TEXELSE™COURANT Texel onterecht gedwarsboomd Paas voor TESO drukker dan ooit texelseBcourant TOMAHAWK Cjroen "ZwarL-Jexeh in het hart Kinderen herdenken slachtoffers 'Actie ganzen moet vervolg krijgen' Gebiedscommissie wil opnieuw vangen «*n Oudste Texelaar overleden OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12368 VRIJDAG 24 APRIL 2009 Sorry Maarten. VERGISSING VAN ONS STEL JE NIET AAN; VAN DEZE REPLICA ZIJN ZELFS... DE ROETDEELTJES VERKLEIND OP SCHAAL 11 00 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Er rijden trekkers op het eiland die voorzien zijn van een verbinding met vijf satellie ten. Kinderen van de Fontein, Thijsse- school en Jozefschool hebben gis teren op de Algemene Begraaf plaats in Den Burg narcissen gelegd op de graven van mensen die sneuvelden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De kinderen deden mee aan Adopteer een Monument dat het 4/5 mei Comité Texel jaar lijks houdt. De kinderen kwamen voorafgaand aan de herdenking samen in de raadzaal om te luiste ren naar verhalen van Henk Tjep- kema over de oorlog en om gedich ten voor te dragen. De kinderen van de Thijsseschool kwamen voor de verandering met een rap en zongen een lied dat was geba seerd op het nummer Vrij zijn van Marco Borsato. Na afloop gingen ze op de foto bij één van de drie monumenten op de begraafplaats. Meer over de verhalen van Henk Tjepkema elders in deze krant. (Foto Harry de Graaf) Vastgelopen J Kinderen van de Jozefschool hebben geld bij eengebracht voor zeventien geiten gezinnen in Oeganda. De KNRM heeft dinsdagavond een vastgelopen zeiljacht van De Bollen bij Oudeschild gehaald. De Brocky, met drie personen aan boord, kreeg hulp van de Joke Dijkstra uit Den Helder en de Maria Paula uit Oudeschild die tijdelijk de Francine Kroesen vervangt. De Texelse redders waren als eerste bij de Brocky en brachten een sleepverbinding tot stand, waarna de Joke Dijkstra het lostrok. Het zeilschip liep daarna nog een keer vast ter hoogte van de T-scheer, maar dat kon snel door de Maria Paula ongedaan worden gemaakt. De vervanger van de Francine Kroesen sleepte de Brocky naar de haven van Oudeschild. Gepakt voor wapenbezit De politie heeft maandagavond in Den Burg twee mensen opgepakt in verband met verboden wapen bezit. Het ging om een 18-jarige Texelse en een 23-jarige kennis van haar uit Capelle aan de IJssel. Zij werden aangehouden na de vondst van twee pistolen in hun huurwoning aan het Schilderend. De wapens, verpakt in een plastic tas, werden gevonden door een buitenstaander. Waarom die in de woning was, is niet bekend. Het ene pistool bleek een echt vuur wapen te zijn, de ander een replica waarmee plastic balletjes kunnen worden verschoten. De recherche heeft de twee dinsdag gehoord, waarna de 23-jarige man een proces verbaal kreeg wegens verboden vuurwapenbezit. De vrouw kreeg geen proces-verbaal. Waarom de man een wapen in de woning had, wil de politie in het belang van het onderzoek niet zeg gen. De man en de vrouw werden volgens een persbericht in de loop van de dinsdagmiddag heengezon den. De overheden bekijken op het moment in IJsland wat de bezittin gen van Landsbanki waard zijn. Daarnaast is een crediteurencomi té gevormd waarin gesproken wordt over de verdeelsleutel van de bezittingen over de schuldei sers van Landsbanki. De samen werkende overheden hebben een afvaardiging in dit crediteurenco mité en zeggen daarbij goed samen te werken met het Rijk. Het ziet er naar uit dat er de komende zomer op Texel opnieuw grauwe ganzen worden gevan gen en