Primeur voor TX68 Vertrouwen Weinig wind op nationale molendag Jeugdige acteurs vrij en zonder vrees Eerste week met pulskor ging 'boven verwachting' Veel Texelaars reizen af naar Madurodam ■(uiiiRKüin De Dokter Wagemaker in Madurodam is een echte trekpleister. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF O* TEXELSE 7 COURANTDINSDAG12M Willem Broens bij galerie Melk Bij Galerie Melk in Den Hoorn is van 24 mei tot en met 3 juli de tentoonstelling Letterpaleis van Willem Broens te zien. De expo sitie is opgebouwd rond de the ma's letters, boeken en lezen. De expositie laat een kleine vracht wagen zien, volgestapeld met boe ken. Waardetransport, is de titel van deze installatie. Op andere plaatsen in de galerie liggen open gewerkte boeken met daarin opmerkelijke zaken. Broens geeft geen antwoorden, maar laat zien hoe hij met het onderwerp bezig is. Zo heeft hij op een voetbalspel de rugnummers van de voetballers veranderd in stripballonnen, waar op voetbalkreten en denkzinnen staan. De expositie wordt zondag 24 mei om 15.30 uur geopend door Nico van Lieshout. Galerie Melk is geopend van donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 De nationale molendag lokte zater dag zo'n 100 bezoekers naar De Traanroeier in Oudeschild, waar ze werden rondgeleid door molenaar Dick Haker en Arie de Ligt, die voor het vak van molenaar leert maar nog examen moet doen. 'Jammer dat er wat te weinig wind stond, want we hebben amper graan kun nen malen. Wel was het een gezel lige dag, met helaas wat weinig bezoek van de Texelaars', vond Haker. Ook de molen van Het Noorden was zaterdag geopend. Hoeveel bezoekers daar waren, is niet pre cies bekend. Volgens Willem Keijzer was het 'loperig'. Ook Keijzer werd geassisteerd door een aspirant-molenaar: Jan Pluimert. De bezoekers van De Traainroeier werden rondgeleid door Dick Haker en Arie de IFoto Ben Kanng) Bemanningsleden van de TX68 treffen zondagavond voorbereidingen aan de pulsdrager. (Foto Qotard Timmerman; Cor Daalder en Pieter Aris van der Vis van de TX68 'Vertrouwen' weten dezer dagen vele ogen op zich gericht. Als eerste kotter in Nederland visten zij de afgelopen week voor eigen risico met de pulskor. De resultaten met dit nieuwe vangstsysteem waarbij de platvis met behulp van elektrische prikkels wordt 'gewekt', geven vertrouwen voor de toekomst. 'Het ging boven verwachting.' 'In een eerste week met zo'n nieuwe techniek op volle zee verwacht je wel een storing of een ditje en een datje, maar alles bleef heel en we hoefden niet naar de kant', vertelt Van der Vis over de week waarin ze zekerheidshalve nabij de twaalfmijls- zöne bleven. Dat de techniek het hield, was met de enige opsteker. De kotter verbruikte in vergelijking met het vissen met de traditionele boom- kor in één week 10.000 liter gasolie minder dan normaal. Nog niet hele- gemaakt voor een traditioneel bok kentuig. Als we te zijner tijd ook met de sumwing aan de slag kunnen, maken we helemaal een sprong vooruit.' Wat ook goed uitpakte was de vangst. 'Ondanks dat we later zijn vertrokken dan de rest, konden we aardig meekomen. Het was eigenlijk best goed, we besomden zelfs iets meer dan de rest. Zo'n eerste week zegt natuurlijk niet alles, maar de ervaring tot nu toe is dat je met de pulskor minstens zo goed kunt van gen als met de traditionele wekker kettingen.' Dat systeem, waarmee de sector al tientallen jaren tong en schol vangt, staat wegens de bodemberoering en het hoge brandstofgebruik al geruime tijd ter discussie. Daarbij komt dat de brandstof de laatste vier jaar enorm in prijs is gestegen, maar dat prijs van de vis niet is meege- n Cor in de stuurhut voorbereidingen treft vi maal de doelstelling van een bespa ring van vijftig procent, maar met lichtere netten, andere aanpassin gen en afstellingen en in de toe komst mogelijk in combinatie met de sumwing, moet dat volgens Van der Vis zeker haalbaar zijn. Dat de sum wing niet gelijk is geïnstalleerd, komt doordat het ontwikkelingstempo van de pulskor en de sumwing niet hele maal gelijk op loopt. 