Valse meldingen druk op ondernemers Spaanse kunst De Ridder start paardentram TEXELSE 11 COURANT n mam Havengeld vanaf 1 mei geïnd Radio maken Voorwaardelijke straf voor bezit methadon Opgeleid tot marinier DINSDAG 21 APRIL 2009 w i in Tusse de Banke f. SKCBB Chris en Francisca Commandeur De brandmeldinstallaties zijn een zware druk op de schou ders van ondernemers Chris en Francisca Commandeur van groepsaccommodatie De Stolp en de familie Bakker van groeps- verblijf De Zilvermeeuw. 'Je wenst niemand een dergelijke installatie toe', zegt het echt paar Commandeur. De veiligheid van hun gasten gaat bij beide accommodaties boven alles, en de ondernemers hebben niets tegen een goede ontruimings installatie. Het is met name de automatische doormelding naar de brandweercentrale die als een pro bleem wordt gezien, zeker ook omdat vrijwel iedereen over mobie le telefoons beschikt en 112 kan bellen. 'De doormelding vind ik niets toevoegen, als iedereen maar buiten staat als het alarm afgaat. En dat kan met een ontruimingsin stallatie', zegt Bakker Een dergelijke installatie, waarbij de brandmelders alleen intern afgaan, is niet voldoende voor accommodaties met een opper vlakte van meer dan 250 vierkante meter Ongeacht de staat van het gebouw en hoe hoog er gebouwd is. Bij De Zilvermeeuw zijn zelfs drie keer zoveel vluchtwegen gecreëerd met de onlangs gereali seerde nieuwbouw, maar de instal latie bleef volgens de regels van de Veiligheidsregio Noord-Holland Noord verplicht. De ruimtes zijn in zowel De Zilvermeeuw als De Stolp op de begane grond, met directe vluchtwegen in vrijwel alle kamers. 'Ze kunnen er aan alle kanten uit als er brand is', zegt Chris Com mandeur. Hij heeft wel twee slaap- ruimtes op de bovenverdieping, 'maar als het daar om gaat dan zijn die kamers er volgende week uit'. De installatie op De Zilvermeeuw zit momenteel nog in de testfase, in afwachting van aansluiting op de meldkamer van de regionale brand weer. De testresultaten van hun installatie zijn binnen, wat niet hoopvol was. De teller staat op zeven valse meldingen, alleen in het eerste weekend. Probleem bij de melders is namelijk dat ze niet alleen op rook of plotselinge hitte- stijging reageren. Voorschriften verplichten het gebruik van opti sche melders, gevoelige appara tuur. Als er teveel mensen tegelijk douchen of er overmatig deodo rant gespoten wordt kunnen ze afgaan. Voor deze melders op gevoelige plaatsen wordt in samen werking met de brandweer naar een alternatief gekeken. Bij De Stolp zijn ze zo ver dat ze de accommodaties liever leeg laten dan dat er verhuurd wordt aan groepen die, volgens Comman deur, een hoog risico geven. 'Het kost veel geld om het leeg te laten staan, maar anders zit je in de stress over wanneer de melders afgaan', zegt Francisca Comman deur. De 180 valse brandmeldingen in 2008 brachten €20.000,- aan kos ten mee. Een rekensom leert dat de kosten dus ruim €111,- per uit ruk zijn. Het raadsvoorstel om €2.000,- boete op te leggen per valse brandmelding is voor de ondernemers dan ook het toppunt in de zorgen om de installaties. Daar komt bij dat de inning van de kosten nog een discussiepunt is. Feancisca Commandeur: 'Laat de gemeente de inning van de kosten zelf oplossen met de gasten. Wij zitten niet op extra incasso-werk zaamheden te wachten.' Verschil hotels Volgens de collega's zit er een essentieel verschil in de doormel ding van hotels en groepsverblij- ven. De groepsgrootte kan invloed hebben op het gedrag van de aan wezigen. Bakker benadrukt dat groepsdruk kattenkwaad uithalen aantrekkelijker kan maken: 'Er is altijd wel iemand die op die knop durft te drukken.' 