'Niemand dorst erheen te gaan' Fietspad vrijgegeven Sander Moens firmant Balcken TEXELSE 9 COURANT Combinatie werkt aan herinrichting centrum Het fietspad bij het PHH-gebouw aan de Pontweg is dinsdag weer vrijgegeven voor (brom)fietsers. De verbodsborden zijn wegge haald door Gemeentewerken en vervangen door blauwe gebods borden. De afsluiting van het fietspad tus sen de rotonden Emmalaan en Akenbuurt leidde tot opschudding bij diverse partijen. Zo schreef de ANBO afdeling Den Burg een brief naar het college van b en w over de verkeerssituatie en Hielke Brui ning vroeg namens de Groep Kri tisch Texel (GKT) aandacht voor de gevaren die het extra oversteken voor fietsers meebracht. Bruining had voor dinsdag meer dere cameraploegen uitgenodigd om een item te maken over de afsluiting van het fietspad. Vlak voordat TV Noord-Holland begon te draaien, bleken de verbodsbor den echter te zijn vervangen. Brui ning: 'Om 11.00 uur zijn de borden weggehaald. Ik denk dat het onder druk van de te maken reportages is gebeurd.' SBS6 liet verstek gaan, omdat er van een verbod geen sprake meer was. Volgens de gemeente zijn de ver bodsborden niet in verband met de komst van de televisie weggehaald. Een woordvoerder wijst erop dat ze zijn weggehaald, omdat er alter natieven komen voor de vrijwilli- Ze hadden bij de familie Tjep- kema tijdens de Tweede Wereld oorlog noodgedwongen een eigen windmolentje staan om een paar accu's op te laden. Op een dag was echter opeens de paal met de bijhorende propeller verdwenen. Hij was afgezaagd bij de grond, zowel bij de familie Tjepkema als bij de familie Van Leeuwen naast wie de Tjepkema's destijds op 't Horntje woonden en waar ook een windmolentje stond. Niet veel later zagen ze de palen in de duinen bij de Duitsers staan. Die hadden bedacht dat zij op die manier ook makkelijk aan stroom konden komen. Hoewel gepikt, ging nie mand naar de Duitsers om de palen en de propellers terug te eisen. 'We waren bang van ze en niemand dorst erheen te gaan Het was één van de verhalen die Henk Tjepkema uit De Waal giste ren vertelde aan kinderen van groep 7 van de Jozefschool en De Fontein en groep 8 van de Thijsse- school tijdens de jaarlijkse bijeen komst van Adopteer een Monu ment in het gemeentehuis. Het waren stuk voor stuk anekdotes, levendig verteld, waar meermalen om gelachen kon worden, maar die tegelijkertijd duidelijk maakten dat vrijheid tijdens de oorlog allerminst een vanzelfsprekendheid was. Tjepkema, die tijdens de oorlog net als de kinderen van de drie basis scholen op de lagere school zat, verhaalde onder meer over gealli eerde bommenwerpers die hij zag neerstorten. Een deel van de bemanning kwam bij één van die crashes in de Waddenzee terecht. Leijen en Beumkes wilden volgens Tjepkema meteen te hulp schieten met bootjes, maar de Duitsers ver hinderden dat. Kees Dogger, die een eindje verderop met een boot lag, wist toch één van de vliegers uit het water te redden. Toen hij aan de kant was, wilden de Duit sers de vlieger meenemen, maar Dogger zei met veel overtuigings kracht dat de man bij hem zou blijven en dat de Duitsers maar aan zijn bed moesten gaan zitten. De vader van Tjepkema had een zelfde weerbarstigheid tegen de bezetter. Op een dag vorderde een groep soldaten het huis van de familie en zag het er even naar uit dat ze de boerderij moesten verla ten. Vader verzette zich hevig, maar daarna nam moeder Tjepkema het heft in handen. Zij zag de ernst van de situatie en wilde voorkomen dat ze écht van het ene op het andere moment door vreemden uit hun huis zouden worden gezet. Zij stei gers van de brandweer om naar de kazerne te rijden. Daardoor is het niet meer nodig het fietspad tussen de Gasthuisstraat en het PHH- gebouw vrij te houden voor de brandweer. 