fX m k Cjrocn "Zwartsjexels in het hart. 'Geen ambtswoning nieuwe burgemeester' Vernieuwd opstelterrein in gebruik «S Ék Overlast ganzen niet alleen Texels probleem Bezorger 'Vertrouwenscommissie is groepje amateurs' :<ss OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12372 VRIJDAG 8 MEI 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Blueszanger Ray Bonneville uit Canada treedt donder- dag op in Het Schoutenhuys in Den Burg. De geschiedenis van de bunkers op Texel is een specialiteit van Paul Dijkstra uit Drachten. De karakteristie ke stolpboerderij is op Texel bezig aan een flinke inhaalslag. De Texelse dra ver Unnick heeft het afgelopen jaar aardig wat prijzengeld bij elkaar gelopen. 'De nieuwe burgemeester moet weten dat Texel geen ambtswo ning heeft. Hij of zij moet zelf op zoek naar een huis.' Dat bena drukte Frans Visman (D66) gister avond bij de bespreking van de profielschets voor de nieuwe bur gemeester. Maar Gerbrand Poster (WD) wil juist dat de gemeente een ambtswoning koopt. 'Denk aan de dubbele lasten', ver wees Visman naar de torenhoge hypotheek die ertoe leidde dat de Helderse burgemeester moest opstappen. Poster: 'Wij willen ten kosten van alles problemen zoals in Den Helder voorkomen. Bovendien potentiële kandidaten willen graag een ambtswoning', kondigde hij een voorstel aan. Het huis van de nieuwe eerste burger moet wat betreft de WD in Den Burg staan. Alfred Schaatsenberg (PvdA): 'De burge meester mag van mij best in Oude- schild wonen. Zolang hij of zij maar rood is.' De commissie Werkwijze Raad besteedde precies een uur aan de vraag aan welke voorwaar den en eisen de nieuwe burgemees ter moet voldoen. Dat zijn er nogal wat. Zo moet hij of zij mensen kun nen laten samenwerken, een sterke communicator zijn, een slimme onderhandelaar, zich kunnen aan passen en nsico's en bestuurlijke gevoeligheden kunnen inschatten. En dat zijn nog maar enkele van de vele eigenschappen. Frans Visman viel over het woordje 'bruggenbou wer'. 'Dat kan toch niet op een eiland.' Verbinder vond hij beter, maar Henny Festen (GL) identifi ceerde dat met verband en bloed. Na een grondige opknapbeurt is het nieuwe opstelterrein bij de veerha ven op 't Homtje in gebruik geno men. Zondag bewezen de door aan nemer Tatenhove verharde en gedraineerde stroken al goede dien sten en stond het terrein meerdere keren vol. Door het terrein moet de noodzaak afnemen om tijdens piek- drukte het fietspad in gebruik te nemen als opstelstrook. Door het slechte weer van zondag kwam de drukte overigens vroeger dan ver wacht op gang. Daardoor ontwik kelde zich op de Pontweg rond de middag korte tijd een lange file. Met onder meer als gevolg dat auto's die passagiers moesten halen of bren gen het fietspad of een andere alter natieve route naar de boot namen. (Foto Getart 7Imnwnvr) Versoepeling terugkeer van studenten Voor Texelaars die op het vaste land hebben gestudeerd wordt het makkelijker om een huis vestingsvergunning te krijgen als zij terug willen naar het eiland. Ze worden geacht voldoende maatschappelijke binding te heb ben als ze in de afgelopen tien jaar vijf jaar op Texel hebben gewoond. De nieuwe regel heeft terugwer kende kracht tot 22 april 2008. De gemeente hanteert gewoonlijk een strenge regel. Om huisves tingsvergunning te krijgen moet men tenminste drie jaar op Texel woonachtig zijn of zes jaar onafge broken ingezetene zijn geweest in de afgelopen tien jaar. In dat laat ste zit het probleem bij terugkeer na vier jaar studie. Je voldoet dan Aanrijding kruising Waalderweg Bij een aanrijding op de Waalder weg ter hoogte van de kruising met de Ongeren is dinsdag rond 15.00 uur een 16-jarig meisje uit Ooste rend gewond geraakt. Het meisje werd aangereden door een 67-jari- ge automobilist uit Nuis. Beiden reden ze over de Waalderweg in de richting van de Waal. Bij de kruising sloeg de automobilist linksaf en zag daarbij het meisje, met achterop een 18-jarige jongen uit Den Burg, over het hoofd. Zij reden over het fietspad. De jongen kwam met de schrik vrij, het meisje had pijn aan beide benen. Zij is voor onderzoek meegenomen door de ambulance. Het exacte letsel is onbekend, bei de voertuigen raakten beschadigd. sêêê^ê 'i SB* .jSMJJ® mBm aan de voorwaarde want de zes jaar voorafgaand aan het vertrek tellen mee. maar na de wachttijd voor een huis van Woontij voldoe je er niet meer aan. Met de nieuwe regel is dat probleem opgelost. In de sloot Een 23-jarige automobilist uit Den Burg is in de nacht van dinsdag op woensdag rond 0.45 uur op de Westerweg in een slip geraakt en in een slootje beland. Er was volgens de politie geen andere auto bij betrokken. De bestuurder had niet gedronken. Zijn auto werd total loss weggesleept. Burgemeester in ziekenhuis Burgemeester Geldorp is woens dag met lichte hartklachten naar het AMC in Amsterdam gebracht, waar ze is gedotterd. Momenteel ligt ze aan de hartbewaking en is nog wat moe, maar naar omstan digheden gaat het goed. Naar ver wachting is ze gistermiddag over gebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder en zal zij in de loop van de volgende week naar huis kunnen. Haar taken worden waargenomen door locoburgemeester Nico