'Bovendien heeft er altijd iemand dienst in een hotel, bij ons is die dienst 24 uur per dag. We zijn maar met z'n tweeën. Je moet altijd thuis zijn', zegt Chris Commandeur. Dit maakt dat de druk op het privéle- ven van de ondernemers hoog is. Voor de familie Commandeur behoren familiebezoekjes op het vasteland vrijwel tot het verleden, boodschappen worden in de buurt gedaan en Chris en Francisca gaan alleen samen weg als de gasten niet op het terrein aanwezig zijn. 'Het beheerst ons hele leven, het is emotioneel zwaar. We hebben al drie keer serieus om tafel gezeten met de vraag of we nog wel door- willen met dit bedrijf', zegt Fran cisca Commandeur. Tot slot benadrukt Bakker dat de valse meldingen niet alleen een last zijn voor de ondernemers: 'Ik vind dit ook heel vervelend voor de jongens van de brandweer. Het zijn allemaal vrijwilligers die moeten uitrukken.' Ingaand 1 mei moet voor sche pen die de gemeentelijke haven van Oudeschild aandoen haven geld worden betaald. Het tarief varieert van €0,29 tot €2,- per dag en per meter scheepslengte, afhankelijk van het scheepstype. De opbrengst aan havengelden is een belangrijke factor bij het sluitend maken van de exploita tie van de haven. Het rijk heeft de haven al op 1 december 2008 aan de gemeente overgedragen, maar met het innen van havengeld kon nog niet wor den begonnen omdat de betref fende verordening nog niet was De tarieven zijn ongeveer gelijk aan de tarieven in andere vergelijkbare havens. Enkele voorbeelden: voor een viskotter, rondvaartboot of sportvissersboot moet €0,50 per meter lengte per dag worden betaald. Een sleepboot, vracht schip, werkvaartuig of dienstvaar- tuig is €0,41 per meter verschul digd. Het hoogste tarief (€2,-) geldt voor een pleziervaartuig. De bin nengelopen schepen worden door de havenmeesters geregistreerd en krijgen de factuur. Desgewenst kan ook worden gepind of cash betaald. Voor de vissersvloot zal mogelijk een collectieve betalingsregeling worden getroffen via de vissersver eniging DETV, zodat niet iedere binnengelopen kotter apart hoeft te worden benaderd. De redding boten van de KNRM zijn vrijgesteld van havengeld. Jeroen Backer nebben tegelijk opleiding tot voor jongeren Radio Texel start met een oplei ding radio maken voor jongeren. De cursus wordt gegeven door Gerrit Verhoeven, medewerker bij Radio Texel. De cursisten leren elementaire zaken als interviewen, het maken van reportages, redac tie, presenteren en techniek. Bedoeling is dat de jongeren op termijn zelf radio gaan maken bij de lokale omroep. Radio Texel begint met de cursus omdat er de laatste tijd meerdere jongeren langs zijn geweest die wel interes se in radio hadden. De eerste bijeenkomst is vrijdag 24 april om 18.00 uur in de studio aan de Molenstraat 24 (onder de oude Buureton) in Den Burg. De cursus is bestemd voor jongeren vanaf 12 jaar. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Gerrit Verhoe ven: 06-53285592. Hij is al 20 jaar aan Radio Texel verbonden en recent in Hilversum bijgeschoold. Een 42-jarige inwoner van Den Burg is vrijdag door de politie rechter in Den Helder veroor deeld tot een geheel voorwaar delijke werkstraf van 40 uur. De man werd schuldig bevon den aan het bezit van 32 metha- donpillen. De proeftijd van een eerder voorwaardelijk opge legde celstraf werd met een jaar verlengd. De man werd op 7 november vorig jaar betrapt toen hij de pil len in ontvangst nam. Dat gebeurde op de Pontweg, nabij de veerhaven. De verdachte gaf het bezit van de pillen ruimhartig toe en verklaarde dat hij ze nodig had omdat zijn vaste portie