'Dat was ook al geen ideale situatie.' In de praktijk werd er ondanks de verbodsborden nog regelmatig over het pad gefietst. De alternatieven bestaan uit de aanleg van een tijdelijke weg over het land tussen de Gasthuisstraat en het PHH-gebouw en afstands bediening in de auto's van vrijwilli gers, zodat zij het verkeerslicht even op rood kunnen zetten als ze aan komen rijden na een alarme ring en de Pontweg moeten over steken. De brandweer zit nog aan de Bernhardlaan, maar komt naar het PHH-gebouw als de alternatie ven gereed zijn. Samenwerking hart bezegeld Wethouder Nico Kikkert en direc- Den Burg. Op de achtergrond teur Hans Polman van OPP Henk Pennmgs, Philippe Bocxe tekenden gisteren de samenwer- van OPP en Don Boot. kingsovereenkomst die moet lei den tot een nieuw centrum van (Foto «w vanHmum) Ontwikkelingsmaatschappij OPP, een dochter van de Bank Nederlandse Gemeenten en de gemeente hebben voor de samenwerking voor het centrum van Den Burg een eigen BV (besloten vennootschap) op (Gemeente Texel Projecten BV en OPP Texel BV) opgericht. Die twee BV's vormen samen de BV Centrumplan Den Burg en de CV Centrumplan Den Burg (com manditaire vennootschap). Gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden en Philippe Bocxe, planmanager bij OPP, voeren de directie. Jook Nauta heeft op ver zoek van de gemeente zitting genomen in de Raad van Commis sarissen. Nauta, die zich jarenlang hard heeft gemaakt-voor herstel van het centrum, was er zeer over te spreken dat het er eindelijk van gaat komen. Hans Polman, direc teur van OPP, wordt waarschijnlijk de andere commissaris. Roelie Bakker is namens de gemeenteraad aangesteld als aan deelhouder. Voor haar zit er een persoonlijk tintje aan het project, omdat ze jarenlang met haar man Gerard een zaak had aan de Groeneplaats (nu Winnubst). Onno Werkman, hoofd van de gemeen telijke afdelingen Bedrijfsvoering en Ondersteuningen is namens de gemeente als vennoot betrokken. Don Boot neemt de rol van Henk Pennings als gemeentelijk begelei der over. De Grontmij blijft als advi seur bij het project betrokken. Een van de eerste taken van de gezamenlijke onderneming is het aantrekken van architecten die op basis van alle voorwaarden en cri teria ontwerpen maken voor het nieuwe hart. Bedoeling is dat vijf architecten wat maken en dat een selectiecommissie één ontwerp De Balcken vind ik de gastvrijheid en de vrijheid, openheid en diversi teit. Ik voel me hier helemaal op mijn plek.' Vermuë: 'Sander is hier op dezelfde manier begonnen als ik destijds. Wij kennen elkaar door en door en hij kent alle ins en outs van het bedrijf. Toen hij aangaf meer verantwoording te willen, zijn we daar eens goed voor gaan zit ten. Als ondernemer moet je voor uitkijken, het is daarom goed dat we verjonging krijgen in het management.' De toetreding tot de firma betekent niet dat Vermuë, die vooral overdag werkt en organisa torisch zaken doet, en partner Van Wijnen, die onder meer de admini stratie doet, het rustiger aan gaan doen. 'We hebben het hier nog goed naar onze zin.' Samen met bedrijfsleider Dirk Breedveld maken de drie firmanten deel uit van het managementteam. Er worden geen drastische veranderingen doorge voerd, maar Moens zou Moens niet zijn als hij niet bepaalde accenten legt. 