De Nederlanden prachtig, maar wel achter veel hekken Eerst waterde rest komt later Bijzondere toertocht TEXELSE 11 COURANT Sport Koninginneloop Oosterend DINSDAG 28 APRIL 2009 andere weilandjes was het al zo mooi. Bovendien: wat is natuurlij ker?' Ook Adriaan Dijksen van de werk groep Landschapszorg vroeg zich af of de Nederlanden er wel natuur lijker op is geworden. Natuur ont staat volgens hem niet door men senhanden. Een bulldozer maakt immers een hoop zand, geen duin. Daarvoor heb je de natuur zon, wind, regen, wind, dieren en plan ten nodig. Het zal volgens hem anders uitpakken dan vooraf bedoeld. 'Natuur ontstaat niet door mensenhanden. Laat de rekenaars maar ongelijk krijgen', daagde hij plaats rondhangen.' De onderne mer maakte zijn complimenten aan de aannemers. 'Ze hebben in korte tijd een hoop grond verzet. Hier en daar is nog wel een kleine aanpas sing nodig om natuurwaarden te creëren. Soms moet je de natuur een handje helpen.' Dat de natuur al zijn gang gaat, blijkt onder meer uit het gedrag van kleine strand- plevieren. die dankbaar gebruik maken van de tijdelijke aanwezig heid van kaal zand bij zoet water. Hekken Veelbesproken zijn de talrijke hek ken en afrasteringen in het gebied. de elementen uit. Maar volgens de 'De natuur is hartstikke mooi, maar immer kritische Dijksen waren er voor ik daar van kan genieten, desondanks voldoende reden om moet ik eerst drie hekken passe- dit project uit te voeren. 'En je kunt ren', zei buurtbewoonster Anne- er niet alle natuurbelangen mee dienen', doelde hij onder meer op de aanwezige kiekendieven en velduilen. 'Maar in dat opzicht von den we een gewillig oor bij SBB en is een voor alle partijen bevredi gende oplossing gevonden.' Galloways Ook Hans Stark ging in gesprek om zijn belangen en die van SBB op éen lijn te krijgen. De piemon- tese koeien die hij er liet grazen, zijn minder geschikt zijn voor de gewenste jaarrondbegrazing, die moet voorkomen dat zich bos ont wikkelt. Stark haalde ze uit het gebied en stapte over op winter harde galloways. 'Het lijkt goed te gaan en het eerste kalf is geboren, al blijven ze nog wel wat op één miek van Atteveldt. 'Ik heb niet de indruk dat de mensen zich in de Nederlanden erg vnj voelen.' Een ander had door de hekken het gevoel door een dierentuin te lopen. Volgens Erik van de Spek waren de hekken, heiningen en roosters nodig omdat Texelaars zelf hadden aangegeven door het begraasde gebied te willen lopen en omdat er zoveel verschillende soorten recreanten zijn, zoals wan delaars en de Jan Plezier. 'Het stond in het rasterplan.' Maar Van Atteveldt en anderen hadden dit plan niet onder ogen gehad. SBB verwacht dat, zodra het gebied wordt begroeid en de hekken gaan verweren, ze minder opvallend zijn. Andere klacht betrof het gemalen puin waarmee wandelpaden zijn verhard, waardoor het niet comfor tabel loopt en mensen er daarom naast wandelen. Het puin is echter nodig om insporing tegen te gaan, door erosie en stuivend zand zullen de oneffenheden op termijn ver dwijnen. Gerard Timmerman Beeld van De Nederlanden met de galloways. Wie een jaar geleden een wan deling door De Nederlanden maakte en nu terugkeert, belandt in een andere wereld. In de tus sentijd is 100.000 kubieke meter grond verplaatst, is een groot deel van het gebied afgeplagd, zijn bosjes verdwenen, rechte sloten vervangen door kronke lende kreken en hekken geplaatst. Het project De Neder lander Natuurlijker is voltooid, het woord is nu aan de natuur. 