijs van de Nieuwsbladjournalistiek van TC- journalisten Jeroen van Hattum en Gerard Timmerman verwoordde Van Exter de emotie op Texel 'zodra het om het veer gaat, waarin zoveel bewoners een eigen aandeel heb ben. Zij kwamen in het geweer toen iufl.rti.ft i het Rijk ernst leek te maken met het voornemen het veer over de Waddenzee via openbare beste ding te gunnen. Dat zou het einde kunnen betekenen van de Konink lijke Texelse Eigen Stoomboot Onderneming (TESO), de trots van het eiland, opgericht in 1907. Voor de Texelse Courant was het in ieder geval aanleiding de stormbal te hijsen. De krant werd een multime diaal platform voor de meningsvor ming over deze zaak. Het resultaat is een staaltje burgerjournalistiek, waarbij de krant niet langer door geefluik is maar een actievoerende partij.' De Prijs voor de Nieuws bladjournalistiek werd gewonnen door nieuwsblad De Puttenaer met een reportage over de Puttense moordzaak. De vanger bezig met het opjagen van de waterdieren. Gerard Tim merman zag het en drukte af voor de Texelaar', oordeelde de jury over de foto die de TC-hoofdredacteur een eervolle vermelding opleverde. Minder toepasselijk was dat de jury het ganzenvangen waarvan Texel vorig jaar na een felle discussie de primeur beleefde als een 'treffend beeld van een typisch eilandge- bruik'. De Prijs voor de Nieuws bladfotografie werd gewonnen door Richard van Hoek van Het Kontakt Edities, De Noord. Texelaars massaal te water voor eigen veerdienst Texels garwenvlee» Gewillig oor bij Tweede Kamer Website Voorkeur overleg Den Helder Positie TESO nog T'™""* Politiek unaniem jj§;3 De foto van het ganzenvangen die Gerard Timmerman vorig jaar maakte ter hoogte van Dijkmanshuizen. De voorpagina van de Texelse Courant van 23 mei 2008 stond in het teken van de actie voor behoud van TESO.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 10