'Eer dit familiebedrijf te mogen voortzetten' Cocktails met passie bereid in restaurant Bos en Duin 'Dorpsplan terug op agenda raad Oude preken terug in Zeemanskerkje 'Natuur en landbouw lijden onder ganzen' TEXELSE 6 COURANT DINSDAG 12 MEI 2009 Spannende gerechten, een mooie wijnkaart en cocktails met passie. Aan dynamiek geen gebrek in Restaurant Brasserie Bos en Duin, dat is overgenomen door Robin Koenen en Roy de Waart. Twee neven voor wie horeca het mooiste vak van de wereld is. Ook een stel 'jonge honden', die bruisen van de ambitie en het als een eer beschouwen dat ze het familie bedrijf mogen voortzetten. Behalve hun familieband hebben de startende ondernemers meer gemeen. Robin Koenen, zoon van Rob en Lieke die het restaurant 12,5 jaar hebben gerund, en Roy de Waart doorliepen beiden een studie aan de Hotelschool. De Waard (22), afkomstig uit Monnic- kendam: 'Op de lagere school wist ik al dat ik de horeca in zou gaan.' Om ervaring op te doen. onder meer als gastheer, werkte hij bij voorbeeld in het fameuze restau rant Number One, een zaak met Michelinster die onderdeel is van het beroemde Balmoral Hotel in het Schotse Edinbourgh. Als chef de rang werkte hij in het restaurant waar beroemdheden zoals popster Rod Stewart en acteurs Tom Hanks en Angelina Jolie kind aan huis zijn. Tot voor kort werkte De Waart in Hotel Spaander in Volendam, dat beroemd is door de grote collectie schilderijen aan de wanden. Deze werden gemaakt door kunstenaars die er in ruil voor een schilderij gra tis mochten overnachten. De Waart: 'Ook daar komen heel wat beroemdheden, zoals Simon Kei zer van het duo Nick en Simon, Jan Smit en zijn Yolantje. 'Eigenlijk dronk de hele palingsound er cock tails.' Robin Koenen (25) deed als kok onder meer ervaring op in restau rant Frouckje State en Rijperkerk, dat een Michelinster kreeg. 'Een zaak van hoog niveau. Ik heb er veel geleerd. Het is belangrijk om in verschillende bedrijven ervaring op te doen.' Als chefkok zwaait hij sinds zijn 21ste de scepter in de keuken van Bos en Duin. 'Daar door ben ik redelijk veelzijdig geworden.' Dat vertaalt zich in een gevarieerde menukaart. 'We willen iedere gast tevreden stellen. Van een viergan gen menu voor de liefhebber die zich wil laten verwennen tot iets eenvoudigs degene die even snel iets lekkers wil eten. Die kan hier terecht voor beneden een tientje. Voor elk wat wils. Ik ga voor eerlijke gerechten, geen kermis op je bord. Mooie, basale smaken naast elkaar, spannende gerechten. Bijvoor beeld Texelse lamsham met oude schapenkaas en een vinaigrette van lavendel en rode port' Bij zo'n gerecht hoort een passende wijn. De Waart: 'We schenken er deze Fortana del Tora, een mousserende rode. 'We hebben een mooie wijn kaart.' De gastheer laat zijn gasten ook kennismaken met zijn specialiteit, het maken van cocktails. Hij ser veert ze onder allerlei namen, zoals Sweet Sunset, een fris en fruitige combinatie van onder meer perzik, rum en aardbei. 'Maar ook Tessel- politan, een variant op Cosmopoli tan. Ik heb hem zelf samengesteld. Er zit onder meer een scheutje Kees Boontje in.' De Waart demon streert geroutineerd en met gevoel voor entertainment hoe zo'n exclu sieve mix wordt bereid. Hij giet verschillende drankjes in een beker, schudt het mengsel en versiert het glas met stukjes fruit en andere garnituren. 'In een goede cocktail zit passie. Je moet kunnen zien en proeven dat hij met liefde wordt gemaakt.' Na het maken van de foto bij dit artikel, laat hij de ver slaggever proeven van de fruitige cocktail. 'Maar kijk uit, want door het zoete fruit merk je met dat er alcohol in zit.' Het restaurant heeft ook aan de buitenkant veranderingen onder gaan. Zo is de smalle entree tot het terras verbreed, verfraaid en beter toegankelijk gemaakt voor minder- validen. Ook het terras is onder handen genomen. De Waart: 'Bos en Duin ligt in een prachtige omge ving. Met een cocktail of ander drankje kun je daar op het terras heerlijk van genieten.' Koenen: 'Het is fijn om te zien hoe mensen van uit de drukke Randstad of elders hier tot rust komen.' Ze beschouwen het als een eer het bedrijf te mogen voortzetten. Een echt familiebedrijf. In de keuken werkt bijvoorbeeld Jorrit Koenen, de broer van Robin, en Marlies Kenter, de vriendin van Robin, die haar handen ook laat