m Status aparte voor eilanden Jack Sparrow in zand uitgebeeld 'Gevolgen crisis harder voelen' TX 21 vangt ruwe haai EP: Cjroen ^warL-Jexels in het hart. «BES HEMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12369 DINSDAG 28 APRIL 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Op heel Texel wordt donder dag Koninginne dag gevierd en 's avonds gaan de meierblissen in brand. Trots op de bad kamer, stofferen van een antieke stoel of handige tips voor de tuin: Huis Tuin. Het project De Nederlanden Natuurlijker is voltooid, het woord is nu aan de natuur. Is stoppen met werken iets om naar uit te kij ken? Drie Texe laars vertellen over hun erva ringen. Bezoekers kijken toe bij Schateiland in de duinen bij paal 15 hoe de Russische kunstenaar llja Shanin uit zand een beeld van de piraat Jack Sparrow uit de film Pirates of the Caribbean maakt. tFoto Jeroen van Helium, In de duinen bij paal 15 is het Zandsculpturen Festival begonnen. Vijftig kunstenaars uit verschillende landen hebben er elf eilandrijken gecreëerd met metershoge fraai en kunstig vervaardigde beelden van zand. Onder de afbeeldingen ook de Dokter Wagemaker, een schapen- boet met tuinwal, een stolpboerde rij en het kerkje van Den Hoorn. Volgens de organisatie hebben de eerste twee dagen 5500 mensen het festival bezocht. Sculpture Events Factory, de orga nisator van het festival; rekent erop tot 13 september tussen de 170.000 en 300.000 bezoekers te trekken. Bij 200.000 bezoekers is de organisatie volgens Thomas van den Dungen van Sculpture Events uit de kosten. De onderneming uit Waalre is een vaste organisator van zand- en ijs- sculpturenfestivals. Meer over dit festival elders in deze krant. Texel gaat de gevolgen van de kredietcrisis in de tweede helft van 2009 waarschijnlijk harder voelen dan in de eerste helft. Die verwachting sprak Iwan Groot huis, interim-voorzitter van TVL, uit tijdens de jaarvergadering van de Texelse Vereniging van Logiesver- strekkers. Het eiland lijkt er, wat het toerisme betreft, in de eerste helft van 2009 goed vanaf te komen. De boekingen zijn redelijk intact gebleven en Texel blijft vol gens TVL een gewilde vakantiebe stemming. Naar verwachting gaan toeristen wel minder geld uitge ven. Volgens Groothuis moet er echter rekening mee worden gehouden dat Texel voor veel mensen de bestemming van een tweede of derde vakantie is. Als daarop wordt bespaard, gaan zich de gevolgen van de kredietcrisis zich negatiever aftekenen. Hij verwachtte dat sec toren als garages en de bouw later in het jaar ook de gevolgen gaan merken. Volgens Groothuis is een goede marketing en promotie van het eiland op het moment van cruciaal belang. Hij sprak zijn steun uit voor de verhoging van de provisiekos- ten van 6 naar 10 procent die recent op boekingen bij de VW is doorgevoerd (10 procent was het oude niveau van 2005). Op die manier komt er extra geld voor het promotiebudget van de VW. De bijdragen van de gemeente, TESO, TVL en TVO (de vier partners in de VW) zijn volgens TVL niet toerei kend. In de zaal werd opgemerkt dat het jammer is dat juist op het moment het hoofd marketing en communicatie van de VW is ver trokken. Het Toeristisch Investeringsfonds is in de ogen van TVL ook een geschikt middei om de huidige tij den het hoofd te bieden. Groot huis: 'Hoewel de meeste van onze Ark van Noach komt naar Texel Het ziet er naar uit dat Texel naast het zandsculpturenfestival deze zomer een tweede bekende publiekstrekker krijgt. De Ark van Noach komt begin juni naar het eiland. De 70 meter lange houten replica van de bijbelse Ark ligt tot en met augustus in de haven van Oudeschild. De Ark, gebouwd door de Noord hollandse aannemer Johan Hui- bers, heeft in andere ligplaatsen bewezen veel publiek te trekken. In het vier verdiepingen hoge vaartuig wordt eb en vloed nagebootst en zijn levensgroot nagemaakte die ren te zien. Er zijn diverse thema's te bewonderen, worden films gedraaid en zijn andere activitei ten. (zie www.arkvannoach.com). Een groep Texelaars, met onder meer Dick Verhagen in de gelede ren, houdt zich al enige tijd bezig met de voorbereidingen. 