t Project kleinschalig wonen voor mensen met dementie Texel op deurmat TEXELSE 5 COURANT Lezen in bijlage Telegraaf Suppletie in volle gang DINSDAG 12 MEI 2009 Stichting Omring Texel ontvangt een bijdrage van €200.000,- van de provincie Noord-Holland. Gede puteerde Staten honoreren een aanvraag voor het project 'Klein schalig wonen voor mensen met dementie'. De provincie wil dat mensen met dementie in hun eigen dorp of wijk kunnen blijven wonen en zo makkelijker contact kunnen houden met familie en kennissen. Veel mensen met dementie die niet langer thuis kunnen of willen blij ven wonen, zijn aangewezen op opvang in een grootschalig ver pleeghuis. Kleinschalige alternatie ven zijn volgens de provincie vaak nog onbekend en schaars. 'Klein schalige zorg wordt geboden in een huiselijke en vertrouwde omge ving. Een omgeving waarin het dagelijks leven van de persoon zelf leidend is, en de zorg- en welzijns diensten ondersteunend zijn. Een omgeving waar menselijk contact centraal staat en dementerende mensen aanspreekt op wat ze nog wél kunnen, waardoor ze actiever zijn en minder zorg nodig hebben.' De subsidie van de provincie is aanvullend. Veel kosten voor klein schalig wonen kunnen worden gedekt met geld van het rijk of van zorgverzekeraars. Met de aanvul lende middelen wil de provincie vooral stimuleren dat de woonpro jecten voorzieningen als domotica en gezamenlijke buitenruimten kunnen realiseren. Domotica is een term voor het slim toepassen van elektronica in huis, zodat bijvoor beeld 's nachts automatisch het licht aangaat wanneer iemand uit bed stapt. In de periode 2005 tot en met 2008 is subsidie toegekend aan zo'n 24 projecten voor kleinschalig wonen voor mensen met dementie. De provincie betaalde 4.500.000,- mee. De subsidieregeling voor klein schalige woonvormen voor men sen met dementie is hiermee beëindigd. In de loop van dit jaar komt er een nieuwe regeling voor alle kwetsbare doelgroepen die kleinschalig willen wonen. Stravinsky's Vuurvogel in Den Burg Verwarring rond In de hervormde kerk van Den Burg is zaterdag 23 mei een con cert te horen van De Philharmo- nie uit Amsterdam. Op het pro gramma staan De Vuurvogel van Stravinsky en Sheherazade van Rimski-Korsakov. Negen blaasin strumenten uit het orkest spelen Intermezzi van de Nederlandse componist Tristan Keuris. Symfonieorkest De Philharmonie, opgericht in 1999, staat onder lei ding van Daan Admiraal. In het orkest telt ruim zeventig enthousi aste musici, waaronder diverse uit Noord-Holland. Het orkest geeft ieder voor- en najaar concerten in Amsterdam in de Beurs van Berlage. de Bachzaai en het Muziekgebouw aan 't IJ en in Utrecht in de Geerte- kerk. Daarnaast begeleidt het orkest regelmatig koren. De 27-jarige Igor Stravinsky schreef De Vuurvogel in 1909 in opdracht van de beroemde choreograaf Diaghilev. De muziek, vergeleken met het latere werk van Stravinsky betrekkelijk traditioneel en heel toegankelijk, is gebaseerd op een Russisch sprookje. Het ballet was vanaf de première in Parijs een succes en betekende de doorbraak voor Stravinsky, die daarna andere balletopdrachten kreeg, zoals de Sacre du Printemps, waarmee hij beroemd werd. Sheherazade van Nikolaj Rimski-Korsakov is geba seerd op de verhalen uit Duizend en-één nacht. De vioolsolo wordt gespeeld concertmeester Bastiaan Veldkamp. De Intermezzi van Tristan Keuris (1946-1996) zijn geschreven als cadeau voor het afscheidsfeestje van de directeur van een reclamebu reau. Het stuk - voor fluit, hobo's, klarinetten, fagotten en hoorns - is na de première in 1989 nog vaak uitgevoerd. