Sculpturen prijken trots in open lucht bij paal 15 Buitje goed voor de vochtigheid' TEXELSE 12 COURANT DINSDAG 28 APRIL 2009 Kunstenaars uit verschillende landen legden de afgelopen dagen de laatste hand aan de beelden op het Zandsculpturen Festival in de duinen bij paal 15. Bezoekers keken met verwon dering toe. Met een schep wrikt Marjolijn Wee- da een partij zand heen en weer, zodat water zich goed tussen de korrels kan verspreiden. Ze is bezig met het laatste stukje staart van twee dinosau russen. Voor dat ze de vorm aanbrengt, wordt het zand eerst goed voorbe reid. 'Door het ring en vragen. De kunstenaars namen, als het uitkwam, de tijd die te beantwoorden. Een van de meest gestelde vragen was in hoe verre de sculpturen tegen weer en wind bestand zijn. Volgens de Fin Jupkka Lekile, bezig met Zuid- Amerikaanse tekens bij de ingang, is het goed als er zo nu en dan een buitje valt. 'Dan komt er wat vocht bij het zand. Dat is beter dan wan neer het langere tijd droog is, want dan loop je het risico dat de wind water gaat de lucht tussen het zand vandaan en zakken de kleine korreltjes tussen de grote, zodat het een compact geheel wordt.' Bijna twee weken waren de kun stenaars grotendeels in stilte bezig met het maken van de sculpturen. De afgelopen dagen konden de eerste bezoekers echter het staart je van de werkzaamheden zien. Het leidde tot de nodige bewonde- vat krijgt op bepaalde plekken en dat die langzaam worden uitge hold.' Om bestand te zijn tegen de wind, krijgen de beelden op het laatst ook een beschermend laag je. Ze houden verder uit zichzelf stand door de compactheid van het zand (rivierzand uit de Maas) en de bewerking door de kunstenaars. De beelden zijn in eerste instantie opgebouwd uit blokken die met mallen zijn gemaakt. Daarin is het rivierzand laag voor laag aange stampt, totdat het de juiste hoogte had. Daarna hebben de kunste naars van boven naar beneden gewerkt om de afbeeldingen aan te brengen. De praktijk heeft geleerd dat zandsculpturen maandenlang intact kunnen blijven. In Californië is volgens het programmaboekje van het festival een sculptuur in de open lucht ooit twee jaar goed gebleven en in Nederland staat het record op 1 jaar en 9 maanden. Dat werd behaald met een zandsculp tuur in Madurodam die zelfs de winter doorstond. Variëteit Er is een grote variëteit aan sculp turen. Opvallend is het oog voor detail dat de kunstenaars hebben gehad. Kijken naar de beelden levert telkens wat nieuws op. Opmerkelijk is ook dat de afbeel dingen van gezichten levensecht lijken. Er is eveneens de nodige afwisseling in thema, dat loopt uit een van Atlantis tot het eiland Amoras en van een Jurassic Island tot Texel. De makers, vijftig in totaal, maak ten de sculpturen aan de hand van een concept van de organisatie. 'Je hoefde dus met alles zelf te bedenken', aldus Weeda, 'maar er was genoeg ruimte zelf inhoud te geven aan de vormen die er moes ten komen.' Een rondgang leerde dat de mees ten geen onbekenden zijn voor elkaar. 'Er zijn ongeveer honderd mensen ter wereld die sculpturen van zand en ijs maken', vertelde Jupkka Lekile, 'we komen elkaar meestal ergens ter wereld wel weer tegen.' Een deel van de kunste naars gaat binnenkort in Zuid- Korea aan de slag voor een vol gend festival. Weeda: 'Ik heb eerst een weekje vakantie en daarna ga ik ook naar Zuid-Korea. En daarna misschien naar Zwitserland en Duitsland, maar het lastige is dat door de kredietcrisis pas op het laatste moment duidelijk is of een festival doorgaat.' Er blijven een paar mensen achter voor onder houd aan de sculpturen. Het eve nement bij paal 15 duurt tot half september. De entree is €7,50 per persoon (kin deren goed koper). Vol gens de organisatie is het terrein goed toegankelijk voor mensen in een rolstoel. Honden mogen ook mee naar binnen, mits aan de lijn. Niet al het rivierzand is in de beel den gestopt, een deel is gebruikt voor een zandbak bij het terras waar kinderen zelf beelden kunnen maken. In dezelfde bak worden de komende tijd ook demonstraties, gegeven. Twee kunstenaars zijn bezig met Zuid-Amerikaanse tekens bij de ingang van het festivalterrein. Een van de kunstenaars blaast met een rietje zand weg uit een 'twee' die hij in zand heeft gegraveerd. Het eiland Amoras v. Den Hoorn met op de achtergrond het Vrijheidsbeeld van New Twee kunstenaars bekijken de resultaten van hun werk. Nel Collou bekijkt met haar kleinkinderen Jasper en Mirte de zandsculptuur van de Dokter Wagemaker in de duinen bij paal 15. (Foto 5 Jeroen van Hottum) Een van de vele vernuftige ontwerpen van zand.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 12