wapperen in de bediening en in de keuken. Rob en Lieke Koenen hebben zich teruggetrokken uit het restaurant en richten zich nu volledig op het beheer van de appartementen. Elko Vermeulen overhandigde de 302 handtekeningen gisteravond aan voorzitter Henny Festen van de raadscommissie Grondgebied. (Foto Jemen De ANBO en andere organisaties in Oosterend hebben 302 hand tekeningen opgehaald in Ooste rend en omgeving (postcodege- bied 1794) bij mensen die willen dat de politieke partijen opnieuw een besluit over het dorpsont wikkelingsplan nemen. Elko Vermeulen overhandigde de handtekeningen gisteravond tij dens de raadscommissie Grond gebied aan voorzitter Henny Fes ten. De actie wordt gesteund door het Collectief Particulier Opdracht geverschap in Oosterend, de dorpscommissie, de medezeggen schapsraad van De Akker, de ver eniging Protestant Christelijk Onderwijs en de Ondernemersver eniging van Oosterend. Zij zijn teleurgesteld dat het plan tijdens de raadsvergadering van 14 april werd weggestemd. Die avond waren raadsleden Henny Festen en Marijke Eelman van coalitiepar tijen CDA en GroenLinks afwezig, waardoor de oppositie in de meer derheid was. Vermeulen, die sprak namens alle organisaties, vroeg met klem het dorp niet op slot te doen. Het dorpsontwikkelingsplan biedt vol gens de Strender organisaties een unieke kans ruimte te scheppen voor natuurlijke ontwikkeling in de komende 20 tot 30 jaar. Volgens Vermeulen is het de wens Ooste rend te behouden als dorp voor jong en oud waar ruimte is voor kinderen, verenigingen, scholen, kerken en winkeis voor de dage lijkse boodschap. Oosterend zit er niet op te wachten een museum dorp te worden. Het verzoek tot herplaatsing van het dorpsplan op de raadsagenda werd gisteravond niet beantwoord. De commissie bestond uit vier ver tegenwoordigers van de oppositie (WD, PvdA, D66 en Fractie Weijers) en drie van de coalitie (Texels Belang, CDA en GroenLinks) waar door er automatisch geen meer derheid voor het verzoek in het verschiet lag. De oppositie was tegen herplaatsing op de agenda, GroenLinks voor en Texels Belang en CDA namen het in beraad. Het is niet uitgesloten dat het dorps ontwikkelingsplan alsnog een keer als initiatief-raadsvoorstel op de agenda van de raad komt of dat het als burgerinitiatief wordt inge diend tijdens een raadsvergade ring, zodat het opnieuw besproken wordt. Volgens de oppositie zijn er geen nieuwe feiten die daartoe aanlei ding geven, maar volgens Rikus Kieft (GroenLinks) kunnen de 302 handtekeningen als nieuwe feiten worden beschouwd. Hij merkte op dat er ook sprake is geweest van een bijzondere situatie doordat op 14 april de verhoudingen anders dan gebruikelijk lagen. Marijke Eel man (CDA) vond het een indruk wekkend aantal handtekeningen en Joop Groeskamp (TB) merkte op dat het 'een kleine meerder heid' in de raad was die het plan had weggestemd. Enkele honderden preken schreef Cor Termaat tussen Kerstmis 1945 en begin 1951 voor de bezoekers van het Zee manskerkje. In een klein maar fijn handschrift noteerde hij ze nauwgezet in een schriftje, waar van hij er in ruim vijf jaar tijd enkele tientallen volschreef. Sinds vrijdag zijn ze terug in Oudeschild, nadat zoon Jan Ter- maat de notities onlangs terug vond op zijn zolder in Almere. De op 2 januari 1918 geboren Cor nells Barend Termaat kwam eind 1945 als voorganger naar Oude schild. De bijzonderheden kent zijn zoon niet, wél weet hij dat zijn vader van oorsprong onderwijzer was en geen theologie had gestu deerd. 'Waarschijnlijk was er een gebrek aan predikanten, waardoor ze ook blij waren met een niet- gediplomeerd iemand en hij zijn aanstelling kreeg, ledereen in Oudeschild sprak hem aan met dominee, maar officieel was hij het dus niet. Hij mocht bijvoorbeeld geen doopdiensten leiden en staat ook niet op het bordje met de namen van de predikanten die aan de kerk verbonden zijn geweest.' Dat Termaats inzet voor de gemeen schap bijzonder werd gewaar deerd, blijkt ook wel uit de herin nering die Wil Schellinger-Zegel schreef kort nadat de predikant op 9 februari 2000 was overleden. Samen met echtgenote Dory stond Termaat aan de basis van de afde ling Oudeschild van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale, die diverse activiteiten voor kinderen en jongeren van uiteenlopende leeftijden organiseerde. 