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang bedraagt €7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en via www.dephilharmonie. nl. Texel is zaterdag bij honderddui zenden lezers van De Telegraaf op de deurmat gevallen. Het eiland komt aan bod in een spe cial over Noord-Holland die als bijlage bij Nederlands grootste ochtendblad zat. Het blad besteedt aandacht aan de vele toeristische plekken en moge lijkheden in de provincie. Over Texel wordt gemeld dat het een heel bijzonder stukje Noord-Hol land is met veel natuur, rustige stranden, stranden met reuring en bijzondere activiteiten als een Ron de om Texel en dit jaar het Zands- culpturenfestival. Benadrukt wordt dat het slechts twintig minuten varen is en dat een retourtje maar drie euro kost. De special is een uitgave van het samenwerkings verband Noord-Hollandse Com pagnie waar de provincie vorig jaar mee in zee ging voor de toeristi sche promotie en marketing van Noord-Holland. In het samenwer kingsverband zitten onder meer Zilte Zaken uit Den Burg en Het Hollands Hooggebergte van Jacco Dros uit Den Bucg. Het blad is opgebouwd rond het thema Zoet en Zout waarmee wordt benadrukt dat Noord-Holland een breed aan bod kent met recreatie aan zee en langs het IJsselmeer kent. Dat the ma werd begin dit jaar ook gehan teerd op de Vakantiebeurs waar een stand over Noord-Holland was ingericht en het komt aan de orde in de nieuwe website www.noord- holland.com die de provincie heeft opgezet. Volgens Fred Winkel van Zilte Zaken, die maandag een exemplaar aan VW-directeur Wou ter de Waal overhandigde, kunnen met de special 2,2 miljoen mensen worden bereikt. Het blad komt ook bij alle VW-kantoren te liggen. Bridgedrives Bridgeclub Groot Slem houdt de komende maanden iedere maan dagavond een vrije bridgedrive in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. De avonden beginnen om 19.30 uur, deelname kost €2,50 per persoon. Meer informatie bij Piet Hopman, tel. 312523. SWOT-diner Bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel wordt dinsdag 19 mei het laatste diner van het seizoen gehouden. Op het menu staat bami met een gebakken ei en saté met pindasaus. Het diner wordt gehou den in De Buureton en begint om 18.00 uur. Bij de prijs van €8,- is inbegrepen een nagerecht en een kopje koffie. Opgeven kan via tel. 312696. oorlogsgraf Kort nadat in deze krant werd geschreven over het mogelijk ruimen van het graf van Jacob Donker, kregen wij bericht van Willemina (Jackie) Klouwens- Donker, een nicht van de over ledene. Na contact over en weer en met de gemeente, is de zaak nu tot ieders tevredenheid opgelost. Het verhaal was dat het graf van Jacob Donker op de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat op de nominatie stond geruimd te worden. Het graf zou daarvoor in aanmerking komen omdat de graf rechten waren opgezegd. Gelein Jansen trok namens de Histori sche Vereniging aan de noodklok, waardoor de zaak aan het rollen werd gebracht. Omdat Donker een van de drie franc-tireurs was die tijdens de Russenoorlog werden gefusilleerd, was zijn graf van bij zondere historische waarde. Via via bereikte dit bericht Willy Klouwens in Nieuw-Zeeland. Als nicht van de overledene verbaasde zij zich erover niets van de gemeen te gehoord te hebben over het mogelijk ruimen van het graf. Het betrof hier een gekocht graf, dat niet zonder schriftelijke toestem ming van de rechthebbende geruimd mocht worden. Twee jaar geleden nog werd een plaquette op het graf bijgezet ter nagedach tenis aan haar vader Harm. 'De afspraak was dat als Harm Donker op éen van zijn vakanties in Neder land zou overlijden, hij op Texel zou worden begraven, bij zijn broer en zus.' Het graf, dat wordt ver zorgd door Uitvaartcentrum Texel, wordt bezocht als de familie in Nederland is. Navraag bij de gemeente leerde dat het nooit de bedoeling is geweest het graf te ruimen. Het probleem was dat bij de gemeente niet bekend was wie - na het over lijden van Harm Donker - de recht hebbende was. Met de bedoeling dit te achterhalen, was het graf met een sticker gemerkt. Waar schijnlijk is door dit merkteken de verwarring ontstaan. Inmiddels heeft Willy Klouwens contact gehad met de verantwoor delijke ambtenaar en heeft ze namens hem de excuses van de gemeente in ontvangst genomen. De formulieren waarmee ze het