Kleine windmolen bij IBS TEXELSE 7 COURANT Cinema gaat driedimensionaal 'Zonde als het Texelweekend er niet meer zou zijn' Nieuwe plek grafsteen VRIJDAG 24 APRIL 2009 Medewerkers Ecomare hijsen nieuwe vlag in top Medewerkers van Ecomare hesen groen de boventoon voeren, werd bewegwijzering en de bedrijfskle- deze week de vlag met het nieuwe ontworpen door Henriëtte de Waal, ding aan de nieuwe huisstijl aange- beeldmerk, een gestileerd eiland hoofd marketing en communicatie, past. De website volgt binnenkort, met zeestromingen. De nieuwe en vormgever Cunera Joosten. huisstijl, waarin cyaan en geel- Inmiddels zijn het drukwerk, de Voor liefhebbers van driedimensio nale films heeft Cinema Texel een primeur. Monsters vs. Aliens is de allereerste 3D-film in de bioscoop. In deze Nederlands gesproken ani matiefilm wordt Susan Murphy uit Californië geraakt wordt door een meteoor, groeit ze vijftien meter en wordt ze bestempeld als 'monster', genaamd Ginormica. 3D is ook My Bloody Valentine, de 'hitsensatie' uit Amerika. Tien jaar geleden slachtte een gemaskerde mijnwerker vijf jongeren af met zijn pikhouweel voordat de politie hem kon neerschieten. De man ont waakte echter op Valentijnsdag onverwachts uit zijn coma, om ver volgens tweeëntwintig mensen op gruwelijke wijze te vermoorden. Een overlevende keert tien Valen- tijnsdagen later terug naar de onheilsplek, precies op de dag dat een gestoorde moordenaar toe slaat. Jennifer Aniston, Ben Affleck, Jen nifer Connelly, Scarlett Johansson en andere sterren zorgen voor een bijzondere cast in He's just not that into you. Het verhaal gaat over een groep dertigers, die in hun zoek tocht naar de ware liefde het ande re geslacht proberen te begrijpen en de valkuilen van het daten en relaties pogen te vermijden. Hondenhotel, met Don Cheadle, Emma Roberts en Lisa Kudrow is een Nederlands gesproken familie film gebaseerd op het boek van Lois Duncan. Wanneer de energie ke broer en zus Andi en Bruce terechtkomen in een pleeggezin waar een streng 'geen huisdieren'- beleid wordt gevoerd, moet de bij dehante Andi snel een nieuw thuis voor hun hond Friday zoeken. Iedere donderdag is er een myste rie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. Het volledige pro gramma staat elders in deze krant én op de website www.texelsecou- rant.nl. Het bedrijf DonQI uit Rotterdam is begonnen met het plaatsen van kleine windmolens op het eiland. Het eerste exemplaar werd vrijdag geïnstalleerd bij IBS-Oele-Schoo aan de Abbe- waal in Den Burg. De kleine windmolen bestaat uit een tunnel met een doorsnede van anderhalve meter, waarbinnen de rotorbladen komen. Het toestel is geplaatst op het dak van het bedrijf en komt daardoor 6,5 meter boven de grond uit. Directeur Robert Snij der van DonQI, die vrijdag bij de installatie aanwezig was, verwacht dat de kleine molen ongeveer 3000 kilowattuur (kwh) per jaar oplevert. Dat is bijna het verbruik van een gemiddeld gezin (3600 kwh). 'Op de vastewal gaan we uit van een gemiddelde windsnelheid van 4,5 meter per seconde en een opbrengst van 1400 kwh, maar op Texel durven we uit te gaan van een gemiddelde windsnelheid van 6,5 meter per seconde.' Dat staat gelijk aan windkracht 4. Volgens Snijder is de opbrengst tweeënhalf keer groter dan die van energyballs die recent op het eiland zijn geplaatst. De kleine windmo lens zijn voorzien van een geluids demper en trillingsdemper. De resonantie van het geluid is daar door een kwart van de maximaal IBS OELE SC» Op het dak IBS-Oele-Schoo staat sinds vrijdag een kleine windmolen. (Foto Jamen van Hl toegestane 2 Hertz, aldus Snijder. De demper vangt ook de rotorbla den op als er wat mis gaat in de turbine. Volgens Snijder is de kans klein dat dat gebeurt. 'Maar als er wat gebeurt, vallen de bladen er aan de achterkant uit en vliegen ze niet in de rondte.' Volgens hem zijn er op het eiland zo'n twintig belangstellenden voor een kleine windmolen, zowel bedrij ven als particulieren. De kleine molen bij IBS is met toereikend om het bedrijf volledig van energie te zien, maar helpt wel. 