TEXELSE COURANT Afkeuring actie Natuurmonumenten - Advies Faunaoverleg over ganzenacties 'Verbaasd, woedend, teleurge steld en bezorgd.' Burgemeester Geldorp had gisteren geen goed woord over voor het persoffen sief van Natuurmonumenten (NM) dat er vorige week toe leid de dat Texel op het NOS Jour naal werd gepresenteerd als 'de eerste gemeente die de Ecologi sche Hoofdstructuur heeft gere aliseerd'. Geldorp sprak in de hoedanigheid van voorzitter van de Gebiedscom- missie Texel, waarin de gemeente, landbouworganisatie LTO, Staats bosbeheer en onder meer ook NM gezamenlijk strategieën bepalen en daar uitvoering aan proberen te geven. Geldorp en andere organi saties namen het NM hoogst kwa lijk dat ten overstaan van de uitge nodigde (landelijke) pers was verklaard dat het plan om Waalen burg om te vormen tot een robuust natuurgebied op een oor na gevild is. 'Deze partij loopt voor de muziek uit', citeerde de burgemeester LTO- voorzitter Jaap Hin, wiens organi satie het voorval hoog opneemt. Geldorp: 'Zeer ongelukkig zoals dit is gegaan. Ik ben bezorgd over de voortgang van het proces en hoop dat de partners die hierbij betrok ken zijn met elkaar blijven praten.' Meerdere bedrijven waarvan het de bedoeling is dat ze vertrekken, hebben drie jaar na de lancering van het plan nog geen zekerheid over vervangende grond of gebou wen en zagen tot hun verbazing op televisie dat het allemaal rond was. Het was de druppel die de emmer deed overlopen, nadat een paar weken geleden, toen gedeputeer de Jaap Bond een bezoek aan Texel bracht, al onvrede over Waal enburg naar buiten kwam. De Gebiedscommissie sprak woensdag over de voortgang van Waalenburg en de actie van NM. In tegenstelling tot andere onderwer pen op de agenda die openbaar werden behandeld, werd dit in beslotenheid besproken. :s\^£*L/fzin&én VOOR PO^-PERMISS; FlBffT ZE HIEL DE X FACTOR^ inriftJ? PIJ BORGE M££i7ön ziiikHflftR wei 7irren/ RHiOOn GOE Wat ik zeggen wou Om zoveel mogelijk deskundig heid ter beschikking te hebben, laat de Gebiedscommissie Texel zich bij het in toom houden van de populatie grauwe ganzen en andere faunazaken adviseren door het Texels Faunaoverleg. Ook is opdracht gegeven aan bureau Terra Salica om voor Texel een faunanotitie op te stellen. Deze notitie wordt mogelijk al eind april afgerond en bevat aanbevelingen over bestrijding van schadelijke diersoorten, zoals bruine ratten en verwilderde katten. Deze notitie levert ook een onderbouwing en motivatie voor een nieuwe vangac- tie voor ganzen. De Vogelwerk groep heeft aangeboden ganzen te gaan tellen. Gedeputeerde Peter Visser die de Gebiedscommissie donderdag bij woonde, liet blijken dat het houden van vangacties wat hem betreft geen vanzelfsprekende aangele genheid is. Met name het voeren van een goed preventief beleid, noemde hij van groot belang. Ook omdat in een eerdere rechtszaak bleek dat dit een kwetsbaar punt is. Op Texel trokken landbouwers en andere vrijwilligers onlangs met toestemming van de provincie natuurgebieden in om door middel van prikken of op andere wijze te voorkomen dat de eieren van grau we ganzen uitkomen. Desondanks zijn er al weer veel kuikens gesig naleerd. Van landbouwers wordt verwacht dat ze ganzen weren met linten. Maar Jaap Hin omschreef dit als een 'hels karwei', omdat de linten bij iedere bewerken van het land aan de kant moeten worden gelegd. Knalapparaten omschreef Visser als zinloos. 