van de apotheek al op was. Hij had iets meer gebruikt dan gebruike lijk, waardoor hij al twee dagen zonder zat. Daarop besloot hij wat extra pillen aan te schaffen, maar dat werd ontdekt door de politie. De officier van justitie eiste een werkstraf van 40 uur, maar poli tierechter Vermeulen besloot de man een nieuwe kans te geven. Hij legde de straf wél op, maar geheel voorwaardelijk. Gaat hij In Tusse de Banke op de Groene- plaats is tot en met dinsdag 5 mei een expositie te zien van de Spaanse Carlos Aranda, schil der, etser, portrettekenaar en dichter. Aranda werd geboren in Madrid en werkt sinds 1980 als professioneel kunstenaar. Hij schildert voorna melijk abstracte kleur- en vormcre- aties die zijn innerlijke reactie op de realiteit weergeven en daarom vaak herinnering of herkenning bij de kijker oproepen. Heldere kleu ren worden daarbij plots onderbro ken door donkere lijnen of vormen, die net als in het dagelijkse leven hun aandacht opeisen. Aranda laat het aan de kijker over hoe hij zich kan identificeren met het geheel. Hij ziet zijn werk als een brug tus sen mensen, realiteit en beleving. Ook in zijn etswerk zoekt hij naar creatieve vormgeving en abstracte vormcomposities en voor al zijn werk geldt dat de kijker een actieve rol speelt, waardoor het schilderij niet verveelt of saai wordt. De expositie is te zien van donder dag 23 tot en met dinsdag 5 mei, van 10.00 tot 17.00 uur (en tijdens de koopavond). De vernissage vindt plaats op vrijdag 24 april om 16.30 uur. Gemeente steunt uitvoering opera Ter gelegenheid van het 50-jarig jarig bestaan organiseert de Muziek- en Dansschool Texel de opvoering van de semi-opera King Arthur. B en w hebben besloten het initiatief te steunen met een subsidie van 50 procent van het tekort, met een maximum van €4.443,-. Omdat het bedrag hoger is dan €1.000,- moest het college advies vragen aan de Adviescom missie Kunst en Cultuur, wat posi tief uitviel. de komende twee jaar niet nog maals in de fout, dan is er verder niets aan de hand. Dat geldt dus ook voor de drie maanden gevan genisstraf, die hem nu extra boven het hoofd blijven hangen. De rechter besloot tot de milde straf, omdat het eindelijk wat beter gaat met de veroordeelde. Hij gebruikt nog wel methadon, maar veel minder dan voorheen. Het gaat dus de goede kant op en de kans dat hij opnieuw in de fout gaat, wordt daarmee met de dag kleiner. Knikkeraars naar "5" kampioenschap Ferry van der Vis afgerond. Ferry van der Vis (19) uit Oude schild en Jeroen Backer (20) uit Den Burg hebben een opleiding tot marinier eerste klasse vol tooid. De twee Texelaars volgden van eind augustus tot vorige week een opleiding waarbij ze de elementaire vaardigheden van een marinier leerden. 'We hebben geleerd hoe je moet overleven in een bos, hoe je moet schieten of hoe je met tien man een huis veilig stelt als je in een stad met gevechten bezig bent', vertelt Backer. De twee verbleven ook twee weken op de Mok om de amfibische kneepjes van het vak te leren. De opleiding werd afgesloten met een zogeheten eindweek waarin ze op pad waren om alle training in de praktijk toe te passen. Tijdens die week sliepen ze bij elkaar onge veer vier tot vijf uur. Het was een pittige opleiding. Ze begonnen in augustus met 157 man, waarvan er 38 het redden tot de eindstreep. Backer kwam tot zijn verrassing als beste schutter van de groep uit de bus. Hij kreeg daarvoor een medaille en een oor konde van het landelijk contactor gaan van oud-mariniers. Hij mag door naar een gespecialiseerde schietopleiding. Van der Vis gaat de komende negen maanden naar Aruba waar hij wordt