'En dit wordt toch de toekomst', aldus Menno Schuijl. De molen kostte vijfdui zend euro, gaat zo'n twintig jaar mee en kan volgens Snijder in twee tot drie jaar worden terugverdiend. Caféquiz De Pilaar Gezien het succes van de vorige twee edities houdt café De Pilaar in de Kantoorstraat in Den Burg de komende tijd elke eerste vrijdag van de maand een caféquiz. De eerstvolgende keer dus op vrijdag 1 mei. De quizavond is opgedeeld in vier ronden met elk tien meerkeuze vragen en vier ronden met tien geluidsfragmenten. Vast onderdeel is de vragenronde over de berich ten uit de Texelse Courant en in verband met Koninginnedag zal de komende quiz ook zeker een oran je ronde hebben. Deelnemen kan als solist en als team. Vaak worden tijdens de avond nog team geformeerd Deelnemers kunnen zich opgeven aan de bar van het café of via tel. 06-23690243, maar van tevoren opgeven is met per se noodzake lijk. De quiz begint om 21.00 uur, deelnemers wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. Deelname is gra tis. Gaslucht Het vervangen van een gasmeter heeft donderdagochtend reuring veroorzaakt bij Bos en Duin aan de Bakkenweg. Nadat de meter was vervangen, hing er een gaslucht in het hotel en werd voor de zeker heid de brandweer gealarmeerd. Inspectie leerde dat er geen lek was ontstaan, maar dat er wat gas lucht was blijven hangen. Weblog Op verzoek van de redactie hield Marloes van der Vis in de aanloop naar het Texelweekend een week lang een weblog bij. Over de geboorte van Envy Donna, over mobiele paarden- boxen, juryleden, een overspan nen PC, de MKZ en een lijst met sponsors. Hieronder een bloem lezing. Het hele weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. Vrijdag - Normaal zijn dit al drukke tijden voor mij, met Texelweekend in het vooruitzicht, maar dit jaar is wel heel apart... we verwachten namelijk zelf ook nog twee veulens op Stoeterij Rozenburg. Ik slaap al bijna twee weken in een caravan bij de stal. de beide merries heb ben een birthalarm om, dat geeft een signaal op je GSM als ze plat gaan liggen. Gisteravond waren we in Akenburg met een stel ruiters 850 startcou- ponnen aan het schrijven (formu lieren waarop de jury's de punten invullen). Na afloop naar de cara van, om 1.00 uur ging mijn GSM, loos alarm. Una Donna (merrie) lag in de stal, maar stond gewoon weer op. Om 2.00 uur weer alarm, ik dacht al: dat gaat lekker... Hup weer in de kleren, naar de stal, de merrie lag, en bleef liggen ik zag het gelijk. Oeps de bevalling gaat beginnen. Willem van der Linde had eens gezegd: als er crisis is, hoor ik het wel. Het was wel 3.00 uur 's nachts, dus gebeld, uitgelegd hoe het verloop van de bevalling was, zo kregen we online een paar instructies uit de Cocksdorp en kwam om 3.30 uur Envy Donna V: Wynton ter wereld. Zaterdag - In 1994 kwam ik in het bestuur van de LR Waddenruiters en kreeg de wedstrijdcommissie toegewezen en aangezien het Texelweekend daar ook onder viel, kon ik er niet onder uit. Het hoorde er gewoon bij. Ondanks dat het een bereklus is, heb ik het nooit erg gevonden. Een jaar of wat geleden heb ik afscheid genomen als bestuurslid, maar ben in de organisatie van het Texelweekend gebleven. Eigenlijk kun je er niet eens normaal werk naast hebben, en moet je wel hippisch gestoord zijn. Ik ben het eerste kwartaal halve dagen bezet, met contact met de ruiters, programma maken en ga zo maar door. Vroeger stonden de ruiters her en der over het eiland verspreid. Dat is nu nog wel zo, maar niet toereikend voor het aantal paar den dat gehuisvest moet worden. Daar heb ik begin 2000 wat op verzonnen. Brinco is een bedrijf welke mobiele stallen verhuurt en zodoende hebben we ruimte genoeg Deze stallen worden sinds 2004 opgebouwd bij Dirk Roeper op Akenbuurt, dat is voor de rui ters ideaal op loopafstand. Voor Dirk is het ook wel mooi, want nu moet hij ieder jaar grote schoon maak houden. Hij is al begonnen en heeft meestal wel een weekje werk, want hij verzamelt van alles. Zondag - Begin dit jaar moest het vraagprogramma worden aan gevraagd bij de KNHS (paarden- sportbond). In het vraagprogram ma moet worden aangegeven welke rubrieken er worden verre den en hoe hoog het inschrijfgeld is en het prijzengeld. 