'We heb ben meneer Huibers benaderd of hij met de Ark wilde komen. Toen hij in zijn agenda keek, bleek Texel er al in te staan. Samen met zijn dochter komt hij met een heel team naar het eiland. Het is leuk dat ze precies in het Darwinjaar komen. Veel kinderen kennen het verhaal van Noach niet en kunnen daar in de Ark op een leuke manier kennis van nemen.' leden in beginsel tegen het feno meen toeristenbelasting zullen zijn, is toeristenbelasting in de ogen van het bestuur van TVL in de hui dige situatie waarschijnlijk het eni ge middel om de kwaliteit van onze eilandvoorzieningen, óók voor de gasten, op niveau te houden.' Schip kapseist door noodweer De Maria Paula uit Oudeschild heeft gisteren een zeiljacht geholpen dat door plotseling noodweer ernstig in de proble men was geraakt. Het negen meter lange schip, met drie volwassenen en vier kinderen aan boord, werd op de Waddenzee door een harde windvlaag op haar kant geblazen. De schipper wist net op tijd de schoot los te gooien, waardoor de boot alsnog overeind kwam. De opvarenden bleven ongedeerd, maar de schrik zat er goed in. Met behulp van de Barracuda van rederij Noorgat (een berger) en de Maria Paula werd het schip naar Kornwerderzand gebracht. Daarna begeleidde de Barracuda het naar thuishaven Makkum. Het zeiljacht was 's morgens uit Oudeschild vertrokken en toen was het nog prachtig weer. De redders vertrokken in Oude schild met het uitgangspunt ieder een, onder wie de kinderen, te water was geraakt, waardoor met grote spoed koers werd gezet naar de zogeheten Dovebalg. Tien minuten voor ze arriveerden, kre gen ze te horen dat de opvarenden veilig aan boord van de Barracuda zaten. De Friese Waddeneilanden krij gen een status aparte. Ze heb ben daarvoor gisteren een con venant getekend met de provincie Friesland en staatssecretaris Bijleveld van Binnenlandse Zaken. Texel staat aan de zijlijn, maar blijft welkom zich aan te sluiten bij het convenant. De provincie Friesland en het rijk verklaren in het document dat zij rekening gaan houden met de bij zondere positie van de eilandge meenten ten opzichte van reguliere gemeenten op de vastewal. De hogere overheden zijn bereid de bestuurlijke zelfstandigheid van de vier eilanden te waarborgen als het ze lukt de intensievere samenwer king, waar al jaren aan wordt gewerkt, te laten slagen. Het convenant werd in Harlingen ondertekend door de burgemees ters van Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Burgemeester Joke Geldorp was ook aanwezig, maar zette geen handtekening omdat een meerder heid in de gemeenteraad eind vorig jaar besloot Texel uit de intensie vere samenwerking te halen. Texel blijft alleen samenwerken met de overige eilanden als het om 'Wad- dengerelateerde zaken' gaat. Geldorp liet na afloop weten dat zij het convenant ter sprake wil bren gen binnen het college en de gemeenteraad, omdat er twee nieuwe punten instaan die ook voor Texel van belang zijn. Zowel het college als de raad is verdeeld over het meedoen aan de intensie vere samenwerking. Een van de nieuwe punten is de opnchting van een werkgroep van meerdere ministeries (VROM en Binnenlandse Zaken) die gaat bekijken