'Dit is geweldig! Geen personeel meer' Rtnnnpn 'Stoppen met werken stond me zo tegen' TEXELSE 14 COURANT 'Als je werkt, moet je veel dingen laten schieten' DINSDAG 28 APRIL 2009 waar we zin in hebben, maar iede- JbdP 'iW ra aimnH 7Ün VAiet in dp VJPP.r mat j al twee jaren achter de rug, die niemand 'Dit is geweldig! Geen perso neel meer,' dacht Henk van Wijk, voormalig directeur van Langeveld De Rooij, bij het ontwaken op zijn eerste dag in de VUT. 'Het voelde als een opluchting. Mensen in dienst hebben blijft een hele verant woording. Die zorg voelde ik van me afglijden. Of ik er naar uitkeek? Helemaal niet. Maar ik wilde niet eindigen zoals mijn ouders. Die hebben nooit een dag pensioen gehad, zijn echt in het harnas gestorven. Erna en ik hebben nu al twee jaren achter de rug, die niemand ons meer kan afpakken.' Het eerste jaar van het vutten staat Henks partner Erna Dam nog helder voor ogen. 'Henk liep zich aan één stuk door overal druk waar we zin in hebben, maar iede re avond zijn we in de weer met Beeldbank Texel. Zeven dagen in de week. Wat dat betreft, heb ik geen tijd om dood te gaan. Moet ik minstens 130 worden om het af te krijgen. Tachtig procent van het materiaal wat ik heb, moet er nog op worden gezet. We zijn onlangs gelinkt aan Beeldbank Noord-Hol land, Erna is er trots op.' In de nieuwe werkruimte van Beeldbank - het huis aan de Rozendijk heeft daarvoor een belangrijke uitbreiding gekregen - liggen nog stapels werk te wach ten. 'Er komen ook altijd bezighe den tussendoor. Nu ben ik in de weer met Effies Buurten, een nieuw boek over Oudeschild. Gré Zegers en Martha Witte waren hier om foto's uit het archief van mijn vader te bekijken. Ik heb aange boden de foto's die in het boek komen te bewerken en te retou cheren. Eigenlijk ben ik nog steeds dag en nacht bezig met van alles en nog wat. We hebben het druk ker dan ooit. Op vakantie gaan we bijna niet meer, want we vinden Texel zo prachtig, dat we er hele maal niet meer van af willen. We hebben een strandhuisje, een heerlijke tuin waarin we van alles telen. Komkommers, tomaten, gemeente, ook Staatsbosbeheer courgettes, kruiden, noem maar Als je werkt, moet je zoveel din- doet er aan mee. Ze hebben De op. Koken is ook iets wat ik heel gen laten schieten.' Nederlanden ook laten leegschof- graag doe. Bijna iedere dag. Wat felen door een overkants bedrijf, ik zelf kan maken, maak ik zelf. Het stoppen met werken viel gelijk Stoppen met werken. De VUT is onbetaalbaar gewor den en de pensioengerechtigde leeftijd lijkt in de rich ting van de 67 jaar te gaan. Het onderwerp staat op het ogenblik volop ter discussie. Maar is stoppen met werken voor iederéén iets om naar uit te kijken? Hoe bouw je je werkzaamheden af, hoe ga je om met je vrije tijd? Drie Texelaars die gestopt zijn met werken, vertellen over hun ervaringen. Mijn werk heb ik heel bewust gebeurt ook, want we hebben verdiend en geef het hier ook uit. Het is trouwens niet alleen de afgebouwd. Toen ik 50 werd, nam ik één dag per week vrij, op m'n 55-ste werden dat er twee.' Toen Ria Timmer (64 jaar), van Timmer's Bakkerij in de Wever straat, er op 1 april 2003 defini tief mee stopte, had ze al haar taken geleidelijk aan overgedra gen. 'Het was heerlijk om vrij te zijn. Vrijheid had ik nooit gehad. andere liefhebberijen. Kees heeft twee paarden, die hij graag voor een karretje spant. Vroeger reed hij er ook op, de laatste tijd niet meer. Ik voer ze, zet ze binnen of buiten, maar dan heb je het ook wel gehad. Ik ga liever golfen, waar Kees niets mee heeft. Hij vindt er weinig aan steeds dat kleine balletje te moe ten zoeken. Die dingen zouden een piep-signaal moeten afgeven, zodat je ze gemakkelijker kunt vin den, zegt hij vaak. Maar we heb ben overeenstemming bereikt. Eén dag per jaar gaat hij met mij mee golfen en omgekeerd stap ik één dag in z'n karretje.' Reizen met de camper vinden ze wél alletwee leuk. 