'Vroeger' was er geen prijzengeld. Dat is inge voerd in 1997, eerst alleen voor Z-springen en de Kür op muziek. Dit jaar hebben we maar liefst 26 juryleden nodig om alle combi naties te verwerken. In 1994 mijn eerste jaar waren er 400 starts, het werden er steeds meer. Nu hebben we maar liefst 850 starts. Maandag - Dit jaar worden de stallen niet gebouwd door vrijwilli gers van de vereniging. Het is namelijk vrij zwaar werk en niet iedereen is daar voor geschikt voor of heeft vrij. Want we hebben al vrijwilligers genoeg nodig voor het parcoursbouwen op vrijdagmid dag, tijdens de wedstrijd met springen en ringmeesters zowel bij het springen als de dressuur, deze mensen zorgen dat iedereen tijdig de ring in gaat en alles op tijd loopt. Dan nog schrijvers bij de dressuurbanen, mensen van de rekenkamer en natuurlijk parkeer wachten. Dinsdag - Hoewel ik wel eens overwogen heb te stoppen, zeg gen anderen dan dat niemand deze volle kar kan trekken en ging ik toch weer overstag...Ik zou het zonde vinden als het Texelweek end er niet meer zou zijn, het is echt 'mijn ding'. Ik denk dat ze er thuis wel eens anders over den ken. maar daar hebben ze geluk kig ook hun hobby's. Het is bij ons fifty fifty autocross en paarden. Zelfs op wintersport check ik mijn mail. want stel je voor dat de inschrijvingen stormlopen, dan moeten we voortijdig sluiten. Een paar jaar geleden was ik in novem ber/december in de USA en liep ik al bellend met Texelweekendgan- gers door de winkel. Woensdag - Nog geen tweede veulen, s Nachts als ik wakker wordt, luister ik naar de geluiden die de paarden maken, briesen, stampen, schrapen. Dan denk ik: zo direct gaat het alarm, maar na een uur nog niets... en probeer dan maar weer in slaap te komen. Morgenvroeg beginnen ze met het bouwen van boxen bij Dirk in de schuur. Hopelijk is de ontrui ming klaar, zodat ze snel kunnen gaan beginnen, want morgenmid dag komen de eerste ruiters al. Morgenmiddag komt het secretari aat, een bouwkeet van Meyert Boon, Werner Dros verzorgt al jaren het transport. Vanmorgen zelf nog les gehad met Newton, ik hou hem maar wat in het ritme, want hij is zijn streken nog niet verleerd. Maar dat maakt hem ook weer leuk, misschien ga ik morgen nog een poging doen om de Kür te oefenen. Boekjes over cultuurhistorie Om tegemoet te komen aan vra gen uit het publiek heeft het Cultuurhistorisch Museum in De Waal twee boekjes uitgegeven, over de geschiedenis van de gebouwen van het museum zelf, en over een bijzonder museum stuk. streerd. Het verhaal van de gebou wen waarin het museum is geves tigd, wordt verteld in Stolpen die hun voorhuis verloren. Het boekje biedt een inkijkje in het leven in het De Waal van de 19de eeuw. Het verhaal over het bedbankje, een bijzonder museumstuk, dat in het gelijknamige boekje wordt ver teld, verscheen eerder in beknopte vorm in het blad van de Historische Vereniging. De boekjes zijn beide geschreven De boekjes tellen 12 pagina's op door Wilma Eelman en rijk geillu- A4-formaat en kosten €3.95. De grafsteen van een graf van het voormalig Algemeen Wees huis heeft een nieuwe plek gekregen op de Algemene Begraafplaats in Den Burg. De steen stond bij een graf waann acht wezen en twee begeleiders (vaders) lagen. Het graf is recent geruimd, maar de steen is door de herplaatsing onder leiding van Mark Pijper bewaard gebleven. Dat gebeurde na bemiddeling door de Historische Vereniging. Het graf stond onder beheer van de Stich ting Samen Een, maar die wilde er vanaf. De steen is nu in beheer bij de gemeente en staat aan het ein de van één van de paden. De kinderen die op de steen staan, stierven tussen 1895 en 1931. De steen vermeldt Jan Bakelaar (18 jaar), Maartje Vonk (5), Marretje Kalf (17), Antje Schagen (17). Wil lem Wegman (13), Marretje Duinker (19), Jannetje Eelman (17) en Jacob Bisschop (21). De begeleiders waren Reindert Smit en Aart van der Ham. Zij woonden aan de Park straat in Den Burg waar van 1573 tot aan het einde van de Tweede Wereldoorlog het weeshuis was gehuisvest, op de plek waar nu het postkantoor staat. Het werd ver nield bij de beschieting van Den Burg op 6 apnl 1945 tijdens de Georgische Opstand Er komt nog een bord bij de graf steen met nadere informatie over het weeshuis. Bij het ruimen van het graf zijn de resten overigens niet weggehaald. Die zijn dieper in de bodem gegraven, zodat ze op dezelfde plek blijven. Daarboven is plek ontstaan voor nieuwe graven. |j*CeBP8iiSCiiap. De grafsteen van het Algemeen Weeshuis die een nieuw plekje op de Algemene Begraafplaats heeft gekregen. (Foto Jemen ,an Hatium.i

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7