of er bij landelijke wetge ving vooraf rekening met de bijzon dere positie van de Waddeneilan den kan worden gehouden in plaats van achteraf. Die werkgroep is voortgekomen uit een plan van Tweede-Kamerlid Lutz Jacobi (PvdA) om een Waddentoets in te voeren. Nu moeten de eilanden nog vaak achteraf aan de bak als landelijke wetgeving knellend blijkt te zijn met de eilandpositie. Een voor beeld daarvan is het plan om Staatsbosbeheer landelijk markt conforme pachtprijzen te laten vra gen. waardoor er op Texel, Vlieland en Terschelling allerlei specifieke problemen dreigen. Staatssecretaris Bijleveld liet tij dens de ondertekening in het mid den of de werkgroep bekijkt of de toets voor vier of voor vijf eilanden moet gelden. Zij wilde zich niet in de lokale politiek mengen. De vier Friese eilanden zijn er in ieder geval van verzekerd dat met hen reke ning wordt gehouden. De staatssecretaris liet al wel door schemeren dat een speciale Texel se status aparte binnen de gisteren bereikte status aparte geen haal bare kaart is. Met dat plan kwam de Texelse PvdA een paar weken geleden op de proppen. Het convenant biedt de Friese eilanden een extra garantie dat ze niet bij een vastewalgemeente worden gevoegd, omdat ook het rijk zich achter het behoud van hun lokale autonomie opstelt. Texel heeft weliswaar van Noord-Holland de toezegging dat het zelfstandig kan blijven bij de herindeling in de Kop van Noord-Holland, maar een dergelijke toezegging van het rijk heeft Texel met. 'En een garantie van het rijk is toch meer waard'. Schipper Richard van der Vis van de TX 21 toont de bij Vlieland gevangen haai. (Foto Bert Koning) De TX 21 Pieter van Aris heeft een ruwe haai gevangen bij de Vliehors. Het is uitzonderlijk dat zo'n dier (Gateorhinus galeus) in april in de Noordzee voorkomt. De ruwe haai is ongevaarlijk is voor mensen. Het dier leeft over het algemeen in de koudere delen van de Atlantische Oceaan en de Noordzee. In de zomermaanden wil hij ook wel eens opduiken in het Nederlandse deel van de Noord zee. De ruwe haai voedt zich met vis, inktvis en schaaldieren. De ruwe haai is levendbarend (6 tot 50 jongen per geboorte) en staat bekend als goed eetbaar. De Pieter van Aris ving het dier donderdag op zo'n 30 meter van de branding bij de Vliehors. Onderzoek van Ecomare leerde dat het om een ruwe haai ging. Vol gens dierverzorger Salko de Wolf was dat te zien aan de staart van de haai. Het exemplaar was onge veer anderhalve meter lang en zo'n 25 kilo zwaar. De ruwe haai is inmiddels in de diepvries verdwe nen, zodat hij later dit jaar aan het publiek kan worden getoond tij dens de jaarlijkse Havendag in Oudeschild. aldus Geldorp. Volgens de burgemeester moet de gemeenteraad zijn eigen keuzes maken, maar volgens haar doen de politieke partijen er verstandig aan het convenant te bespreken. 'Ik heb de indruk dat Texel te vroeg zijn oude schoenen heeft wegge gooid.' niiliWiiMi www.speedheat.nl Ontbijt voor Oudeschild Inwoners van Oudeschild wer den zaterdagochtend wakker met ontbijt aan de deur. Het was een cadeau van Erik Kal- verboer van de Spar die zijn dorps genoten wilden bedanken dat zij hem trouw bleven toen de winkel vorig jaar door brand langere tijd gesloten was. Er werden in totaal 480 tassen aan de voordeuren gehangen met daarin krentenbol len, jus d'orange en tegoedbonnen voor de winkel. Kalverboer ging al om half vijf op pad om woningen rondom het dorp te voorzien, de rest van de familie ging om half zeven het dorp in om deur voor deur de maaltijden op te hangen. De geste werd zeer op prijs gesteld in het dorp. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1