formele eigendom van het graf overneemt, zijn onderweg. Wat ik zeggen wou TESO Texelaars en TESO horen bij elkaar. Dat weet iedereen op Texel. Alle maal hebben we daar onze eigen ervaringen mee en onze herinne ringen aan. Toen ik op de lagere school zat, ging ik iedere dag met de bus van TESO naar school. De chauffeurs hoorden bij mijn leven als goede bekenden. Later ging ik drie jaar naar Den Helder naar school en dag in dag uit kwam ik dezelfde vertrouwde gezichten tegen, de bemanningsleden van de boot, die tijdens het lossen en laden nog best tijd hadden voor een praatje. Wat een gezellige en gemoedelijke tijd was dat. Ik zat op De Dageraad toen die in januari 1963 na drie uur ploeteren door het ijs de haven bereikte, waar heel veel Texelaars ons uitbundig ston den toe te zwaaien (na vier dagen Den Helder). Soms mocht ik op zondagmiddag een rondje meeva ren in de stuurhut. Een leuke erva ring. Dat kon allemaal bij TESO. Vanaf m'n 20ste woon ik aan de overkant en talloze keren heb ik met trots verteld over onze eigen boot, want menigeen snapte met hoe je je veilig kunt voelen op zo'n eiland. In noodgevallen vaart er 's nachts een extra boot en ik maar uitleggen dat dat voor Texelaars heel vanzelfsprekend is. TESO is niet voor niets onze eigen stoom bootonderneming. Al jaren hebben wij een stacaravan op Texel en toen ik in de nacht van 4 mei plotseling naar het zieken huis moest, stuurde de huisarts een ambulance om me op te halen. Om 4 uur legden twee heel aardige broeders mij in de auto en lag de boot al klaar om mij over te varen en precies om 5 uur lag ik in het ziekenhuis in Alkmaar in een bed. De bemanningsleden, die ik nu zelfs niet eens meer van gezicht ken, waren voor mij uit hun bed gekomen. Mannen heel hartelijk dank voor dat luxe tochtje hele maal voor mij alleen. Zodra ik me wat beter voel (ik ben al wel weer thuis) komen we weer naar het eiland, want een Texelaar blijf je je hele leven. En TESO zal ik altijd blijven prijzen als onze eigen boot. Niet voor niets hangt er in de caravan een TESO-botenposter, die ik met plezier aan alle op bezoek komende overkanters van veel tekst en uitleg voorzie. Geertje Rademaker-de Visser, Broek op Langedijk. Fred Winkel van Zilte Zaken en speciaal een exemplaar aan De VW-directeur Wouter de Waal Waal te overhandigden, omdat bekijken de special over Noord- Texel in de special ook aan bod Holland die zaterdag als bijlage komt en omdat de special door bij de Telegraaf zat. Winkel toog Texelse bedrijven is gemaakt, gisterochtend naar de VW om jemen v^nenum, Voor de kust bij paal 28 is de sup pletie van 1,3 miljoen kubieke meter zand in volle gang. Sleep hopperzuiger Ostsee van aanne- mingsbednjf Van Oord spuit het zand bij de buitenste zandbanken voor de kust. Dat moet leiden tot een soort golfbreker waar de gol ven het merendeel van hun ener gie kwijtraken, zodat ze aan kracht hebben ingeboet als ze de kust bereiken. Dat moet voorko men dat de duinen teveel afkal ven [Foto Jemen van Hatlum) De suppletie wordt uitgevoerd tussen paal 26 en paal 28,8. Van uit de lucht is te zien dat met name het strand voorbij paal 28 smal is geworden. Bij hoog water komt de zee inmiddels tegen de duinen aan. De suppletie zou '-5ÏV- - J... Vy aanvankelijk in 2008 plaatsvin den, maar doordat de vergunning toen voor het eerst aan de Natuur beschermingswet werd getoetst, verschoof het werk naar dit jaar Sleephopperzuiger Ostsee waar mee het werk wordt uitgevoerd, is een schip van 96 meter lang en 17 meter breed. Het heeft een capaciteit van 3906 kubieke meter. Het schip, gebouwd in 1995, spuit een paar keer dag het zand voor de kust, waarna het terug de Noordzee opvaart om elders zand van de bodem op te zuigen. De Ostsee is vaker voor de Texelse kust actief geweest, onder meer in 2005 bij de laatste suppletie op het strand bij paal 9. Het in zee spuiten van het zand gaat met de nodige kracht en wervelingen gepaard. Rijkswater staat geeft sinds 