'We gaan er om te maken. Voor die tijd was hij ook wel maatschappelijk betrok ken, maar had hij de tijd niet om de kranten helemaal te lezen. Nu er gelegenheid was alles goed tot zich te nemen, begon hij zich »-«*.. overal aan te ergeren. Hij liep ledereen lijkt zich wel bij de gang Zelf zuurkool inleggen, bijvoor- met de verhuizing naar de Rozen maar te foeteren. Gelukkig is hij van zaken neer te leggen. Het zal beeld. En Erna vindt het weer leuk dijk, naar het huis waar de ouders rustiqer qeworden en legt hij het wel, hoor je mensen steeds vaker om jam te maken. Die houdt zich van man Kees, 35 jaar hadden gemakkelijker naast zich nest' zeggen.' ook bezig met wekken, met inma- gewoond. Ik heb wel erg aan he Misschien wel rustiqer maar Van 's Morgens om 7.00 uur gaat de ken.' alleen zijn moeten wennen. Dat Wijk maakt nog wel even van de wekker, waarna de ochtend rustig 'En natuurlijk vis en jaag ik nog kende ik helemaal niet. Maar er zoveel mogelijk mee weg^berieden qeieqenheid qebruik om zijn erger- begint. Koffie, krantje lezen, een graag. We pakken de goede kant was gelukkig genoeg te doen. De |aar zijn we vijf weken naar Portu- nis te ventileren over de uitbeste- wandeling met de honden. 'Nie- van het leven. Oh ja. en dan golfen v»rhn„win„ klaar dus het huis aal oeweest. van de zomer willen ding van veel gemeentelijk werk mand regelt meer wat je moet we nog. En al zijn we in de vut, we naar bedrijven van de overkant, doen en datgene wat je doet, worden ieder jaar opgebeld met •Alles onder het mom van Euro- hoeft niet meer,' merkt van Wijk de mededeling dat we ingeschre- pese regelgeving. Als de gemeen- tevreden op 'Ik heb bij m'n ven staan voor het Grafisch Open. te de projecten zou opsplitsen, afscheid voor mijn fototoestel een Eigenlijk mag dat helemaal niet als hebben we Europa helemaal niet 500 mm-lens gekregen. Het is je niet meer werkt, maar ik doe al nodig. Het is écht een grof schan- heerlijk om de tijd te hebben daar- vanaf de eerste dag mee.' Er volgt daal. Ik koop helemaal niets aan mee op pad te gaan. We fotogra- een schaterlach. 'Snap je^nou dat de overkant. Ik heb het geld hier feren wat af. Overdag doen we Ui l""°' we ons echt met vervelen?' worden uitgezocht en op volgor de worden gelegd. 'Ik moest zo hard werken om het allemaal op tijd af te 'krijgen, dat mijn vrouw me waarschuwde. Ze merkte dat m'n beheer kreeg, liet ze vanaf dat ik er wakker van lag. 'Je komt jezelf wel tegen', liet ze me weten. Tijdens een weekendje weg stort te ik in. Ik had zo moeten stres sen om die bezorging op tijd rond te krijgen, dat ik in het hotel aan gekomen, de hele middag op bed moest liggen om bij te komen. Ik verbouwing was klaar, dus het huis gal geweest, van de zomer willen moest nog helemaal ingericht wor- we naar Noorwegen. We gebruiken den. De eerste maanden ben ik erg de camper ook als we naar beur- uithuizig geweest, voortdurend aan zen gaan. Dan knopen we lekker de flodder. De stilte ontvluchten, een paar vrije dagen aan zo'n Als ik dan op de fiets zat, dacht ik: werkbezoek vast.' ik hoop dat ik iemand tegenkom. Ria vindt het heerlijk, zo dicht bij de En dat gebeurde natuurlijk. Ik werd vrije natuur te wonen, 's Morgens zelfs regelmatig staande gehouden wandelt ze, 's middags fietst ze. door toeristen die jaar in, jaar uit 'En dan zijn er natuurlijk de zorgta- brood bij me zijn komen halen, ken die je bezig houden. Passen Geleidelijk aan wen je aan je vrij- op de kleinkinderen en het bezoe- heid. En ga je die steeds meer ken en nalopen van ouder wor- waarderen.' dende familieleden. De ouders van 'Ik heb nooit meer een dag ingeval- Kees zijn ook al in de 90. Het gaat len. Als je weg bent, moet je afstand allemaal zo hard. Maar het is fijn er nemen. Dat heb ik altijd erg gewaar- nu echt de tijd voor te hebben en deerd in m'n schoonmoeder. Toen het doet je goed als er naar je ik de zaak in de Weverstraat onder bezoek wordt uitgekeken. Voeger had ik als werkende vrouw, in com- moment alles aan me over.' binatie met de zorg voor de kmde- Op de huistafel in de woonkamer ren, nooit tijd. Het zorgen kwam, ligt een puzzel op tafel. Een inge- en komt nog steeds, op de vrouw wikkelde, driekwart klaar. Man neer. Vrouwen in die positie moe- Kees is buiten in de weer. Vanuit de ten gewoon dubbel zo hard werken woonkeuken kijk je recht in de als mannen. Daarom vind ik het zo grote wei, waar de twee paarden, heerlijk om als we met de camper Frits en Coureur, lekker de ruimte weggaan, minstens tien boeken hebben. Ria vertelt dat Kees nog mee te nemen en de rust te heb- wilde in geen geval weer over- spannen raken en besloot de drie dagen in de week werkt. 