'Eerst water, de rest komt later', luidt een gevleugelde uitspraak in kringen van natuurontwikkelaars. Wie een rondgang maakt door De Nederlanden zal ervaren dat water in ruime mate aanwezig is. Dankzij het vele graafwerk, maar voordien zakte het grondwater door de land bouwkundige waterhuishouding 's zomers diep weg in de grond en kwamen orchideeën en andere gewenste plantengroei niet tot wasdom. De ondiepe kreken zor gen ervoor dat de voorraad grond water toeneemt en 's zomers een buffer ontstaat. Door het afplaggen van natuur- en weidegebieden, de beschikbaarheid van vocht en de aanwezigheid van kleine hoogte verschillen (microreliëf) moet de oorspronkelijke plantengroei weer tot wasdom kunnen komen. Overi- (Foto Gerant Knilthol) gens is niet alles geplagd, mede om de Noordse woelmuizen niet te verjagen. Bovendien zijn sommige weilandjes vanuit cultuurhistonsch oogpunt behouden. Duirrboer Desondanks ingrijpende verande ringen, zeker voor veehouder Hans Stark. Hij is de derde generatie duinboeren die in dit voormalige natuur- en cultuurgebied zijn brood verdient. 'Ik had het bedrijf aardig op de rails. Als ondernemer sta je dan niet te trappelen om een ander beheer in te voeren. Bovendien: door de afwisseling van het gebied en de combinatie van hooi- en Winkel iets te sterk voor ZDH In Oosterend houdt Atletiekver eniging Texel donderdag de twin tigste Koninginneloop. Jeugd van 10 tot en met 12 jaar start om 18.00 uur en een minuut later start de jeugd tot en met 9 jaar. Start en finish van het rondje van 1060 meter zijn voor café De Kroonprins. De route omvat Peper straat, Ankerstraat, Achtertune en Kerkstraat. De prijsuitreiking is meteen na de finish, zodat de jeugd niets hoeft te missen van de meier- blis. Hierna start de rest om onge veer 18.20 uur. De jeugd van 13 t m 16 jaar loopt een ronde van 1710 meter. Vanaf De Kroonprins gaan ze door de Kerkstraat, Kerkplein, Oesterstraat, Vliesstraat, Mulder straat, Bijenkorfweg, linksaf Peper straat, Ankerstraat, Achtertune en Kerkstraat. Er wordt gèstart in de categorieën jongens en meisjes t m 9 jaar en jongens en meisjes 10 t/m 12 jaar (1060 meter), jongens en meisjes t/m 16 jaar (1710 m). Recreanten kunnen kiezen uit één, twee of drie ronden. Vrouwen lopen drie ronden (5130 m) en mannen vijf (8550 m). De prijzen zijn beschikbaar gesteld door de Oos- terender ondernemers. Voor iedere loper is er een herinnering en con sumptiebon van De Kroonprins. De inschrijving in dorpshuis De Bijen korf is vanaf 17.00 uur. Het inschrijf geld bedraagt voor de jeugd t/m 16 jaar €1,50 en voor senioren €3,50. Leden van de atletiekvereni ging krijgen korting. Voor meer info kan men kijken op www.avtexel.nl. Tweede judotoernooi bij Shima Budovereniging Shima hield donderdag, tijdens de budowe- ken, het tweede judotoernooi van het seizoen. De titanenstrijd ging tussen Job Witte en Bas Mulder, die beiden een bruine band hebben. Onder luide aan moediging won Mulder de beslissende partij. Voor de meeste mini-judoka's was dit hun eerste toernooi. De afgelo pen weken werd onder leiding van Martin Rozenhart flink geoefend. Allen deden erg hun best en gingen met een trofee naar huis. Ook de grotere clubgenoten stre den fanatiek om de prijzen. Kelsey Coot, die pas een paar weken judoot ging er met de eerste prijs vandoor. Reinoud van der Gee had zich dui- Golfdames op dreef in Westwoud Het damesteam van de golfclub heeft zaterdag in Westwoud met 10-8 gewonnen van de West- friese. 