2002 de voor keur aan de zogeheten vooroe- versuppleties, omdat die goedkoper zijn dan het spuiten van zand op het strand. Niettemin wordt in het najaar opnieuw een suppletie op het strand bij paal 9 uitgevoerd, omdat eerdere voor- oeversuppleties daar niet goed zijn uitgepakt. Daar wordt 400.00 kuub aangebracht. Boosheid over verhoging pacht Strandexploitanten hebben de behandeling van de strandnota gisteravond aangegrepen om hun onvrede over de verhoging van de pachtprijzen met 44 pro cent nog eens kenbaar te maken. De gemeente wil de opbrengst van het strand verhogen om de kosten voor het strand te dekken, maar er worden kanttekeningen bij de begroting geplaatst. Volgens pavil joenhouder René Jager, die sprak namens de Verenigde Strandex ploitanten, klopt het niet dat een deel van de gebruikers (exploitan ten en mensen met een strand huisje) extra moeten betalen voor de strandbewaking, terwijl veilig heid een algemeen onderwerp is en net als vroeger uit de algemene middelen zou moeten worden betaald. Hij merkte op dat in de begroting nog steeds zaken staan die niet nodig zijn omdat ze er al zijn (open bare douches en toiletten). Daar naast wordt geen rekening gehou den met de opbrengst uit de winterpacht. Die was even hoog als de pacht in de zomer, terwijl er geen strandbewaking was en ook geen vuilnisbakken op het strand stonden. Paal 17 en 33 bleven afgelopen winter voor het eerst op het strand staan en hadden met die pacht te maken. Jager wees erop dat de verhoging bij alle gebruikers van het strand tot onvrede heeft geleid. Eigenaren van strandhuisjes die aan de over kant wonen, zijn volgens hem des duivels omdat zij ook nog te maken krijgen met de verhoging van de toeristenbelasting. De politieke partijen adviseerden de strandex ploitanten. die wederom de gang naar de raadzaal hadden gemaakt, een goed gesprek aan te gaan met wethouder Nico Kikkert. Wat ik zeggen wou Boom Als ik dit schrijf, is het al te laat. Te laat voor de prachtige grote boom, een ratelpopulier, die bij het vijver tje tegenover de scouting stond. Tientallen jaren heeft hij daar gestaan en stormen en winters overleefd. Maar nu is hij geveld door lieden met een kettingzaag en een grote machine. Eerst werd hij respectloos en ruw in stukken getrokken door de machine alsof hij werd gevierendeeld, de zeer wrede Middeleeuwse straf voor een heel ernstig misdrijf zoals moord, en daarna werd hij achte loos in stukken gezaagd door de beul en zijn knecht die het werk moesten uitvoeren. Als laatste werd de stronk met bruut geweld uit de grond getrokken om ieder spoor van hem uit te wissen. Alsof hij nooit had bestaan. Welk vergrijp deze boom had gepleegd, is mij niet bekend, maar waarschijnlijk stond hij gewoon in de weg. Al wat nu nog rest van de eens zo mooie trotse boom zijn een paar afgebro ken kleine takken die nog in het vijvertje zijn blijven liggen; een triest gezicht. Verder is het leeg, alsof een goede vriend is heenge gaan. De arrogantie die de mens hier weer liet zien, is werkelijk bescha mend, want misschien wist u het niet, maar ook een boom is een levend organisme met een functie in de natuur. Net zoals u en ik leven of desnoods uw kat of hond. Levende bomen geven de, voor onder andere de mens, zo nodige zuurstof om te kunnen bestaan. Is dit nu het nieuwe beleid waarbij zonder kapvergunning en dus zon der aankondiging zomaar mag worden begonnen met het wegva gen van bomen die met op het lijstje belangrijke bomen staan? Zonder notering wordt bepaald dat de desbetreffende boom niet waar devol is en daarmee zijn dit soort bomen voortaan vogelvrij. Een domme redenering. Op Texel blijft toch al weinig groen en natuur over, want als men hier iets dat hier leeft niet wil, wordt het zonder par don en zonder verder nadenken uitgeroeid. Het zwart zal resteren als een rouwrand om het eiland door dit beschamende beleid. Frans van de Reyken, Den Burg.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5