'Ook ben om te lezen. Ik ben de afgelo- postbezorging voor Sandd er hij is langzaam aan het afbouwen, pen jaren echt bezig geweest met onmiddellijk aan te geven. Ik heb Ik heb nu een paar jaar genoten een inhaalslag.' het twee jaar met plezier gedaan, van het alleen zijn, nu komt Kees er steeds meer bij. Het is belangrijk dat je eigen dingen blijft doen. Dat Tekst en foto's Margreet Berndsen 'Denk maar niet dat ik mijn krantenwijken geef als ik 65 word,' aldus een strijdlustige Kees Zoetelief. 'Eigenlijk wilde ik helemaal niet in de VUT,' vertelt Kees Zoetelief (64 jaar), voormalig kantinebaas van De Bolder. 'Maar ik was toen 61 en licha melijk werd het er allemaal niet beter op. Nadat ik twee eerdere kansen om er met behoud van een goed salaris uit te stappen, had laten schie ten - De Bolder is een best bedrijf op dat gebied - moest ik op een gegeven moment de knoop doorhakken. Ik vond het verschrikkelijk. Het idee om te moeten stoppen stond me zo tegen, dat ik totaal overspan nen raakte. Wat moet je met al die vrije tijd als je geen hob by's hebt?' Zoetelief, in de volksmond ook wel Goudplevier genoemd, vatte het plan op om kranten te bezor gen. Dat bleek geen probleem. Al voordat hij daadwerkelijk bij De Bolder vertrok, dienden De Tele graaf en de Helderse Courant zich aan. 'Ziezo, dat was tenmin ste iets om de tijd door te komen. Maar ik was niet tevreden, want ik stond om zes uur 's morgens op, maar was om kwart voor acht alweer klaar. Omdat er een groot tekort aan bezorgers was, kon ik er een zondagswijk bij krijgen. Die besloeg de hele Mars, van maar alles bij elkaar was het teveel. Toen ik het besluit een maal had genomen, was het een opluchting. Ik heb drie jaar werk gehad om mijn evenwicht te vin den. Het is ook moeilijk als je geen mens bent om te biljarten of te klaverjassen. Misschien ga ik dat ooit nog eens doen, maar voorlopig niet. Ik geniet van het ritme dat ik nu heb gevonden. Ik doe ook vrijwilligerswerk. Samen met mijn vrouw bezorg ik maaltij den voor Tafeltje Dekje en rijden we mensen, die voor controle of onderzoek naar het ziekenhuis moeten, naar Den Helder of Alk maar. Genoeg te doen en toch nog tijd om op maandagmorgen voor een praatje naar de markt te gaan, Met de bijbehorende con sumptie in De Lindeboom, natuur lijk. En af en toe mag ik ook nog even achter de bar bij De Bolder staan. Op avonden dat er wordt tendwijken voor m'n rekening gekaart en tijdens ANBO-bijeen- wilde nemen. Geen probleem, komsten. De krantjes daarvan Graag zelfs. Nu kwam ik om half breng ik trouwens ook nog rond. negen 's ochtends de huisdeur Verder wandel ik veel, zwem ik, binnen. Ik vond het niet genoeg sport ik bij Galm - een project en trad als postbezorger in dienst voor 55-plussers - en gaan mijn bij Sandd. Bezorgde zo'n 600 vrouw en ik af en toe lekker op poststukken in de week. Dat ging vakantie. Ditmaal Curagao. Ja, aanvankelijk uit de kunst. Toen er voor die krantenwijken moet ik zich een vacature in de bezorging dan natuurlijk vervangers zoeken, van de Texelse Courant voor- Mensen zeggen wel eens tegen deed, nam ik die er ook nog even bij. Dat kon allemaal wel, dacht Zoetelief kwam tot de ontdekking dat hij al met al méér uren maakte Volmolen tot Hoefslag. Kort daar- dan bij De Bolder. Want de post- op vroegen ze me of ik twee och- stukken moesten van te voren me: Kees, waar ben je nou alle maal mee bezig? Maar ik vind het goed zo. Geen jachtig bestaan meer, maar wel wat te doen. En denk maar niet dat ik mijn kran tenwijken er aan geef als ik straks 65 word. Kees gaat mooi door met dit werk.' ierkt Ria Timmer op. 'Dat was

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 14