'De ganzen zit ten er gewoon bij te vreten.' Het ombrengen van de ganzen met koolzuurgas werd als de meest humane methode omschreven. Visser wist te melden dat zelfs de Partij voor de Dieren meldde dat dit 'het beste verhaal dat ze ooit hadden gelezen'. Over het welzijn van paarden Omdat er enerzijds steeds meer mensen zijn met een eigen paard, maar anderzijds steeds minder paardenmensen met kennis van zaken, komt het welzijn van paar den regelmatig in het gedrang, door onwetendheid of eerzucht. Aansluitend op een campagne van de Dierenbescherming en een oproep van de minister van Land bouw om met oplossingen te komen, verscheen bij Fontaine Uitgevers Het tevreden paard. In het boek, geschreven door Tessa van Daalen, leggen dierenarts Eric Laarakker, gedragswetenschapper Machteld van Dierendonck en free style trainer Emiel Voest op heldere wijze uit wat een paard voor natuur lijke behoeften heeft, waarom dat zo is en hoe daar in de hedendaagse maatschappij het beste mee is om te gaan. Het boek is geïllustreerd met foto's van Arnd Bronkhorst en levert praktische voorbeelden hoe het leven van een paard zo aange naam mogelijk te maken. Fanfares en Artex gaan samenwerken De samenwerking tussen de drumbands en orkesten van DEK, KTF en Excelsior gaat een stuk verder dan werd gemeld naar aanleiding van het voor jaarsconcert van KTF. Daar had den zich drie slagwerkers van Excelsior en één van DEK bij de drumband gevoegd om tot een volwaardig korps te komen. Om volwassen en jonge leden te werven, hebben de gezamenlijke verenigingen eerder dit jaar om tafel gezeten met Artex-Kunsten- school Texel. Dit overleg leidde tot een projectplan, dat komend najaar zijn beslag moet krijgen. Het plan voorziet in een gezamenlijke work shop bij Artex, het uitlenen van instrumenten aan belangstellen den, open repetities, een play-in en een gezamenlijk concert. Het pro ject wordt geleid door Michiel Drij ver, docent aan de OSG en dirigent van DEK. De samenwerking beoogt een hernieuwde belangstelling voor de fanfarekorpsen, die zich zelf graag zien als leuke en gezel lige muziekverenigingen, waar swingende muziek worden gespeeld. Hoewel met dit project een heel nieuwe weg is ingeslagen, bestond de samenwerking tussen Artex en de fanfarekorpsen al langer. Zo konden dankzij steun van de ver enigingen leden van de fanfares goedkoper muziekles krijgen Toerfietsers starten starten met seizoen Toerclub Taxi 312000 en Wieler vereniging Texel zijn begonnen met het nieuwe fietsseizoen. Meerdere keren per week orga niseren ze activiteiten. Behalve leden zijn ook andere liefheb bers welkom. De eerste clubwedstrijd op de wie lerbaan in Den Burg liet even op zich wachten. Wegens de verbou wing van OSG De Hogeberg was de baan tijdelijk slecht bereikbaar. De gemeente heeft inmiddels vanaf de Haffelderweg een noodingang gemaakt, zodat het sportpark weer via een duidelijke oversteek toe gankelijk is. Dinsdagavond 14 april hield de wielervereniging de eerste trainingswedstrijd voor jeugd en senioren. De clubcompetitie duurt tot en met eind augustus, op alle dinsdagavonden vanaf 19.00 uur. Ook een aantal tijdntten op de vrij dagavond bij Oudeschild telt hier voor mee. De wegtraining voor de jeugd is ook op vrijdagavond. De mountainbiketrainingen zitten er nu op. De toerclub heeft voor 2009 weer diverse tochten op het programma. De lammetjestocht op Texel is inmiddels verreden. De volgende is de Mozaiekentocht (ca. 100 km) langs de bloembollenvelden in Noord-Holland op zondag 3 mei. De toerfietsers houden evenals vorige jaren oefenritten op dins dag- en donderdagavond, start om 19.00 uur vanaf de taxigarage aan de Spinbaan in Den Burg. Gezellig samen kilometers maken staat voorop; de gemiddelde snelheid is matig (ca. 25 km per uur), ledereen is welkom, ook jeugd en niet-leden. Op hetzelfde tijdstip gaat vanaf de Geknipt, maar voor welke rol? Dood Dorp Als bewoner van de Schoolstraat ben ik nauw betrokken bij wat er in Oosterend gebeurt. Ik laat een hoop over me heen komen, maar nu voel ik me erg persoonlijk aan gesproken. Pien, je bent wel erg kort door de bocht in je column in de Texelse Courant van dinsdag. Het