'In deze tijd moet je er gewoon meer voor doen.' Brandje langs weg Een vermoedelijk weggeschoten peuk heeft dinsdagmiddag een kleine bermbrand veroorzaakt langs de Middellandseweg. De politie liet de brandweer het brandje voor de zekerheid blus sen. Op het eerste gezicht was er Big Band Texel Big Band Texel staat de komen de tijd op een lager pitje. De muziekgroep heeft een tekort aan trompettisten en trombone spelers. De Big Band, opgericht in 1997, heeft in mei en Juni nog een paar optredens voor de boeg. Daarna blijft de groep bestaan, maar staat er voorlopig niks meer op het pro gramma. Dirigent Mathieu Vutto hoopt op een gegeven moment wel weer een doorstart te kunnen maken. nauwelijks wat van te zien, maar de hitte bleef zich ondergronds verspreiden. Volgens de politie is het raadzaam op te passen met sigarettenpeuken, omdat het al langere tijd droog is. (foto Jemen van Hattum) De Big Band speelt al enige tijd met versterking van andere big bands uit Noord-Holland. Een big band heeft minimaal vijftien tot zestien spelers nodig. Big Band Texel telt momenteel echter negen Texelaars. Het geluid van trompettisten en trombones is essentieel voor de band. De saxo foon- en combosectie zijn wel op volle sterkte en volgens Vulto heeft de groep in Roos Bakker ook een geweldigde zangeres. Hij wijst erop dat een tekort aan spelers een pro bleem is waar big bands landelijk mee kampen. de voor dat de Duitsers, die geko men waren in verband met een vliegtuig dat vlak bij de boerderij was neergestort, op zolder zouden gaan zitten. Zij zou voor hen koken op voorwaarde dat de familie in het eigen huis kon blijven. Aldus geschiedde. De kinderen, die stil en met belang stelling luisterden, hoorden ook een anekdote hoe de vader van Tjepkema (die timmerman was) bij het opblazen van het toenmalige marinevliegkamp op de Mok in 1940 zijn gereedschap kwijtraakte, maar deels toch weer terug vond. Hij was er destijds aan het werk, maar mocht opeens het terrein niet meer op omdat de zaak zou wor den opgeblazen. Hij mocht ook zijn gereedschap, dat nog op het ter rein stond, niet meer ophalen. De volgende dag ging hij tussen de puinhopen alsnog op zoek naar zijn spullen. Een wacht merkte op dat er genoeg op de grond lag, maar vader Tjepkema wilde geen dief zijn en zocht net zo lang tot hij zijn eigen timmerkist en eigen zaag had teruggevonden. Henk Tjepkema sloot af met een gedicht over dieren dat hij uit zijn hoofd voordroeg en waarvan de strekking was dat er zonder ezels ook geen oorlog zou zijn. Herinneringen aan de oorlog Kinderen van de Thijsseschool, Henk Tjepkema over de Tweede Jozefschool en De Fontein luiste- Wereldoorlog. ren geboeid naar de verhalen van (Foto Harry de Graai) uitkiest. Dat wordt op een open bare avond aan de bevolking voor gelegd, zodat Texelaars hun mening over het ontwerp kunnen geven. Bedoeling is dat de archi tect daar wat mee doet voordat het ontwerp definitief wordt. De gemeenteraad heeft daarbij ook een vinger in de pap. De selectiecommissie bestaat uit onder meer leden van de raads commissie Grondgebied en de Stichting Dorpsherstel (Jan Duin). Als alle plannen panklaar zijn, wordt bekeken of de gemeente en OPP ze zelf gaan uitvoeren of dat de plannen worden verkocht aan een andere partij die vervolgens de realisatie van nieuwe woningen en winkels voor zijn rekening neemt. Op de website www.centrumplan- denburg.nl is te volgen hoe de realisatie van het nieuwe hart zich ontwikkeld. Sander Moens is toegetreden tot de firma die Taveerne de Twaalf Balcken exploiteert. Moens (39) is sinds 1996 werkzaam bij De Balcken en is nu samen met Co Vermuë en Carolien van Wijnen mede-eigenaar van het eetcafé in de Weverstraat. 'Ik heb altijd al de ambitie gehad telt Moens die vanaf zijn dertiende om iets voor mezelf te doen', ver- in de horeca werkt. 