'De pulskor is groeid. Daardoor is het rendement in de traditionele boomkorvisserij laag Over de toepassing van een alterna tief wordt al lang gesproken. 'In '92 zijn we al gepolst of we met de puls kor wilden experimenteren.' Uitein delijk werd proefgedraaid op de UK153, een experiment dat geheel op kosten van het ministene van LNV verliep. De Urker heeft het systeem nagenoeg helemaal uitge probeerd, totdat deze kotter werd verkocht. 'We zijn zelf meegevaren en hebben de resultaten gezien. Die stemden tot vertrouwen. Dit kon wel eens een goed alternatief zijn voor het vissen met wekkers.' Het liefst waren Daalder en Van der Vis al een jaar eerder met de pulskor naar zee gegaan. Dan had de instal latie samen kunnen gaan met een grote revisiebeurt die de zestienjari ge TX68 vorig jaar in vier maanden onderging. Nu LNV alsnog groen licht heeft gegeven, is de Vertrouwen bij scheepswerf Visser in Den Helder twee weken geleden van een puls kor voorzien. Een aanschaf waar mee tonnen zijn gemoeid, waarvoor het ministerie een investeringssubsi die van maximaal 40 procent ver leent. Bij de pulskor wordt vanuit de gene rator een spanning van 400 Volt door de kabel naar het vistuig gestuurd. De elektnciteit wordt via het vistuig verdeeld over 24 zogeheten pulsdra gers, die zorgen dat het water en de bodem plaatselijk onder een span ning van 60 a 70 Volt wordt gezet. Van der Vis: 'Ik heb ervaren hoe dat voelt. Je kunt het vergelijken met een tik van een schrikdaad voor vee. Het veroorzaakt een dusdanige prik keling dat de vis uit het bodemzand naar boven komt.' Er komt volgens de vissers geen bodemberoering aan te pas, met als bijkomend voordeel dat de gevan gen vis nauwelijks met zand en ander losgewoeld bodemmatenaal in aanraking komt. 'De kwaliteit is super', zeqt Cor Daalder. Hij ver wacht mede daardoor dat de handel de vis die met de pulskor wordt gevangen, goed, zo met beter zal waarderen dan de traditioneel gevangen vis. 'Daarbij komt dat dit vis is die op duurzame wijze is gevangen, die bijvoorbeeld zal vol doen aan het milieukeurmerk MSC. De nieuwe techniek is nog even wennen, ook voor de bemanning, die naast Cor Daalder en Pieter Aris van der Vis bestaat uit Robin Bakker, Louis van der Vis, Dennis Boom, Marcel Kooger, Martijn van der Berg en Henk de Lugt. Om de puntjes op de i te zetten, meerde de TX68 vori ge week vrijdag af bij scheepswerf Visser in Den Helder. Zondagavond voer de Vertrouwen uit voor een nieuwe vangstweek. Ouders, grootouders, broertjes, zusjes en andere familieleden bevolkten vrijdagavond de Voor speelruimte van Artex Kunsten- school Texel om de verrichtingen te aanschouwen van de groep leerlingen die zich het afgelopen schooljaar de beginselen van toneelspel hebben eigengemaakt. Het ging om tien kinderen (één van hen was wegens verdnetige familie omstandigheden verhinderd) in de leeftijd van 9 tot en met 12 jaar, die dertig lessen hebben gevolgd van theaterdocent Anneke Berghuis. Ze voerden het stuk Het zwarte woud op, dat ze gaandeweg de lessen zelf vormgaven. Het verhaal ging over een schoolklas die op kamp gaat. Nadat de kinderen in een donker bos zijn gedropt, vinden ze een kaart, waarvan ze denken dat het een schatkaart is. Op hun tocht ont moeten ze allerlei vreemde figuren, die ook geïnteresseerd zijn in de kaart. Uiteindelijk weten ze te ont- snapjDen en komen ze veilig thuis. Hoewel het soms wat rommelig oogde, het plot wat uit de lucht kwam vallen en de kinderen na afloop zelf meteen opmerkten dat ze een hele scène waren vergeten, was het leuk te zien hoe vrij de jonge acteurs zich over het toneel bewo gen en dat ze erin geslaagd waren heel verschillende personages, ieder met z'n eigen karakter en interesse, tot leven te brengen. 