is al erg jammer dat Oosterend in twee kampen verdeeld is, maar zo zaai je nog meer verdeeldheid in ons dorp. De tegenstanders van de plannen worden afgeschilderd als een stel vervelende dwarsliggers, in jouw ogen hebben we het recht niet, hoe durven we. Je doet alsof een handjevol mensen ervoor gezorgd heeft dat de plannen niet doorgaan. Die plannen zijn ook bedacht door een handjevol men sen. Niemand van de tegenstan ders heeft gezegd tegen verande ring te zijn, maar ons dorp hoeft niet op deze drastische manier op de schop. Marije Binsbergen, Oosterend. Bijna 12 ton kleding voor goede doel De kledmginzameling 'Geef ons de zak', die dinsdagmiddag werd gehouden, heeft bijna 12 ton kle ding en schoenen opgeleverd. 27 leden van de Rotaryclub Texel, partners en andere vrijwilligers waren vanaf half twee in touw met het huis aan huis ophalen van de zakken, die vervolgens op het terrein van RAB in Oudeschild werden overgeslagen in contai ners. Vrouwen selecteerden de schoenen die worden verscheept naar sociaal project Tori Oso in Suriname. Rond 16.00 uur kon den twee stampvolle containers worden afgesloten, klaar om te worden afgevoerd naar de opko per in Middenmeer die er een kwartje per kilo voor betaalt. Het geld gaat naar het Tesselhuus en andere goede doelen. Op de foto actieleider Oor Kossen, samen met zijn trouwe rechterhand Anton Staal bezig met het verde len van de lading in een der con tainers. Hiphop bij Artex Bij Artex-Kunstenschool Texel kan in mei een juni een korte cursus hiphop worden gevolgd. Hiphop is een stoere dansvorm, die ruwe en zachte muziek com bineert en die ook acrobatische figuren niet schuwt. De cursus begint op 20 mei (19.45 uur) en bestaan uit vijf lessen van een uur. Docent is Tommy Verkroost, deelname kost €45,-. Nieuw is ook de introductiecursus zumba, die uit vier lessen bestaat. Zumba combineert dansoefeningen met het ritme van Latijns-Amen- kaanse muziek en is naaste en goede training ook een uitstekende opstap naar salsadans. De intro ductiecursus wordt gegeven op maandag- en dinsdagmiddag, te beginnen op 18 of 19 mei. Docent is Roos Bakker, deelname kost €20,- Voor mensen die de grondbeginse len van het harpspel willen leren kennen, verzorgt Colet Nierop een stoomcursus. Deelnemers knjgen gedurende zes weken een trouba- dourharp in bruikleen en vier lessen van een uur, op 8 en 15 mei en 5 en 12 juni. Deelname kost €50-,-, inclu sief instrument. Voor inlichtingen en aanmeldingen: tel. 313493 of www. mdt-texel.nl. Roel Buijs weg bij Stayokay Roel Buijs, sinds december 2007 vestigingsmanage bij Stayokay, ver trekt per 30 april bij het hostel aan de Haffelderweg. Hij treedt per 1 mei in dienst van zijn oude werkgever, schoonmaakbednjf Asito Den Hel der. 'Stayokay heeft mij met gebracht wat ik me ervan had voorgesteld', aldus Buijs, die blij is dat hij weer bij zijn oude werkgever terecht kan. Een opvolger heeft Stayokay nog met gevonden. Zijn taken worden bij Stayokay waargenomen door Birgit Sassenburg (hoofd receptie), die wordt ondersteund door Alex de Haan (manager food beverage) wielerbaan een andere groep het eiland rond; deze ritten zijn bedoeld voor racefietsers die wel van een stevig tempo houden. Nieuw is dat de toerclub ook op zondagochtend oefent, start 9.00 uur vanaf de Spinbaan. Jozefschool koopt 17 geiten De vastenactie van de Jozef school heeft ruim €1000,- opge bracht voor het LEJO-fonds van oud-directeur Leo Annyas en zijn vrouw Herma. Annyas en zijn vrouwen werken aan kleinschalige projecten in ontwik kelingslanden en reisden in februari af naar Oeganda, waar zij dorpen en scholen bezochten en daar o.a. handvaardigheidlessen gaven. In overleg met plaatselijke instanties kunnen gezinnen in Oeganda nu een geit knjgen. zodat ze de beschikking hebben over