'Het mooie van Sander Moens, Carolien van Wijnen en Co Vermuë van de Twaalf Balcken. (Foto Gerard Timmerman) Viering eerste natuuraankoop Sfeerfoto van natuurgebied Waal enburg. Het was het eerste terrein dat Natuurmonumenten honderd jaar geleden op Texel aankocht. Ter gelegenheid hiervan houdt NM dinsdag 28 april een feestdag op de Schans. Van 11.00 tot 15.00 uur is er een feestelijk pro gramma met verschillende activi teiten voor jong en oud. VRIJDAG 24 APRIL 2009 Hoofd marketing VVV vertrekt Christiaan Veldhuis, sinds mei 2008 hoofd Marketing Com municatie bij de VW, vertrekt. 'Ik heb een baan heb gevonden die nog beter bij me past. In de kunst. Bij het Tropentheater, onderdeel van het Koninklijk instituut voor de tropen in Amsterdam.' Wat ook een rol speelde bij zijn vertrek is dat het verkopen van zijn huis in Amsterdam door de econo mische situatie niet wilde vlotten. 'Ik voorzag dat dit nog langer zou kunnen gaan duren waardoor het thuis, met twee schoolgaande kin deren, te lastig zou worden.' 'Ik heb het afgelopen jaar met heel veel plezier op de VW gewerkt. Terugkijkend kun je concluderen dat de belangrijkste uitdagingen succesvol in gang zijn gezet. De campagnes zijn een krachtige invulling van de promotiedoelstel ling en de contouren van de nieuwe site zijn zichtbaar. Voor beide geldt wel dat er slagen te maken zijn, maar dat de fundamenten staan.' Het is nog niet bekend wie Veld huis gaat opvolgen. Ecomare hoog gewaardeerd Ecomare is als vierde geëindigd op de lijst van best gewaardeer de uitstapjes van Nederland. De prijs/kwaliteit-verhouding van Ecomare wordt goed gewaar deerd. Een vakjury van DagjeWeg.nl stel de aan de hand van 5000 beoorde lingen van Nederlandse dagtoeris ten een top 10 samen. Er wordt onder meer geoordeeld op basis van prijs-kwaliteitverhouding en het cijfer dat bezoekers toekennen. Sprookjeswonderland kwam als beste uit de bus. Navraag bij Dagjeweg leerde dat de bezoe kerswaardering van Ecomare bijna gelijk ligt aan de winnaar, maar er zijn minder beoordelingen binnen gekomen en de prijs ligt iets hoger. DagjeWeg.NL biedt informatie over dagjes uit, stedentrips en vakan ties. Op de website staan bezoe kersinformatie en beoordelingen van ruim tweeduizend uitstapjes. Afzwemmen Caluna In zwemparadijs Calluna werd donderdag voor de vierde keer dit zwemseizoen afgezwommen voor het zwem ABC. Naast de de 'eigen', leskinderen, zwommen er via het schoolzwem men ook kinderen af van de Kom- passchool en de Lubertischool. De examinatoren tijdens het afzwem men waren lenske Flier en Colinda Vlaming. Geslaagden: A diploma: Bas van Sijp, Beatrix Simonova, Bence Tijssen, Bodhi van Heer waarden, Bram van Groningen, Cerèn Buijsman, Cindy Boogaard, Daan Witte, Daisy Jimmink, Demi van de Velde, Dinand Ploeg, Djen van der Struis, Dominique de Rid der, Femke Kalf, Ids Grisnigt, Isa van Diepen, Jascha Wonder, Jas- mina Atroshy, Jennifer Faas, Jitze Stapersma, Jonas Ipenburg, Jonie- ke Ploeg. Jur van der Star. Lianne Bodegraven, Maaike Moerbeek, Marieke Witte, Milan Koorn, Niels Koolhof, Pelle van Onzen, Rick de Smidt, Roy Segers, Ruben Witte, anne Huysman, Sietse Eelman, Storm van der Vis, Thijs van Trigt, Tom Leopold, Viggo Maas, Wieke Bakker, Wilco Ploeg Xander van Boven. B-diploma: Ava Krause, Caleta Kager, Dian Hin, Eva van Sambeek, Indy Scho tanus, Jame Kompier, Jasper Dog ger, Jet Zoetelief. Jochem Witte, Joyce Hopman, Karlijn de Lussa- net, Kayne Brieko, Kristel Bruin, Lynn Reydon, Mikey Hofker, Milan Ris, Nienke Kikkert, Sem Bruin, Tim Schipper, Tim van Dooije- weerd. Tom Huizenga. Willem Wit vliet, Wilmer Ploeg Zara Witte. C-diploma: Fleur Zegel, Isabelle Schoori, Kirsten Betsema, Maaike van der Putten, Manon Blom Melissa Gregoire.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9