's Morgens wisten zowel Gerdi Reyers en Lise van Zuilekom als Tilly van der Poel en Marijke de Beer hun partij te winnen. Lot van Schelt en Carla Kager verloren op de laatste hole. Reyers, Van Zuile kom en Kager wonnen ook 's mid dags hun singlepartijen. Volgende week spelen de dames in Liemeer tegen Sluispolder Alkmaar, dat bovenaan in de poule staat. ZDH heeft de laatste uitwed strijd van het seizoen met het kleinst mogelijke verschil verlo ren (1-0). Geen schande, want tegenstander Winkel heeft een sterke ploeg, die op eigen veld alleen van beide koplopers ver loor en nog kansrijk is in de strijd om de nacompetitie. De selectie van ZDH was door blessures, werk- en studieverplich tingen erg smal. Toch koos coach Jan den IJzerman voor een aanval lend concept. In de eerste twintig minuten ging de wedstrijd aardig gelijk op en scoorde Ruud Hof na goed doorjagen bijna de openings treffer. De beste kans was voor Sjoerd Oosterhof, die na een knap pe actie zijn doelpoging in schoon heid zag sterven. Daarna liet ook Winkel zich niet onbetuigd en moesten doelman Chris Stolk en zijn verdedigers een aantal maal handelend optreden. Na een half uur werd het toch 1 -0. ZDH-voorstopper Hidde Struick verkeek zich op een hoge voorzet, waarna de spits van Winkel - die buitenspel leek te staan - vrij baan kreeg en koel afrondde. Dezelfde speler scoorde even later nog maals, maar ditmaal had de scheidsrechter wel buitenspel geconstateerd en ging het feestje van Winkel niet door. Na de rust had ZDH het erg moei lijk, maar slaagde Winkel er niet in de verlossende tweede treffer te scoren. Mede daardoor werd het in het laatste kwartier toch nog span nend. ZDH krabbelde op, nam meer risico's en kwam zowaar nog dicht bij de gelijkmaker. Eerst gaf Mike de Bruijn een voorzet op Hof, waar hij beter zelf had kunnen schieten. Daarna kopte Remco Boogaard de bal uit een vrije trap net naast. En nog iets later schoot De Bruijn na een vlotlopende aan val op doel, kon de keeper maar net redding brengen, waarna Ruben Boogaard de bal panklaar legde voor Hof. Met zijn 'verkeer de' linkerbeen schoot de spits ech ter over de lat Het bleef daardoor 1-0. Zondag speelt ZDH de laatste wedstrijd, thuis tegen Dirkshorn. delijk verbeterd en ging ondanks twee bloedneuzen gewoon door met het toernooi. Voor de Helderse scheidsrechter Jan Ufkes reden genoeg hem de Sportiviteitsprijs uit te reiken. Uitslagen: Mini's -1 .Marije Witte; 2-Chantal Kleinleu- gemors: 3 Lara Dijker; t.Corné Snoei) 2.Job Zoetelief; 3.Sem Poelman; 3.Ties Schoorl; I.Ryan Dijker; 2.Mike Klemleuge- mors; 3.Marijn Witte; 3.Jelle de Porto. Groep 2 - 1 .Kelsey Coot; 2.Menno Evers; 3.Myron Coot; I.Sil Tijssen; 2.Bram Kui pers. 3.Wesley Huysman; 3 Patnck Klok; 1 Stefan Boekei; 2.Matt Landsman; 3.Kevin Groot; 3.Sil van Lingen. Groep 3 - 1.Christian Groot; 2.Jelle van Breukelen. 3.Eros Stendert; I.Chns Har- ting; 2,D|emyro Bosma; 3.Dave Huysman: 3.Bram Zoetelief; I.Maneke Zijm; 2.Dana Kranenburg;3.Usette Koopman; 1.Rein oud van der Gee: 2.Ramon Koopman; 3.Peter Mulder; 1 .Bas Mulder, 2.Job Wit te. Een groep van 63 getalenteerde wielrenners met een verstandelijke handicap heeft zaterdag een tocht over het eiland gemaakt. De wiel renners kwamen uit diverse delen van het land en werden begeleid door rijders van Toerclub Taxi312000. Het was voor de toer club de eerste keer dat een derge lijke tocht werd gehouden. Het was een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie die vaker met dezelfde groep rijdt en deze keer voor Texel had gekozen. Onder de renners zaten deelne mers aan de Special Olympics (olympische spelen voor mensen met een verstandelijke handicap) en twee Nederlands kampioenen op de weg en tijdrijden. Na