melk, kaas en vlees. Een (drachtige) geit kost €60,- en met klusjes en bespa ringen brachten de kinderen van de Jozefschool genoeg bijeen om zeventien geiten te kunnen kopen. Ze mochten de dieren zelf een naam geven. Meer informatie over de pro jecten en belevenissen van Leo en Herma Annyas is te vinden op www. annyas.com/blog. Alledaags 'x* In alle rust groenten zaaien Martien van de Boomen aan het gehaastheid van de hedendaagse werk met een handpreciesiezaai- jachtigheid zaait hij in alle rust de machine achter de Novalishoeve groenten voor een nieuwe oogst, aan de Hoornderweg. Zonder de (FotoPieterde vnea) VRIJDAG 24 APRIL 2009 Zieke kinderen vliegen zelf In samenwerking met het Gemini Ziekenhuis houdt de stichting Hoogvliegers donderdag 7 mei op vliegveld De Kooy een dag voor chronisch zieke kinderen. Op deze dag mogen de kinderen zelf een vliegtuig of helikopter besturen. Op de dag is in ieder geval één Texelse deelnemers aanwezig Kinderen die in aanmerking kwamen, zijn door het Gemini Ziekenhuis bena derd en kregen de mogelijkheid zich aan te melden. De stichting Hoogvliegers heeft inmiddels meer dan duizend kinde ren een onvergetelijke dag bezorgd. Zeemanskerkje In het Zeemanskerkje in Oude schild beginnen pas op 22 mei de wekelijkse rommelmarkten waar handwerken worden verkocht. Deze krant had abusievelijk gemeld dat de rommelmarkten al op 22 april zouden beginnen, maar dat klopte met. De markten, waarbij ook rondleidingen worden ver zorgd, duren tot 25 september en worden elke vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur gehouden. Webcam De Geul actief geworden De webcam die vorig jaar in De Geul is geplaatst, is weer actief. Met behulp van de camera is op internet te volgen wat de vogels in het gebied allemaal uitspo ken. Volgens het nationaal park zijn in tegenstelling tot vorig jaar nu wel lepelaars te zien. Het moet span nend zijn, want er doen zich af en toe aanvaringen voor tussen lepe laars en aalscholvers die ook een plekje in De Geul proberen te bemachtigen- De beelden zijn te bekijken via www.npduinen- vantexel.nl en www.ecomare.nl. Het nationaal park merkt bij voor baat op dat het beeld aan de rech terkant soms 'romantisch geslui erd' lijkt, maar dat is het web van een spin die aan de camera ver knocht is geraakt. De camera is een initiatief van de Vogelbescher ming, Ecomare en Staatsbosbe heer Eerder werden ook de web- cams op De Schorren en in De Petten actief. Tentenbouwers Midzomerschans Cultureel festival Midzomer schans is op zoek naar mensen die willen helpen met het opbou wen en beheren van het festival terrein. In de aanloop naar het festival, dat op zondag 21 juni wordt gehouden op fort De Schans, moeten tenten, vlaggenmasten en afzettingen wor den geplaatst. Tijdens het festival zijn mensen nodig voor publieksbe geleiding, parkeerwacht en kaart- controle en na afloop moet alles weer worden afgebroken en opge ruimd. Meer informatie is te vinden op www.midzomerschans.nl. Aan melden kan via info@midzomerschans.nl of tel. 329723. Ook kunstenaars en arties ten die aan het festival willen deelne men, kunnen zich nog aanmelden. De Koog vergadert De vereniging Dorpscommissie De Koog houdt vrijdag 24 apnl vanaf 20.00 uur ledenvergadering in dorpshuis De Hof. Klimaatsubsidie Ondernemers uit het MKB, non- profitorgamsaties en scholen kun nen vanaf 1 mei subsidie aanvra gen voor technische vernieuwende projecten die energiebesparend zijn of C02 uitstoot verminderen. De provincie Noord-Holland heeft dit jaar €1,3 miljoen subsidie beschikbaar gesteld voor ontwik kelingen die zorgen voor een ver mindering aan klimaatveranderin gen. De subsidie kan tot 31 augustus 2009 worden aange vraagd via het subsidieloket van de provincie.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5