Kik kert. molie, maar bijvoorbeeld ook in natuurgebied De Verzakking bij het Amstelmeer (4700 eieren), dat eigendom is van Landschap Noord- Holland. Andere maatregelen zijn aanpassing van de waterstand, waardoor het voor ganzen onaan trekkelijk wordt Verjagen is een mogelijkheid, bijvoorbeeld met een vogelafweerpistool waarmee knal len worden veroorzaakt. Die wor den ook op Texel gebruikt en er is geen jachtakte voor nodig. Advertentie) www.speedheat.nl Overlast door grauwe ganzen is geen specifiek Texels probleem is, maar gezien het voorgeno men proefproject en het moge lijk weer vangen en vergassen blijft de aandacht op Texel gericht. Dat werd duidelijk tij dens een persexcursie rond het Amstelmeer, die werd gehouden op initiatief van de provincie Noord-Holland. Gedeputeerde Peter Visser gaf nog geen uit sluitsel over de vraag of hij al besloten heeft of er wel of geen ganzen worden gevangen. Eind april heeft de provincie het nieuwe beleid voor ganzen vastge steld. dat bedoeld is om de popu latie in toom te houden. 'De mid delen zijn echter beperkt, want de gans is een beschermde diersoort', stelt de provincie. Dit is vastgelegd in de Flora- en Faunawet. Visser: 'Die is gericht op bescherming van bepaalde diersoorten, maar in bepaalde situaties of omstandig heden is het verjagen of doden van dieren toegestaan.' De voorkeur gaat uit naar diervriendelijke maat regelen. Te denken valt aan groot schalige behandeling van nesten, zoals die dit voorjaar hebben plaatsgevonden, zodat de eieren met meer uitkomen. In Texelse natuurgebieaen zijn ganzeneieren geprikt of behandeld met maïskie- Laatstc middel is volgens de gede puteerde het afschieten, vangen en doden van ganzen, zoals vorig jaar is gebeurd. De ILG Gebiedscom- missie heeft de provincie onlangs verzocht hiervoor vrijstelling te ver lenen. Maar de gedeputeerde zei nog niet zover te zijn. 'Eerst moet aangetoond zijn dat er voldoende aan nestbehandeling en verjaging is gedaan om de schade te beper ken.' Dat het prikken of behande len van eieren niet zonder meer succesvol is, is momehteel te zien op Texel, maar ook rond het Amstelmeer en andere natuurge bieden waar ganzen broeden. Op veel plekken zijn ganzen met kui kens te zien. Als de eieren te vroeg worden behandeld, bestaat de kans dat ganzen later nog eieren leggen, gebeurt het te laat, dan is het niet altijd effectief. Wij zoeken m.i.v. 1 juni aanstaande een die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen in de omgeving van Californiëweg e.o. Hier wonen ongeveer 60 abonnees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag v.a. 15.00 uur a/d Spinbaan worden opgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 info@lenr.nl I Gemeente Texel Militaire oefening in Noord-Nederland De Belgische Defensie organiseert een grootschalige militaire oefening De oefe ning vindt plaats van 7 tot 15 mei 2009 in Noord-Nederland en speelt zich voor een Wein deel af op Texel Gedurende deze pen ode is het mogelijk dat inwoners en bezoekers militairen treffen op het strand tussen De Koog en De Cocksdorp. De ge meente benadrukt dat het om een oefening Wat gebeurt er op Texel? 7 en 8 mei parachutageverkenners landen in de Noordzee 10 mei beperkt aantal militairen bevrijdt een aantal gijzelaars op Texel •12 en 13 mei parachutageverkenners landen op het terrein van de Paraclub Contact in geval van schade De organisatoren doen er alles aan om de overlast zoveel mogelijk te beperken. Mocht u toch overlast of schade on dervinden kunt u contact opnemen via 070 - 339 67 01. De vertrouwenscommissie die zich buigt over de vraag wie de nieuwe burgemeester van Texel moet wor den. bestaat uit niet minder dan elf personen. Naast de fractievoorzit ters (7), is dat de raadsgriffier, de gemeentesecretaris, een notulist en een wethouder. 'Ik wil geen deel uitmaken van dat amateurgroepje', bedankte Gerbrand Poster (WD) bij voorbaat voor de eer. 'Onbegrijpelijk', doelde Poster op de In zijn ogen veel te grote com missie, waardoor het risico op 'lek ken' volgens hem groot is. Alleen oud-gemeentesecretaris Piet Zoon schoof in het verleden immers aan bij de fractievoorzitters. Poster had voorheen ook zelf in de vertrou wenscommissie gezeten. 'Dat heeft twee goede burgemeesters opgeleverd.' De VVD'er kreeg de wind van voren. Frans Visman (D66): 'Er zit een wethouder bij omdat die vaak met de burgemeester te maken krijgt. De notulist ontlast de griffier en de gemeentesecretaris heeft dagelijks te maken met de burge meester. En als je goed met elkaar afspreekt, wordt er niet gelekt.' Gerard Weijers (onafh.): Amateu ristisch? Dit pleit niet voor de manier waarop we met elkaar omgaan.' Wethouder Marian Mer- kelbach: 'Een zeer lage persoonlij ke aanval.' CARAVAN SERVICE TEXEL Boswachter Van Dijk van Landschap Noord-Holland (links) geeft gedeput Peter Visser in natuurgebied de Verzakking bij het Amstelmeer uitleg ove nestbehandeling (insmeren met maiskiemobe) in zijn werking gaat. Het is de terreinen waar eieren intensief zijn 'gesmeerd'. - k promoe noom-i TEXELS INCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: V.d. Lïnde Bruining Nikadel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1