Texel ging de wielrenners, die in Stayo- kay overnachtten, door naar de wielerbaan in Alkmaar om te trai nen. Voetbalprogramma Zaterdag 2 mei: Texel'94 A1 -Zaandijk A1 13.00 Texel'94 D1 -Schagen D1 11.30 Texel'94 D4-JVC D6 13.00 Texel'94 G1 -KGB G1 11.30 BKC-B2-Texel'94 B2 12.15 SVO B1-Texel'94 B3 12.45 HSV MB1-Texel'94 MB2 12.30 VIOS W C3-Texel'94 C3 13.00 Succes C2-Texel'94 C4 13.30 Den Helder D3-Texel'94 D2 10.00 De Koog B1-Helder B2 14.00 Oosterend 3-Vrone 4 14.30 Oosterend B1-Texel'94 B3 12.45 Schagen MB1-Oosterend MB1 13.00 Zondag 3 mei: Texel'94 1-Uitgeest 1 14.00 Texel'94 2-Con Zelo 2 12.00 Texel'94 3-DWOW 3 12.00 Texel'94 MA1-ASV55 MA1. 12.00 De Koog 1-Duinrand S1 14.00 De Koog 2-ZAP 4 11.00 Succes DA 1-De Koog DA 1 14.00 Oosterend-Flevo 14.00 DWOW 4-Oosterend 2 12.00 Oosterend DA1-Callantsoog DA1 14.00 Recreatievoetbal: SV Texel-SV Oosterend Texelse Boys-SV De Koog Vlas wint in Linschoten Handboogschutter Willem Vlas heeft zaterdag in Linschoten de tweede ronde van de jaarlijkse cloutverschieting gewonnen. Met een totaal van 55 punten werd hij tweede in het eindklas sement. Bij een cloutverschieting wordt geschoten over een afstand van 185 yard (164,52 meter) voor de heren-senioren en 120 yard (109,68 meter) voor de heren-veteranen, de dames en de jeugd. Het clout- doel heeft een diameter van 75 centimeter, met daaromheen cir kels met een radius van maximaal 3,65 meter. Het treffen van de bui tenste ring levert 1 punt op. Iedere volgende ring scoort 1 punt hoger; uiteindelijk levert de binnenste ring 5 punten op, terwijl het treffen van het cloutdoel een score van 6 pun ten oplevert. In Linschoten werden twee rondes van twaalf maal drie pijlen geschoten. Programma zaalvoetbal Woensdag 29 april 18.30 SVO E1-Mantje E1 SVO 19.20 Klif/Steen 3-RAB 3 H'dijk 20.15 Texel 3-Krim 4 Douma 21.05 Krim 5-Koog 4 Douma Zaaldienst: Krim Donderdag 30 april Geen zaalvoetbal Vrijdag 1 mei 18.30 Krim 1 -Klif/Steen 1 v Putten 19.20 SVO 1-RAB 1 Kuipers 20.15 RAB 2-Mantje 1 H'dijk 21,05 Mantje 2-C/Sp.sh 1 Bakker 21.55 Mantje 4-Krim 2 Arnout Zaaldienst: C/Sportshop Uitslagen: 15-17 april: E-jeugd: Mantje E1-Oosterend E1 7-2, C/Sportshop E1-Koog E1 0-12. D-jeugd: C/Sportshop D1-C/Sportshop D2 5-8, RAB Bouwm. D1 -Mantje D1 6-3 C-jeugd: RAB Bouwm. C1 -C/Sportshop C1 3-7 RAB Bouwm C2-K!if/Steen C1 5- 10. Knm C1-Oosterend C2 9-6. Tweede klasse: ZDH 1-C/Sportshop 3 6-5. Beker tweede klasse; Koog 4-Koog 3 0-5 1e klasse: RAB Bouwm. 5-Klif/Steen 3 10-5. Mantje 3-RAB Bouwm. 3 1-6, Koog 2- Texel 2 4-0. Hoofdklasse: RAB Bouwm. 2-C/Sportshop 1 6-4 Beker hoofdklasse/ eerste klasse Mantje 1-Mantje 2 8-0, RAB Bouwm. 1-C/Sportshop 2 11-1. Overige: Klif/Steen dal -Danss. Biersteker da4 2-0, Texel 1 -Scagha'66 3 11-5 22-24 april: E-jeugd RAB Bouwm. E1- Mantje E1 3-6, Oosterend E1 -C/Sportshop E1 5-0. C-jeugd Oosterend C2-RAB Bouwm. C2 9-1, C/Sportshop C1-Krim C1 11-7, Klif/Steen Cl -Oosterend C1 7-2. Tweede klasse: Klif/Steen 4-Texel 4 4-3, Texel 3-ZDH 1 2-15, Koog 3-C/Sportshop 4 2-3. Eerste klasse Klif/Steen 3-Koog 2 4-4, RAB Bouwm. 5-Oosterend 2 7-9, RAB Bouwm. 3-Krim 2 5-6. RAB Bouwm 4-Texel 2 8-4 Hoofdklasse: Mantje 1 -Oos terend 1 2-5, Koog 1-Knm 1 5-7, C Sportshop 1-RAB Bouwm. 2 2-3. Ovenge: Klif/Steen da1-HZV/Het Vennewater dal Vlas kwam in de eerste ronde niet goed op schot en behaalde slechts 9 punten. In de tweede ronde revancheerde hij zich echter en schoot hij 46 punten, waarbij hij eenmaal de clout raakte. Bankrekening E-mail stichtingbroodnodigCte

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11