'In die tijd, net na de oorlog, voorzag een jeugdclub in een grote behoefte. Er waren clubavonden met inleidin gen, spelletjes, zingen en niet te vergeten: er werd enthousiast gevolksdanst. De clubavonden waren in de consistoriekamer of in de pastorie. Volksdansen deden we ook wel in De Zeven Provinci ën.' Ook gingen de leden op zomerkamp, werd er gehandbald en waren er geregeld uitwisselin gen met de afdeling Den Helder, waaruit zelfs twee Texels-Helderse huwelijken voortkwamen. 'Ze heb ben veel jongeren onvergetelijke jaren bezorgd', prees Schellingen die daarbij aantekende: 'Eén ding is erg jammer. Cor Termaat staat niet op de lijst met voorgangers die in de hervormde kerk hangt. Nee, officieel was hij geen dominee, maar hij heeft vijf jaar als voorgan ger met hart en ziel voor de Oude schilder gemeente gewerkt.' Na zijn afscheid van Oudeschild Jan Termaat (links) overhandigde de schriftjes met preken aan Klaas de Vries, lid van het kerkbestuur. iroto joop Rommets) was Termaat nog een tijdje voor ganger in Beverwijk. Later keerde hij terug in het onderwijs. 'Hij is altijd gelovig gebleven, maar stond wel kritisch ten opzichte van de godsdienst. Volgens mij had hij meer met de figuur van Christus dan met God', vermoedt zijn zoon. Als onderwijzer was Termaat zeer bevlogen. 'Hij nam moeilijke leer lingen onder zijn hoede en maakte er wat van. De jeugd heeft de toe komst, daar moeten we in investe ren, zei hij altijd. Later is hij direc teur van een MAVO geworden en ten slotte adviseur van de wethou der van onderwijs van Amster dam.' Voor Termaat junior betekende de vondst van de preken van zijn vader een bijzondere en emotio nele gebeurtenis. 'Ik ben in decem ber 1947 in Oudeschild geboren, dus ik weet niet heel veel meer van die periode. Maar er kwamen direct allerlei herinneringen boven drij ven. We woonden naast bakker Dros. Ik weet nog dat ik alle aange brande eierkoeken kreeg toestopt. Vanaf de bovenste verdieping van de pastorie kon je toen nog over de dijk kijken. Naast ons woonde omoe Blom. Ze had een stoof, waarin ik papiertjes mocht stop pen, zodat de vlammen oplaaiden. Ik kwam ook vaak bij Witvliet, die een installatiebedrijf had. Omdat ik overal aan zat met mijn kleine vin gertjes, heeft hij me doelbewust een stroomstoot gegeven. Dat weet ik nog heel goed.' Afgelopen vrijdag was Termaat junior op Texel om oude bekenden op te zoeken. Ook had hij een ont moeting met Klaas de Vries, lid van het kerkbestuur, die blij verrast de schriftjes in ontvangst nam. 'Ik ben zelf ook van vlak na de oorlog. Ik dacht dat dominee Termaat mij had gedoopt, maar ik begrijp dat dat dus niet kan. Maar ik vind het prachtig dat deze preken weer hier zijn, op de plek waar ze horen.' Provinciaal handhaver Piet Hein van der Kolk demonstreert op het land v, Jos Appelman in de Wieringermeer een vogelafweerpistool. 'Als jongen fietste ik tientallen kilo meters om ganzen te kunnen bekij ken', schetste gedeputeerde Peter Visser vorige week de jaren zeven tig waarin (grauwe) ganzen nog als bedreigde diersoort werden gezien. 'Er werd zelfs geprobeerd om ze naar Nederland te lokken.' Met succes, want inmiddels worden delen van het land 'overwoekerd' door ganzen. Alleen al in de provin cie Noord-Holland verblijven er 's zomers 50.000 en 's winters veel meer. Het leidt tot een flinke toename van schade aan landbouwgewas sen. Ter vergelijking: in Noord-Hol land bedroeg de schade in 2004 €417.623,- en in 2007 was dat ruim verdubbeld tot €961.364,-. Lande lijk bedroeg de schade in dat jaar €4.358.898,-. Visser: 'Nu kun je wel zeggen dat dit bedrag op de vele miljoenen aan subsidie die naar de landbouw toevloeien maar een klein bedrag is, maar de boeren die het betreft lijden er wel onder. Bovendien moeten we omstandig heden scheppen die het mogelijk maken dat ondernemers een bedrijf kunnen runnen.' Niet alleen boeren hebben er last van, ook de natuur lijdt eronder. Terreinen waar veel moeite is gedaan om het land schraal te houden, worden 'verrijkt' met gan- zenpoep, waardoor gewenste vegetatie, zoals bijvoorbeeld orchi deeën en andere planten op de rode lijst, niet tot wasdom komen. Ook verdringen ze andere vogel soorten en vervuilen met hun uit werpselen het binnenwater.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6