gelegerd in een bataljon. Hij gaat ook jungletrainingen in Suriname volgen. Backer gaat naar Frankrijk voor een vervolgopleiding tot parachutist. Jeugdige liefhebbers van knikke ren kunnen in de meivakantie een poging doen zich te plaatsen voor de Nederlandse kampioenschap pen, die binnenkort in Anna Pau- lowna worden gehouden. Dat is maandag 27 april mogelijk op het schoolplein van De Akker in Ooste rend en maandag 4 mei op het plein bij de Burgemeester de Koninghal in Den Burg. De beste vier knikkeraars van beide toer nooien kwalificeren zich voor het nationaal kampioenschap. Beide toernooien beginnen om 10.00 uur en duren tot ongeveer 12.00 uur. Deelname staat open voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar en is gratis. Opgave via ww.sportservicetexel.nl. De organi satie stelt knikkers beschikbaar. *'fht VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Paarden zijn al jaren de grote hobby van Gerard de Ridder uit Eierland en binnenkort ook zijn beroep. Als koetsier zit hij van af 26 april bijna dagelijks op de bok van de Texelse paarden tram. Voortgetrokken door twee robuuste Belgische paarden maakt hij met zijn passagiers ritjes langs karakteristieke plekken in het noorden van het eiland. Op het erf van huize Kragedréé- ger (Texels voor kemphaan) aan de Hoofdweg glimt de paarden tram voorbijgangers tegemoet. De twee Belgische trekpaarden versterken het nostalgische beeld en om het plaatje compleet te maken, heeft De Ridder het koet- sierspak er bij aan getrokken. Met hoge hoed. 'We gaan voor het authentieke', zegt de startende ondernemer. 'We hebben al veer tien jaar paarden als hobby, maar ik heb er altijd al meer mee willen doen. Ik wil graag met passagiers door de polder, maar dan wel met een dichte wagen, zodat ik het hele jaar kan rijden.' Op zoek naar een wagen stuitte hij in Oost-Groningen op een paardentram die voordien in Uit hoorn heeft rondgereden en een replica is van een paardentram zoals die tot de invoering van de elektrische tram in Amsterdam heeft rondgereden. Een oerdege lijke en tot in de puntjes afge werkte wagen. Ook de Belgische paarden die de kar gaan trekken, hebben een bijzonder verhaal. De Ridder: 'Ik was op zoek naar blonde trekpaarden. Ernesto en Nero komen uit België". Ik heb ze overgenomen van de Palm-brou- werij, die in 1985 voor promotie doeleinden een eigen stoeterij is begonnen. Ze zijn helemaal inge reden, dit was voor mij een bui tenkansje.' Om te voorkomen dat de paarden onderweg het nodige laten vallen, maakt De Ridder gebruik van mestzakken. 'We houden het graag netjes.' De Ridder pikt zijn passagiers op bij vakantiepark De Krim en rijdt vervolgens via de Kikkertstraat richting de vuurtoren, om via de Volharding over te steken en de buitendijkse 'Vlielandboulevard' op te rijden. De rit gaat verder via de Vuurtorenweg, de Langeveld- straat, de Stengweg en een stuk je Hoofdweg om te pauzeren bij ijsboerderij Labora, waar de koet sier op een ijsje trakteert. De rit eindigt op De Krim 'Onderweg vertel ik de passagiers over de dingen die we passeren. Het ont staan van De Cocksdorp, de geschiedenis van polder Eierland. de dijk, de vuurtoren, de Vliehors, het reddingboothuis, de land bouw en de bloembollenteelt. Allemaal zaken die toeristen anders niet zo snel horen. Zo'n rit is leuk en het is mooi als ze er wat van opsteken.' De Texelse paardentram rijdt vier dagen in de week. Maandag, woensdag, zaterdag en zondag vertrekt Gerard de Ridder om 10.00 en om 13.00 uur. Reserveren kan via info@texelsepaardentram.nl of via. 06-36251093.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11