'Dat is het leuke van deze kinderen. Op de basis school zijn ze nog onbevangen en spelen ze zonder enige vrees. Maar zijn ze een paar jaar ouder, dan gaan ze nadenken en vinden ze het al snel gek wat ze doen. Deze groep moet je koesteren', vond de docent. Aan het stuk werd meegewerkt door Renske Evers, Budget Filius, Fleur van Heerwaarden, Eva van den Heu vel, Tessa Huitema, Myrthe Kalf. Kirsten Koolhof, Sylvie Koom, Tessa van Kooten en Jacco Vermeulen. Enthousiaste ouders leverden beiangnjke hand- en spandiensten. De kinderen voerden een spannend verhaal rond een schatkaart op. t j-, ff kinderen. Hé pap kijk, dat is de (J fj f /jf fSiyi/£_J f boot van de vakantie, zie je wel? W w W Ww B Die boot daar in Madurodam is een geweldig stuk promotie voor Texel. X f_» J." 1 Toevallig liep ik de adjunot-direc- kTI M Ë/C lil lifTlfll l»J teur van Madurodam tegen het lijf. M W W V/f f f \J Uw Die man komt iedere dag een half uurtje naar het park om te kijken hoe alles loopt. Kunnen we niet werken aan een soort van kruisbe stuiving. Jullie sturen de mensen naar Texel en wij vanaf Texel bezorgen ze een dagje op en neer Madurodam?' Whyte: 'De Waal had geen betere geste naar de Texelaars kunnen doen dan ons dit fantastische dag je aan te bieden. Ik heb heel Neder land weer gezien en blijf de komen de dertig jaar gewoon lekker op. Texel.' Sieme en Gré Timmer uit Oudeschild: 'Zeg maar dat we TESO en TBO dankbaar zijn voor dit fantastische uitje.' De laatste opmerking was van iemand die niet met name genoemd wilde wor den. 'Die miniatuurboot is prachtig, maar op de echte verkopen ze lek ker mokkagebak en daar ga ik straks voor.' 'Hé, kijk, daar heb je ook een schip van de Stena lijn'. Als er dan net een Texelaar naast je over het hek hangt, maak je wel een heel slechte beurt. 'Ha, mooi niet, mochten ze willen! Dat is óns vlaggeschip. Onze eigen nieuwe TESO-dubbeldekker. Al eens op Texel geweest? Gemiste kans!' Zo'n honderdvijftig Texelaars maakten woensdag en donderdag gebruik van de gelegenheid om gewapend met de voucher uit de Texelse Courant per bus van TBO af te reizen naar Madurodam om met eigen ogen de replica van de Dokter Wagemaker te zien. TESO sponsorde de entree en het busini tiatief kwam van de TBO, de Taxi- en Bus Onderneming Texel. De Vries van TBO: 'Wij gingen er van uit dat veel mensen die reis toch niet op eigen initiatief zouden ondernemen en dat zou jammer zijn. TESO is er voor de Texelaars en de Texelaars voor de TESO. De animo was groot. Zouden er eerst alleen op woensdag een paar bus sen gaan. de wachtlijst vulde ook op donderdag twee volle bussen. Bij navraag bleek ook inderdaad dat het gemak én de pnjs van de bus bij de meesten de doorslag hadden gegeven. De tachtigjarige Albert Keijser was helemaal in zijn nopjes. 'Mijn hele leven wilde ik al eens naar Madurodam. Het kwam er nooit van, dus ik dacht: nu of nooit.' Els Whyte uit Oosterend: 'Ik ben wel drie keer teruggegaan om de reacties van de mensen te pei len. Wat me aangenaam verbaasde was het stukje herkenning bij veel

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7