vergast. De Gebiedscom- missie Texel besloot gisteren tot het versturen van een brief aan de provincie met daarin de bood schap dat een vervolg moet wor den gegeven aan de actie van vorig jaar. De vangacties zullen onderdeel uitmaken van van een proef(pilot)project van drie jaar, waarin het effect van verschillen de maatregelen wordt gemeten. gen werd vertraagd als gevolg van de rechtszaak die was aangespan nen door Faunabescherming. Andere reden was het eerdere aflo pen van de ruiperiode van de gan zen, waardoor de ganzen vroeger op de wieken konden en het van gen voortijdig werd afgeblazen. Dat er nu weer zoveel ganzen zitten, Ondanks dat vorig jaar duizenden grauwe ganzen werden gevangen en met koolzuurgas omgebracht, had dit niet het gewenste effect, constateerde de Gebiedscommis- sie. Daarin zetelen LTO, Staatsbos beheer, Natuurmonumenten en andere organisatie. Uit tellingen zou blijken dat er nu nog 3200 overzo- merende grauwe ganzen in de natuurgebieden zijn en naar schat ting 1000 elders op het eiland. Maar vorig jaar veel negatieve publiciteit, gaat, zoals op Texel en in Zeeland. 'Want als je geen ganzen vangt, kun je niet meten en kom je er nooit achter welk effect het heeft.' Natuur monumenten is al akkoord met het vangen van ganzen, ook met als argument dat de hoge gansdicht heid ten koste gaat van aanwezige natuurwaarden. Overigens worden ook elders in - - - - Noord-Holland worden gevan- gen. Die wor- gedood, maar voorzien van heeft er vermoedelijk ook mee te maken dat ganzen uit andere gebie den naar Texel zijn overgevlogen. Het ombrengen van ganzen is een teer onderwerp. De negatieve aan dacht in de pers maakt dat de betrokkenen nu behoedzaam omgaan met de communicatie hier over. Met name de gemeente kreeg een ring, zodat inzichtelijk wordt waar de ganzen naar toe trekken. De stand van de grauwe ganzen op Texel, in het Zwanenwater en het Amstelmeer wordt nauwlettend in de gaten gehouden. zekerheid over deze aantallen zijn er niet. Het zijn er in ieder geval veel meer dan de tweehonderd broed- paren die in het Faunabeheersplan worden genoemd. Deze 'aanvaard bare populatie' werd op geen stuk ken na gehaald. De reden is volgens de Gebiedscommissie dat het van reden waarom de communicatie wordt uitbesteed aan een andere partij. SBB heeft landelijk bijvoor beeld als beleid dat er geen ganzen worden gedood, ook omdat niet bekend is welk effect dat heeft. Uit zondering op deze regel wordt gemaakt als het om een pilotproject Texel heeft in april de drukste paasdagen ooit beleefd. Dat blijkt uit de cijfers van TESO. Maar de vervoerscijfers in het eerste kwartaal van 2009 laten, in ver gelijking met vorig jaar, een lichte daling zien. De maand januari kende op alle vlakken een groter vervoersaanbod dan in 2008. Zo steeg het aantal vervoerde personen met 2 procent, tot 80.830 mensen. Ook zette TESO 3,1 procent meer personenauto's over dan in januari 2008. Het aantal tweewielers steeg met 7,5 procent het meest. De maanden februari en maart laten in de verschillende categorieën ec heat.nl over het algemeen kleine dalingen zien ten opzichte van 2008. Alleen het aantal vervoerde tweewielers steeg met ruim twintig procent. In vergelijking met 2008 daalde over het hele kwartaal het perso nenvervoer met 3,64 procent tot 577.016 mensen en daalde het aantal personenauto's met 1,58 procent tot 195.030 eenheden. Het aantal vrachtauto's en auto's met caravans of aanhangers daalde met 4,66 procent tot 19.958 eenhe den. Bij deze kwartaalcijfers moet wel rekening gehouden worden met het feit dat de paasdagen dit jaar in april vielen. Vorig jaar was dit in maart. Valse facturen Verschillende bedrijven en instan ties ontvingen deze week bedrieg lijk echte facturen van het Handels en informatieregister Industrie en Handel. Het gaat hier schijnbaar om controle van bestaande gege vens, maar wie goed leest, ziet dat het gaat om een orderopdracht, die de argeloze ondertekenaar een schadepost van €1000,- tot €3000,- kan opleveren. Aangeraden wor den onbekende facturen goed te controleren en desnoods te mel den bij www.fraudemeldpunt.nl. Minister Wouter Bos (financiën) heeft Texel en diverse andere gedupeerde overheden onte recht verhinderd hun verloren miljoenen bij Landsbanki terug te vorderen. Dat heeft de Raad van State geoordeeld. De gemeente reageerde verheugd op de uitspraak. De Raad van State tilt er zwaar aan dat Bos (en de bewindslieden van Binnenlandse Zaken) de gemeen ten en de provincie Noord-Holland de vrije toegang tot de rechter belemmerden. Volgens het rechts- orgaan is het hebben van toegang tot de rechter een essentieel onder deel van een democratische recht staat. Bos stak eind vorig jaar een stokje voor de pogingen van de gedu peerde overheden hun geld terug te halen, omdat dat in zijn ogen de belangen van de kleine spaarders bij I cesave (de Nederlandse tak van Landsbanki) schaadden. Het zou evenmin bevorderlijk voor de verhoudingen tussen Nederland en IJsland. Het verbod betekende een voortijdig eind aan een succesvol ogende claim in Noorwegen. Als die wel was doorgegaan, had Texel de helft van de verloren €8 miljoen terug gehad. De overheden moes ten door het verbid ook een claim op bezittingen van Landsbanki in Luxemburg laten lopen. De uitspraak, waar geen beroep tegen mogelijk is, maakt voor de gedupeerde overheden de weg vrij een claim bij de staat in te dienen. Of dat gaat gebeuren, is nog niet bekend. De overheden willen eerst het vonnis uitgebreid bestuderen. Ze zeggen door te gaan met hun pogingen het uitgezette geld terug te halen. Volgens de gedupeerde overheden is Landsbanki is nog steeds niet failliet, maar bevindt het zich in een soort 'surseance van betaling'. Sara Stam-van der Slikke, met 103 de oudste bewoner van Texel, is woensdag overleden. Ze woonde al een jaar of elf in De Gollards. Ondanks dat ze vrij wel blind was, nam ze toch deel aan allerlei activiteiten. Sara Stam. geboren op Texel, was de jongste uit een groot gezin dat vanuit Zeeland naar Eierland ver huisde om daar te boeren. Eerst als knecht, later woonde de familie op Ruimzicht. Ze huwde met Jan Pieter (J.P.) Stam, van wie oudere Texelaars zich de winkel in de Weverstraat zullen herinneren Er werden uiteenlopende zaken ver kocht, van aardewerk tot hengel sportartikelen. Ze toonde zich immer actief, ook op latere leeftijd, toen ze ondanks haar blindheid met 'achter de geraniums' bleef zit ten. Ze ging onder meer naar lezin gen, gym en jeu de boules. De titel van oudste Texelaar komt zover bekend nu toe aan Frits de Jong (102), die woonachtig is in De Koog. Koninginnedag In de krant van dinsdag 28 april verschijnt een overzicht van de verschillende activiteiten op en rond Koninginnedag. Organisaties in de verschillende dorpen worden opgeroepen hun gegevens - voor zover nog niet bij ons bekend - vóór maandag 10.00 uur door te geven via redactie@texelsecourant. nl. Per fax is de redactie bereikbaar via tel. 323000. Ecomare hees deze week de vlag met het nieuwe beeld merk, een gesti leerd eiland met zeestromingen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1